αγορα samsung 55 550-700 ευρω

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
καλησπερα παιδια..μπορει να μην παιρνω μερος στις συζητησεις σας..αλλα παντα ζηταω την γνωμη σας για μια νεα αγορα..ειμαι κατοχος samsung 55H6400 ..νομιζω ηρθε η ωρα να παω σε 4k εποχη...θα σας δωσω καποια στοιχεια ωστε να μπορεσετε να με βοηθησετε περισσοτερο..η τηλεοραση ειναι για υπνοδωματιο..η αποσταση ειναι περιπου στα 3 μετρα..ξερω δεν ειναι φυσιολογικο αλλα εδω νομιζω καποιοι με καταλαβαινουν..

η τηλεοραση βρισκεται σε ευθεια..οποτε αν υπαρχουν φτωχες γωνιες θεασης δεν ειναι τοσο σημαντικο για μενα...το δωματιο το εχω σχεδον παντα σκοτεινο..οποτε νομιζω VA panel θα ειναι καλυτερο σωστα?

η χρηση που κανω ειναι κυριως ταινιες..1080p ολες..και πλεον θελω να βλεπω και 4k..60% για ταινιες..30% ps4 formula 1 kai fps..10% τηλεοραση..τωρα και να ειναι και λιγο αργο το panel δεν θα ξενερωσω κιολας..κυριως θελω να ειναι φωτεινη..και καλο μαυρο...

αλλο στοιχειο..εχω και μια της σειρας J 48 5100 H" 5500 δεν θυμαμαι..εκτος απο οτι ειναι λιγο πλαστικο την βρισκω πολυ τιμια...το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι στο player οι υποτιτλοι ακομα και στο μεγαλο μεγεθος ειναι μικρη..οπως και στης sony που ειναι μεσα σε πλαισιο...

3d δεν βλεπω..smart features..wifi ..screen mirroring και bluetooth καλοδεχουμενο..

ειμαι samsunakias..Μου αρεσουν τα oversaturated χρωματα τους..και κατι τελευταιο η τηλεοραση θα μπει τοιχο..οποτε δεν με νοιαζει η κατω βαση.οποτε φτανω στο ρεζουμε...


να παω σε NU σειρα? ειναι λιγο καλυτερη απο της MU ? και αν ναι πιο ακριβως μοντελο πιστευετε οτι ειναι κοντα στα θελω μου..?αξιξει να παω σε curved μιας και ειμαι σε ευθεια?

δεχτες και προτασεις που ξεπερνανε το budget αν πιστευευε οτι το κατω παραπανω αξιζει..

σας ευχριστω παρα πολυ παιδια..
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Aν μπορείς να βρείς μια περσινή q6 κάτω από 1000 ευρω θα είναι πολύ καλή αγορά. Kατοπιν μια mu7000 και πιο κατω mu 6122 .Oxi mu 6400 έχουν προβλήματα τα πάνελ.οι φετινές nu 7000 αντικαθιστούν τις περσινές mu6000 και όχι τις mu7000. Φαίνεται να έχουν va πανελ αλλά είναι νωρίς ακόμα και δεν έχουν γίνει δοκιμές.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Το κακο με την 55MU6122 ειναι οτι στις 55 ειναι lottery panel οποτε δεν ξερεις τι θα παρεις.
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,820
NU7102 πραγματικό 4k 10bit panel VA πιο πάνω ξεφεύγεις σε χρήματα μετά
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Σας ευχαριστω πολύ.. Κάποιος να μου πει για curved.. Λόγο της μικρής απόστασης και ότι θα είμαι ευθεία θα με ωφελήσει καθόλου.? . Συν ότι δεν θα υπάρχει κάποιος που θα θέλει να δει υπό γωνία..
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Fotis1976 κάνεις ζημιές.. Έριξα μια ματιά στην
QE55Q6F 55 την έχει στο πλαίσιο.. Στα 950 και νομίζω μπορώ να την πάρω άνετα 900.. Στείλτε κάνα link αν παίζει κάτι κάπου πιο φθηνά.. Ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω μια υπέρβαση είναι ο εξής.. Ότι στις προηγούμενες τηλεοράσεις μου εκτός από ότι έπαιρνα μια 5 ετια καινούργια τηλεοράση ανέβαινα και σε ίντσες.. Οπότε φαινόταν η αγορά.. Τώρα νιώθω ότι με την NU7102 σε σχέση με την H6400 δεν θα νιώσω τρελή διαφορά..

Οπότε το ερώτημα είναι η QE55Q6F 55 είναι κάτι πολυ πιο πάνω με την QLED τεχνολογία της σε σχέση με την 7102 ή είναι κάτι που ένα έμπειρο μάτι θα δει διάφορες?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όλες οι καινούργιες σειρές της Samsung δεν υποστηρίζουν DTS στον USB player. Να προτιμήσεις τις περσινές σειρές της και αν σου αρεσει η φωτεινή εικόνα να πας σε QLED.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Εχω τη γνώμη (και αφού τις έχω δει και τις 2 να παίζουν και σε σπίτι ) ότι η q6 είναι ένα καλό σκαλί πάνω από την mu7000, διαφορά η οποία φαίνεται ακόμα και όταν τις δεις σε διαφορετικό χρόνο και όχι δίπλα δίπλα.
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Το ότι δεν υποστηρίζουν DTS είναι ένα μεγάλο μείον γιατί έχω σύστημα 5.1 με υποστήριξη DTS.. Για να παίξει κάτι σε DTS πρέπει να υποστηρίζεται και από player και από τα ηχεία σωστά?

Ειμαι ανάμεσα σε NU 7102.. που είναι και φετινό μοντέλο κάι εφοδιασμένο δεν έχει μεγάλο σκαλοπάτι στην τιμή αλλά ούτε και στην απόδοση.. (αν εξαιρέσεις το DTS που ίσως με οδηγήσει σε περσινό μοντέλο) Από ότι έχω δει είναι ελάχιστα καλύτερη από το περσινό μοντέλο.. Και εγκεφαλικά λες στον εαυτό σου ότι πήρες το καινούργιο μοντέλο

Και στην Q6 η οποία είναι το 2017 μοντέλο.. (κάνεις δεν το αναφέρει γιατί έχει βγει και 2018).. Ανεβαίνεις αρκετά σε χρήματα αλλά παίρνεις ένα high end περσινό μοντέλο.. Με QLED τεχνολογία..

https://youtu.be/qhjrwmfMKoM

Βέβαια σε ένα παρεμφερές συγκριτικό.. Η αλήθεια είναι ότι το μάτι μου δεν βλέπει διάφορες.. Οπότε μάλλον θα πρέπει να τις δω από κοντά για να αποφασίσω..
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
σόρυ που στο λέω αλλά ακόμη και απο αυτό το βίντεο ( που είναι λάθος να κάνεις συγκρίσεις από ytube ) οι διαφορές στην ευκρίνεια και τη φωτινότητα υπάρχουν.Τώρα αν εσένα σου αρέσει δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ χαλαρά θα προτιμούσα περσινή q6 αντί για φετινή nu 7000.
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Φώτη μου ισχύει αυτό που λες ότι είναι λάθος να συγκρίνεις κάτι μέσα από YouTube.. Ακόμη και αν το βλέπω σε 4k ανάλυση.. Γιατί πρέπει να το δεις από κοντά.. Δεν γίνεται από την ίδια οθόνη να κρίνεις δύο άλλες οθόνες.. Σαφώς πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά.. Το θέμα είναι αν υπάρχει στο μάτι το δικό μου..

Όταν ασχολείσαι με κάτι πολύ έχει ένα καλό και ένα κακό.. Το καλό είναι ότι ξέρεις τα πάντα.. Και μπορείς να διακρίνεις motion blurring.. clouding καί πολλά άλλα.. Το δικό μου το μάτι δεν μπορεί να τα δει.. Και για αυτό είπα ότι είναι και κακό. Γιατί εσυ όχι μόνο θα τα βλέπεις.. Αλλά επειδή τα βλέπεις θα σε ενοχλούν κιόλας.. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια Philips 42 pfl9732d που είχα πάρει και λέει ενάς στον φόρουμ.. Παιδιά ακούτε ένα βζζζ ειδικά το βράδυ?

Ε τι το ήθελε και το είπε μετά το άκουγα και εγώ ενώ ούτε καν το είχα προσέξει..


Θα πάω να της δω από κοντά.. Και αν δω αυτή την διαφορά θα δώσω το κάτι παραπάνω..

Ευχαριστώ και πάλι εσένα και τα άλλα παιδιά για την βοήθεια σας..
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,820
Ξέρει γιατί οι τηλεοράσεις της Samsung του 2018 δεν υποστηρίζουν dts? Δηλαδή έχουν ένα άχρηστο media player. Με την h6400 εγώ παίζω dts χρόνια όπως και ότι 3d κυκλοφορεί. Δηλαδή 5 χρόνια μετά και περνεις ένα υποβαθμισμενο μοντέλο.
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Και εγώ την H6400 έχω.. Έχει τέλειο player.. Εχω και μια από την σειρά J που o player νομίζω είναι ελαφρά υποδιεστερος..

Να μην έχει 3d.. Να έχει πλαστικά.. Το καταλαβαίνω.. Τώρα σε player? Για αυτό και εγώ φοβάμαι την αγορά της NU.. Μην δώσω λεφτά και πάρω κάτι χειρότερο..
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
πρόσεχε γιατί στην κατηγορία τιμής που κοιτάς (550 - 700 ευρώ) υπάρχει ο κίνδυνος να πάρεις μια τηλεόραση με την ίδια ή και χαμηλότερη ποιότητα εικόνας
Δεν ξέρω τι πανελ φοράει η H6400 που έχεις. Αν όμως είναι VA και 100Hz και βρεθείς ξαφνικά με ένα μοντέλο με IPS και 50Hz θα έχεις σίγουρα χειρότερη εικόνα.
Θα την αλλάξεις που θα την αλλάξεις μην πάρεις κάτι που να είναι σχεδόν το ίδιο... είναι κρίμα τα λεφτά.. Μαζεύεις 300 ευρώ ακόμα και στα 1000 ευρώ θα βρεις πολύ καλές 55ρες.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Υπόψιν οτι όταν το περιοχομενο ειναι 4κ σε 4κ τν εκτός ελαχιστων εξαιρέσεων αποδίδεται σε 60hz γιατι δεν μπορούν να επεξεργασθούν οι επεξεργαστές το σημα.
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,820
Γενικα μετα την Η6400 το χαος. Εκοψαν το 3D εχω 200 ταινιες και ντοκιμαντερ που βλεπω οποτε θελω. Εκοψαν το εξαιρετικο smart remote. Εκοψαν τα καλα 100hz panel για να προσθεσουν 4K 50Hz. Εβγαλαν το dts κατι που κανει τον player αχρηστο στη σειρα NU. Γενικα τεραστιες υποβαθμισεις για να βαλουν χαζομαρουλες που δεν χρειαζεται ο κοσμος. Βεβαια εριξαν και τις τιμες μια 55NU7100 εχει 650 ευρω day one ενω η 55H6400 εβγαινε στα 1249.
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Το 3D δεν πολύ πέτυχε.. Τώρα βέβαια σε κάποιους αρέσει.. Για αυτό είπα και εγώ στην αρχή του νήματος.. Αρκετές λεπτομέρειες.. Νομίζω το 'καλή' τηλεόραση είναι σχετικό με το τι θέλει να κάνει κάποιος.. Ας πούμε για κάποιον είναι πολύ σημαντικό smart features.. Android TV και τα συναφή.. Σε μένα είναι παντελώς άχρηστα.. Θέλω τηλεόραση με
 

alexandrosrx8

New member
3 September 2016
43
Το 3D δεν πολύ πέτυχε.. Τώρα βέβαια σε κάποιους αρέσει.. Για αυτό είπα και εγώ στην αρχή του νήματος.. Αρκετές λεπτομέρειες.. Νομίζω το 'καλή' τηλεόραση είναι σχετικό με το τι θέλει να κάνει κάποιος.. Ας πούμε για κάποιον είναι πολύ σημαντικό smart features.. Android TV και τα συναφή.. Σε μένα είναι παντελώς άχρηστα.. Θέλω τηλεόραση με

Καλό panel *