5.1 ηχος στο netflix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

godspeed

New member
8 January 2014
29
Γεια σας. Εχω την Sony 49xf 9005 και δεν μου δινει 5.1 ήχο οταν μπαίνω στο netflix. Εχω μονο 5.1 ηχο οταν το συνδεσω με τον ενισχυτή μεσω οπτικης. Τοτε μονο μου βγαζει το σηματακι του 5.1. Οταν θελω να ακουσω απο τα ηχεια της τηλεωρασης δεν μου βγαζει επιλογη 5.1. Οταν βλεπω NOVA μου βγαζει σημα dolby digital, στο netflix οχι. Καμια ιδεα???
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως εννοει πως καποιο info στην Tv του εμφανιζει το σηματακι "pcm" αντι για "dolby digital"
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Το netflix "καταλαβαινει" σε τι μέσο παίζει.
Αν αντιληφθεί τηλεόραση ή έλλειψη πολυκαναλου, δεν εμφανίζει (παντα) την επιλογή του πολυκαναλου.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κοιταξε, εχω την Tv συνδεμενη με ενα Pc. Οταν πατησω το info της Tv, εμφανιζει ηχο pcm.
Αν ξεκινησω ταινια στο netflix απο το app των win 10 και πατησω το Info της Tv, τοτε αυτη εμφανιζει dolby digital. (ενω οταν ειμαι στο μενου του netflix, δειχνει ακομη Pcm)

Oταν παιζω netflix απο το app της Tv (που μαλλον αυτη ειναι η περιπτωση του φιλου) δυστυχως δεν μπορω να δω τι συμβαινει με το Info της tv. Οταν ειμαι στο μενου του netflix το info δεν ενεργοποιειται και οταν αρχισει η ταινια, το Info εμφανιζει Bitrate ταινιας και οχι το φορμα του ηχου.

Στην περιπτωση του Nova ο ηχος ερχεται ετοιμος οπως στην περιπτωση μου απο το Pc και του εμφανιζεται η ενδειξη.
Στην αλλη περιπτωση του, προφανως θα παιζει netflix απο το app της smart tv, οποτε ουτε εκεινου του εμφανιζει την ενδειξη dd οπως δεν το εμφανιζει και στη δικη μου LG.


Βασικα ο ηχος dolby digital αποκωδικοποιειται, γινεται downmix σε δικαναλο για να μην χαθει η πληροφορια των περιφερειακων και αναπαραγεται απο τα ηχεια. Δεν ειναι τιποτε ανησυχητικο η μη ενδειξη, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα εχει να κανει πως λειτουργει διαφορετικα το Info των Tv οταν παρουν σημα απο καποια εισοδο hdmi και διαφορετικα οταν παιζουν απο καποιο δικο τους app ή καποιο ενσωματωμενο tuner κλπ. Ο φιλος godspeed ας μην ανησυχει, ακουει το φορμα του ηχου DD ενω του εχει γινει downmix σε δικαναλο απο την Tv. Δεν γινεται να ακουσει κατι αλλο.
Godspeed οταν θα θες να ακουσεις ηχο με 5.1 διακριτα καναλια, θα ανοιγεις την AV ενισχυτη σου που παιρνει σημα με την οπτικη και θα ακους εκει πολυκαναλα. (κανε κι ενα mute στα ηχεια της tv εκεινη την στιγμη, για να γινεται σιγαση απο τα ηχεια της οση ωρα ακους απο τον ενισχυτη)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Γεια σας. Εχω την Sony 49xf 9005 και δεν μου δινει 5.1 ήχο οταν μπαίνω στο netflix. Εχω μονο 5.1 ηχο οταν το συνδεσω με τον ενισχυτή μεσω οπτικης. Τοτε μονο μου βγαζει το σηματακι του 5.1. Οταν θελω να ακουσω απο τα ηχεια της τηλεωρασης δεν μου βγαζει επιλογη 5.1. Οταν βλεπω NOVA μου βγαζει σημα dolby digital, στο netflix οχι. Καμια ιδεα???

