Μη λήψη σε dvb-t2 (rtsh Albania)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Kαλησπερα ... πηρα 2 δεκτες με dvt t2 (proton t265 / ariva t265 και με αναλογα topic review) για πιθανη ληψη απο rtsh Αλβανιας που μου ερχετε σημα στο 39 απο Αγ. Σαραντα, με πανω απο 10 καναλια

Η κατασταση εχει ως εξης
Και οι 2 δεκτες επιαναν το σημα απο την πρωτη μερα, ομως επειδη η κεραια δεν ηταν κεντραρισμενη επανω στο Αλβανικο ... και επειδη διαβασα οτι παιζει μεγαλο ρολο και η τοποθετηση κεραιας σε dvb t2, δεν το κυνηγησα

Ομως σημερα που ειχα ωρα, εβγαλα απο το συρταρι ενα ανιχνευτη σηματος (φτηνος ... αλλα ... με εχει βοηθησει αρκετα να ειμαι κατω απο τρην κεραια ωστε να βρω σημειο να πιανω το κατα δυναμη σημα απο ακαρνανικα, εξαμιλια, παντοκρατωρα ... και τα παει παρα πολυ καλα για εμενα σαν απλος)

Αν και τα σηματα δεν ειναι κεντραρισμενα πλην του παντοκρατωρα ... οι δεκτες prime hd, ariva t265 παινουν τα dvb t απλα στα μη κεντραρισμενα μπορει να κανουν αρκετο σπασιμο εικονας, αναλογα την μερα του σηματος
Το proton t265 δεν εχει θεμα σε dvb t απο οπου ερχεται το σημα, ολα καθαρα χωρις σπασιματα εικονας (παρα μονο οταν χανεται τελειως το σημα .. κανενα δεν ειναι μονιμο πλην της ερτ)

Ομως με τον ανιχνευτη σηματος σημερα αποφασισα να γυρισω την κεραια προς Αγ. Σαραντα (αριστερα στο κοκκινο στη φωτο) ωστε να πιαστει τελικα το καινουριο dvb t2
Tιποτα...
> Ο proton t265 δεχνει σημα 100% και ποιοτητα 100% ... αλλα στο scan φευγει η ποιοτητα του 100% και λεει δεν εχει καναλια
> Ο ariva t265 δεχνει σημα 100% ... οχι ποιοτητα ... ομως καποτε φευγει το σημα ακομα και που κεντραρισα το σημα στο καλυτερο ... και ποτε δεν ανεβαζει ποιοτητα
> ο φτηνος ανιχνευτης ειναι αυτος που βρισκει οτι ειναι dvb t2 (στο video αλλαζω το dvb t2 με dvb t καναλια να δειτε την διαφορα) και δινει ποιοτητα ... το σημα ειναι 17% γιατι δεν εχει εισχυτη)

Τι μπορει να φταιει?
1)Μηπως δεν εχουν τα σωστα H.265 hevc οι δεκτες? Μηπως και οι 2 ειναι χαλια σε dvb t2?
2)Το σημα στην ουσια ειναι χαμηλο και κατα πασα πιθανοτητα αυτο φταιει απο την στιγμη που ο proton χανει την ποιοτητα στο scan & ο ariva δεν σηκωνει ποιοτητα απο την αρχη (ψευτομoναδες του ανιχνευτη σηματος και του proton? και σε dvb t2 δεν πιανει το ιδιο σαν τα dvb t? ... αλλα τα dvb t δεν εχουν θεμα σηματος, δειχνουν και με με ποιοτητα 10-20%
3) Μηπως επειδη εχω ενα παλιο mistral 40db ενισχτητη και δεν κανει για dvb t2? (αυτος στο link) που τον εχω χρονια και βγηκε θηριο
http://www.electronicsworld.gr/new_...n=com_virtuemart&Itemid=30&vmcchk=1&Itemid=30
ειναι ο παλιος χωρις F connectors, αλλα μονο με τις βιδες
... ή δεν παιζει ρολο ο ενισχητης? αφου στην τελικη οι δεκτες κανουν την αποκωδικοποιηση

φωτο και video αν βοηθησουν γιατι εκτος αυτου ειμαι και πισω απο βουνο (τρουμπετας) που ειναι ψηλος στα 400μ υψος απο εμενα ... παρολα αυτα περναει σημα οπως βλεπετε

2018-08-11-1473.jpg2018-08-11-1472.jpg2018-08-11-1467.jpg

https://youtu.be/lRzU2-fREUY
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Aν μπορει να βοηθησει καποιος με μια γνωμη

Ως προσπαθεια να βαλω καλο καλωδιο επανω, μιας και ειμαι σε δυσκολη περιοχη που καποτε χανεται το σημα ... πηρα 15 μετρα (αυτο ειχε το μαγαζι σε πιο καλη ποιοτητα) ενα boikal VECTOR DGS 2000
https://www.biokal.gr/library/pdfs/Tds_VectorDgs2000.pdf
Το μαγαζι ειπε κανει και για τηλεοραση ειναι 75Ω
Mονο ερτ πιανει που εχει το πιο δυνατο σημα ... καποτε βγαινει και ο διαυλος του mega,ant,skai,star... επαιξα και με την ενταση του ενιχυστη αλλα τιποτα (συνηθως ηθελε περιπου στη μεση, τωρα ουτε μεση ουτε τερμα ουτε χαμηλα)... καποια ιδεα?
Το βαζω σε dab/fm radio μονο του (διπλο κεραια) ... χωρις ενισχυτη και παλι δεν επιανε ουτε εκει τοσο καλα οπως ενα φτηνο που ειχα ουτε στο dab, στο dab εχανε το dab italia για πλακα

Το προηγουμενο τα επιανε ολα πλην που σπανια χανονταν 2 διαυλοι απο Παντοκρατωρα, ηταν ενα καλωδιο απο δορυφορικη της forthnet, που ειχαν αφησει παραπανω σε φιλαρακι και μου το εδωσε

τοσο πατατα να κλαιω τα λεφτα? ειχε πανω απο 1 ευρω και βλεπω δεν παει ουτε στο ραδιο
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: θεμα με χαλκινο καλωδιο

edit

dab με διπολο κεραια (εξωτερικη) οχι διπλο (ξεχασα το ο) ...τοσο κακη εταιρια η ΒΙΟΚΑΛ?
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Να μην θιξω την εταιρια καλωδιου...

Tελικα ισως να εχει θεμα ο ενισχυτης ιστου ... απο τα πολλα πειραξε (μπασε βγαλε καλωδια, ξανα ρυθμιση το gain κλπ) μαλλον αρχιζει προβληματα ...
εβαλα το παλαιο καλωδιο για δοκιμη και ολα ηρθαν ξανα ... ενω εβλεπα κανονικα, χαθηκαν ξαφνικα και εβλεπα μονο την ερτ που εχει πιο δυνατο σημα και ερχεται και χωρις ενισχυτη, ιδιο προβλημα με το καινουριο καλωδιο ... το εψαχνα απο εδω, το εψαχνα απο εκει, κλεινω και ξανα ανοιγω τον ενισχυτη (ενω το led ηταν κανονικα on και τα καλωδια εδω κατω ολα σφιχτα κανονικα) και ηρθαν ολα ... καπου δεν παταει κατι καλα, μαλλον στην αντισταση/ρυθμιση gain απο τα πολλα πειραγματα πρεπει να μην εφαρμοζει πλεον καλα και ριχνει στο πιο χαμηλο το gain (ειμαι σε δυσκολη περιοχη και το παιδευω)

