Νέος χώρος και καλώδια...

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Καλησπέρα. Πριν από δύο μήνες μετακομισαμε στο καινούργιο σπίτι μας στη ανατολική Αττική. Το σπίτι φτιάχτηκε το 96 είναι 135 τμ και το είχαμε σαν εξοχικό. Στο σαλόνι λοιπόν ξεκινάω να σκαβω τα πάντα. Έχουν φύγει πλακάκια και έχει ξεκινήσει ο ηλεκτρολόγος νέο πίνακα, utp, συναγερμό, κάμερες κτλ. Το θέμα μου είναι τι καλώδια να περάσω προς τον προβολέα τον ενισχυτή και την τηλεόραση ώστε να μην χρειάζεται να τα αλλάξω σε 5 χρόνια μιας και θα περάσουν πάνω από την ψευδοροφή.

Για την διευκόλυνση της κουβέντας, θα φτιάξω atmos με 5.4.1

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Καλώδια ηχείων και hdmi θα χρειαστεί να περάσεις. Είναι και το ομοαξονικό για το sub αλλά αυτό καλύτερα στο τέλος κατόπιν δοκιμής σε ποια θέση θα κάτσει καλύτερα το sub.
 
17 June 2006
23,696
Αθήνα
Για τον προβολέα θα τραβήξεις:
2 καλώδια HDMI τελευταίας γενιάς για να σηκωνουν 4Κ.
1 καλώδιο μονοφωνικό καρφί που θα χρειαστεί για remote. Θα ανοιγεις π.χ. τον προβολέα και θα κατεβαίνει το ηλεκτρικό πανί.
1 utp. Καλό είναι να υπάρχει για αναβαθμίσεις firmware κλπ
Φυσικά ρεύμα.

Για τα sub αν πας σε λύση προενισχυτή καλύτερα να τραβήξεις xlr αντί rca.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς για το θέμα της εικόνας κάνεις δε μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα για το τι μας περιμένει τους δολιους σε πέντε χρόνια. Εδώ και σήμερα, άντε να προτείνει κάποιος δεκαμετρο hdmi που να σηκώνει 4κ και να το αποδέχονται οι συσκευές του συστήματος. Γνώμη μου, ζεύγος utp σε αναμονή, hdmi δοκιμασμένο πριν περαστεί και σε ανεξάρτητο φαρδύ σωλήνα με ζυγισμενες καμπύλες αλλαγής διευθύνσεων και φυσικά ρεύμα. Αν δε βάλεις ψευδοροφη θα χρειαστεί πάραυτα να σπατουλαρεις. Έτσι οτι μερεμέτι βγει στο μέλλον θα είναι εύκολα εφικτό.Δε βάζεις και μια κατοψη του χώρου να δούμε και τι θέλεις να κανεις; ο avr κοντά στα μπροστά ηχεία ή σε ρακ κρυμμένος ας πούμε...
 
Last edited:

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα βάλω αύριο φωτογραφίες και κανένα σχέδιο

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Δυστυχώς για το θέμα της εικόνας κάνεις δε μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα για το τι μας περιμένει τους δολιους σε πέντε χρόνια. Εδώ και σήμερα, άντε να προτείνει κάποιος δεκαμετρο hdmi που να σηκώνει 4κ και να το αποδέχονται οι συσκευές του συστήματος. Γνώμη μου, ζεύγος utp σε αναμονή, hdmi δοκιμασμένο πριν περαστεί και σε ανεξάρτητο φαρδύ σωλήνα με ζυγισμενες καμπύλες αλλαγής διευθύνσεων και φυσικά ρεύμα. Αν δε βάλεις ψευδοροφη θα χρειαστεί πάραυτα να σπατουλαρεις. Έτσι οτι μερεμέτι βγει στο μέλλον θα είναι εύκολα εφικτό.Δε βάζεις και μια κατοψη του χώρου να δούμε και τι θέλεις να κανεις; ο avr κοντά στα μπροστά ηχεία ή σε ρακ κρυμμένος ας πούμε...
Δυστυχώς ο χώρος έχει κάποιους περιορισμούς και δεν μπορεί να περαστεί φ35 πχ για να μπορεί να αλλάξει το hdmi. Τα utp cat 6 τα πέρασα από φ16 και τερμάτισαν σε ένα 24αρι managed switch της dlink. Σκέφτομαι να περάσω ένα hdmi 2.0 και είμαι οκ. Αν τώρα σε 10-15 χρόνια δεν επαρκεί τι να πω, μπορεί τότε όλα να είναι ασύρματα...

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk