Πρόγραμμα με δυνατότητα μεταφοράς υπολοίπου?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
έχοντας κάνει μια συζήτηση το πρωί με τον Πετρονίκ ήθελα λίγο γνώμες εν όψει αλλαγής προγράμματος-παρόχου.
1. wind δεν παίζει
2. έχω cosmote συμβόλαιο

η ερώτηση είναι ποιά προγράμματα (από τα καρτοπρογράμματα) είναι αυτά που σου δίνουν δυνατότητα όταν ανανεώσεις πάνω στο μήνα να μεταφέρεις τον χρόνο και ΜΒ που δεν ξόδεψες στον επόμενο?
Νομίζω το κάνει η vodafone. (και η wind ίσως αλλά δεν παίζει.)
Η cosmote ? έχει κάτι αντίστοιχο?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ναι, αρκεί να ανανεώσεις στο ίδιο πακέτο πριν λήξει το προηγούμενου
Πόσα λεπτά ομιλιας και mb χρειάζεσαι το μήνα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Ναι, αρκεί να ανανεώσεις στο ίδιο πακέτο πριν λήξει το προηγούμενο

ναι αυτή τη διαδικασία εννοώ.
Ποιό είναι το πακέτο όμως?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Να ξέρεις ότι η ελάχιστη χρέωση είναι στα 3 λεπτά σε κοσμοκαρτα και what's up ενώ σε frog έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο
Η καλύτερη νομίζω λύση είναι το what's up
Με 7,5 ευρώ δίνει 400 προς what's up, 200 προς όλους και 100μβ, αν ενεργοποιήσεις το πακέτο μέσα από την εφαρμογή του what's up σου δίνει επιπλέον 100 λεπτά προς όλους, επίσης αν την ανανέωση την κάνεις με πιστωτική ή PayPal παίρνεις κωδικό reload it με επιλογή για 1200mb για ένα μήνα δωρεάν, ενώ έχεις τη δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου κάθε μήνα και τυχόν υπόλοιπο μεταφέρεται.
Σε frog με χρέωση ανά δευτερόλεπτο με 3 ευρώ δίνει 60 λεπτά προς όλους ενώ κάθε δεύτερη εβδομάδα διπλασιάζεται και δίνει 120,και με 4.4 ευρώ έχεις 2 γιγα για 25 μέρες

https://www.whatsup.gr/el/services/combo-call-them-all-i
Στις σημειωσεις το λεει οτι μεταφερονται

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Να ξέρεις ότι η ελάχιστη χρέωση είναι στα 3 λεπτά σε κοσμοκαρτα και what's up ενώ σε frog έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο
Η καλύτερη νομίζω λύση είναι το what's up
Με 7,5 ευρώ δίνει 400 προς what's up, 200 προς όλους και 100μβ, αν ενεργοποιήσεις το πακέτο μέσα από την εφαρμογή του what's up σου δίνει επιπλέον 100 λεπτά προς όλους, επίσης αν την ανανέωση την κάνεις με πιστωτική ή PayPal παίρνεις κωδικό reload it με επιλογή για 1200mb για ένα μήνα δωρεάν, ενώ έχεις τη δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου κάθε μήνα και τυχόν υπόλοιπο μεταφέρεται.
Σε frog με χρέωση ανά δευτερόλεπτο με 3 ευρώ δίνει 60 λεπτά προς όλους ενώ κάθε δεύτερη εβδομάδα διπλασιάζεται και δίνει 120,και με 4.4 ευρώ έχεις 2 γιγα για 25 μέρες

https://www.whatsup.gr/el/services/combo-call-them-all-i
Στις σημειωσεις το λεει οτι μεταφερονται

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το θεμα ειναι αν σου μετατρέπουν το συμβολαιο που εχεις σε what's up.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
το θεμα ειναι αν σου μετατρέπουν το συμβολαιο που εχεις σε what's up.
Ακόμη και αορίστου να είναι πρέπει να πληρώσεις 15 ευρώ νομίζω, αν έχεις ακόμη συμβόλαιο θα πρέπει να το σπάσεις πληρώνοντας το τίμημα, ανάλογα με το πόσους μήνες εχεις ακόμη

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Ακόμη και αορίστου να είναι πρέπει να πληρώσεις 15 ευρώ νομίζω, αν έχεις ακόμη συμβόλαιο θα πρέπει να το σπάσεις πληρώνοντας το τίμημα, ανάλογα με το πόσους μήνες εχεις ακόμη

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το συμβόλαιο λήγει τώρα.
η προσφορά που μου δίνουν είναι μια που το φέρνει περίπου στα ίσα με το παλιό που είχα, αλλά με παραπάνω γενικώς παροχές.
Χρειάζομαι ουσιαστικά τις μισές.
Γι αυτό θέλω να πάω σε κάτι που να μη με υποχρεώνει να πληρώνω μονάδες που ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω.

για να γίνω πιό σαφής, μου ζητάνε για επέκταση 18.5 ευρώ το μήνα για 400 λεπτά και 1000ΜΒ να συνεχίσω το παλιό πακέτο πού ήταν 43 ευρώ περίπου και ήδη μου κάνουν εκπτωση και 15% λόγω σταθερού.
Εγώ όπως είπα βολεύομαι με 300+ 300.


τέλος πάντων, αν όντως ισχύει αυτό που περισσεύει από τον προηγούμενο μήνα να πάει παρακάτω με ένα ποσό γύρω στα 10-12 ευρώ το προτιμώ.
Αν όμως γίνεται.
Αλλιώς δεν πάω σε τρίλεπτα.
Όπως και νάχει θα πάω ξανά τη Δευτέρα για ....διαπραγμάτευση
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
το συμβόλαιο λήγει τώρα.
η προσφορά που μου δίνουν είναι μια που το φέρνει περίπου στα ίσα με το παλιό που είχα, αλλά με παραπάνω γενικώς παροχές.
Χρειάζομαι ουσιαστικά τις μισές.
Γι αυτό θέλω να πάω σε κάτι που να μη με υποχρεώνει να πληρώνω μονάδες που ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω.
Οπότε θα πληρώσεις τα 15 μόνο, ζητάς τη μετατροπή αφού λήξει

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
οταν λήξει θα με πανε στην τιμη του προγραμματος που ειναι 45 ευρω χωρις επιδοτησεις.
τωρα πρεπει να γινει οτι γινει
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Οπως στα λένε παραπάνω μάλλον σε συμφέρει να πάς σε Whatsupp.

Βέβαια για καλύτερα συμπεράσματα θα πρέπει να ξέρουμε τι προσφορά σου κάνουν τώρα

Υπόψιν οτι τα λεπτά ομιλίας ή ΜΒ που είναι δώρο από προσφορές (πχ Reload-it) δεν μεταφέρονται τον επόμενο μήνα
Επίσης ςδώ και καιρό φαίνεται μια τάση να αυξάνεται το ελάχιστο κόστος διατήρησης ενός καρτοκινητού από όλους τους παρόχους. Αν ανανεώνεις κάθε μήνα αυτό δεν σε επηρεάζει απλά το αναφέρω..
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Οπως στα λένε παραπάνω μάλλον σε συμφέρει να πάς σε Whatsupp.

Βέβαια για καλύτερα συμπεράσματα θα πρέπει να ξέρουμε τι προσφορά σου κάνουν τώρα

Υπόψιν οτι τα λεπτά ομιλίας ή ΜΒ που είναι δώρο από προσφορές (πχ Reload-it) δεν μεταφέρονται τον επόμενο μήνα
Επίσης ςδώ και καιρό φαίνεται μια τάση να αυξάνεται το ελάχιστο κόστος διατήρησης ενός καρτοκινητού από όλους τους παρόχους. Αν ανανεώνεις κάθε μήνα αυτό δεν σε επηρεάζει απλά το αναφέρω..

Του reload it μεταφέρονται αν γίνει ανανέωση πριν λήξουν, και κάθε δύο να ανανεώνει θα είναι καλυμμένος
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Οπως στα λένε παραπάνω μάλλον σε συμφέρει να πάς σε Whatsupp.

Βέβαια για καλύτερα συμπεράσματα θα πρέπει να ξέρουμε τι προσφορά σου κάνουν τώρα

Υπόψιν οτι τα λεπτά ομιλίας ή ΜΒ που είναι δώρο από προσφορές (πχ Reload-it) δεν μεταφέρονται τον επόμενο μήνα
Επίσης ςδώ και καιρό φαίνεται μια τάση να αυξάνεται το ελάχιστο κόστος διατήρησης ενός καρτοκινητού από όλους τους παρόχους. Αν ανανεώνεις κάθε μήνα αυτό δεν σε επηρεάζει απλά το αναφέρω..


και ποιά μεταφέρονται δηλαδή?

