Ηχογράφηση φωνής με μικρόφωνο σε χώρο με ήχο απο ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι απο τον χειμώνα να δώσω μια ευκαιρία στο streaming. Για όσους δεν γνωρίζουν συνήθως βιντεοσκοπείς τον εαυτό σου να παίζει παιχνίδια μπροστά απο τον υπολογιστή. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν ακουστικά για να ακουν τον ήχο του παιχνιδιού και μικρόφωνο για να ηχογραφούν την φωνή τους.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι υπάρχουν ελάχιστοι που καταφέρνουν να έχουν μικρόφωνο και ήχο απο τα ηχεία χωρίς να ακούγεται δυο φορές ή με θόρυβο. Είμαι σίγουρος ότι ο εξοπλισμός παίζει μεγάλο ρόλο αλλά σκεφτόμουν αν υπάρχουν τεχνικές ή κάποια τιπς για το πως θα μπορούσα να το καταφέρω και εγώ αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Θα μοιραστώ και μαζί σας τον εξοπλισμό μου, αλλά ακόμα τον ετοιμάζω :)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Δεν το έχω επιχειρήσει για να έχω προσωπική εμπειρία ωστόσο κάτι τέτοιο θα χρειάζεται σίγουρα κατευθυντικό μικρόφωνο (cardioid/hypercardioid) το οποίο να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο στόμα σου και σε χαμηλό gain. Ολα αυτά για να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόρριψη του ήχου από τα ηχεία τον οποίο δεν θες να πιασει το μικρόφωνο.
Ίσως ένα μικρόφωνο πέτου? Mεγάλο μικρόφωνο με isolation shield?
Eπίσης νομίζω κάποιοι χρησιμοποιούν και noise gate.

Την καλύτερη επιλογή θα στην ορίσουν οι πιο ειδικοί αλλά ειλικρινά η πιο εύκολη/αποτελεσματική/οικονομική λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα ζευγάρι ακουστικών.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν έχω καταλάβει γιατί δεν είναι καλή η λύση του συνδυαμού ακουστικών και μικροφώνου.
Τον ήχο του παιγνιδιού, όπως βγαίνει κατ' ευθείαν από τα ηχεία του υπολογιστή, αυτό θα ηχογραφείς;
Αν είναι έτσι η προσέγγιση είναι λανθασμένη.

Πιν προχωρήσουμε, καλύτερα να μας πεις συγκεκριμένα τι εξοπλισμό έχεις διαθέσιμο, ή σκοπεύεις να έχεις για την βιντεοσκόπηση και την ηχογράφηση (Hardware και Software).
 
13 March 2007
683
Βόλος
Κανένα πρόβλημα! Δεν είναι ότι δεν ειναι καλή λύση είναι ότι δεν είναι καλό το αποτέλεσμα για άλλους λόγους :)

Χρειάζομαι ο ήχος του υπολογιστή να ακούγεται πεντακάθαρα με 2 κανάλια στην ηχογράφηση *μαζι* με την φωνή μου. Επίσης να μπορώ να ακούω κατα την ηχογράφηση τον υπολογιστή μου χωρίς να χρειάζεται να φοράω ακουστικά. Παράδειγμα: https://www.twitch.tv/cohhcarnage/video/242875065

Απο πλευρά Software η εγγραφή γίνεται με το OBS Studio. Υποστηρίζει εγγραφή απο πολλαπλές πηγές όπως και από τον ήχο του υπολογιστή (εσωτερικά). Επίσης υποστηρίζει και φίλτρα ήχου VST.

Απο πλευρά Hardware:
Μικρόφωνο XLR: https://www.amazon.co.uk/Neewer-Professional-Broadcasting-Microphone-Adjustable/dp/B00XOXRTX6
USB Interface: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00FFIGZF6/

Απο πλευρά Χώρου , θα κάθομαι σε αυτό το γραφείο . Δεν έχω φωτογραφίες πρόχειρες, ελπίζω να κάνει η πρόχειρη κάτοψη :)
office.jpg

Τέλος κατανοώ ότι - θεωρητικά - , αν η ένταση απο τον υπολογιστή είναι μεγάλη και η ένταση απο τα ηχεία δεν είναι τόση μεγάλη , *δε* θα πρεπει να ειναι πρόβλημα. Θα ήθελα όμως τα φώτα εσάς των πιό έξπερτ! :)
Μικρή σημείωση με την λέξη "εγγραφή" εννοώ *και* ζωντανό live stream :p

Ευχαριστώ και πάλι~!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
αφού έχεις κάρτα ήχου δεν καταλαβαίνω γιατί να πας να πάρεις από τα ηχεία.
Παίρνεις κατ ευθείαν το master out της κάρτας, αφού ρυθμίσεις τις στάθμες φωνής και παιχνιδιού.
Πιθανότατα χρειάζεσαι να παρεμβάλεις ένα πρόγραμμα daw από τα δωρεάν που υπάρχουν.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Το πρόβλημα μου δεν ειναι η συνδεσμολογία , τον ήχο θα τον παίρνω απο τον υπολογιστή απευθείας αλλα θα παίρνω επίσης και τον ήχο απο το μικρόφωνο που πάλι θα ακούγεται (φανταζομαι) Οπότε η ιδέα είναι ποια είναι τα τιπς , πέρα απο τις εντάσεις , ώστε να μπορώ να ακούω σαν άνθρωπος χωρίς ακουστικά και να μην "πιάνει" ή να μην είναι "αισθητός" στην ηχογράφηση ο ήχος απο τα ηχεία μιας και θα ειναι ήδη υπαρκτός απο την μίξη του υπολογιστή :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
συγνωμη
τοτε η καρτα σου τί ακριβώς κανει σν δεν κανει αυτο
 
13 March 2007
683
Βόλος
Προσφέρει 48V για το phantom power καθως και XLR input σε USB στον υπολογιστή μου για το μικρόφωνο.
Ο υπολογιστής γράφει τον ήχο του (desktop sounds/games) και το μικρόφωνο απο το usb interface :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Προσφέρει 48V για το phantom power καθως και XLR input σε USB στον υπολογιστή μου για το μικρόφωνο.
Ο υπολογιστής γράφει τον ήχο του (desktop sounds/games) και το μικρόφωνο απο το usb interface :)
αυτα είναι οι λεπτομερειες.
η δουλειά της καρτας ειναι να κανει μιξη το μικροφωνο με τον ηχο του υπολογιστη παιχνιδι.
λογισμικο η behringer δεν εχει;
 
13 March 2007
683
Βόλος
Δεν χρειάζεται αυτό που λες , η μίξη γίνεται απο το OBS μέσω λογισμικού. Η κάρτα χρησιμοποιείται μόνο για το μικρόφωνο.
Η αναπαραγωγή του ήχου γίνεται στον ίδιο υπολογιστή που γίνεται και η εγγραφή , απλά διαλέγω την πηγή του Desktop (PC) και το Μικρόφωνο (behringer) και ειμαι μια χαρά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι θα ακούω τον ήχο του υπολογιστή και απο τα ηχεία στον ίδιο χώρο. Οπότε φοβαμαι για θόρυβο ή επανάληψη απο ότι πιάσει το μικρόφωνο ειδικά όταν εγώ δεν μιλάω.

Επίσης η Behringer έχει μόνο 2 κανάλια 1 για κάθε είσοδο , Μικρόφωνο και Πηγή. Δεν κάνει για στερεοφωνική μίξη με το μικρόφωνο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
μεσοβεζικες λυσεις. χρειαζεσαι μια καρτα με 2+2 εισόδους για να γίνει σωστα αυτό που θες.
εκτος αν ειχες ηδη την καρτα.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Δε μπορώ να κατανοήσω πως "χρειάζομαι" μια τέτοια κάρτα αφού λειτουργεί άψογα όπως είναι τώρα χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως μειονέκτημα πέρα απο την χρήση της CPU (0.1% αυξηση χωρίς VSTs)

Πως γίνεται "σωστά" όμως για να κατανοήσω; Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω.

Επαναλαμβάνω, ο υπολογιστής έχει την δυνατότητα να ηχογραφήσει απο οποιαδήποτε πηγή παίζει εσωτερικά (μέσω software loop υποψιάζομαι), όπως επίσης και απο εξωτερικές πηγές, που σε αυτή την περίπτωση είναι η κάρτα με το μικρόφωνο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
όταν χρησιμοποιείς μια τέτοια κάρτα, αναλαμβάνει η κάρτα όλες τις δουλειές in-out του υπολογιστή και αποσυνδέεται η εσωτερική κάρτα του υπολογιστή.
Συνήθως η απλούστερη μορφή της είναι αυτή που έχεις 1+1 είσοδοι που ντουμπλάρονται ως 2 μικρόφωνα ή 1 και μια line ή 2 line stereo.
Αλλά μετά υπάρχουν 2+2 2+4 κλπ κλπ
Το να έχεις μια τέτοια κάρτα και να την χρησιμοποιείς ουσιαστικά για να έχεις το σωστό βύσμα ή το phantom power είναι ..."αδόκιμο"

Αν ο υπολογιστής όπως λες έχει δυνατότητες να το κάνει (που έχει) το κάνεις με ένα μικρόφωνο που μπαίνει στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Αλλά όχι αυτής της ποιότητας.

Με λίγα λόγια κάνεις κάποια "υβριδική" χρήση και γι αυτό δεν έχεις αυτό που θες.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Συμφωνώ ότι η χρήση θεωρείται υβριδική. Αλλά δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με την λειτουργία του.
Η συνδεσμολογία λειτουργεί άψογα και κάνει αυτό που χρειάζομαι ακριβώς.


Η χρήση πολλαπλών καρτών ήχου επίσης δεν μου ακούγεται αδόκιμη. Αυτή την στιγμή θα μπορούσες να πεις ότι έχω 5 διαφορετικές εξόδους/κάρτες ήχου. 3 ψηφιακές , που είναι κάθε μονιτορ που έχω συνδέσει στον υπολογιστή (HDMI), ένα USB headset (που έχει και είσοδο μικροφώνου) και την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του υπολογιστή. Το USB interface ειναι απλά άλλη μια κάρτα.

Η συνδεσμολογία που αναφέρεις και σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες, από όσο καταλαβαίνω δεν μου προσφέρει τίποτα άλλο πέρα απο ηρεμία, χειροκίνητη πρόσβαση και ίσως καλύτερη ποιότητα. Κατα τα άλλα κοστίζει περισσότερο και δε βοηθάει στο φαινόμενο που πρσπαθώ να μειώσω.

Αυτό που ρωτάω σε αυτό το θέμα έχει να κάνει με το τι ΠΙΑΝΕΙ το μικρόφωνο. Το υπόλοιπο setup το μοιράστηκα διότι ίσως κάποιος ξέρει κάτι και απο λογισμικό. Προφανώς τώρα έμαθα ότι δε συνηθίζονται οι υβριδικές λύσεις και σε ευχαριστώ για αυτό :) Στο μέλλον θα πάρω έναν μίκτη για αυτό, αλλα τώρα συνεχίζουμε έτσι!

Εύχομαι να ακούσω λοιπόν συμβουλές πέραν του "πάρε καλύτερο μικρόφωνο" ή πιο χαμηλές εντάσεις. Να ακούσω κατί για τοποθέτηση/ακουστική/κτλπ. Πράγματα που ίσως να μην έχω σκεφτεί!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Συμφωνώ ότι η χρήση θεωρείται υβριδική. Αλλά δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με την λειτουργία του.
Η συνδεσμολογία λειτουργεί άψογα και κάνει αυτό που χρειάζομαι ακριβώς.


Η χρήση πολλαπλών καρτών ήχου επίσης δεν μου ακούγεται αδόκιμη. Αυτή την στιγμή θα μπορούσες να πεις ότι έχω 5 διαφορετικές εξόδους/κάρτες ήχου. 3 ψηφιακές , που είναι κάθε μονιτορ που έχω συνδέσει στον υπολογιστή (HDMI), ένα USB headset (που έχει και είσοδο μικροφώνου) και την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του υπολογιστή. Το USB interface ειναι απλά άλλη μια κάρτα.

Η συνδεσμολογία που αναφέρεις και σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες, από όσο καταλαβαίνω δεν μου προσφέρει τίποτα άλλο πέρα απο ηρεμία, χειροκίνητη πρόσβαση και ίσως καλύτερη ποιότητα. Κατα τα άλλα κοστίζει περισσότερο και δε βοηθάει στο φαινόμενο που πρσπαθώ να μειώσω.

Αυτό που ρωτάω σε αυτό το θέμα έχει να κάνει με το τι ΠΙΑΝΕΙ το μικρόφωνο. Το υπόλοιπο setup το μοιράστηκα διότι ίσως κάποιος ξέρει κάτι και απο λογισμικό. Προφανώς τώρα έμαθα ότι δε συνηθίζονται οι υβριδικές λύσεις και σε ευχαριστώ για αυτό :) Στο μέλλον θα πάρω έναν μίκτη για αυτό, αλλα τώρα συνεχίζουμε έτσι!

Εύχομαι να ακούσω λοιπόν συμβουλές πέραν του "πάρε καλύτερο μικρόφωνο" ή πιο χαμηλές εντάσεις. Να ακούσω κατί για τοποθέτηση/ακουστική/κτλπ. Πράγματα που ίσως να μην έχω σκεφτεί!
δεν γινεται ετσι.
ολη την υποθεση ηχος πρεπει να την αναλαβει μια καρτα. ειτε η εσωτερικη που δεν σου κανει γιατι προφανως δεχεται φτηνο μικροφωνο ή εξωτερικη οπου μπορεις να εχεις 1 2 5 10 50 εισοδους εξοδους και να τις ελεγχεις ολες ενιαια.
δεν γινεται να δεχεται αναπαραγει καποιες πηγες η μια και αλλες η αλλη.
το πιο βασικό ειναι οτι θα εχεις θεματα συγχρονισμού λογω latency.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Καταλαβαίνω απόλυτα αλλά μιας και ελέγχω τα πάντα από λογισμικό μπορώ να προσθέσω καθυστέρηση και δε μου είναι κόπος. Εκεί κολλάει η ευκολία που έλεγα πριν της πρότασης σου, στο ότι δεν χρειάζεται να μπλέξεις με όλα αυτά.

Έχω σκοπό στο μέλλον να γίνεται η εγγραφή από άλλο μηχάνημα και εκεί ναι θα βάλω μια κονσόλα USB που θα δέχεται την έξοδο από τον υπολογιστή και το μικρόφωνο θα κάνει μίξη και θα γράφει. :) Εννοείται ότι είναι πιο εύκολο και καλύτερο.

Απλά αυτή την στιγμή γίνεται η δουλειά μου.

Αλλά μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Θεωρητικά αν είναι συγχρονισμενος ο εσωτερικός ήχος, δεδομένου ότι είναι πιο δυνατός με ότι μπορεί να πιάσει το μικρόφωνο , θα δημιουργείται λιγότερο πρόβλημα.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Μικρή σημείωση. Το μικρόφωνο δεν θα ακούγεται απο τα ηχεία μου. Θα ακούγεται όμως στην εγγραφή με ότι ακούγεται στα ηχεία (απο εσωτερική μίξη). Δε πρόκειτα για κατάσταση Monitor δλδ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
το θέμα είναι πόσο σοβαρό ή σημαντικό είναι αυτό που θέλεις να κάνεις για σένα.
Αν είναι κάτι περιστασιακό κάνε ό,τι μπορείς με ό,τι έχεις. Λανθασμένα και μεσοβέζικα.
Αν σε ενδιαφέρει, τότε ξεφορτώνεσαι την κάρτα, άλλωστε είναι φτηνή και παίρνεις μια με 4 εισόδους, δηλαδή δυό μικρόφωνα δυό Line.
Δρομολογείς τα πάντα στην κάρτα, τα μιξάρεις εκεί και βγαίνει έτοιμο σήμα για ηχογράφηση ή για streaming.
Αυτή τη στιγμή επειδή σκέφτηκες να πάρεις ένα καλό μικρόφωνο (αντί για ένα που απλώς να μπαίνει στην εσωτερική κάρτα και μίκτη των windows) που σε οδήγησε στις εξής λάθος κινήσεις.

Αγορά μιας κάρτας 2 εισόδων που χρησιμοποιείς την μία.
Αγορά μιας κάρτας για παροχή 48βολτ ενώ αυτό γινονταν με πακάκια που δίνουν 48 βολτ
Αγορά μιας κάρτας για να έχεις τρόπο να δεχτεί το xlr και μετά να το δώσεις με usb στο πισί.
Ταυτόχρονη χρήση δυό interface για διαχείριση ήχου στον υπολογιστή με απρόβλεπτες παρενέργειες και παράξενες συμπεριφορές
Υποβαθμισμένο ηχητικά αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που θα έπαιρνες με μια κάρτα 4+2

επίσης θα μπορούσες να είχες πάρει ένα καλό μικρόφωνο σαν αυτό που πήρες αλλά με συνδεσμολογία usb.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου , επέτρεψε μου να μη συμφωνήσω για το κομμάτι "λανθασμένα" . Μεσοβέζικα θα το δεκτώ μιας και η ετυμολογία της λέξης ειναι "που αποτελεί μια μέση λύση".

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες για τις αποφάσεις μου και αρκετούς απο αυτούς δεν εύκολο να κατανοηθούν αν κάποιος δε γνωρίζει αρκετά καλά τι σημαίνει κάνω streaming online στο Twitch.
Ναι και εγώ θα ήθελα μια κονσόλα ΧΧΧ ευρώ και ενα δεύτερο υπολογιστή μόνο για streaming, αλλα δε γίνεται. Όχι τώρα.

Θέλω να πω καταλαβαίνω απο που έρχεσαι, προσπάθησε να κατανοήσεις και εμένα λίγο. Δεν είμαι κάφρος, δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση, με πονάει και εμένα όταν κάποια πράγματα δε γίνονται με τον καλύτερο τρόπο... αλλα δε γινεται αλλιώς τώρα.

Ο κύριος λόγος που δεν αγόρασα USB μικρόφωνο ή ένα ... πακάκι το είπες; φαντάζομαι εννοείς κάτι τέτοιο είναι ότι πρόκειται να φύγουν όλα σύντομα αν είναι επιτυχημένο το εγχείρημα. Δεν ήθελα USB μικρόφωνο διότι θα πάει χαμένο γιατί ξέρω τι σημαίνει "καλό μικρόφωνο".

Η σειρά αναβάθμισης θα ειναι ως εξής:

α) XLR μικρόφωνο θα αλλαχτεί με ένα απο AT ή Shure , δεν εχω αποφασίσει ακόμα. (+200)

β) Έπειτα θα στηθεί δεύτερο μηχάνημα αποκλειστικά για το streaming. Θα κάνει capture τον ήχο και την εικόνα του υπολογιστή μέσω της κάρτας video capture (hdmi) η οποία προσφέρει passthrough οπότε θα ακούω πάλι κανονικότατα απο το HDMI monitor.
Αυτός ο υπολογιστής θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί προσωρινα το usb interface που έχω τώρα και τον ήχο απο την capture card για να κανει μιξη και να κανει stream. (+450)

γ) Θα αγοραστεί κάτι σαν το Yamaha AG-06 όπου πλέον ο ήχος του υπολογιστή θα γίνει route σε αυτό , το μικρόφωνο θα κουμπωθεί πάνω του και αυτό θα συνδεθεί στον υπολογιστή που θα κάνει το stream που ανέφερα στο (β). Το Behringer θα πάει βόλτα ή θα το κρατήσω για καμια ηχογράφηση απο όργανα :) (+120)

Ως εκεί έχω υπολογίσει.

Ότι έχω τώρα μου'χει κοστίσει ~120 ευρώ , τα υπόλοιπα θα πάνε +600 . Δεν έχω το budget για τώρα.

Όπως και να έχει ! Στην τελική δεν είναι αυτό το θέμα του thread :( αν και σχετικό δεν εππηρεάζει τόσο το θέμα που προσπαθώ να μειώσω . (Καλα οκ αν ειχα 500 ευρώ μικρόφωνο λυνόταν το είπαμε)