Τοποθέτηση ηχείων στον τοίχο - απορία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Έχω τις εικονιζόμενες βάσεις τοίχου για ηχεία:
480502_L-01.jpg
... κι επειδή σκέφτομαι σύντομα να τοποθετήσω άλλα ηχεία σε αυτές, παρατήρησα ότι τα ηχεία που θέλω να βάλω έχουν αυτό από πίσω:
195152_963006_x.jpg

Οπότε πως θα τα στερεώσω; Υπάρχει κάποια ειδική "βίδα" / εξάρτημα στην αγορά γι' αυτή την οπή;

Τα ηχεία που έχω αυτή τη στιγμή πάνω, μην το ψάχνετε... βίδωσα πάνω τους κακήν κακώς τη βάση, όντας άσχετος όταν τα έβαλα πριν χρόνια... ευτυχώς είναι φθηνά :guitarist::flipout:
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Μόλις εντόπισα στο youtube ένα βίντεο εγκατάστασης ηχείου όπου χρησιμοποιείται μια ειδική βίδα που εισέρχεται από τη μεγάλη τρύπα και ανεβαίνει προς την πιο κλειστή.

Πως λέγεται αυτή η βίδα; Είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί με κάποια εφαρμογή στις βάσεις της meliconi; :a0210:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τι ηχεία είναι αυτα;
Μήπως το νήμα πρέπει να πάει στο δικαναλο ή τον πολυκαναλο; Στις τηλεοράσεις μου φαίνεται τελείως άσχετο.
Πάντως αν το ηχείο έχει ψωμί στην πλάτη μάλλον για τρύπες σε κόβω. Και αν δεν έχει ψωμί, για ξήλωμα του woofer ώστε να βάλεις παξιμάδια από μέσα...
Αυτό εφόσον η κλίση προς τα κάτω είναι απαραίτητη. Αν από ύψος είσαι οκ βγάζεις τις βάσεις και βάζεις απλές κλασσικες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πρωτα απ ολα πρεπει να σιγουρευτεις οτι η βαση αντεχει το βαρος του ηχειου.
Τροπος υπαρχει, περνας βιδα Μ6χ30 απ το αυτακι του ηχειου και με ροδελλα παξιμαδι Μ6 την σφιγγεις, παιρνεις το ηχειο με τη βιδα που περισσευει και την πιανεις στη βαση και βαζεις αλλη μια ροδελλα παξιμαδι Μ6. Αν δεν χωραει η Μ6Χ30 παρε Μ6 Χ20 αν δεν χωραειε κι αυτη να περασει απο πισω απ το αυτακι του ηχειου δες αν περναει απ τη βαση και να το κανεις αντιθετα.

Υ.Γ. Οντως ειναι σε ασχετη κατηγορια το θεμα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Oops συγγνώμη για τη λάθος κατηγορία, είδα τον τίτλο της (εγκαταστάσεις κτλ) αλλά όχι την γονική κατηγορία που είναι οι τηλεοράσεις. Ας το μετακινήσει κάποιος moderator καθώς θα χρειαστώ γνώμες από άτομα που έχουν ασχοληθεί με εγκαταστάσεις. :grandpa:

Πρόκειται για ηχεία μικρού μεγέθους (Indiana Line DJ 204), συνεπώς ναι, το σηκώνει η βάση. Δεν τα έχω πάρει ακόμα βέβαια, αλλά θα τα ψάξω γιατί έχω το αντίστοιχο κεντρικό.

Το θέμα είναι το εξής: όταν έβαλα τις βάσεις βασίστηκα σε ηχεία επίσης μικρά σε μέγεθος, αλλά ελαφρώς μικρότερα σε width των DJ 204, ορίστε μια εικόνα:
yM0xYwc.jpg


Οπότε πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιον "αποστάτη" γιατί δεν θέλω να ξεβιδώσω τις βάσεις προς μετατόπιση και να κάνω άλλες τρύπες στον τοίχο. Δηλαδή λόγω μεγαλύτερου width δεν θα χωράνε στη γωνία του τοίχου.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι έχω βιδώσει τη βάση στο κάτω μέρος του ηχείου που είχε χώρο:
MzWiiZ0g.jpg



...ενώ στα DJ 204 η τρύπα που συζητάμε βρίσκεται πάνω πάνω (όπως και στο ηχείο στην εικόνα) κι εγώ δεν θέλω να τοποθετηθούν τα ηχεία σε χαμηλότερο ύψος από το τωρινό. :guitarist:

Σκεφτόμουν μήπως κάνω κάποια modια και αναζητήσω κάποιον σιδερά να κατασκευάσει κάτι μεταλλικό σαν αυτό σε δοσμένες διαστάσεις:
RSfwmyN.png

... προς εφαρμογή στα DJ 204 με χρήση της τρύπας.

Τι λέτε;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νομίζω γίνεται αυτό που λες, να φτιάξεις ένα "Ζ" 90 μοιρών όπου η μία άκρη να πιάνει στο αυτάκι του ηχείου κι η άλλη στη βάση, θα πρέπει να μετρήσεις πόσο έξω το θες και φυσικά το "Ζ" να είναι από χοντρό μέταλλο να μη λυγίσει ώστε να είναι στιβαρό, το βάφεις και στην απόχρωση που θες κι είσαι σούπερ.
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Ναι αυτό θα κάνω! Ξέρετε εντός Αττικής κάποιον που μπορεί να αναλάβει την κατασκευή τους;
Κι εγώ Περιστέρι είμαι K.ROMPOTIS! Αν ξέρεις κανέναν πες μου. :a0210:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγω λεω πριν πας σε σιδερα κανε μια επισκεψη στο πρακτικερ, εχει διαφορα παρομοια κι οικονομικα, μπορει να βρεις κατι. Σιδερα εχω εναν στην περιοχη μου αλλα επειδη αυτο που ζητας θελει πολυ παχυ σιδερο δεν ξερω αν εχει κι αν αξιζει τον κοπο ν αγορασει και να του μεινει φηρα. Εξαλλου εχει κλεισει για διακοπες οποτε πρωτα πρακτικερ κι αμα δε βρεις εκει τελος του μηνα το συζηταμε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk