Έχασα τις εξελίξεις - Προτάσεις για ακουστικά.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Λίγο παλιότερα ασχολιόμουν αρκετά, και συμμετείχα στις συζητήσεις, ενώ είχα γνωρίσει από κοντά και κάποια άτομα από εδώ. Όμως έχασα τελευταία τις εξελίξεις, τα νέα μοντέλα κτλ, και παρατηρώ ότι η βιομηχανία των ακουστικών έχει εξελιχθεί αρκετά.

Τα αγαπημένα μου ακουστικά είναι τα sennheiser hd600, οδηγούμενα από έναν musical fidelity xcan v8 δεκαετίας. Έχουν ωραίο, φυσικό ήχο, ισορροπημένο.
Έχω ακόμη τα Sony mdr 1r, τα οποία είναι γλυκόηχα, χρωματισμένα γενικά στις μεσαίες, καθώς και τα shure srh840, τα οποία μου αρέσουν εκτός λίγο τα μπάσα που είναι παραπάνω από αυτό που θα ήθελα, ενώ και η άνεση και η εφαρμογή/μέγεθος δεν είναι και η καλήτερη δυνατή.


Τελευταία ακούω πολύ από το laptop, με τα sennheiser mx365. Έχω τόσα καλά ακουστικά, και ακούω με αυτά των 12 ευρώ τελικά. Τα hd600 τα έχω για τις "καλές" ακροάσεις, το χειμώνα περισσότερο, με το cd player. Τα sony και τα shure, έχουν και τα δυο κάποια πράγματα σε ήχο-άνεση-κατασκευή κτλ, τα οποία με έκαναν σιγά σιγά να τα παραμερίσω.


Θα μου άρεσε λοιπόν, να έβρισκα ένα ζευγάρι ακουστικά είτε ανοικτού, ή κλειστού τύπου, over ear, ανετα, όχι μεγάλα σε εμφάνιση, ευκολοδήγητα, με εκφραστικό, ελκυστικό, φυσικό και ισορροπημένο μουσικό αποτέλεσμα, με καλή ζωντάνια/ενέργεια αλλά ταυτόχρονα και λίγο γλυκά και ζεστά, τα μπασα να μην μπουκώνουν, χωρίς σκληρά πρίμα, και με μουσικά και όμορφα μεσαία, χωρίς να ακούγονται χρωματισμένα. Μέχρι τα 200 ευρώ τι παίζει τα τελευταία χρόνια που έχω χαθεί? Είχα μείνει κάπου στο 2012-2013 που προτείνανε τα akg k550 κτλ, μετά δε ξέρω τι έχει βγει από τότε.


Επίσης έχω και ένα ipod nano 5th gen του 2010, αλλά και αυτό δε με βόλεψε τόσο στο πέρασμα μουσικής με itunes, οπότε στα σχέδιά μου είναι και η αγορά ενός player φορητού, πιο απλού στη χρήση, το οποίο να μπορεί να οδηγεί το παραπάνω προς αναζήτηση ζευγάρι ακουστικών. Οπότε τα ακουστικά θα χρησιμοποιούνται κυρίως από φορητό player - Laptop, και λιγότερο από τον ενισχυτή.

Η μουσική που μου αρέσει τα περιλαμβάνει σχεδόν όλα, 60's,70's,80's,90's, μέχρι και σήμερα, ξένα και ελληνικά, pop, rock, disco/dance, ηλεκτρονική, μπαλάντες και άλλα είδη, επίσης κλασική μουσική, club/dance κομμάτια, παραδοσιακά, εναλλακτικά, πιο καινούρια επίσης από mainstream ή και όχι τόσο, μου αρέσουν μουσικές από όλα σχεδόν τα είδη. Βασικά θέλω ότι δώσω στα ακουστικά να το απολαμβάνω, να καταλαβαίνω διαφορές φυσικά στην ποιότητα των ηχογραφήσεων, χωρίς όμως να μην μπορώ να ακούσω και τις πιο μέτριες.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας, ενώ θα απαντήσω σε κάθε ερώτηση, αν χρειάζονται επιπλέον διευκρινίσεις.



ΥΓ Ξέχασα να αναφέρω ότι ένα ηχητικό χαρακτηριστικό που εκτιμώ σε ένα ζευγάρι ακουστικά, είναι και η ικανότητά τους για καλό imaging/ εικόνα, ας μην έχουν και την πιο "ανοιχτή" σκηνή.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Καλημέρα φίλε.

Είμαι και εγώ στην ίδια θέση με εσένα.

Ψάχνω και εγώ ακουστικά στα ίδια χρήματα και με τα κριτήρια που έθεσες παραπάνω.

Ρίξε μια ματιά στα Akg 712 Pro: https://www.skroutz.gr/s/3939107/AKG-K712-PRO.html

Από το εξωτερικό μπορείς να τα βρείς και σε λίγο καλύτερη τιμή.

Βέβαια οι ποιο έμπειροι γνωρίζουν πολύ καλύτερα από εμένα.

Θα παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Απο τα γραφόμενα και τις απαιτήσεις, έχω να προτείνω (πάντα με βάση την ευκολία παιξίματος απο απλή πηγή χωρίς ενισχυτή)
τα εξής 2:
1) phillips fidelio x2 είναι αρκετοί που τα κατηγορούν, αλλά μάλλον εγώ έχω απο τις πρώτες παρτίδες (που μάλλον δεν έπασχαν απο κάποια θέματα αξιοπιστίας)
στα σύν τους οτι γενικά είναι ισορροπημένα, με το μπάσο τους αλλά χωρίς να τους λείπει η λεπτομέρεια, ενώ παρά το γεγονός οτι είναι ογκώδη, είναι πολύ άνετα
θεωρώ οτι θα συμπληρώσουν ευχάριστα τα 600 αρια
το μείον είναι οτι είναι λίγο ογκώδη, ενώ δεν ξέρω που μπορεί να τα βρεί κάποιος απο Ελλάδα, μάλλον μόνο απο ebay-amazon

2) τα akg k 240 mk2, τα οποία και αυτά παίζουν απο οποιαδήποτε πηγή, αλλά και απογειώνεται με ενισχυτή
με ημιανοικτού τύπου, προσπαθώντας να αφομοιώσει (και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνει) τα πλεονεκτήματα και των 2 σχολών
ανοικτού και κλειστού τύπου, με το 50% του budget είναι εξαιρετικό value for money

3)bonus εάν τα βρείτε να τα σκούσετε και να δείτε εάν σας ταιριάζουν, τα lola της blue
κλειστού τύπου, αμφιλεγόμενης αισθητικής (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ) και ισορροπημένα ώς άκουσμα

τα akg 712 pro, που πρότεινε ο giorgos 125, θέλουν ενισχυτή για να παίξουν σωστά και προσωπικά τα προτείνω σε κάποιον
που δεν έχει κάποιο απο τα 6χχ της sennheiser, όχι οτι είναι ίδιο ακουστικό, αλλά έχει μάθει στο άκουσμα της sennheiser
και γενικά είναι πιο "επιθετικό" άκουσμα στις υψηλές απο τα 600αρια

είναι και κάποια της Audio Technica M50x, για το οποία λέγονται και γράφονται πολλά, αλλά δεν έχω εμπειρία με αυτά

Αυτά προς το παρόν και αμφότεροι, θα πρέπει να τα πιάσετε, φορέσετε και ακούσετε μόνοι σας, έτσι ώστε να δείτε εάν
σας ταιριάζουν

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σας
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@mstr
Γιάννη καλώς όρισες ξανά!
Χαίρομαι που ξανασυναντιόμαστε στο forum! Ο Γιάννης είναι από τους πρώτους, καλούς και πιο παλιούς ακουστικάριους! :smile:

Λοιπόν επειδή τυχαίνει να έχουμε γνωριστεί και από κοντά. Νομίζω ότι καταλαβαίνω περίπου τι χρειάζεσαι.

Τα Sennheiser HD-600 αποδείχτηκε ότι συγκαταλέγονται ανάμεσα στα καλύτερα ακουστικά ανεξαρτήτως τιμής. Το πρόβλημα τους: Ναι μεν μπορούν να παίξουν παντού (μέτρια ευαισθησία, εύκολο φορτίο), αποδίδουν όμως τα μέγιστα των δυνατοτήτων τους και τα απολαμβάνεις πραγματικά μόνο με πάρα πολύ καλή πηγή. Εκεί θεωρώ ότι έχεις κάποιο θέμα.

