Πρόβλημα με Vodafone email , δυνατότητα φορητότητας email address ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

taz_s

New member
3 November 2010
12
Καλημέρα ,

Σε άλλο χώρο απο την Nova ( για την οποία έκανα post σε άλλο νήμα ) , έχω vodafone ίντερνετ . Είναι παλιός λογαριασμός απο το 1999 , πρώην της HOL. Έχω πρόβλημα στο ότι οι Ios συσκευές μου ( iphone + Ipad ) δεν κατεβάζουν τα εμαιλ μου όποτε θέλω εγώ στο mail app, όπου και να βρίσκομαι, ακόμα και με με 4G . Μπορεί να χρειαστεί πολλαπλές προσπάθειες , μπορεί να μην κατέβουν παρά μόνο 5 , 6 ώρες μετά. Υπάρχει workaround , δηλαδή να μπεις σε safari browser και να τα δεις στην σελίδα vodafone mail όπου κατεβαίνουν αμέσως . Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι πολύ πρακτικό αυτό εν κίνηση στην διάρκεια της ημέρας .( Κάποτε πριν η Hol πάει σε δικούς της σερβερς , χρησιμοποιούσε Microsoft σερβερς όπου αυτό δεν συνέβαινε . ) Επιπλέον έρχονται σταθερά πολλά σπαμ κάθε μέρα και επίσης η διεύθυνση μου, αλλά και όλο το @hol.gr θεωρείται spam από κάποιους σερβερς όποτε τα email μου δεν φτάνουν ποτέ ( π.χ. σε hotmail διεύθυνσεις ) πάνε στο junk folder .
Μίλησα με το τεχνικό τμήμα , και μου είπαν οτι είχαν κάποιο breach σε hol λογαριασμούς και στελνωντουσαν σπαμ απο αυτούς και γι αυτο και τα δικά μου θεωρούνται απο κάποιους σερβερς σπαμ . Προσπαθούν να το φτιάξουν αλλά δεν μου δώσανε μια συγκεκριμένη ημερομηνία επίλυσης . Όσον αφορά το θέμα με της Ios συσκευές , δεν γνώριζαν κατι και δεν μπορούσαν να μου δώσουν λύση , πράγμα που μου έκανε εντύπωση διοτι είμαι σίγουρος ότι και άλλοι πελάτες τους έχουν Ios συσκευές .
Επειδή ειναι εποχή ανανέωσης μπορώ να πάω σε άλλο πάροχο και να κρατήσω το εμαιλ μου ; Σε συζήτηση με το εμπορικό τμήμα αναγνωρίζοντας τα προβλήματα μου μου κάνουν έκπτωση 5 ευρώ (!).
Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις σας .
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Φορητότητα email οχι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα (ουτε πρόκειται δλδ). Γιαυτό πάντα χρησιμοποιούμε mail ανεξάρτητο (google,microsoft etc).

Σε γενικές γραμμές αυτοί οι mail servers σε κατι vodafone, wind κτλ ειναι παρατημένοι απο το θεό ,οποτε καλο ειναι να αρχίσεις να αλλάζεις το email σου σε κάποιον αλλον provider αξιοπιστο.