Synology DS918+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μόλις κατέφθασε και μπήκε σε λειτουργία. Σχόλια σιγά σιγά.

Ανοίγω ένα νημα για αυτό γιατί δεν βρήκα κάποιο.

έβαλα ένα 8TB -> SHR -> Ext4

Btrfs VS Ext4 ?

Τι βάζουμε γενικά ?

Aπό αυτά που διάβασα το btrfs το βρίσκω αρκετά φρέσκο (1o stable 2014) για αυτό έβαλα ext4
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Media Server: Μου πήρε λίγο να καταλάβω ότι σε δικό σου φάκελο θέλει να δημιουργήσεις indexing, αλλα 4K Remux HDR -> LG OLED 4K, χωρίς κανένα πρόβλημα (οπότε παγώνει το project αλλαγής του Mede8er και του παλιού AV ενισχυτή).
Surveillance Station: πλήρης συμβατότητα με την HIKVISION DS-2CD2142FWD-I.

ΥΓ: έκανα τη βλακεία και το έβαλα να κανει check-disc (15-20 ώρες πήρε περίπου).
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Όταν δουλευει ακουω ενα κλακ κλακ

Να ανυσηχησω για το δίσκο ή ειναι η ηχομόνωση του κουτιού?

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Όταν δουλευει ακουω ενα κλακ κλακ

Να ανυσηχησω για το δίσκο ή ειναι η ηχομόνωση του κουτιού?

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Ο δίσκος είναι
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Για να πειραματιστώ λίγο με το Virtual Machine Manager που θέλει btrfs (και με το ίδιο το btrfs) ξήλωσα ένα 3ΤΒ WD Green από το PC και τον έβαλα στο slot 4.

Πάνω του έκανα ένα νέο Storage Pool και ένα btrfs volume.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Σήκωσα ένα Ubuntu 16.04.1 LTS με 2GB RAM, 50GB δίσκο, 2 Cores.

Η CPU ήταν καλή αλλά η μνήμη πήγε στο 78%. Με 1GB είναι στο 52%.

Σκέφτομαι το D3NS1866L-4G (Synology DDR3 Memory Module - 4GB) αλλά είναι τα 90 στη μέση. Σε άλλη μάρκα είναι τα μισά αλλά δεν θέλω να μπλέξω διαφορετικές μνήμες.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
καλύτερα να έβαζες Btrfs εχουν πολλές δυνατότητες και το οτι ειναι λίγο πιο αργό απο το Ext4 δεν θα το καταλάβεις.
αλλα και να μην το βάλεις, δεν έγινε κάτι αν δεν χρησιμοποιείς αυτα που παρέχει παραπανω.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Έχω βάλει ένα green 3tb με btrfs και του εβαλα το virtual machine manager.

Πάντως λενε οτι το btrfs δεν τραβάει και πολύ σε διάδοση.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Είδα στο forum της Plex ότι χρήστης έβαλε στο 2ο σλοτ 8GB και πήγε στα 12GB χωρίς πρόβλημα. Οπότε αν αντικαταστήσεις και το 1ο slot μπορείς να πας στα 16GB (από το μέγιστο 8 GB).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Media Server: Μου πήρε λίγο να καταλάβω ότι σε δικό σου φάκελο θέλει να δημιουργήσεις indexing, αλλα 4K Remux HDR -> LG OLED 4K, χωρίς κανένα πρόβλημα (οπότε παγώνει το project αλλαγής του Mede8er και του παλιού AV ενισχυτή).
Surveillance Station: πλήρης συμβατότητα με την HIKVISION DS-2CD2142FWD-I.

ΥΓ: έκανα τη βλακεία και το έβαλα να κανει check-disc (15-20 ώρες πήρε περίπου).
Η hikvision υποστηρίζει h. 265?

Γενικά το surveillance station ενω ειναι εξαιρετικό, δεν υποστηρίζει τα advanced features της hikvision οπως face recognition, line crossing κ.α.

Εκτός του ds cam, χρησιμοποιείς και app της hikvision ή τρίτου?

Έκτος από hikvision έχω και reolink camera και η διαφορά στο ποσό γρήγορα συνδέεται το app της reolink σε σχέση με το ds cam είναι τεράστια, κοντά στο μισό+ λεπτό...

αν γίνει κάτι έκτακτο και θέλουμε να το παρακολουθήσουμε, έχει σημασία το ποσό γρήγορα συνδέετε το app με την κάμερα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Η δική μου μόνο H.264 και το Η.264+

https://www.securitymagazine.com/ext/resources/whitepapers/Hikvision-H264-Encoding-Technology.pdf

Γενικά χρησιμοποιώ το EZVIZ (https://www.ezviz.eu/el/), χωρίς να έχω αγοράσει τα extra για on-live storage.

Δοκίμασα και το iVMS αλλά στο κινητό εξωτερικά δεν ήθελα να ανοίξω πολλές πόρτες.

To Surveillance Stationτο δοκίμασα μόνο local (browser), και η αλήθεια είναι ότι το έβαλα στο off γιατί δεν έχω βρει χρόνο να το σετάρω.

DS Cam δεν έχω δοκιμάσει.

Οι μόνες εφαρμογές που χρησιμοποιώ τωρα σε android εινα το DS Finder (remote on/off) & DS Copy (online backup photos).

Kαι όλα με VPN (AVM Fritz!Box).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Η δική μου μόνο H.264 και το Η.264+

https://www.securitymagazine.com/ext/resources/whitepapers/Hikvision-H264-Encoding-Technology.pdf

Γενικά χρησιμοποιώ το EZVIZ (https://www.ezviz.eu/el/), χωρίς να έχω αγοράσει τα extra για on-live storage.

Δοκίμασα και το iVMS αλλά στο κινητό εξωτερικά δεν ήθελα να ανοίξω πολλές πόρτες.

To Surveillance Stationτο δοκίμασα μόνο local (browser), και η αλήθεια είναι ότι το έβαλα στο off γιατί δεν έχω βρει χρόνο να το σετάρω.

DS Cam δεν έχω δοκιμάσει.

Οι μόνες εφαρμογές που χρησιμοποιώ τωρα σε android εινα το DS Finder (remote on/off) & DS Copy (online backup photos).

Kαι όλα με VPN (AVM Fritz!Box).
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις στήσει openVpn στο fritzbox Router?

Το surveillance station δοκίμασε το ειναι πολυ καλό. Πρεπε να το τρέχεις για να χρησιμοποιήσεις το ds cam.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
έχει ενσωματωμένο δικό του και συνδέομαι με android native client από το κινητό.

δεν θέλει κάτι άλλο εκτός από το να έχει public ip.
Δεν είναι το σχετικό νήμα αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ :)
Ποιο Fritz εχεις; είσαι ευχαριστημένος από την εμβέλεια του Wi-Fi του; έχω φτάσει πολλές φορές κοντά στο να αγοράσω το 7490 αλλά πάντα έχω ενδοιασμούς λόγω της έλλειψης εξωτερικών κεραιών
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
7590. Λίγο καλύτερο από το speedport. Όχι κατι τρομερό αλλα μπορεις να κάνεις mesh network αν έχεις θέμα (με το αντίστοιχο repeater).

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072