Στην κατηγορία 200 ευρώ, παρά τον καταιγισμό σε μοντέλα, δεν υπάρχουν εξελίξεις σημαντικές που να προσφέρουν κάτι καλύτερο, ή διαφορετικό από κει που τα άφησες. Για τα AKG K240 που προτάθηκαν πιο πάνω, ίσως αποτελούν μία εναλλακτική λύση, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά, καθώς γνωρίζω μόνο τα AKG της παλαιότερης γενιάς. Δοκίμασε να τα ακούσεις.

Τα Lola; Ηχητικά αποτελούν άριστη επιλογή (έχω ήδη τα Mo-Fi και ξέρω), αμφιβάλλω πάντως αν θα σε βολέψουν.

Θεωρώ ότι πρέπει να παραμείνεις σε αυτά που ήδη έχεις και να επικεντρωθείς στην αναζήτηση καλύτερης πηγής που θα συμβάλλει να τα αξιοποιείς και να τα απολαμβάνεις πολύ καλύτερα από τώρα. Τα όποια θεματάκια έχεις παρατηρήσει, είναι πολύ λιγότερο θέματα των ακουστικών και πολύ περισσότερο των πηγών που χρησιμοποιείς.
Ένας καλός DAC/Amp είναι το κρίσιμο στοιχείο που λείπει από την ηχητική αλυσίδα σου. Ή ένα DAP/DAC/Amp που θα η λειτουργεί αυτοτελώς, αλλά θα μπορεί να συνδεθεί ως DAC/Amp με το υπόλοιπο σύστημα. Εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές για να συζητήσουμε.

Υ.Γ. Χαίρομαι που έχεις αξιοποιήσει σ' αυτό το βαθμό και σου έχουν φανεί τόσο χρήσιμα τα Sennheiser MX-365. Ήταν η πρόταση μου στην πολύ χαμηλή κατηγορία, στην παραμέλημένη ομάδα των Earbuds.
Σήμερα έχουν πλέον αντικατασταθεί από τα SoundMagig EP20 και SoundMagic EP30 ότι καλύτερο σε Earbud και για ακρόαση μουσικής.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Sennheiser HD598sr από Amazon.
Μια από τις καλύτερες επιλογές.


Πάντα είχα σε εκτίμηση την εφαρμογή και την άνεση των μοντέλων της σειράς αυτής. (595,598 κτλ)

Τα sr είναι κάποια βελτιωμένη έκδοση, πιο πρόσφατη?
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
@mstr
Γιάννη καλώς όρισες ξανά!
Χαίρομαι που ξανασυναντιόμαστε στο forum! Ο Γιάννης είναι από τους πρώτους, καλούς και πιο παλιούς ακουστικάριους! :smile:

Λοιπόν επειδή τυχαίνει να έχουμε γνωριστεί και από κοντά. Νομίζω ότι καταλαβαίνω περίπου τι χρειάζεσαι.

Τα Sennheiser HD-600 αποδείχτηκε ότι συγκαταλέγονται ανάμεσα στα καλύτερα ακουστικά ανεξαρτήτως τιμής. Το πρόβλημα τους: Ναι μεν μπορούν να παίξουν παντού (μέτρια ευαισθησία, εύκολο φορτίο), αποδίδουν όμως τα μέγιστα των δυνατοτήτων τους και τα απολαμβάνεις πραγματικά μόνο με πάρα πολύ καλή πηγή. Εκεί θεωρώ ότι έχεις κάποιο θέμα.

Στην κατηγορία 200 ευρώ, παρά τον καταιγισμό σε μοντέλα, δεν υπάρχουν εξελίξεις σημαντικές που να προσφέρουν κάτι καλύτερο, ή διαφορετικό από κει που τα άφησες. Για τα AKG K240 που προτάθηκαν πιο πάνω, ίσως αποτελούν μία εναλλακτική λύση, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά, καθώς γνωρίζω μόνο τα AKG της παλαιότερης γενιάς. Δοκίμασε να τα ακούσεις.

