Fidelizer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Διαρκως... ανησυχος, και προσπαθων με οικονομικα "μεσα" να βελτιωσω τον ηχο pc/dac, επεσα πανω σ' αυτο http://www.hiendnews.gr/fidelizer-pro-software-pc-sourced-sound-quality-improvement/ του Θαν. Μωραίτη (σημ.: για οσους δεν ξερουν ειχε μια οδυνηρη εμπειρια στις προσφατες πυρκαγιες...). Αναφερεται σε ηχητικη βελτιωση μεσω λογισμικου σε συνδυασμο με foobar / dirac κλπ, και εκτος απο τις πολυ θετικες εντυπωσεις του Θ.Μ., οπως διαβασα, παρομοιες εχουν κι αλλοι δοκιμαστες (...) μα και χρηστες.
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Υπαρχει και free εκδοση, περιορισμενων επιλογων, οποτε αν καποιος θελει μπορει να το δοκιμασει. Αυγουστιατικα θα μου πειτε; ε...Αυγουστιατικα - λειπω και δεν εχω τον "εξοπλισμο" εν εξοχη προς δοκιμη.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Έχω το free, κάνει δουλειά, μην περιμένεις θαύματα όμως, σε λογικά πλαίσια. Με τι ακούς αν επιτρέπεται?
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Με τι ακουω; dac m2tech young iii, ενισχυτικα λαμπατους audio hungary apr204/apt200 (pro+power), ως pc ενα nuc i5, ηχεια harbeth shl5+. Και προσεχως ενα mini dsp για ρυθμιση
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Fidelizer

Με τι ακουω; dac m2tech young iii, ενισχυτικα λαμπατους audio hungary apr204/apt200 (pro+power), ως pc ενα nuc i5, ηχεια harbeth shl5+. Και προσεχως ενα mini dsp για ρυθμιση

Μπορείς να κάνεις το εξής πριν αγοράσεις το minidsp για να περάσεις τον ήχο σου από άλλη μια πλακέτα με πυκνωτές αντιστάσεις... με δεδομένο ότι θα αγοράσεις αν δεν έχεις το umik-1

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι
https://www.roomeqwizard.com/

Το οποίο έχει δυνατότητα εξαγωγής σε αρχείο wav frequency sweep. Όπως είναι το αρχείο, το βάζεις κ το παίζεις από το πρόγραμμα που ακούς μουσική ενώ ταυτόχρονα ηχογραφείς με το umik-1 κ το παραπάνω πρόγραμμα. Παραλαμβανεις την απόκριση του χώρου σου κ διορθώνεις με τον ενσωματωμένο ισοσταθμιτή που έχει το πρόγραμμα που ακούς μουσική.

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό, αναλόγως βέβαια πάντα...

Θέλει λίγο διάβασμα για να το χρησιμοποιήσεις, δεν είναι ακριβώς plug n play...


Καλή συνέχεια
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Βλέπω υπάρχει ήδη τέτοιο νήμα άρα ποστάρω εδώ...

Έπεσα πάνω σε αυτό το πρόγραμμα τυχαία και το δοκίμασα...δεν ξέρω αν ακούω κάποια διαφορά...εσείς έχετε ακούσει βελτίωση με το συγκεκριμένο πρόγραμμα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στο ibasso dx120 το αποτελεσμα ειναι αισθητα πιο φυσικος ηχος. Ισως και πιο στεγνος ομως. Προσωπικα μου αρεσει. Και στο pc που το ειχα δικιμασει νομιζω αντιστοιχο αποτελεσμα ειχα αν θυμαμαι καλα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το δοκίμασα στην free έκδοση στο Audiophile tier...δεν πήγα στο purist γιατί το laptop είναι και για εργασία και θέλω κάποιες λειτουργίες...


Δεν μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι αισθητή ή όχι...δεν είναι και τόσο κακό concept αν σκεφτεί κανείς ότι δεν χάνεις και τίποτα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το έχω αν και δεν ακούω πολύ από το λαπτοπ στην παρούσα φάση
το είχα πάρει πριν καιρό και νομίζω πως μια διαφορά την κάνει στην πιο pure ρύθμιση του
δίνει μια αίσθηση πιο φυσικού / ήρεμου ήχου, με πιο λίγη "ψηφιακή υπογραφή" να το πω; λιγότερη παραμόρφωση; δεν ξέρω ... μάλλον το καταλαβαίνει κανείς μόνο όταν το ακούσει
μη φανταστείς τίποτα χαοτική διαφορά... και αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για γενική χρήση δεν ξέρω αν έχει νόημα να το αγοράσεις.
Για κριτική ακρόαση που το μόνο που θα τρέχει είναι το πρόγραμμα αναπαραγωγής ίσως ναι...
ο developer το εξελίσσει σχετικά συχνά και στέλνει προσωπικά mail με το καθε νέο update

σίγουρα μπορείς κανείς να κάνει και χωρίς αυτό..
ίσως να δοκίμαζα πρώτα κάποια προγράμματα αναπαραγωγής, βλέπε Audirvana (το έχω στο mac) / JRiver (το έχω στο mac & pc) και μετά αυτό.


εγώ πάντως ακούω με rpi/piCoreplayer πλέον... το "άλλο" Roon θα το έλεγα.. ή και "το Roon του φτωχού" επίσης. :)

αυτά...