το πρόγραμμα που έχω τώρα έχει καταργηθεί. Ηταν το παλιό mobile M με αρχική γύρω στα 31 έβγαινε τελική με -15% λόγω σταθερού στα 18 και κάτι.
Με 400+200 λεπτά, 40 sm και 500+550MB. (τα + ήταν τα τότε δώρα που δώσανε)


τώρα το πρόγραμμα καταργήθηκε και κοστίζει 46 ευρώ και δίνει 600 λεπτά 600sms (crazy...) 1.5GB
και μου δίνουν από αυτό ή αντί γι αυτό
400 σε όλους 40sms 550 ΜΒ και είτε 200' ή 500MB με τελική 19 ευρώ.

δεδομένου ότι μου αρκούν τα 300, 40 και 300ΜΒ γιατί να μην αναζητήσω κάτι φτηνότερο, ΑΝ υποτίθεται ότι μένουν ρέστα κάθε μήνα?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
και ποιά μεταφέρονται δηλαδή?

το πρόγραμμα που έχω τώρα έχει καταργηθεί. Ηταν το παλιό mobile M με αρχική γύρω στα 31 έβγαινε τελική με -15% λόγω σταθερού στα 18 και κάτι.
Με 400+200 λεπτά, 40 sm και 500+550MB. (τα + ήταν τα τότε δώρα που δώσανε)


τώρα το πρόγραμμα καταργήθηκε και κοστίζει 46 ευρώ και δίνει 600 λεπτά 600sms (crazy...) 1.5GB
και μου δίνουν από αυτό ή αντί γι αυτό
400 σε όλους 40sms 550 ΜΒ και είτε 200' ή 500MB με τελική 19 ευρώ.

δεδομένου ότι μου αρκούν τα 300, 40 και 300ΜΒ γιατί να μην αναζητήσω κάτι φτηνότερο, ΑΝ υποτίθεται ότι μένουν ρέστα κάθε μήνα?

Αν θέλεις και SMS στο what's up πας στο πακέτο με τα 8.5 ευρώ
400 λεπτά και 400 sms προς what's up, 200 λεπτά και 200 sms προς όλους, 200mb, αν ενεργοποιήσεις το πακέτο από την εφαρμογή του what's up παίρνεις ακόμη 100 λεπτά προς όλους
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Αυτό το πακέτο που λέει ο leo06 είναι η καλύτερη επιλογή στο What's up σήμερα αν θέλεις χρόνο ομιλίας.
Με 10 Ευρώ το μήνα (αντε 15 αν θελεις να αγοράσεις κάτι έξτρα) θα είσαι καλυμμένος και θα έχεις και 1 Gb από το Reloadit
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
έκανα πάλι μια συζήτηση μαζί τους και το συμπέρασμα είναι ότι
1. δεν μεταφέρεται το υπόλοιπο των λεπτών και ΜΒ, μόνο το χρηματικό ποσό που έχεις (όπως το κάνει πχ η vodafone)
2. δεν μου κάνουν την προσφορά σε συνδυασμό με μικρότερο πρόγραμμα

θα κάνω μια απόπειρα με το 13888 για κάτι καλύτερο και ....βλέπουμε
εκτός αν ζητήσω να μεταφέρω τον αριθμό στην vodafone
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
έκανα πάλι μια συζήτηση μαζί τους και το συμπέρασμα είναι ότι
1. δεν μεταφέρεται το υπόλοιπο των λεπτών και ΜΒ, μόνο το χρηματικό ποσό που έχεις (όπως το κάνει πχ η vodafone)
2. δεν μου κάνουν την προσφορά σε συνδυασμό με μικρότερο πρόγραμμα

θα κάνω μια απόπειρα με το 13888 για κάτι καλύτερο και ....βλέπουμε
εκτός αν ζητήσω να μεταφέρω τον αριθμό στην vodafone

Τι εννοείς με το πρώτο?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
εννοω
τελειωνει ο μηνας και δεν εχεις κανει χρηση 50 λεπτα και 50 ΜΒ.
ο νεος μηνας μετα την φορτιση εχει +50 +50. ετσι γινεται στη vodafone
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
εννοω
τελειωνει ο μηνας και δεν εχεις κανει χρηση 50 λεπτα και 50 ΜΒ.
ο νεος μηνας μετα την φορτιση εχει +50 +50. ετσι γινεται στη vodafone

Έτσι γίνεται και στην cosmote όπως έγραψα εκτός και αν εννοείς σε συμβόλαιο και όχι σε κάρτα, σε συμβόλαιο δεν γνωρίζω