Διενίσχυση στο κεντρικό ηχείο, γίνεται;

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό, το κεντρικό μου δέχεται έως 150 watt κι εγώ απ τον 5κάναλο τελικό του δίνω 110, μου περισσεύει όμως μία έξοδο απ τον τελικό και θα θελα να ρωτήσω τους πιο κατέχοντες αν γίνεται και πως να του δώσω περισσότερα ρεύματα. Οι συνδέσεις έχουν ως εξής: απ τα πέντε κανάλια του Ρότελ τα δύο που γράφουν main left - main right τις έχω δώσει στα surround, τα δύο που γράφουν surround left και surround right τις έχω δώσει στο κεντρικό και πίσω κεντρικό αφού παίζω σε διάταξη 6.1. Τα κυρίως ηχεία δεν τ αναφέρω γιατί τα οδηγεί δικάναλος τελικός. Η έξοδος center του Ρότελ είναι κενή κι έλεγα αν μπορώ να την εκμεταλλευτώ. Να σημειώσω εδώ πως όταν είχα βάλει το εμπρός κεντρικό στην έξοδο center του Ρότελ και το πίσω κεντρικό στην μία απ τις δύο surround μου έβγαζε ο Denon error διαφορά φάσης και γι αυτό άφησα κενή την center, υπάρχει τρόπος να διενισχύσω το κεντρικό η μπα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Ότι και να γράφουν οι έξοδοι του Ρότελ, αυτός δίνει το σήμα που παίρνει από τον προ σου ...

Μπορείς με μια απλά Υ διάταξη του ιντερκονέκτ να δώσεις από την έξοδο του κεντρικού του προ σου την ίδια πληροφορία σε δύο κανάλια του Ρότελ τα οποία στην συνέχεια θα διενισχύσουν το κεντρικό σου ...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ότι και να γράφουν οι έξοδοι του Ρότελ, αυτός δίνει το σήμα που παίρνει από τον προ σου ...

Μπορείς με μια απλά Υ διάταξη του ιντερκονέκτ να δώσεις από την έξοδο του κεντρικού του προ σου την ίδια πληροφορία σε δύο κανάλια του Ρότελ τα οποία στην συνέχεια θα διενισχύσουν το κεντρικό σου ...

Γίνεται δηλαδή έτσι; Απλά θέλω ένα αντάπτορα rca ένα αρσενικό σε δύο θηληκά, το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν χωράει εκεί που είναι στριμωγμένο, ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δεν έχεις τίποτα να χάσεις με μια δοκιμή. Δεν πιστεύω να είναι ακριβός ο ανταπτορας.

Εκεί που έχω κάποιες αμφιβολίες είναι Αν φτάνουν τα ρεύματα του preout του κεντρικού για να ταΐσουν δύο τελικά στάδια. Επίσης η αντίσταση εισόδου του τελικου που θα βλέπει ο προ θα είναι η μισή.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Ο ανταπτορας στοιχίζει δύο ευρώ...

Αξίζει η δοκιμή...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν έχεις τίποτα να χάσεις με μια δοκιμή. Δεν πιστεύω να είναι ακριβός ο ανταπτορας.

Εκεί που έχω κάποιες αμφιβολίες είναι Αν φτάνουν τα ρεύματα του preout του κεντρικού για να ταΐσουν δύο τελικά στάδια. Επίσης η αντίσταση εισόδου του τελικου που θα βλέπει ο προ θα είναι η μισή.
Ωχ αυτο δεν το σκεφτηκα εχεις δικιο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Η πρόταση με το Υ δε νομίζω ότι προτείνεται γενικά...

Από εκεί και πέρα αμφιβάλλω γενικά αν θα δεις διαφορά ακόμα και αν η διενισχυση (από τον Rotel) γινόταν σωστά

Και αυτό γιατί το «πρόβλημα» (αν υπάρχει βέβαια / αν δλδ το ηχείο έχει να δώσει κάτι ακόμα) δεν είναι η διαφορά των 150 / 110 W αλλά τα ρεύματα που συνολικά μπορεί να δώσει ο Rotel.

Αν δλδ ο ενισχυτής έχει τα ρεύματα και το ηχείο τα χρειάζεται, θα τα έχει μάλλον ήδη δώσει και από το ένα κανάλι ενίσχυσης.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ ο,τι ξερω οι Ροτελ εχουν ρευματα και τα διαφορα τεστ που εχω δει στο διαδικτυο τ αποδεικνυουν αυτο, προβλημα δεν εχω απλα εχω ενα καναλι αχρησιμοποιητο και το κεντρικο ειναι το μονο απ ολα τα ηχεια που ελαφρως αδικειται απ την οδηγηση κι ελεγα μηπως μπορω να την χρησιμοποιησω με καποιον τροπο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk