Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έψαχνα enigma 2 4K οικονομικό δέκτη , κατέληξα στον Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream , ο οποίος μου ήρθε σήμερα .
Έκανε 7 ημέρες για να έρθει από Αγγλία και μου βγήκε 100 ευρώ .

Ήρθε με Οpenatv-6.1 ,που αυτό είχα σκοπό να περάσω , το έχω και στον VU+ Uno 4K SE και το ξέρω σαν image αλλά και είμαι ευχαριστημένος .
Έχει DVB-S2X Multistream tuner και μου εμφάνισε την ένδειξη του σήματος σε db .
Η πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας από το VU+ Uno 4K SE .
 

Attachments

  • zgemma-h9s mult.jpg
    zgemma-h9s mult.jpg
    68.2 KB · Views: 302

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Επειδή είχα κάποια προβλήματα με το Οpenatv-6.1 (με το οποίο ήρθε), έβαλα το Οpenatv-6.2 .
Μου λύθηκαν τα περισσότερα προβλήματα με το 6.2.Στα multistream κανάλια βλέπω κάτι σπασίματα , όμως και αυξομείωση του σήματος ,δεν ξέρω αν αυτά τα κάναλια χρειάζονται περισσότερο σήμα .
Έβαλα ncam και oscam και δουλεύουν , δεν μπόρεσα να βάλω cccam .
Έβαλα to stalker και "μου έφαγε όλη τη μνήμη" , δεν το έψαξα για τις ρυθμίσεις του ακόμα .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Με το που έβαλα την Οpenatv-6.2 κάτι δεν μου άρεσε στην ποιότητα εικόνας .Είπα να ξανακοιτάξω τις ρυθμίσεις εικόνας μήπως κάτι δεν ρύθμισα καλά .
Αφού δεν βρήκα αλλαγές και έβλεπα ότι δεν ήταν η ιδέα μου ,ξαναγύρισα στην Οpenatv-6.1.
Έχουν χαλάσει την ποιότητα εικόνας στην Οpenatv-6.2, η διαφορά προς το χειρότερο με την 6.1 ,είναι πολύ εμφανής .
Και στον VU+ Uno 4K SE δεν πήγα στην Οpenatv-6.2 ,γιατί με την 6.1 είμαι ευχαριστημένος και φαντάστηκα ότι κάτι μπορεί κάτι να έχει "χαλάσει" με την 6.2.
Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις από τον δέκτη :

1)Πολύ καλή ποιότητα εικόνας με την Οpenatv-6.1.
2)Νορμάλ θερμοκρασία του δέκτη .
3)Ταχύτητα μετάβασης στα μενού ή αλλαγές καναλιών πολύ καλή .Ελάχιστες φορές είχα κάποιο κόλλημα στον δέκτη .
4)Έβαλα και δουλεύουν καλά ncam και oscam και cccam (έβαζα σε λάθος φάκελο τα αρχεία , σύμφωνα με τον VU+ Uno 4K SE) .
5)Ένδειξη σε db .Παραπλήσιες μου φαίνονται οι ενδείξεις με τον Dr.HD F15.
6)Στα multistream κανάλια ,αυτά με DVB-S2 8PSΚ που έχουν μεσαίο ή χαμηλό FEC παίζουν καλά , αυτά με υψηλό θέλουν περισσότερο σήμα ,το οποίο δεν έχω γιατί πιάνω παράκεντρα τον δορυφόρο .

Για κάποιους που ενδιαφέρονται για αγορά του δέκτη ,να πω ότι σαν κατασκευή δεν είναι κάτι φοβερό .Μικρό μέγεθος και απλός σαν δέκτης .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έκανα κάποιες αλλαγές στις 5w που έχει τα multistream κανάλια (άλλαξα το lnb από Inverto black ultra quad σε black ultra twin και το πιο βασικό έκανα καλύτερη παράκεντρη στόχευση) και είδα 2 db βελτίωση στο σήμα .
Δεν έχω τώρα πρόβλημα με τη λήψη των multistream καναλιών, τα οποία παίζουν κανονικά χωρίς σπασίματα .
 

jtsou

New member
9 February 2011
97
Ο Nino είναι και αυτός 4k-uhd?Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμιοα πράγματα.Ψάξε λίγο πρώτα πρώτα,η edision βγάζει 4k δέκτη?
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Χτες έκανα μια δοκιμή στην ευαισθησία του tuner .
Θα έλεγα Dr.HD F15, VU+ Uno 4K SE και Zgemma H9S , έχουν την ίδια ευαισθησία.
Ο Dr.HD F15 (τον οποίο είχα μέχρι να πάρω του 4Κ δεκτες για καλύτερο) ίσως να κάνει κάποιο σπασιματάκι λιγότερο .

Δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιος νεότερος δέκτης με πιο ευαίσθητο tuner
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Απο που τον αγοράσες αδερφέ;
Λέω να πάρω αφού ο vusolo2 ..βγάζει αράχνες
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Από το ebay το πήρα .
Το προτίμησα λόγω stalker(για να δω τι παίζει με αυτό) από τον VU+ Zero 4K,που είναι λίγο πιο ακριβός .
Το stalker δεν το δουλεύω ,αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα το VU+ Zero 4K.
 

pepis

AVClub Addicted Member
11 December 2010
1,477
Τι είναι το stalker ;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εγώ θα εμπιστευόμουν τον Καλέμη το γνωρίζω το μαγαζί και εχει και καλό support αν χρειαστεί.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Επειδή είμαι στην γειτονιά σου κσι μιλάω με τον Γιάννη Συμφωνώ..
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Σήμερα δοκίμασα και άλλα image στον δέκτη.
Δοκίμασα τα openatv-6.2, openpli-6.2 και openspa-7.2.
Στο openspa-7.2 δεν μου άρεσαν τα μενού και το έβγαλα γρήγορα , το openpli-6.2 με παίδεψε μέχρι να κάνω την εγκατάσταση των ipk ,θα το κοιτάξω με την ησυχία μου αν αξίζει να το αφήσω συνέχεια στο δέκτη .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Σήμερα βρήκα ότι υπάρχει και το ZGEMMA H9S Plus.
Η μόνη διαφορά που βλέπω , σε σχέση με το απλό ZGEMMA H9S, είναι ότι έχει Common Interface slot .
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Re: Απάντηση: Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream

Σήμερα βρήκα ότι υπάρχει και το ZGEMMA H9S Plus.
Η μόνη διαφορά που βλέπω , σε σχέση με το απλό ZGEMMA H9S, είναι ότι έχει Common Interface slot .

Αν είναι η μόνη διαφορά τότε οκ.


Κάτι άλλο που βλέπω είναι πως δεν έχει μπροστινή οθόνη ?
 

triplex71

Established Member
Re: Απάντηση: Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream

Mutant HD51 4K UHD 2x DVB-S2X Multistream Tuner μού βγήκε κάπου στά188 ευρώ μέ τά μεταφορικά από Γερμανία ,,,,,,,,,μιας καί μιλάτε γιά δέκτη-τιμή.
Μόνο OPEN PLI καλό image γιά τόν δέκτη σου ..απλά ψάξτο μιάς καί είσαι από τά Γιαννιτσά.
..........
..............
Mutant HD51 4K with patriot 16gb usb3+seagate 500gb hdd and
openatv-6.2+PurE2-6.2+openvix-5.2.001+openpli-6.2....all multiboot