Ψηφιοποίηση περιεχομένου δημοσιογραφικών (μικρών) κασσετών - help!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους
Όπως ο τίτλος αναφέρει, έχω αναλάβει την υποχρέωση ψηφιοποίησης των δεδομένων που εμπεριέχονται
σε μικρές κασσέτες, αυτές δηλαδή που εγγράφουν τα μικρά κασσετοφωνάκια, τα γνωστά και ως δημοσιογραφικά...(τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω)

Υπάρχει και το κασσετοφωνάκι που έκανε τις εγγραφές, το οποίο σε μια πρώτη ανάγνωση, έχει μια έξοδο ακουστικών

Τι θα χρειαστεί απο εξοπλισμό για να κάνω τη ψηφιοποίηση εγώ, απο εξοπλισμό και ποιά η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά -bye-
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Από την έξοδο ακουστικών τροφοδοτείς την είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή, μάλλον με καλωδιάκι με μικρά καρφιά.
Πρόγραμμα επεξερασίας ήχου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Audacity που κάνει τα πάντα και είναι και δωρεάν.
Μετά από τις ρυθμίσεις της έντασης στο κασετοφωνάκι και στο πρόγραμμα εγγραφής, πατάς το REC στο πρόγραμμα το PLAY στο κασετοφωνάκι και περιμένεις να τελειώσει η πλευρά. Τότε πατάς το STOP και στα δύο και σώζεις το αρχείο σε μορφή WAV. Η ποιότητα CD (16-bit, 44kHz) είναι υπεραρκετή. Επειδή όμως είναι πολύ πιθανό το κασεροφωνάκι να είναι μονοφωνικό, γράψε κι εσύ μονοφωνικά, δεν υπάρχει λόγος να χαραμίζεις τον διπλάσιο χώρο.
Στη συνέχεια μπορείς να επεξεργαστείς τον ήχο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και λίγα ακόμη για την ευκολία της υλοποίησης :grinning-smiley-043
Πραγματικά δεν μου πήγαινε το μυαλό το οτι το λάπτοπ θα είχε αυτή τη δυνατότητα
Και πάλι ευχαριστώ και θα ενημερώσω για την τύχη του όλου εγχειρήματος
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πρόσεξε μόνο την ένταση, δεν πρέπει με τίποτα να περάσει τα 0dB στο πρόγραμμα. Καλύτερα πιο σιγά, παρά πολύ δυνατά!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για την έξοδο ακουστικών που θα χρησιμοποιείται ως έξοδος line συμφωνώ. Θα πρέπει να είναι ρυθμισμένη στη μέγιστη δυνατή ένταση που μπορεί να δώσει.

Για το Audacity συμφωνώ επίσης.

Για τη χρήση της ενσωματωμένης (on board) κάρτας ήχου του υπολογιστή/laptop επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Αν έχουμε έστω και τις ελάχιστες απαιτήσεις για ποιότητα, μία εξωτερική κάρτα ήχου είναι απαραίτητη. Ακόμα και η γνωστή μας μικρούλα Behringer των 30-35 ευρώ.

Οι απαιτήσεις για ποιότητα καθορίζονται αποκλειστικά από τη σπουδαιότητα και την αξία του περιεχομένου στις κασέτες που ψηφιοποιούμε. Αν έχουμε π.χ. μία υπαγόρευση ή οδηγίες προϊσταμένου προς τον/την γραμματέα του τότε εντάξει, κρατάμε ακόμα και τη on board κάρτα ήχου για να γράψουμε. Αν όμως έχουμε μία συνέντευξη ενός διάσημου προσώπου, μία σημαντική συζήτηση, μία διάλεξη, μία ομιλία τότε τα πράγματα αλλάζουν. Εκεί θέλουμε κάτι καλύτερο.

Η ποιότητα CD είναι υπεραρκετή, συμφωνώ. Όμως, αν και το περιεχόμενο στα δημοσιογραφικά κασετόφωνα είναι κατά κανόνα μονοφωνικό (1 μόνο κανάλι), το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι σε δύο κανάλια, στερεοφωνικό, έστω και αν αυτά είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους. Αλλιώς πώς; Τα περισσότερα συστήματα είναι στερεοφωνικά. Θα αναπαράγουμε μόνο στο δεξί ή στο αριστερό κανάλι;
Για την ακρίβεια, γράφουμε μεν στην είσοδο το ένα και μοναδικό κανάλι, δίνουμε όμως την κατάλληλη εντολή στο πρόγραμμα να δώσει στην έξοδο του δύο ταυτόσημα κανάλια για στερεοφωνική έξοδο (L, R).

Η οικονομία εδώ δεν έχει νόημα. Στο τέλος της διαδικασίας βέβαια, μπορούμε να μετατρέψουμε και σε mp3 τα παραγόμενα αρχεία. Συνήθως όμως κρατάμε κάπου για αναφορά όλα τα ενδιάμεσα.

Και κάτι ακόμα: Εάν προβούμε σε οποιαδήποτε άλλη επεξεργασία πλην της κοπτοραπτικής (editing), π.χ. EQ, Compression, αποθορυβοποίηση, προσθήκη Reverb κλπ. θα πρέπει σαν τελευταίο βήμα στη διαδικασία να εφαρμόσουμε το ανάλογο dithering, ώστε να μην έχει "ψηφιακίλα" η ηχογράφηση μας.

Καλή επιτυχία! -bye-
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
@Sonus και in
ευχαριστώ και τους δύο σας για τις αναλυτικές πληροφορίες
το περιεχόμενο είναι υψηλής συναισθηματικής αξίας (πολύ) και αφορά σε πρόσωπο που δεν είναι πλέον
εν ζωή...η ηχογράφηση αφορούσε σε ψαλμωδίες (ψάλτης γαρ) και ανάλογα την ποιότητα της εγγραφής
θα δοκιμάσω και θα δώ τα αποτελέσματα και εάν χρειαστώ κάποια extra βοήθεια θα επανέλθω