Μια μικρή βοήθεια με φακό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα σύντροφοι .

Έχω δύο convoy s2+ αγορασμένους απο GB με διαφορά μεταξύ τους περίπου 9 μήνες . Ενδέχεται να έχουν μεταξύ τους διαφορετικά led αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα μου μάλλον .
Τον πρώτο τον είχα στο ποδήλατο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος . Ελαφρύς , φωτεινός και με ικανοποιητική διάρκεια . Για το λόγο αυτό παράγγειλα και ένα 2ο για το 2ο ποδήλατο .
Ο δεύτερος έχει τα εξής κουσούρια . Αρχικά παρατήρησα ότι όταν τον άναβα ή άλλαζα πρόγραμμα (mode) , οπωσδήποτε θα έκανε ένα στιγμιαίο κόμπιασμα (σχεδόν σβήσιμο) και θα συνέχιζε κανονικά την λειτουργία του . Μικρό το κακό και περισσότερα δεν ασχολήθηκα , απλά το αναφέρω μήπως κάποιος το έχει ξανασυναντήσει .
Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως στο ποδηλάτο ο 2ος φακός (νεώτερη παραλαβή) με το παραμικρό κοπάνημα αλλοιώνεται η ένταση του φωτός , μπορεί και να σβήσει . Δεν μπορώ να καταλάβω αν αλλάζει πρόγραμμά αλλά μαλλόν όχι , λειτουργεί δηλαδή σαν να μην πατάει καλά .
Εχω δοκιμάσει διάφορες μπαταρίες , με προστασία και χωρίς , φλατ στο + και μη , τα ίδια . Μπαταρίες χρησιμοποιώ τις σαμσουν τις ροζ και τις πανασόνικ τις πράσινες , καλά πράγματα γενικά . Προφανώς κάπου δεν γίνεται καλή επαφή , απο την άλλη μπαταρία έναν άερα έχει ισα ισα για να μπαίνει , όσο και να κουνιεται μέσα δεν θα έπρεπε να χάνεται η επάφη . Το μόνο που δεν εχω κάνει ακόμα είναι να αλλάξω τα κουμπιά , μεταξυ καλού και βλαμμένου .Γιατί εκεί κάτι πρέπει .
Καμία αλλη πρόταση ;
 

Attachments

  • IMG_20180807_175115[1].jpg
    IMG_20180807_175115[1].jpg
    52.5 KB · Views: 58
  • IMG_20180807_175137[1].jpg
    IMG_20180807_175137[1].jpg
    66.2 KB · Views: 58

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
1ον τσεκαρεις το ελατηριο στην πρασινη πλακετα
2ον στο tailcap βλεπεις τις δυο λακουβιτσες στο μπρουτζινο δακτυλιδι? βαλε κατι εκει να το σφιξεις
και τα ξαναλεμε.

επισης δνε καταλαβαινω το
απο την άλλη μπαταρία έναν άερα έχει ισα ισα για να μπαίνει ,
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
1ον τσεκαρεις το ελατηριο στην πρασινη πλακετα
2ον στο tailcap βλεπεις τις δυο λακουβιτσες στο μπρουτζινο δακτυλιδι? βαλε κατι εκει να το σφιξεις
και τα ξαναλεμε.

επισης δνε καταλαβαινω το

Ευχαριστώ .
Εννοώ πως η μπαταρία στον κυλίνδρο του σωματος εχει έναν άερα ίσα να μπαινει χωρίς ζόρι . Δεν κολυμπάει ώστε να το ένα από τα δύο άκρα να φεύγει δεξια η αριτερά πολύ . Οταν λες να το σφίξω , δεξιοστροφά λογικά θα βυθιστεί -απομακρυνθεί και αριστεροστρόφα θα ανέβει -πλησιάσει . Το 2ο να φανταστώ εννοείς ;
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
to 1o...για να κανει ακλη επαφη το δακτυλιδι με τον διακοπτη απο κατω του