Μαθημα ... δεν ειναι αυτα να τα πειραζουμε συνεχεια, μια φορα σεταρισμα και τα αφηνουμε ησυχα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Οταν λες ήρθαν όλα, βάζεις και τα Αλβανικά κανάλια (DVB-T2); Τα παίζει κανονικά;
ΟΧΙ δυστυχως ο ενας δεκτης proton t265 βγαζει ποιοτητα αλλα μολις κανω scan πεφτει η ποοιοτητα και δεν βγαζει τιποτα ...
o ariva τ265 ( hevc και οι 2 ) βγαζει μονο σημα και οχι ποιοτητα και φυσικα χωρις ποιοτητα δεν βρισκει τιποτα
Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, καπου διαβαζα οτι σε dvb t2 αν to καλωδιο εχει πολλες κοιλιες και ειναι σε μεγαλο βαθμο επιπεδο (ελεγε οτι σημα συνηθως θελει να ειναι κατακορυφο για να περναει καλυτερα, τωρα σωστο λαθος δεν ξερω) του κανει επιρεασμο, θα το κοιταξω
και σκεφτομαι μηπως εχει πολυ θορυβο ο ενισχυτης γιατι ειναι γεματος πηνια, πυκωτες και αντιστασεις που μπορει να εχει πολυ θορυβο (ενας μεγαλος marvel wb55tg)
Το φανταζομαι γιατι αν περναει αυτοκινητο / μηχανη η τηλεοραση κανει σπασιματα
αλλα ειμαι σε πολυ δυσκολη περιοχη (κατω απο τρουμπετα και η διγεα δεν εχει χρωμα εδω για ληψη) και πιανω σχετικα καλα με αυτον που εχω και μια κεραια engel max50 αυτη με το καμπυλωτο παραβολικο αντανακλαστηρα

Παντως χτες που γυρισα την κεραια παλι Αγ Σαραντα να κοιταξω τι γινεται δεν ειχε καθολου σημα, δεν ξερω αν εκλεισαν για λιγο (μαλλον δοκιμες κανουν και αυτοι) ή επειδη χαλαει ο καιρος δεν περναει ευκολα σημα (που ειμαι ηδη σε δυσκολη περιοχη
Αν αλλάξεις ενισχυτή σου προτείνω αυτόν IKUSI JSBA100 τον χρησιμοποιώ πολυ καιρό και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Ευχαριστω...Ναι τον βρηκα με ολο το σετ σε ενα μαγαζι εδω και το σκεφτομαι, λεει για <2-3 db θορυβο ... εχει και F connectors μεσα στο κουτι ετσι?

αλλα σκεφτομαι και το fracarro map avo MAP4r3+U LTE+, το πρωτο απο εδω στη λιστα (κωδικο 223701 αυτον εχει το μαγαζι μονο)
https://www.haistore.it/01586761007/img/558282.pdf
αλλα λεει εχει 6.4 db θορυβο ... αξιζει? ή εχει πολυ θορυβο γιατι εδω που ειμαι καποτε τα καναλια χανονται για λιγο απο παντοκρατορα
Αυτο με τον θορυβο 6.4 οταν και οι 3 κεραιες ειναι ενωμενες? ή γενικα τοσο μπορει αν βγαλει ασχετα ποσες κεραιες επανω?
Τον εχω στο ματι γιατι λεει εχει αυτοματο gain kai εχει και vhf & dab (radio) που καποια στιγμη θα ανοιξουν (σε γειτονικο forum εχω βαλει λειψεις απο ιταλια μαλτα, πατρα ert dab)

Ανεργος τωρα αλλα μαλλον θα κανω την θυσια για ενα ενισχυτη και ισως αργοτερα κατα το μεσημερι που θα ξανα κατεβω πολη
Σημερα μολις ξυπνησα παλι το ιδιο, ανοιγω την τελεοραση και επιανε μονο αυτα που περνανε και χωρις ενισχυτη, τον κλεινω και ξανα ανοιγω, ηρθαν ολα
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ο ενισχυτής σου ειναι το πρόβλημα σίγουρα όσο αφορά το καλώδιο της viocal ειναι απο τα κορυφαία στην αγορά εγώ το χρησιμοποιώ για εγκαταστάσεις φίλων και δικές μου για δορυφορικές λήψεις που ειναι ακόμα πιο δύσκολες και θελουμε μηδενικές απώλειες.

Ο ενισχυτής της ikusi δεν εχει F connectors μέσα πρέπει να πάρεις και εσυ.

Και τον fraggaro έχω δουλέψει πολυ καλός ενισχυτής αλλά αν με ρωτούσες να επιλέξω θα πήγαινα με κλειστά μάτια στον ikusi.

Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι κεραία έχεις αλλά για τόσο δύσκολες λήψεις θέλεις καινούργια κεραία με αρκετά dB.
Αυτό που έχω να προτείνω ειναι SIGMA 9HD η Engel MAX90 LTE.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Αυτο υπολογιζω ο ενισχυτητης, του εχω βγαλει την πιστη, τον ειχα να κοιταει ακαρνανικα, μετα τον εβαλα σε αλλο σημειο, μετα σε αλλο, τωρα απτνοκρατορα και παντα πειραζα το gain, τωρα μαλλον καπου χανει απο τοση ταλαιπωρια ... μετα θα κατεβω πολη και μαλλον θα παω για τον ikusi, τον εχει εδω μαγαζι στα 35, απο το τηλεφωνο μου εδωσε κωδικο jsbα 100(C ή G65) αλλα και απο skroutz να το φερω με το ταχυδρομειο θα ερθει το ιδιο, θα τον παρω μαλλον μετα ή απο βδομαδα που θα εχω χρονο θα τον βαλω επανω και θα ενημερωσω

Απο κεραια εχω το engel max 50 17db με τον παραβολικο αντανακλαστηρα (λιγο καμπυλωτο), παει καλα οπως γραφω πιο πανω η digea εδω δεν εχει την περιοχη με χρωμα για ληψη και πιανει καλυτερα απο μια που ειχα πριν

PS τωρα γυρισα την κεραια ξανα Αγ, Σαραντα και το σημα δεν ερχεται ... η περιοχη μου επανω σε φωτο με τα κοκκινα στογγυλα σημαδεμενα σημεια που ειναι παντοκτατωρας και Αγ. Σαραντα

Να ρωτησω κατι αλλο ... ενας mistal λεει οτι ανοιγει σηματα απο 24 db/μν αυτο σε ποσο τα 100% σημα μετατρεπετε? 13-17% σηματος στο μετρητη σηματων τηλεορασης που τα ανεφερει με ποσοστα???
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
βαζω το πολυμετρο στο τροφοδοτικο και στο καλωδιο που παει επανω στο booster & κεραια, το κοκκινο στο κεντρικο καλωδιο και το μαυρο στο τριχωτο γειωση ... δινει 1.20 volts (δεν εκαν λάθος στη πληκτρολογηση... δεν ξερω ποσα volt λεει ο κατασκευαστης της marvel, αλλα νομιζω επρεπε να εχει το λιγοτερο 12ν, σωστα? αν ναι τοτε ο ενισχυτης πιανει ολα τα καναλια (και εγω νομιζα που ειμαι σε μη καλη περιοχη που εχουν χαμηλο σημα) πλην το dvd t2 Αλβανιας, παλια το επιανα ασχετα αν δεν εβγαζε ποιοτητα & καναλια
Το ειχα ξανα κανει λαια με ενα vilex παλια και θυμαμαι εδειχνε 24ν

Για καινουριο ενυσχητη απο βδομαδα, δεν προλαβα σημερα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
televes 561601 / ref 438640 review

Να κανω ανανεωση ...
Για το dvb t2 που ανοιξα το θεμα ... Ξανα γυρισα την κεραια σημερα και εμεινε εκει 5 λεπτα ... παλι δεν ηρθε σημα και με ακομα καλυτερο ενισχυτη ...

φαινεται οτι εκλεισαν ... ή αυτη την εποχη δεν περναει σημα ... ή τουλαχιστον εστειλαν το σημα τους με ποιο κατευθυνση ωστε να μην περναει προς θαλασσα σημα (εξω απο την χωρα τους)... αν ποτε κατι ξανα πιασω θα ενημερωσω και με αρχεια / video


Για το θεμα ενισχυτη ... Σαν τελικη αποφαση ημουν αναμεσα στο ikusi sba 100 στα 40db ... και televes 561601 στα 31db (ειχα ρωτησει σε αλλο topic)

Tελικα πηγα με τον televes γιατι η περιοχη μου δεν ειναι σταθερη σε σημα (καποια καναλια τα εχανα να διαστηματα, αναλογα), και ο televes ειπε το μαγαζι (ιδια λεφτα ειχαν) οτι το συγκεκριμενο μοντελο κανει autogain μονος του οταν χρειαστει, και αλλος ενας λογος δεν θελει φισακια (πχ f connectors) ...
Eιναι αυτος με reference number 438640 απο την edision (μαλλον ειναι αποκλειστικα για αυτους) και οχι του televe web site ... με NF 1db θορυβο
https://www.edision.gr/en/detail/438640-set-enisxuti-561601-lte-trof-5796-blister

Πολυ ευχαριστημενος :2thumb22sup: ... το 754 mhz (παντοκρατορας) ανεβασε ποιοτητα απο 0-30% που επαιζε πριν ... σε 70% - 100% (αυτα τα επιπεδα παιζει μεχρι τωρα που τον εχω επανω, ποτε δεν εχει παει τοσο ο αλλος)
Το 546 mhz (αντενα, σκαι, οπεν) ανεβασε απο ποιοτητα 0 - 60% στη καλυτερη του (δηλαδη μια φορα και τοσο) ... τωρα σε 35% το ελαχιστο (μεχρι τωρα) και ανεβαζε πολυ γρηγορα στα 100%

Ολα αυτα με την ιδια κατευθυνση η κεραια και με το ιδιο καλωδιο, μονο ο ενισχυτης αλλαξε

Η βιδα gain ειναι τελειως δεξια (νομιζω στο ελαχιστο γιατι οταν την εβαλα αριστερα εδωσε αλλα 20-30% περιπου ενισχυση, αλλα την αφησα στο χαμηλο, δεξια, και θα δουμε πως θα παει) και οι γειωσεις απο το καλωδιο δεν τις εβαλα ακομα καλα σφιχτα, προχειρα για δοκιμη
Το DC volt ειναι στο off πανω στον ενισχυτη
Eχει μικρο led στο τροφοδοτικο και επανω για να δειξει οτι ειναι ανοιχτος
Στην ουσια ειναι πολυ μικρος, μικροσκοπικος, αν υπολογισουμε οτι το πιο μεγαλο μερος του ενισχυτη ειναι χωρος για να μπουνε τα καλωδια τα υπολοιπα 3/4 ειναι ο καθε αυτου ενισχυτης
Το easy F θελει καλο σφιξιμο η γειωση

Σε περιοχη που χανω σημα ... σχεση με το marvel wb55tg 40db ... με το συγνωμη, ο televes 31db του πεταει τα ματια :violent-smiley-030: και ας εχει πιο λιγα gain decibel ... εδω ισχυει αυτο που διαβαζα οτι στη ψηφιακη δεν χρειαζεται μεγαλη ενισχυση, αλλα ποιοτητα

Πολυ καλος, τον συνηστω ... και παλι ευχαριστω για τις προτασεις σας... μενει να δω αν ξανα πιασω τα καινουρια dvb t2, Aν τωρα του βγαλει και ποιοτητα για να δουμε εικονα σε dvb t2 τι παιζει
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Πάντως σε μένα τα κατεβάζει μεν, αλλά ανοίγουν με σπασίματα δε. Μένω πόλη, δεν έχω ενισχυτή και η κεραία βλέπει Παντοκράτορα, αν τη γυρίσω προς τα δεξιά δεν ξέρω αν βελτιωθεί η κατάσταση.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Απάντηση: Μη λήψη σε dvb-t2 (rtsh Albania)

EDITED



ωω καλος τον "συν-χωριανο" κοιταξα σε γνωστο με μια bravia (δεν κρατησα το μοντελο, θα ξαναπαω μετα απο εκει και θα το σημειωσω) και απεναντι λιγο πιο διπλα απο τα γενικα λυκεια δεν βγηκαν, αλλα δεν ξερω αν η tv ηταν dvb t2
Πιστευω αν ειχες ενισχυτη θα τα ανοιγε καλυτερα, χωρις να γυρισεις την κεραια σου και να χασεις τα δικα μας ... βρισκεις εκει στους ηλεκρονικους (που ειναι ολοι μαζεμενοι) μιστραλ ιστου με 26 ευρω (και τροφοδοτικο) λεει απο εξω το κουτι ανοιγει σηματα απο 24dbμv, πιστευω θα κανει καλη δουλεια γιατι λεει εχει θορυβο <4db
Τωρα για γραμμης αν δεν εχεις πολυ μακρυ καλωδιο θα κανει δουλεια, αλλα ο ιστου καλυτερα, μπορει καποτε να περασει σημα και Ακαρνανικα και Ιταλια (ως εχει η κεραια) αν δεν εχεις την κεραια διχτυωτο πλεγμα

Aν μπορεις σε παρακαλω δωσε πληροφοριες
- λεει hecv ή mpeg4 sta info?
- Eπισης με ποια τηλεοραση τα κανεις ληψη ή ειναι κουτι? και πιο
- ειναι το klan tv ή to rtsh? (μιλαω για το καναλι 39 ... οχι το καναλι 31 klan tv , αυτο το πιανω καμπνανα
Ευχαριστω

Γιατι τελικα υποψιαζομαι οτι φταινε οι δεκτες μου ... εχω παρει televes ενισχυτη και εδω Δουκαδες (δεν εχει με χρωμα η digea την περιοχη για να καταλαβεις που ειμαι) μου εδωσε σε καποια καναλια μεχρι και 60% ποιοτητα (σε σχεση με τον παλαιο) σημα απο Παντικρατωρα, αλλα οταν καποτε περασει σημα στο 39 παλι δεν βγαινουν σαν να μην εγινε ενισχυση
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Οι πληροφοριες απο γειτονικο forum ειναι οτι ... εχει ανοιξει το rtsh (κρατικο) σε dvb t2 με 256 qam στο καναλι 23 απο Χειμαρα (κεντρο Λογαρα)

το 39 απο Αγ Σαραντα με dvb t2 (rtsh)

και dvb t2 απο mile (εξαμιλια) αλλα δεν ξερω ακομα το καναλι

Παλι απο πληροφοριες ολα φαινεται εχουν χαμηλη ισχυ λογο χαμηλης τασης στα ψηλα τους βουνα (αναμενουμε να το φτιαξουν σε καποια στιγμη)

το κρατικο τους rtsh σε dvb t2 256 qam εχει 13 καναλια εκ των οποιων τα 2 ειναι full HD απο 4 HD

Επισης αναμενουν στη περιοχη και δευτερο dvb t2 mux

Rtsh 1hd,
Rtsh 2hd,
Rtsh 3,
Rtsh Sport hd,
Rtsh Film,
Rtsh Muzike,
Rtsh Shqip,
Rtsh Kuvendi,
Rtk,Rtsh 24 hd,
Rtsh Plus.
Radio Tirana 1,
Radio Tirana2,
Radio Tirana Internashional,
Radio Tirana Klasik.

rtsh albania.jpg
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
και σκεψου που ειναι και πιο μικρη χωρα, εδω οσα εχουμε, κλεινουνε
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ενταξει με καλυψες ευχαριστω ... γιατι θελω να δοκιμασω και ενα ακομη μεταχειρισμενο δεκτη (λογο τιμης) αυτη τη φορα οχι με hevc και θα ειμαι ενταξει ... βρηκα φωτο απο παιδι που ειναι εκει κοντα (μια εβαλα πιο πανω) οποτε δεν χρειαζεται να σε ταλαιπωρησω αλλο, εκτος αν ενδιαφερεσε και εσυ

Μονο αν μπορεις να πεις, τα καναλια 23, 39, 31 (πρεπει να ειναι αλλο ενα απο τα εξαμιλια επισης με χαμηλη ισχυ αλλα δεν ξερω ακομα σε ποιο καναλι) ερχονται σε εσενα? ή μονο το 39? με την κεραια σου ως εχει (να μην την πειραξεις και χασεις τα αλλα)

Παντως κοιταζε που και που :SFGSFGSF: σε καποια στιγμη ολα θα δυναμωσουν απο σημα, παιζουν χαμηλα για τωρα απο οτι μας λενε
 

MIKU

AVClub Addicted Member
7 May 2017
1,983
''The Albanian licence fee is 100 lekë ( 0.80) per month, paid in the electricity bill.However, the licence fee makes up only a small part of public broadcaster RTSH's funding. RTSH is mainly funded directly from the government through taxes (58%), the remaining 42% comes from commercials and the licence fee. ''

https://en.wikipedia.org/wiki/Television_licence#Albania


Παίρνουν 0,80 το μήνα από πολίτες, ΑΛΛΑ η Κυβἐρνηση πληρώνει με άλλο τρόπο(φόροι) το 58% των εξόδων του, ἀρα η συνολική επιβάρυνση είναι περίπου ίδια.Όμως η χώρα είναι πολύ , μα πάρα πολύ μικρότερη...