Eπιλογή Δικαναλου Τελικου Ενισχυτη!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Καλησπέρα Παιδιά και καλό υπόλοιπο Καλοκαιριου.
Σας Στέλνω μήνυμα απο την πανεμορφη Μηλο και θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αγορα ενός τελικου δικάναλου Ενισχτύτη !
Καταρχήν το budget μου είναι μαξιμου ως 1300 ευρω ! θα με ενδιέφερε η περίπτωση τόσο ένός γλύκού λαμπατου λιγων βαττ ενιχυτή όσο και ενός transzistor αξιόλογου δοκιμασμένου
Και αναφέρω πως κατα βάση ακουω μουσική μεσω tablet smartphone (spotify kai tidal) κλπ τα οποία και συνδέω με τον ενισχυτή μου μεσω ενός dac της IFI !!
Επίσης μου αρέσει να ακούω χαλαρή μουσική ανεξαρτήτου είδους!
Ο ενισχυτής που έχω τώρα και τον χρησιμποιώ στο cinema αλλα και για μουσική στερεο ειναι o Primare spa 21 ( Primare SPA21 Surround Processor/Amplifier)
Τα ηχεία μου είναι της Tringle και συγκεκριμένα τα Luna Stratos 260 μεγάλο ηχείο!
Το καλώδια που έχω σε όλα interconnect και καλωδια ηχείων έιναι της ATlas !
το πιο βασικό να μην ξεχάσω ο χώρος μου είναι περί τσ 25 τ.μ. !!
Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις γνώμες σας όντας σίγουρα πολύ πιο έμπειροι και παλοί στο χώρο και φυσικά έχοντας πάτνα τη διαθεση το οτιδήποτε αν μπορώ να το ακουσω και ζωντανα!
Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονυσης Αργυρέας
Μήλος
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Διονύση ,επειδή γράφεις ότι ψάχνεις για τελικό ,να υποθέσουμε ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτόν που έχεις ώς προενισχυτή ?
Επίσης τι είναι αυτό που σου λείπει από τον συνδυασμό που έχεις και επιθυμείς να προστεθεί ένας τελικός ;
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Καλημέρα !
Ναι ακριβώς θέλω. Να χρησιμοποίησω το Primare σαν προ ! Κοιτα είναι τονικα σωστός αλλά κάπως ουδέτερος ενώ εγώ θα ήθελα τον ήχο πιο γλυκό πιο μελωδικό και ξεκούραστο ! Μια φρεσκάδα στο ήδη υπάρχον τονικα σωστό αποτέλεσμα σε όλες τις σκάλες χαμηλές μεσαίες ψηλές ! Να πω παρεπιπτόντως και δεν ξέρω αν έχεις άποψη ότι στην περσινή έκθεση είχα ακούσει από τον Ορφέα με ηχεία triangle πάλι κάποια κουτάκια της Pro-Ject που πραγματικά που έκαναν καλή αίσθηση λίγο που τα άκουσα !! Και επίσης ο χώρος μ είναι περιορισμένος όποτε δεν κοιτάω για μην σχήματα θεριά !
Ευχαριστώ και πάλι
Διονύσης
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Διονύση ,μάλλον ψάχνεις κάτι διαφορετικό απ αυτό που έχεις γιατί θέλεις [σύμφωνα με όσα γράφεις] κάτι που να σου δώσει μια <φρεσκάδα> στο ήδη υπάρχον τονικά σωστό σύστημα σου [δικοί σου οι χαρακτηρισμοί] .
Αλλά εσύ απ ότι γράφεις θέλεις να ξεφύγεις από την ουδετερότητα που έχεις και να πάς σε κάτι πιό <γλυκό -μουσικό> .
Σεβαστή η επιθυμία σου προφανώς .
Θέλεις να παρεμβάλλεις με λίγα λόγια ,ένα τελικό που θα μετατρέψει το τελικό άκουσμα που έχεις και φυσικά θα το καταφέρει αυτό σε συνδυασμό με το πρό και τα ηχεία που ήδη έχεις .
Αποψη μου είναι να μπορέσεις να ακούσεις ,τουλάχιστον σε κάποια έκθεση, τα δύο υπάρχοντα συστατικά του συστήματος σου [πρό +ηχεία] με κάποιους τελικούς ,ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα .
Η πρώτη μου σκέψη είναι ίσως να δοκίμαζες κάποιες λαμπάτες υλοποιήσεις των Αφων Τσακιρίδη ,που βρίσκονται [νομίζω] μέσα στα οικονομικά όρια που θέτεις .
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: Απάντηση: Eπιλογή Δικαναλου Τελικου Ενισχυτη!

Σε Ευχαριστώ πολυ Πέτρο για το χρόνο σου η αλήθεια έιναι ότι ηδη έχω τσεκαρεί και θέλω να ακούσω απο τον Τσακιριδη τον Αρτεμις τον λαμπάτο! Ακούω πολλές φορές οτι χαρακτήρα στον ήχο δεν δίνει ο τελικός αλλα ο προ αλλα πιστευω οτι ειδικά μια λάμπα στα τελικα σταδια θα άλλαζε τό ολο σκηνικο?!
το δυσκολο είναι να τα συνδυάσω να βρω μηχανημτα με τα δικά μου για να μπορώ να καταλαβω το αποτέλεσμα !
Σε ευχαριστώ όπως και να εχει
Διονυσης
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Διονύση ,θα την ακούσεις σίγουρα τη λάμπα και στο τελικό ενισχυτή .
Οι ενστάσεις για την ύπαρξη λαμπάτου τελικού [όπου υπάρχουν ] είναι μάλλον για άλλους λόγους .
Αν μπορείς πάντως δοκίμασε τους λαμπάτους του Τσακιρίδη καί μπορεί το αποτέλεσμα να σε ικανοποιήσει .
Αν θέλεις πάντως την άποψη μου ,μην πάς σε αλλαγή μόνο για την αλλαγή ,θα πρέπει αυτό που θα πάρεις να σε ικανοποιήσει στους τομείς που θέλεις χωρίς να χάσεις σημαντικό μέρος απ αυτά που έχεις .
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
+1 για τσακιριδη, αλλα ακουσε και τον νεο τελικο τηs avdance. φιλοs φανατικοs "λαμπατοs" τον ακουσε (δυστυχωs δεν Θυμαμαι με τι) και μου ειπε πολυ καλα λογια.
"λαμπατεs χροιεs" ηταν τα λογια του. στα λεφτα ειναι οκ, σε ισχυ ομωs ειναι λιγο "Θεριο"
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για μένα είναι λάθος χειρισμός η προσθήκη "ηχοχρωματος" από τον τελικό και μάλιστα και σε σύστημα home cinema που οι λάμπες θα γράφουν εύκολα ώρες. Αλλά γενικά είμαι δυσκοιλιος με τις λάμπες.
Δεν το πάω σε καλώδια το πράγμα γιατί θα με λυντσαρετε :p
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Για μένα είναι λάθος χειρισμός η προσθήκη "ηχοχρωματος" από τον τελικό και μάλιστα και σε σύστημα home cinema που οι λάμπες θα γράφουν εύκολα ώρες. Αλλά γενικά είμαι δυσκοιλιος με τις λάμπες.
Δεν το πάω σε καλώδια το πράγμα γιατί θα με λυντσαρετε :p
Θαναση, ολεs μα ολεs οι ηχητικεs συσκευεs εχουν το λεγομενο "ηχοχρωμα". οπωs τα ιδια τα μουσικα οργανα. απλα ειναι πωs το αντιλαμβανει ο καΘεναs. πανω κατω ολοι οι τελικοι οταν δεν υπεροδηγουνται και το ηχειο δεν πεφτει βαρυ σαν φορτιο εχουν μια συμπεριφορα που επεμβαινει λιγοτερο στο αποτελεσμα απ`οτι πηγεs και προ. και εγω ειμαι δυσκοιλιοs με τιs λαμπεs αλλα οταν ακουω τον (ολοκληρωμενο) λαμπατο στον φιλο, ε... στιs μεσεs εχει διαφορα. και αν καποιοs δεν εχει προβλημα να αλλαζει συχνα λαμπεs που το προβλημα? Η αναφορα μου στον νεο advance εγινε γιατι ο φιλοs με τον λαμπατο ενισχυτη μου ειπε οτι του Θυμησε πολυ τον δικο του. Και στα καλωδια να το παs... βασικο συστατικο ειναι
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Ενισχυτικά που ταιριάζουν πολύ καλά με τα Triangle είναι της Densen. Αφού πήγες στον Ορφέα ρώτα μήπως έχουν κάποιο τελικό στην κατηγορία τιμής που σε ενδιαφέρει.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Παιδιά Καλησπέρα και πάλι ,

Σας υεχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!
Μετά απο μια μικρή ερευνα εχω μια προταση απο φίλο σε σχετικα καλη τιμή για τον τελικο PArasound A21 ! Να πω τον είχα ακούσει παλιότερα με ακριβα συνοδευτικά σε έκθεση και έιχα μεινει ικανοποιημένος !
Ποιά είναι η αποψη σας ? Τον έχετε ακούσει ποτέ με Triangle ή με και γενικά ποιες οι εντύπωσεςι! ? Τον θεωρείτα μουσικό ή καθαρα´ουδετερο ψηφιακό που είναι αυτό που δεν θέλω ?
Ευχαριστω για την βοήθεια και τις απόψεις σας προκαταβολικά
Διονύσης
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω σε τι τιμή και κατάσταση τον βρήκες τον Α21 ,εγώ τον έχω και οδηγεί τα magnepan 3.6r με υπέροχο ήχο σχετικά μαλακό στα υψηλά ,μεστά μεσαία και μπάσα γρανίτες με πολύ καλό έλεγχο.Δεν είναι σίγουρα κλινικός ο ήχος του.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος !
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στην ηχοδομη πηρε το ματι μου και ενα bryston 4bsst στα 1600. Αν μένεις Αθήνα και ειναι στο busget σου αξίζει να τον ακούσεις νομίζω.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Παιδιά ούτε να το ξέρατε αν δεν κάνω λάθος ίσως δεν ξέρω κάποιους παλιούς Bryston monoblock έχει ο πατέρας μου νομίζω τον 4 bst αλλά αυτοί παίζουν με τους ερμηδες audio spectrum ! Δεν θα πω ότι δεν μου αρεσει ο ήχος τους απλά γιατί δικά μου γούστα πάλι λίγο ουδέτερος και όχι τόσο μουσικός και ευκολοακουστος θα έλεγα ! Βέβαια αυτά γούστα είναι ! Αλλαξε βέβαια το σύνολο να πω όταν μπήκε προ ένα quad με νοοτροπίας λάμπας !! Αυτά ...