Τα Lola; Ηχητικά αποτελούν άριστη επιλογή (έχω ήδη τα Mo-Fi και ξέρω), αμφιβάλλω πάντως αν θα σε βολέψουν.

Θεωρώ ότι πρέπει να παραμείνεις σε αυτά που ήδη έχεις και να επικεντρωθείς στην αναζήτηση καλύτερης πηγής που θα συμβάλλει να τα αξιοποιείς και να τα απολαμβάνεις πολύ καλύτερα από τώρα. Τα όποια θεματάκια έχεις παρατηρήσει, είναι πολύ λιγότερο θέματα των ακουστικών και πολύ περισσότερο των πηγών που χρησιμοποιείς.
Ένας καλός DAC/Amp είναι το κρίσιμο στοιχείο που λείπει από την ηχητική αλυσίδα σου. Ή ένα DAP/DAC/Amp που θα η λειτουργεί αυτοτελώς, αλλά θα μπορεί να συνδεθεί ως DAC/Amp με το υπόλοιπο σύστημα. Εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές για να συζητήσουμε.

Υ.Γ. Χαίρομαι που έχεις αξιοποιήσει σ' αυτό το βαθμό και σου έχουν φανεί τόσο χρήσιμα τα Sennheiser MX-365. Ήταν η πρόταση μου στην πολύ χαμηλή κατηγορία, στην παραμέλημένη ομάδα των Earbuds.
Σήμερα έχουν πλέον αντικατασταθεί από τα SoundMagig EP20 και SoundMagic EP30 ότι καλύτερο σε Earbud και για ακρόαση μουσικής.



Καλώς σας βρήκα πάλι :)

Θυμήθηκα προχθές τότε που είχα έρθει και κάναμε τις ακροάσεις μας :)

Θα ξαναγράψω λίγο αργότερα για τα ακουστικά και πως το έχω στο μυαλό μου περίπου.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Απο τα γραφόμενα και τις απαιτήσεις, έχω να προτείνω (πάντα με βάση την ευκολία παιξίματος απο απλή πηγή χωρίς ενισχυτή)
τα εξής 2:
1) phillips fidelio x2 είναι αρκετοί που τα κατηγορούν, αλλά μάλλον εγώ έχω απο τις πρώτες παρτίδες (που μάλλον δεν έπασχαν απο κάποια θέματα αξιοπιστίας)
στα σύν τους οτι γενικά είναι ισορροπημένα, με το μπάσο τους αλλά χωρίς να τους λείπει η λεπτομέρεια, ενώ παρά το γεγονός οτι είναι ογκώδη, είναι πολύ άνετα
θεωρώ οτι θα συμπληρώσουν ευχάριστα τα 600 αρια
το μείον είναι οτι είναι λίγο ογκώδη, ενώ δεν ξέρω που μπορεί να τα βρεί κάποιος απο Ελλάδα, μάλλον μόνο απο ebay-amazon

2) τα akg k 240 mk2, τα οποία και αυτά παίζουν απο οποιαδήποτε πηγή, αλλά και απογειώνεται με ενισχυτή
με ημιανοικτού τύπου, προσπαθώντας να αφομοιώσει (και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνει) τα πλεονεκτήματα και των 2 σχολών
ανοικτού και κλειστού τύπου, με το 50% του budget είναι εξαιρετικό value for money

3)bonus εάν τα βρείτε να τα σκούσετε και να δείτε εάν σας ταιριάζουν, τα lola της blue
κλειστού τύπου, αμφιλεγόμενης αισθητικής (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ) και ισορροπημένα ώς άκουσμα

τα akg 712 pro, που πρότεινε ο giorgos 125, θέλουν ενισχυτή για να παίξουν σωστά και προσωπικά τα προτείνω σε κάποιον
που δεν έχει κάποιο απο τα 6χχ της sennheiser, όχι οτι είναι ίδιο ακουστικό, αλλά έχει μάθει στο άκουσμα της sennheiser
και γενικά είναι πιο "επιθετικό" άκουσμα στις υψηλές απο τα 600αρια

είναι και κάποια της Audio Technica M50x, για το οποία λέγονται και γράφονται πολλά, αλλά δεν έχω εμπειρία με αυτά

Αυτά προς το παρόν και αμφότεροι, θα πρέπει να τα πιάσετε, φορέσετε και ακούσετε μόνοι σας, έτσι ώστε να δείτε εάν
σας ταιριάζουν

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σας


Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Σκέφτομαι ότι ένα θεματάκι τώρα που είμαι Κρήτη, είναι η δυσκολία να βρω και να δοκιμάζω ακουστικά. Πριν μια 10ετία+ που ήμουν Αθήνα, είχα δοκιμάσει πολλά πράγματα. Εκεί τώρα υπάρχει ένα θέμα, αλλά επειδή έχω εμπιστοσύνη και εδώ, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για το προς τα που να κινηθώ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Kάποτε για την τακτοποίηση της κατηγορίας κοιτούσα όλα τα νήματα ένα ένα και σκεφτόμουν αυτός ο άνθρωπος έχει αφήσει πολλά πράγματα στη κατηγορία. Κρίμα που δεν συμμετέχει πια στις συζητήσεις.
Καλώς ήρθες πίσω Γιάννη!

H σειρά της Sennheiser HD598/599 νομίζω και εγώ θα σε καλύψει μια χαρά.
598 και 598 sr είναι πανομοιότυπα με την διαφορά ότι τα sr έχουν μια μικρή ανασχεδίαση στο μαξιλαράκι της στέκας και περιλαμβάνουν και μικρόφωνο.
Τα 599 κάποιοι λένε ότι είναι ελαφρώς διαφορετικά/καλύτερα από τα 598 αλλά χωρίς μεγάλες διαφορές. Δεν τα έχω ακούσει για να τα επιβεβαιώσω(αυτά που έχω ακούσει είναι τα 595 που είναι ο πρόγονος τους και ήταν το πρώτο μου ακουστικό)
Επίσης αν δεν κάνω λάθος όλη η σειρά 598 και 599 χρησιμοποιεί τους ίδιους drivers.

Εγώ θα αγόραζα αυτό που θα έβρισκα φθηνότερο.

Υ.Γ Μπορεί να είναι τουλάχιστον μια κατηγορία κάτω από τα 600 αλλά είναι ακόμα πιο άνετα και έχουν μεγαλύτερη μουσική σκηνή. Εχουν και αυτά τη γλύκα τους
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κάποιο DAC/DAP/Amp που θα αναβαθμίσει το σύνολο και θα λύσει τα χέρια από πλευράς ευχρηστίας.

Η άλλη λύση είναι κάποιο ευκολοοδήγητο (πολύ) ακουστικό με χαρακτήρα -συνήθως σχήμα \_/ όπως τα Meze που έχουμε παρουσιάσει ή τα Sonus Faber. Αλλά τότε ξεφεύγει από τα 200 ευρω. Ένα 100άρικο τουλάχιστον παραπάνω.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Θα μου άρεσε λοιπόν, να έβρισκα ένα ζευγάρι ακουστικά είτε ανοικτού, ή κλειστού τύπου, over ear, ανετα, όχι μεγάλα σε εμφάνιση, ευκολοδήγητα, με εκφραστικό, ελκυστικό, φυσικό και ισορροπημένο μουσικό αποτέλεσμα, με καλή ζωντάνια/ενέργεια αλλά ταυτόχρονα και λίγο γλυκά και ζεστά, τα μπασα να μην μπουκώνουν, χωρίς σκληρά πρίμα, και με μουσικά και όμορφα μεσαία, χωρίς να ακούγονται χρωματισμένα.

Γεια σου Γιάννη καιρό είχα να σε δω στο φόρουμ.
Εγώ δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί μέχρι τώρα να γνωρίσω από κοντά κανένα από τους φίλους εδώ (μικρά παιδιά, νησί....) αλλά ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή να πάω σε μάζωξη.
Αυτά που έγραψες παραπάνω είναι ακριβής περιγραφή των Sennheiser 660. Απίστευτο για κάποιον που δεν τα έχει ακούσει αλλά αυτό είναι. Τα χαλάμε στα 200 ευρώ. Είναι πιο ακριβά αλλά είναι αυτό που περιγράφεις.
Επαυξάνω στην αναβάθμιση της πηγής. Τις τελευταίες μέρες (ή καλύτερα νύχτες) ακούω από το iFi Audio nano iDSD Black Label και μου χαρίζει απολαυστικές ακροάσεις και με τα 660 και με τα 650. Είναι vfm για αυτό που προσφέρει και επειδή έχω και το Mojo το οποίο κοστίζει τα διπλάσια χρήματα σας δηλώνω ότι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα θεωρούσα το Mojo 2 φορές καλύτερο από το iFi Audio nano iDSD BL.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Νομίζω πως στα 200 ευρώ δεν θα βρεί κάτι ουσιαστικά καλύτερο από ότι ήδη έχει. Μόνο άλλη γεύση.

Ίσως σε μεταχειρισμένο, προσφορά κλπ. Είναι κι' αυτή μία περίπτωση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εγώ από ότι κατάλαβα ψάχνει για κάτι καλό το οποίο το θέλει για καθημερινή ακρόαση από φορητές πηγές για αυτό γράφει και εύκολο στην οδήγηση.
Το πρόβλημα του δεν είναι τα 600 τα οποία τα θέλει για σοβαρές ακροάσεις και έχει ενισχυτή για να τα ακούει.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Το λογικό είναι να πάρει ένα φορητό ενισχυτάκο της προκοπής ή ένα ισχυρό dap για να ακούει τα 600 on the go ή με το λαπτοπ του ...

Να έχεις τα 600 (για μένα τα κορυφαία senns σε λογική τιμή) και να πάρεις για την ευκολία τα 5ΧΧ (κατ 'εμέ δύο κλάσεις κάτω από 600) αντί ένα καλό ενισχυτάκι ;;;
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
εγω προσφατα πηρα τα senheiser momentum2 (160 ευρω) μαζι με το xduoo x3 (70 ευρω νομιζω) για να τα εχω σε ταξιδια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πολυ ανετα ακουστικα με πολυ καλο ηχο.
το κινητο δεν τα κουναει αρκετα καλα, αν και υποψιαζομαι οτι φταιει το κινητο (sony XA) , γιατι ακομα και με τα shure 215 μονο στο τερμα εβγαζε αρκετη ενταση
παντως αν ειναι να τα ακους σπιτι σου, και εγω θα ελεγα να παρεις ενα καλο ενυσχητη (κανα ματριξ μηπως) με δακ πρωτα για τα ΗΔ600
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Εγώ από ότι κατάλαβα ψάχνει για κάτι καλό το οποίο το θέλει για καθημερινή ακρόαση από φορητές πηγές για αυτό γράφει και εύκολο στην οδήγηση.
Το πρόβλημα του δεν είναι τα 600 τα οποία τα θέλει για σοβαρές ακροάσεις και έχει ενισχυτή για να τα ακούει.


Ναι, έτσι. Και από το laptop μου, το οποίο παίζει οκ για laptop (είναι ένα καλούτσικο dell). Θέλω απλότητα και άνεση, χωρίς εξωτερικά ενισχυτικά και dac κτλ, αλλά με ένα καλό all around ισορροπημένο ακουστικό. Ευκολοδήγητο και άνετο.

Θέλω να σιγουρευτώ λίγο για το καλώδιο των hd598sr που μου προτείνατε, αν έχει μέσα και δεύτερο το οποίο να τερματίζει σε μικρό καρφί, γιατί με τον αντάπτορα από μεγάλο σε μικρό είναι λίγο κάπως.

Μια άλλη σκέψη μου είναι να πάρω ένα dap καλό - όχι πανάκριβο, το οποίο να έχει κάποιο ισοσταθμιστή που να μη ρίχνει πολύ την ποιότητα, ώστε να χρησιμοποιώ τα mdr 1r που έχω. (χωρίς ισοστάθμιση δε μου αρέσουν πολύ).

Τα hd598sr μου φαίνονται καλή επιλογή, θα περιμένω λίγο μην τα πάρω αμέσως πάντως.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Και τα Fidelio X2 είναι πολύ καλή περίπτωση. Αναφέρθηκαν νομίζω. Παίζουν πολύ καλά όπου και να τα βάλεις χωρίς να χρειάζονται ενίσχυση. Επίσης εξαιρετικά για ταινίες.