Είναι όλα τα blu ray players τα ίδια;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να πάρω το xbox one s σαν 4K blu ray player και να το έχω και για κανένα παιχνίδι και είδα μια μέτρια κριτική στο what hi fi.
Από την στιγμή που η hdmi θύρα είναι ψηφιακή δεν έχουν όλα τα blu ray player την ίδια εικόνα και τον ίδιο ήχο; Τα ίδια μηδέν και ένα δεν θα δώσει και το φτηνό και το ακριβό; ΟΚ με κάποιες διαφορές λόγω transport και άλλα πράγματα που ίσως δεν γνωρίζω, αλλά στην πράξη το ίδιο πράγμα θα δεις; Γίνεται κάποια ψηφιακή επεξεργασία στον player που δε ξέρω;
δεν λέω να βάλεις το player να κάνει κάποιο upscale...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Ειδικα η εικόνα, σαφώς και μπορεί να έχει διαφορες καθώς εξαρτάται από την αποκωδικοποίηση.

Ειδικά δε σε software decoders, όπως του Xbox.

Τώρα ποιες είναι οι διαφορες και ποιος τις βλέπει, είναι μεγάλη κουβέντα.

Για ένα μέσο χρήστη πάντως, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν είχα πάρει το ps3 μετά από αρκετό καιρό χρήσης κι ευχαριστημένος απ την απόδοσή του, έκατσε ευκαιρία να το αντιπαραθέσαμε μ ένα Sony blue ray player φίλου που με επισκέφτηκε, ξεκάθαρα το αμιγώς player είχε καλύτερη εικόνα, μικρές μεν διαφορές αλλά ορατές overall η εικόνα, βέβαια σε άμεση αντιπαράθεση και γρήγορη εναλλαγή από το ένα στο άλλο. Αν δεν είσαι απ τους ανθρώπους που διυλίζουν τον κώνωπα, τότε μη φοβάσαι με το x-box θα μείνεις ευχαριστημένος.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να πάρω το xbox one s σαν 4K blu ray player και να το έχω και για κανένα παιχνίδι και είδα μια μέτρια κριτική στο what hi fi.
Από την στιγμή που η hdmi θύρα είναι ψηφιακή δεν έχουν όλα τα blu ray player την ίδια εικόνα και τον ίδιο ήχο; Τα ίδια μηδέν και ένα δεν θα δώσει και το φτηνό και το ακριβό; ΟΚ με κάποιες διαφορές λόγω transport και άλλα πράγματα που ίσως δεν γνωρίζω, αλλά στην πράξη το ίδιο πράγμα θα δεις; Γίνεται κάποια ψηφιακή επεξεργασία στον player που δε ξέρω;
δεν λέω να βάλεις το player να κάνει κάποιο upscale...


Yπάρχουν κάποιες διαφορές.
Το θέμα είναι οτι σαν πακέτο αυτά που προσφέρει και σε αυτή τη τιμή το Xbox είναι ότι πιο πλήρες κυκλοφορεί.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι τα 4Κ players είναι ακόμα ακριβά το ίδιο και τα δισκάκια και θέλω κάτι να έχει πολλες χρήσεις για να βγάλει τα λεφτά του.. κρίμα να μην το είχα πάρει Black Friday 199 ευρώ... τιμή χώμα τότε!