Αποθήκευση μουσικής σε δίσκο ή cloud?

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας και ζητώ συγνώμη αν ποστάρω σε λάθος θεματικό θρεντ νομίζω όμως ότι εδώ ταιριάζει μια τέτοια συζήτηση,

Έχω έναν σκληρό δίσκο στον desktop υπολογιστή μου όπου μέσα έχω την μουσική μου βιβλιοθήκη γύρω στο 1TB αρχεία. Τώρα χρισημοποιώ μόνο το laptop οπότε το να κρατάω στον χώρο μου το desktop να δουλεύει μόνο για να στριμάρω μέσω του δικτύου τα αρχεία μου στο jriver δεν είναι και αποδοτικό ούτε και οικονομικό.

Ψάχνω μια λύση για να αποθηκεύσω την μουσική μου και να την συγχρονίσω με το Jriver, έχω σκεφτεί διάφορες λύσεις όπως εξωτερικός σκληρός usb, nas server, cloud services και τέλος και πιο οικονομικό έχω σκεφτεί να αγοράσω έναν σύνδεσμο όπου θα συνδέσω το sata του σκληρού με usb στο laptop.

Η τελευταία λύση είναι η πιο φτηνή και θέλω να σας ρωτήσω α) αν έχει κάποιος κάνει κάτι τέτοιο β) αν θα χάσω σε θέματα ποιότητας ήχου η αν θα έχω θέματα με το φόρτωμα στο jriver γ) ο σκληρός θα παίρνει ρεύμα από το usb?

Οι γνώμες σας είναι καλοδεχούμενες :ernaehrung004:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Παρε ενα σκληρο με ενα 50ρικο να τελειωνεις...μην το μπλεκεις παραπανω. Εγω αυτο εχω κανει...με φουμπαρ ομως.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παρε ενα σκληρο με ενα 50ρικο να τελειωνεις...μην το μπλεκεις παραπανω. Εγω αυτο εχω κανει...με φουμπαρ ομως.

Ε ναι αυτή θα ήταν η πρώτη μου σκέψη απλά σκέφτομαι μήπως μπορώ να αξιοποιήσω τον hdd, έχω και άλλα 3 TB σε ταινίες 1080p που δεν θα ήθελα να χάσω και αν συνδεθούν με το laptop πάμε για μεγάλη δουλειά...δεν το ανέφερα πριν γιατί δεν έχει σχέση με τον ήχο...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Υπάρχουν αρκετές λύσεις σε αυτό που θέλεις να κάνεις με μικρό έως και μεγάλο κόστος.
Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το πόσα χρήματα είσαι διατιθεμένος να δώσεις και τι ευκολίες θέλεις.
Θέλεις να παροπλίσεις τον σταθερό και να χρησιμοποιήσεις τον/τους εσωτερικούς του δίσκους (εδώ ίσως υπάρξει πρόβλημα
γιατί θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταφέρεις τα αρχεία σου και να κάνεις φορμάτ στον/στους δίσκους σου για να τους μετατρέψεις σε εξωτερικούς)
Θέλεις να έχεις πρόσβαση στα αρχεία από οποιαδήποτε συσκευή (φορητό, τάμπλετ, κινητό, τηλεόραση κτλ);
 
17 June 2006
14,350
Να μην ξεχνάμε και το backup. Ότι δίσκο αγοράσεις, εις διπλούν.


Συμφωνώ απολύτως. Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
Απόφυγε τους σκληρούς μεγάλης χωρητικότητας: άμα τα παίξουν θα κλαίς.
Καλύτερα 2 των 4 ΤΒ έκαστος παρά ένας των 8.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Εγώ άρχισα με USB HDD και επειδή μετά από κάποιο καιρό δεν με βόλευε, πήγα σε NAS 4Τ, κάτι απλό και οικονομικό, καθόσον το ήθελα μόνο για αποθήκευση.
Πάνω στο router, ούτε βάλε-βγάλε και πρόσβαση από παντού.
Τώρα τα 4Τ μου είναι λίγα, και πήρα και ένα 8Τ.
Πάντα πάνω σε UPS, NAS+Router.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
συγνώμη...2ΤΒ?
τι στο καλό ακούτε?
Εγώ έχω 500 δίσκους και πάω να τους κατεβάσω στους 200...
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Αποθήκευση μουσικής σε δίσκο ή cloud?

συγνώμη...2ΤΒ?
τι στο καλό ακούτε?
Εγώ έχω 500 δίσκους και πάω να τους κατεβάσω στους 200...

Από λαιμαργία έχω συγκεντρώσει χιλιάδες δίσκους, διαπιστώνω όμως κι εγώ ότι ακούω λίγους από αυτούς ξανά και ξανά. Στην ηλικία μου πλέον έχει διαμορφωθεί το κριτήριο επιλογής, συνάμα δε έχει γίνει γενικά και η επιλογή. Συμβαίνει όπως και με τα βιβλία, ο αριθμός των οποίων μου περιορίζει την ελευθερία κινήσεων, ενώ θα χρειαζόμουν αρκετές ζωές για να τα διαβάσω. Η έλλειψη καλά οργανωμένων και επαρκών βιβλιοθηκών μας ωθεί να αποκτήσουμε προσωπικές αποθήκες. Ζώντας παλαιότερα στη Βιέννη, είχα στη διάθεσή μου τη δανειστική δισκοθήκη της δημοτικής βιβλιοθήκης (και τα βιβλία της ασφαλώς) και χρειαζόταν να αγοράζω λιγότερα (όχι ότι το έκανα κιόλας, γι' αυτό φέρω και το παρατσούκλι "ρακοσυλλέκτης στο σπίτι)! Εσείς supersonic με ποια κριτήρια κάνετε τη μείωση;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
εγω αγαπητε μου με το κριτηριο δεν εχω χωρο δεν εχω χρονο (για άλλο πονο) δεν θελω μετα το 80 δεν υπάρχει τιποτα φρεσκο αξιολογο και φυσικα ο,τι πραγματικα είναι καλο υπαρχει ηδη στο κεφαλι μου και ολο και λιγοτερο χρειαζεται να το ακουω.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
εγω αγαπητε μου με το κριτηριο δεν εχω χωρο δεν εχω χρονο (για άλλο πονο) δεν θελω μετα το 80 δεν υπάρχει τιποτα φρεσκο αξιολογο και φυσικα ο,τι πραγματικα είναι καλο υπαρχει ηδη στο κεφαλι μου και ολο και λιγοτερο χρειαζεται να το ακουω.
Αγαθοκλή, παρακαλώ μην συνεριζεσαι την μηδενιστική διάθεση του κυρίου... Απλά γερνάει και ήταν που ήταν παράξενος, τώρα το παρακανε...

Οι μουσικές ποτέ δεν είναι αρκετες ... Πάντα υπάρχει κάτι που δεν είχε τύχει να γνωρίζουμε να κλέψει την γωνία του μέσα μας...

Στο θέμα μας, ένας Nas της προκοπής είναι η καλύτερη λύση... Ένα μικρό αρχικό έξοδο και αυτό ήταν όλο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Αποθήκευση μουσικής σε δίσκο ή cloud?

Αγαθοκλή, παρακαλώ μην συνεριζεσαι την μηδενιστική διάθεση του κυρίου... Απλά γερνάει και ήταν που ήταν παράξενος, τώρα το παρακανε...

Οι μουσικές ποτέ δεν είναι αρκετες ... Πάντα υπάρχει κάτι που δεν είχε τύχει να γνωρίζουμε να κλέψει την γωνία του μέσα μας...

Στο θέμα μας, ένας Nas της προκοπής είναι η καλύτερη λύση... Ένα μικρό αρχικό έξοδο και αυτό ήταν όλο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αμέλησα να συμφωνήσω με την άποψή σου ότι πάντα υπάρχει το καινούργιο. Μου έχει συμβεί πολλές φορές να κερδίσει την αγάπη μου μια μουσική που δεν γνώριζα πριν.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παιδιά καλησπέρα...ή λόγω της ώρας να πω καλημέρα?

Όσον αφορά τις μουσικές...στους σκληρούς μου δίσκους έχω από τα πρώτα mp3 των bad religion που κατέβασα στο Λύκειο - ω ναι - έχω τα ατόφια ποτέ δεν τα έσβησα...δεν ξέρω μου κάνει κάτι όταν βλέπεις τις πληροφορίες ενός αρχείου και βλέπεις έτος 2005...θυμάμαι τις εποχές που κατεβάζαμε με kaazaa και νοσταλγώ...μέχρι τις μουσικές που ακούω σήμερα. Είμαι πολύ μεγάλος οπαδός της ανακάλυψης καινούριας μουσικής και ότι μου κινεί το ενδιαφέρον μπαίνει στον σκληρό. Εννοείται ότι έχω όλες τις σοβαρές ηχογραφήσεις που μου αρέσουν σε flac ίσως και υψηλής ανάλυσης. Σε γενικές γραμμές ακούω κάθε μέρα 2 ώρες μουσική και προσπαθώ η μία ώρα να είναι αφιερωμένη σε νέα ακούσματα - να είσαι καλά spotify - .

Θα ήταν πολύ ωραίο να μπορώ να έχω έναν μουσικό server όπου να ''τραβάω'' τα αρχεία μου από όλες τις συσκευές μου για αυτό και έξαψα το θέμα με το online storage. Με nas δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, για τι κόστος μιλάμε? εγώ τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω τώρα δεν είναι πάνω από 50 ευρώ. Πάντος έχω 2-3 σκληρούς με πολλά tb με αρχεία που δεν θα ήθελα να χάσω απλά είναι hdd εσωτερικοί του desktop.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,275
Αθήνα
Δεν πετάμε τίποτε. Κρατάμε ακόμα και μουσικές που δεν ακούμε όπως το dirty computer για ξεκάρφωμα σε επίσκεψη νεοτέρων ατόμων.

Είναι σίγουρο ότι δεν θα προλάβουμε να τα ακούσουμε όλα αλλά δεν πειράζει αφού ένας σκληρός 8 tera, της segate, κοστίζει 186 ευρώ.

Είναι σίγουρο ότι ο σκληρός κάποτε θα σκάσει. Με τις χαμηλές τιμές των σκληρών εφαρμόζουμε το πιο πρωτόγονο back up που είναι δεύτερος πανομοιότυπος σκληρός στο ράφι.

Κυνηγάμε τις λύσεις plug and play και δεν μπλέκουμε με τεχνολογία που απαιτεί προσπάθεια εκμάθησης εκτός αν γυμναζόμαστε στο ύπαιθρο με ακουστικά ή θέλουμε πρόσβαση στην βιβλιοθήκη από το κινητό στα νησιά Φίτζι
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σε γενικές γραμμές καλύτερο backup από τα clouds δεν μπορείς να βρεις είναι ότι πιο ασφαλές υπάρχει. Και πρόσβαση από παντού και πάντα απλά είναι πανάκριβα και όχι χρηστικά για audiophiles πιστεύω. Η εποχή βέβαια έχει πάει ήδη προς το streaming είτε μιλάμε για ταινίες και σειρές είτε μιλάμε για μουσική. Εικάζω ότι στο μέλλον όλα θα τα βρίσκουμε είτε μέσω υπηρεσιών όπως το spotify είτε θα αγοράζουμε το ψηφιακό αντίγραφο και θα το κατεβάζουμε. Θεωρώ ότι όλα τα ''χειροπιαστά'' μέσα θα εκλείψουν.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Δεν πετάμε τίποτε. Κρατάμε ακόμα και μουσικές που δεν ακούμε όπως το dirty computer για ξεκάρφωμα σε επίσκεψη νεοτέρων ατόμων.

Είναι σίγουρο ότι δεν θα προλάβουμε να τα ακούσουμε όλα αλλά δεν πειράζει αφού ένας σκληρός 8 tera, της segate, κοστίζει 186 ευρώ.

Είναι σίγουρο ότι ο σκληρός κάποτε θα σκάσει. Με τις χαμηλές τιμές των σκληρών εφαρμόζουμε το πιο πρωτόγονο back up που είναι δεύτερος πανομοιότυπος σκληρός στο ράφι.

Κυνηγάμε τις λύσεις plug and play και δεν μπλέκουμε με τεχνολογία που απαιτεί προσπάθεια εκμάθησης εκτός αν γυμναζόμαστε στο ύπαιθρο με ακουστικά ή θέλουμε πρόσβαση στην βιβλιοθήκη από το κινητό στα νησιά Φίτζι

Συμφωνώ απόλυτα. όταν ήμουν νέος έκανα το λάθος να δώσω μερικά CD γιατί νόμιζα ότι έχοντας το έργο σε "καλύτερη" ερμηνεία δε μου χρειαζόντουσαν πλέον.Τώρα, 20φεύγα χρόνια αργότερα, μάταια αναζητάω μερικά απο αυτά στα μεταχειρισμένα. Άλλαξαν τα μυαλά και η δήθεν ανώτερη ερμηνεία φαντάζει βαρετή πλέον.

Έκτοτε έχω την αρχή να μην αποχωρίζομαι ποτέ μια συγκεκριμένη ερμηνεία, εκτός κι αν έχω αντίγραφο στο ίδιο μέσο.