το ίδιο συμβαίνει και σε μένα (αν και έχω συνδέσει ενισχυτή /τηλεόραση με Hdmi με ARC)
αν ανοίξω την τηλεόραση και ο ενισχυτής είναι κλειστός θα μου δώσει stereo, αν δει τον ενισχυτή θα δώσει DD.
φαντάζομαι έτσι δουλεύει η εφαρμογή του netflix.
 

godspeed

New member
8 January 2014
29
Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον. Φυσικά και δεν περιμενω 5.1 απο τηλεωραση. Αλλα σε ολους που εχουν netflix μεσα απο smart android tv τους βγαζει την max ποιοτητα εικονας και ηχου που μπορουν να εχουν στα χαρακτηριστικά της ταινιας. Πχ 120min. Doldy vision. 5.1. Εκτός αν οντως κανει dowmix το συγκεκριμένο μοντελο βλέποντας οτι δεν μπορει απο καπου να βγει 5.1 ηχος...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν κανει downmix το συγκεκριμενο μοντελο. Downmix γινεται απο ολες τις Tv οταν κληθουν να αναπαραγουν απο τα δυο ηχεια τους 5.1 ηχο. Αλλα και γενικοτερα απο συσκευες οπου μπορουν να αναπαραγουν dd 5.1 και διαθετουν 2 ηχεια.
Απο αποψη ποιοτητας Bitrate, δεν θα αλλαξει κατι, δεν υπαρχει καποια εξτρα συμπιεση, οποτε ο ηχος ως ποιοτητα δεν επηρρεαζεται, απλως δεν ακους πολυκαναλο ηχο.

Ειναι αλλο κομματι συζητησης το να δημιουργειται καποιο ψευδοsurround ειτε με μια ηχομπαρα, ειτε με καποιους αλγοριθμους απο την ιδια την tv του να προσπαθουν να προσομοιωσουν ηχο 5.1 με δυο ηχεια, ετσι. ? Εδω τωρα απλως μιλαμε οτι σαν φορμα, εξακολουθεις να ακους DD με την ιδια συμπιεση, με μιξαρισμενο τον ηχο των αλλων καναλιων, ωστε να μην χανεις την ηχητικη πληροφορια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,491
Εκεί ψηλά.....
Το netflix "καταλαβαινει" σε τι μέσο παίζει.
Αν αντιληφθεί τηλεόραση ή έλλειψη πολυκαναλου, δεν εμφανίζει (παντα) την επιλογή του πολυκαναλου.

Δεν μου λετε.....


Εγω παιζω σε τηλεοραση αλλα μεσω PS3.

Εχω την φουλ ποιοτητα εικονας και ηχου ? εχω ανοιχτο και το stereo για το HDMI που παει τηλεοραση απο το PS3 αλλα και το 5.1 μεσω optical στον πολυκαναλο και παιζουν και τα δυο μαζι (για να μην καθομαι καθε φορα να επιλεγω)
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Μόνο που έτσι δεν ακούς πολυκάναλο ακούς ότι να ναι. Πχ διαλόγους από πίσω ενώ δεν θα έπρεπε.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,491
Εκεί ψηλά.....
Εννοω οτι ειναι ευκολο να κανω Mute στην Tv ή να μην ανοιξω τον ενισχυτη καν αν επιλεξω ενα απο τα δυο συστηματα.

Ομως το να εχω και τις 2 εξοδους ανοιχτες ειναι οκ δεν ειναι ? ή μοιραζεται κανα σημα ? αυτο εννοω.
 

sks13

New member
26 August 2007
78
Μελισσια
Καλησπέρα και χρονια πολλα.
Ρυθμισε την επιλογή "ηχεια" από τις γρηγορες ρυθμισεις σε ηχοσυστημα από ηχεια τηλεόρασης,και θα σου δειχνει 5.1 στο Netflix.
Καλη χρονια.