Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Καλησπέρα σε όλους, ήρθε ο καιρός για καινούργια τηλεόραση μετα απο 4 χρόνια με την lg 55uh850v απο την οποία εχω άριστες εντυπώσεις. Οι 2 τηλεοράσεις που με ενδιαφέρουν είναι η sony kdA1 65" και η samsung qe65q7f. Η μια είναι oled και η αλλη qled. Η χρηση ειναι κυρίως ταινίες,cosmote tv sports,national geographic. Οι ημερησιες ωρες προβολης ειναι 2-3 και 6-7 σαββατο και κυριακη κυριως τα αθλητικα καναλια της cosmote. Θα ηθελα να παρω την Α1 μιας και εχει απιστευτη εικονα αλλα με ανησυχει λιγο το γεγονος του burn in και πραγματικα θα ηθελα την αποψη σας. Πιστευετε οτι με τις ωρες χρησης που κανω θα εχω θεμα?? Ευχαριστω πολυ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Βλέπεις το ίδιο κανάλι για πολλές ώρες κάθε μέρα; Αν όχι τότε OLED
 

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Απάντηση: Re: Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Βλέπεις το ίδιο κανάλι για πολλές ώρες κάθε μέρα; Αν όχι τότε OLED

define πολλες ωρες... :) μπορει να δω cosmote sports 2 ωρες καθημερινες και αρκετα περισσοτερες ωρες το Σαββατοκυριακο.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οι oled οταν συμπληρωσουν με τη μια ή τμηματικα 4 ωρες παιξιματος, οταν την κλεισεις, θα ξεκινησει μια διαδικασια οπου θα μετρησει και θα προσαρμοσει την ταση σε καθε pixel. Αυτη η διαδικασια εξαφανιζει τυχον Image retention και την αποτρεπει απο το να παθει Burn in.
Αυτη η διαδικασια (compensation cycle) μπορει καθε φορα να προσαρμοσει την ταση στα Pixel με μικρες αποκλισεις.
Οποτε η πιο ασφαλης συμπεριφορα που μπορει να επιδειξει ενας κατοχος που παρακολουθει τηλεοπτικα καναλια με στατικα logo ή οποια αλλη εικονα εχει στατικα αντικειμενα (πχ παιχνιδια) ειναι να την κλεινει οσο γινεται πιο κοντα στο 4ωρο.

Μπορεις να βλεπεις και 15ωρο προγραμμα αν θες, αλλα φροντισε να την κλεινεις για 8-10 λεπτα για να τρεξει ενα compensation cycle ιδανικα στο 4ωρο. Αν δεν την αφηνεις να εκτελει αναπαραγωγη σερι 7-8-10 ωρες σερι χωρις κλεισιμο, δεν θα εχεις προβλημα με Burn in.
 

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Οι oled οταν συμπληρωσουν με τη μια ή τμηματικα 4 ωρες παιξιματος, οταν την κλεισεις, θα ξεκινησει μια διαδικασια οπου θα μετρησει και θα προσαρμοσει την ταση σε καθε pixel. Αυτη η διαδικασια εξαφανιζει τυχον Image retention και την αποτρεπει απο το να παθει Burn in.
Αυτη η διαδικασια (compensation cycle) μπορει καθε φορα να προσαρμοσει την ταση στα Pixel με μικρες αποκλισεις.
Οποτε η πιο ασφαλης συμπεριφορα που μπορει να επιδειξει ενας κατοχος που παρακολουθει τηλεοπτικα καναλια με στατικα logo ή οποια αλλη εικονα εχει στατικα αντικειμενα (πχ παιχνιδια) ειναι να την κλεινει οσο γινεται πιο κοντα στο 4ωρο.

Μπορεις να βλεπεις και 15ωρο προγραμμα αν θες, αλλα φροντισε να την κλεινεις για 8-10 λεπτα για να τρεξει ενα compensation cycle ιδανικα στο 4ωρο. Αν δεν την αφηνεις να εκτελει αναπαραγωγη σερι 7-8-10 ωρες σερι χωρις κλεισιμο, δεν θα εχεις προβλημα με Burn in.

thank you very much werewolf!
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Εξαιρετική συμβουλή ... @Werewolf
Μία ερώτηση , όταν αλλάζεις κανάλι η διαδικασία αυτή δεν γίνεται αυτόματα λόγω αλλαγής του περιεχόμενου που προβάλει ? Πρέπει να είναι κλειστεί η τηλεόραση ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Εξαιρετική συμβουλή ... @Werewolf
Μία ερώτηση , όταν αλλάζεις κανάλι η διαδικασία αυτή δεν γίνεται αυτόματα λόγω αλλαγής του περιεχόμενου που προβάλει ? Πρέπει να είναι κλειστεί η τηλεόραση ?

Η διαδικασια του compensation cycle για να πραγματοποιηθει, πρεπει να βρισκεται η τηλεοραση σε κατασταση standby, ωστε να μετρησει τα pixels ποση ωρα εχουν παιξει και να τους αναπροσαρμοσει την ταση. Αυτη η διαδικασια κραταει περιπου 2 λεπτα στις 1080p OLED και περιπου 8 λεπτα στις 4Κ OLED.
 

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Απάντηση: Re: Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Μιας και βλεπω οτι το κατεχεις πολυ το θεμα θα μπορουσες να μου δωσεις τα φωτα σου γιατι δεν εχω ηχο απο το arc??

Σε ευχαριστώ πολύ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Μιας και βλεπω οτι το κατεχεις πολυ το θεμα θα μπορουσες να μου δωσεις τα φωτα σου γιατι δεν εχω ηχο απο το arc??

Σε ευχαριστώ πολύ

Eμενα ρωτας. ? Δεν εχω ιδεα και δεν εχεις δωσει κανενα στοιχειο για ποια Tv, που στελνει ηχο η εξοδος arc, ποιες ρυθμισεις εχεις κανει στην Tv, τι ηχο προσπαθεις να περασεις κλπ.

Παρ'ολα αυτα αν μιλας για την tv του πρωτου Post, αν ηδη εχεις δοκιμασει να παιξεις με τις ρυθμισεις της Tv, δοκιμασε και με ενα διαφορετικο καλωδιο HDMI.
Θεωρω οτι ηδη εχεις συνδεθει στο σωστο Port arc (το δευτερο Port δεν ειναι ?) και στις ρυθμισεις της Tv εχεις επιλεξει στα settings ηχος/ψηφιακη εξοδος ηχου optical/ARC και δοκιμασε και το SIMPLINK στο ON μηπως η συσκευη που θα αναπαραγει τον ηχο το χρειαζεται.

Αν αυτα (ρυθμισεις/νεο καλωδιο) τα εχεις ηδη κανει, τοτε δωσε περισσοτερες πληροφοριες για να βγει μια ακρη.
 

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Απάντηση: Re: Αγορα καινουριας τηλεορασης oled 65 η qled 65

Eμενα ρωτας. ? Δεν εχω ιδεα και δεν εχεις δωσει κανενα στοιχειο για ποια Tv, που στελνει ηχο η εξοδος arc, ποιες ρυθμισεις εχεις κανει στην Tv, τι ηχο προσπαθεις να περασεις κλπ.

Παρ'ολα αυτα αν μιλας για την tv του πρωτου Post, αν ηδη εχεις δοκιμασει να παιξεις με τις ρυθμισεις της Tv, δοκιμασε και με ενα διαφορετικο καλωδιο HDMI.
Θεωρω οτι ηδη εχεις συνδεθει στο σωστο Port arc (το δευτερο Port δεν ειναι ?) και στις ρυθμισεις της Tv εχεις επιλεξει στα settings ηχος/ψηφιακη εξοδος ηχου optical/ARC και δοκιμασε και το SIMPLINK στο ON μηπως η συσκευη που θα αναπαραγει τον ηχο το χρειαζεται.

Αν αυτα (ρυθμισεις/νεο καλωδιο) τα εχεις ηδη κανει, τοτε δωσε περισσοτερες πληροφοριες για να βγει μια ακρη.

Μιλαμε για την kda1 και το bh9540tw τα οποια ειναι συνδεδεμενα στο hdmi 3 / arc το simplink ειναι ΟΝ στο LG.
το περιεργο ειναι μονο στον ηχο δεν εχω επιστροφη ολα τα αλλα δουλευουν (μπορω να κανω κοντρολ το LG με το χειριστηριο της SONY).
AN ομως βγαλω απο το ρευμα και την τηλεοραση και το home cinema και τα ξαναβαλω δουλευει το ARC, μολις κλεισω την τιβι και το χομ σινεμα και τα ξανανοιξω δεν...
καπου διαβασα για κατι που λεγεται CEC που ενω η σονυ το εχει το LG δεν το υποστηριζει...
 

Apostolisep3

New member
9 August 2018
7
Με αυτα και με αυτα τελος η τηλεοραση εκλεισε και δεν ξανανοιξε ποτε... Ξενερα 20 ημερων...