Τοποθέτηση 27ρας TV με βάση βιδωμένη σε ντουλάπα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Καλησπέρα! :guitarist:

Έχω ένα tv monitor 27 ιντσών (vesa 75x75) και μια βάση tv. Βασικά δεν θα χρησιμοποιηθεί αυτή που βλέπετε παρακάτω, αλλά θα δω να αγοράσω μία ακριβώς vesa 75x75, μαξ 100x100 καθώς η εικονιζόμενη που έχω δεν επιτρέπει τη σύνδεση καλωδίων στο monitor καθώς καλύπτει τις υποδοχές. Ας πάρουμε όμως την εικονιζόμενη ως παράδειγμα.

Το πρόβλημα: θέλω να τη βάλω μπροστά από το κρεβάτι σε χαμηλό ύψος πάνω στον τοίχο (το φωτιστικό θα έφευγε) :
r48yVbf.jpg


... δυστυχώς όμως το κρεβάτι είναι με αποθηκευτικό χώρο:
vOj08jlg.jpg



.. ενώ αν τη βάλω πολύ ψήλα να κάνει conflict με το ηχείο.

Σκέφτομαι τελικά να τη βάλω πάνω στην ντουλάπα με δυο τρύπες + 2 βίδες μικρές με παξιμάδι (για να μην κακοποιηθεί υπερβολικά το έπιπλο) και να αλλάζω τη θέση του βραχίωνα ανάλογα με το αν ανοίγω πολύ την μπαλκονόπορτα ή την πόρτα της ντουλάπας.
gQKIVbO.jpg



Προσομοίωση:
hwzkJXQg.jpg



Το βρίσκετε ok ιδέα; Έχει κανείς εμπειρία από βάση οθόνης πάνω σε ντουλάπα;
Δυστυχώς τα έπιπλα στο δωμάτιο είναι στην καλύτερη - αποδοτική θέση συνεπώς δεν μπορώ να μετακινήσω τίποτε ώστε να βολέψω το 27ρι monitor - tv.
Η ντουλάπα είναι στιβαρή θα έλεγα....

Από την άλλη ψάχνω κι άλλες λύσεις όπως αυτές, ίσως με κάποια εφαρμογή πάνω στο κρεβάτι αποσπόμωνη, αλλά δεν μου βγαίνει. :slapface:
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Σκέφτηκα και το άλλο χθες που ήμουν στο κρεβάτι.
Πολύ βολική θέση και χωρίς τρύπες στο έπιπλο είναι να κάνω μια μικρή κατασκευή με ξύλο και βάση vesa 75x75 και να την "κρεμάσω" στα χερούλια της ντουλάπας που φαίνονται.
Το 27ρι monitor δεν είναι βαρύ και θα το ξεκρεμάω εύκολα όταν θέλω μια στο τόσο να ανοίξω τη ντουλάπα. :grandpa:
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Παρε μια αλυσιδα με δυο βιδες την βιδωνεις στην τηλεορασηστις δυο πανω τρυπες απο τις 4 που εχει και την κρεμας στα δυο χερουλια της ντουλαπας.