Car audio speaker για Atmos

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Θα βάζετε ομοαξονικα ηχεία αυτοκινήτου για Atmos οροφής ? Προσπαθώ να βρω τις διαφορές ενός jbl 6,5 πχ από ένα αντίστοιχο υπερκοστολογημενο audio που λόγω ανάγκης κοστίσει 300-400 ευρώ....

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συνηθως τα ηχεια αυτοκινητου εχουν μικροτερη εμπεδηση, π.χ. 4 ωμ.

Υπαρχουν καταλληλοτερα ηχεια στα 8 ωμ που δεν εχουν βεβαια περιστρεφομενα τουιτερ ή οτι αλλο, αλλα ειναι αρκετα προσιτα.
Εντελως τυχαιο παραδειγμα (απο εξωτερικο)

75 δολλαρια τα 5 τεμαχια.

https://www.amazon.com/Acoustic-Audio-Ceiling-Speaker-Theater/dp/B00EAU9DPO
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά ενώ τη jbl δε μπορώ παρά να την έχω σε εκτίμηση ξενερώνω με το ότι στα ηχεία ψευδοροφης έχει προεγκατεστημένη τη δυνατότητα 100v που σημαίνει ότι τζάμπα πληρώνεις κάτι που πιθανότατα δε χρειάζεσαι.

Τα Sonance ποιος τα εμπορεύεται και αντιπροσωπεύει pleo;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τα Sonance ποιος τα εμπορεύεται και αντιπροσωπεύει pleo;

Audio Veterans είναι ο αντιπρόσωπος. Και τα εμπορεύονται τα καταστήματα λιανικής, ποιος άλλος; Εγώ τα γνωρίζω από αρκετά παλιά, καθώς ήταν η μάρκα που βάζαμε σε installation σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις. Είναι εξιδεικευμένη στο architectural audio. Δεν είναι δηλαδή εταιρία που βγάζει μεταξύ άλλων και τέτοιου τύπου ηχεία. Βγάζει τέτοιου τύπου ηχεία ως επί το πλείστον.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κοιτάζω εδώ και καιρό τα Polk audio για atmos αλλά 400+ για ηχεία οροφή δεν τα δίνω. Αν εξαιρέσουμε την αντίσταση, θεωρώ ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Φυσικά κοιταζω και για klipsch ώστε να υπάρχει ομοιογενεια αλλά ζητάνε ότι να ναι...

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Οι διαφορές στον ήχο σε σχέση με ηχεία car audio είναι μεγάλες. Αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς... θα κάνεις ό,τι κάνουν σε κάποια σκάφη για λόγους οικονομίας.