TV για υπνοδωματιο

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Είμαι σε αναζήτηση αγοράς μιας τηλεόρασης για το υπνοδωμάτιο. Αυτό που θέλω είναι max 32" και full hd (1080p).
Επειδη θέλω κάτι οικονομικό είμαι μεταξύ f&u και turbo X από πλαίσιο.
Έχουμε εικόνα ποια είναι καλύτερη;
Ρωτάω γιατί πέρυσι πήρα μια 32αρα fhd από πλαίσιο αλλά όταν παίζει πρόγραμμα hd στην ΕΡΤ ή καμιά ταινία στο star το αποτέλεσμα είναι μέτριο έως κακό θα έλεγα συγκρίνοντας την με μια samsung που έχω στο σαλόνι.
Είναι ανάλογου επιπέδου και οι f&u ή κάπως καλύτερες;
Καμία δοκιμασμένη οικονομική πρόταση (εκτός από lg που έχει φάει άκυρο);

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Φασόν τηλεοράσεις είναι, απο τον ιδιο κατασκευαστή, την Vestel.

Δεν υπάρχει πλέον ποιότητα στην κατηγορία και οι λίγες καλές συσκευές κοστίζουν παραπάνω απο 40ρες.

Για κάτι αξιοπρεπές πλεον το πάτωμα ειναι οι 40" και τα 300 περίπου
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Φασόν τηλεοράσεις είναι, απο τον ιδιο κατασκευαστή, την Vestel.

Δεν υπάρχει πλέον ποιότητα στην κατηγορία και οι λίγες καλές συσκευές κοστίζουν παραπάνω απο 40ρες.

Για κάτι αξιοπρεπές πλεον το πάτωμα ειναι οι 40" και τα 300 περίπου
Για υπνοδωματιο δεν μπορώ να πάω σε 40".
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία διαφορά στην εικόνα; Γιατί η turbo είναι πιο οικονομικές και υπέθεσα ότι θα είναι και λίγο κατώτερες των f&u.
Για τα επωνυμα tv-monitor (samsung philips) που είναι σε 28" και hd ready είναι καλύτερη επιλογή από μια fhd σε turbo ή f&u?


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Για υπνοδωματιο δεν μπορώ να πάω σε 40".
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία διαφορά στην εικόνα; Γιατί η turbo είναι πιο οικονομικές και υπέθεσα ότι θα είναι και λίγο κατώτερες των f&u.
Για τα επωνυμα tv-monitor (samsung philips) που είναι σε 28" και hd ready είναι καλύτερη επιλογή από μια fhd σε turbo ή f&u?


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φυσικά και μπορείς να πας στις 40"σαν μέγεθος. Μόνο το κρεβάτι έχει μήκος 2μ

Η Vestel βγάζει παρα πολλές εκδόσεις στις 32" αλλά κατ ουσία όλη η φθηνή γκάμα φοράει το ίδιο IPS panel. Αν αλλάζουν τα φίλτρα και η επεξεργασία δεν ξέρω, αλλά θεωρώ ότι ολη η λογική του να αποκτήσεις μια τέτοια συσκευή, είναι να την πάρεις φθηνά. Το να δώσεις δηλαδή 20-30 ευρώ για μια "καλύτερη" Vestel δε μοιάζει με έξυπνη επένδυση..
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Φυσικά και μπορείς να πας στις 40"σαν μέγεθος. Μόνο το κρεβάτι έχει μήκος 2μ

Η Vestel βγάζει παρα πολλές εκδόσεις στις 32" αλλά κατ ουσία όλη η φθηνή γκάμα φοράει το ίδιο IPS panel. Αν αλλάζουν τα φίλτρα και η επεξεργασία δεν ξέρω, αλλά θεωρώ ότι ολη η λογική του να αποκτήσεις μια τέτοια συσκευή, είναι να την πάρεις φθηνά. Το να δώσεις δηλαδή 20-30 ευρώ για μια "καλύτερη" Vestel δε μοιάζει με έξυπνη επένδυση..
Υπάρχει λόγος που δεν θέλω να υπερβω τις 32".
Καμία γνώμη για tv-monitor εχεις και ας είναι και hd ready?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το hd ready δεν είναι πρόβλημα σε αυτή τη σχέση διάστασης /:απόστασης.

Οι 3-4 tv-monitors που έχω δει απο lg/Samsung φόραγαν όλες ips/pls παρά το ότι κάποια υποτίθεται οτι είχαν VA και μάλιστα μια 28ρα samsung είχε και άθλια κίνηση.

Σίγουρα δεν έχω πλήρη εικόνα, αλλά αν δεν έχει VA panel δεν ξέρω αν έχει νόημα να την πληρώσεις παραπάνω.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Το hd ready δεν είναι πρόβλημα σε αυτή τη σχέση διάστασης /:απόστασης.

Οι 3-4 tv-monitors που έχω δει απο lg/Samsung φόραγαν όλες ips/pls παρά το ότι κάποια υποτίθεται οτι είχαν VA και μάλιστα μια 28ρα samsung είχε και άθλια κίνηση.

Σίγουρα δεν έχω πλήρη εικόνα, αλλά αν δεν έχει VA panel δεν ξέρω αν έχει νόημα να την πληρώσεις παραπάνω.
Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk