Mέτρηση απόκρισης ηχείων και διόρθωση με Foobar2000"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Πριν από αρκετά χρόνια είχα χρησιμοποιήσει ένα προγραμματάκι, το οποίο με έναν εξαιρετικά εύκολο τρόπο έδινε την δυνατότητα ρύθμισης παραμετρικού EQ, με απεριόριστες ουσιαστικά μπάντες και σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα που είχα δοκιμάσει και ήταν πολλά, αυτό δούλευε. Είχε μια γραμμή σε ένα σχεδιάγραμμα από τα 20Hz έως τα 20ΚΗz & +/-15db, με αριστερό κλικ έβαζες ένα σημάδι πάνω της σε οποιοδήποτε σημείο ήθελες, στη συνέχεια το ανεβοκατέβαζες για να αλλάξεις το gain ή το μετακινούσες αριστερά-δεξιά για να αλλάξεις συχνότητα και με διπλό κλικ ρύθμιζες με ακρίβεια την συχνότητα, το gain και το Q. Επιπλέον είχε δυνατότητα αποθήκευσης αρκετών καμπύλων και αρκετά φίλτρα για να παίξει κανείς.

Δυστυχώς εκείνη την εποχή όσο και αν είχα ψάξει, δεν μπόρεσα να βρω λύση σε λογικές τιμές για να μπορέσω να φτιάξω καμπύλη του χώρου μου έτσι ώστε να το ρυθμίσω με ακρίβεια και παράλληλα τα παλικάρια που το ανέπτυξαν το παράτησαν, οπότε γύρισα κι εγώ στα πατροπαράδοτα γραφικά EQ, διότι η ρύθμισή του ήταν σχεδόν αδύνατη ενώ παράλληλα το ξέχασα τελείως.

Πλέον με 100€‚ περίπου μπορεί να αγοράσει κάποιος ένα βαθμονομημένο μικρόφωνο, να κατεβάσει το κατάλληλο λογισμικό που είναι Free, να κάνει τις μετρήσεις του και με το παραπάνω προγραμματάκινα κάνει διορθώσεις με εξαιρετική ακρίβεια.

Το θυμήθηκα πριν από λίγη ώρα, έκανα μια σύντομη δοκιμή με το foobar και δουλεύει ακόμα, έστω και αν τα παλικάρια το έχουν παρατήσει χρόνια τώρα. Μπόρεσα να φτιάξω καμπύλη και να την αποθηκεύσω, οπότε τις επόμενες ημέρες θα γράψω κάτι ολοκληρωμένο με οδηγίες βήμα προς βήμα για όποιον ενδιαφέρεται και δεν γνωρίζει σε τι αναφέρομαι.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Πάμε...

Κατεβάζουμε το VST Wrapper από το παρακάτω site και το αποθηκεύουμε στην επιφάνεια εργασίας:
http://www.yohng.com/software/foobarvst.html

Ανοίγουμε τον ζιπαρισμένο φάκελο και μεταφέρουμε το αρχείο «foo_dsp_vstwrap.dll» στον φάκελο με τα components του Foobar. Στα Windows 10 θα τον βρείτε στο c:/Program Files (x86)/foobar2000/components

Ανοίγουμε το Foobar , πατάμε CtrP και πάμε στο Playback-> DSP Manager. Εντοπίζουμε από την λίστα στα δεξιά το «George Yohng's VST Wrapper» και το μεταφέρουμε με το βελάκι στην αριστερή λίστα. Κλείνουμε το Foobar2000.

Στη συνέχεια κατεβάζουμε το Electri-Q, το free από το κάτω μέρος της παρακάτω σελίδας εκεί που λέει: The free posihfopit edition can be found here. Και αποθηκεύουμε στο exe στην επιφάνεια εργασίας.
http://www.pcjv.de/vst-plugins/eqs-filters/electri-q/

Αφού το αποθηκεύσουμε, στη συνέχεια το τρέχουμε για την εγκατάσταση, με την κλασική διαδικασία, next-agree-next κτλ

Μόλις ανοίξουμε το Foobar2000, αναδύεται από τον χώρο που είναι η ώρα του PC ένα μενού για τα VST plug-ins. Επιλέγουμε το «VST Setup...», μετά το «add folder» και δηλώνουμε που είναι ο φάκλεος με το VST του Electri-Q, συγκεκριμένα αν δεν αλλάξατε το directory όταν το εγκαταστήσατε, είναι στο c:/Program Files (x86)/VstPlugins (αναφέρομαι στα Windows10). Αφού το δηλώσουμε, πατάμε το close και στη συνέχεια με δεξί κλικ στο τετραγωνάκι που εμφανίστηκε στην περιοχή που είναι η ώρα γράφει VST επιλέγουμε από το αναδυόμενο μενού το Bypass για να το κάνουμε untick. Μόλις γίνει το τετραγωνάκι αλλάζει χρώμα από λευκό σε μπλέ, που σημαίνει ότι είναι ενεργό.

Στο ίδιο μενού, μπορούμε πλέον να δούμε στα «Use VST Effect» που βρίσκεται στην κορυφή του μενού το Elctri-Q (posihopit edition), να το επιλέξουμε και να το ρυθμίζουμε κατά βούληση. Το παράθυρό για τις ρυθμίσεις του electri-Q, εξαφανίζεται αυτόματα κάθε φορά που κάνουμε κλικ κάπου αλλού στην οθόνη και πρέπει να ξανανοίξουμε. Είναι σπαστικό, αλλά... it is what it is.

Η ρύθμιση είναι εξαιρετικά απλή. Μόλις εμφανιστεί το παράθυρο του Electri-Q, με αριστερό κλικ μέσα στην πορτοκαλί περιοχή θα δείτε 5 μπαλίτσες-σημεία πάνω στην γραμμή ρύθμισης του EQ, τις οποίες μπορείτε να σύρετε με το mouse και προς τις τέσσρεις κατευθύνσεις, αλλάζοντας με αυτό τον τρόπο συχνότητα και gain. Μπορείτε να προσθέσετε κι άλλα σημεία μέχρι να γίνουν 64 αν δεν κάνω λάθος κάνοντας αριστερό κλικ σε οποιοδήποτε σημείο της γραμμής. Με διπλό κλικ πάνω από κάθε μπαλίτσα ανοίγει ένα επιπλέον μενού από το οποίο μπορείτε να ρυθμίσετε με ακρίβεια την συχνότητα, το gain και το Q (ή ΒW: bandwidth όπως το αναφέρει). Με δεξί κλίκ πάνω στην κάθε μπαλίτσα ανοίγει ένα άλλο μενού από το οποίο μπορούμε να επιλέξουμε οποιοδήποτε από τα διαθέσιμα φίλτρα. Επίσης στο κάτω μέρος του παραθύρου μπορείτε να αλλάξετε σε Analog και Digital το mode που λειτουργεί. Λένε ότι το analog έχει κάποιο χρωματισμό για να θυμίζει αναλογικό. Επίσης, κάτω δεξιά υπάρχει το γράμμα «Μ» όπου με αριστερό κλικ, εμφανίζεται ένα επιπλέον μενού ρυθμίσεων.

Η αποθήκευση γίνεται πατώντας το «save as» και επιλέγοντας ένα όνομα της επιλογής σας και στη συνέχεια θα φένται στην κορυφή της λίστας. Γενικά η αποθήκευση δεν είναι τόσο straight forward απ´ όσο θυμάμαι, θέλει λίγο παιχνίδι μέχρι να βρείτε πως ακριβώς λειτουργεί.

Προσοχή μόνο με τις ρυθμίσεις για όσους δεν το κατέχουν. Μην αυξάνεται πολύ την ένταση καμίας συχνότητας ιδιαίτερα αν ακούτε δυνατά μουσική. Μπορεί λόγο χώρου να μην ακούγονται καλά κάποιες συχνότητες, αυτό δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι δεν τις παίζουν τα ηχεία σας στην ίδια ένταση με τις υπόλοιπες. Ανεβάζοντας την ένταση πάνω από μερικά db υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσετε ζημιά στα ηχεία. Η ευθύνη είναι δική σας.

Δεν το έχω δοκιμάζει ακόμα υπό «κανονικές» συνθήκες στο σύστημά μου διότι είμαι εκτός, αλλά εκτιμώ ότι θα λειτουργεί κανονικά, χωρίς προβλήματα όπως παλιά.

Συνεχίζεται... για τις μετρήσεις....
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Α! Και χρόνια πολλά σε όλους. :ernaehrung004:
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Πάμε τώρα να μετρήσουμε.

Για τις μετρήσεις θέλουμε το μικρόφωνο Umik-1, το οποίο αν το ψάξετε στο Internet στην Ελλάδα έχει 159 Ÿ‚, στην Ευρώπη Ÿ‚100 και στο Αμέρικα $75. Πριν κατηγορήσετε τους Έλληνες εμπόρους, σας λέω ότι η Ελλάδα είναι ακριβότερη διότι έχει μεγαλύτερο ΦΠΑ, μεγαλύτερο φόρο εισοδήματος και μεγαλύτερες ασφαλιστικές εισφορές. Εγώ επέλεξα να το αγοράσω από Ελλάδα, αλλά το έχω μερικά χρόνια. Η επιλογή είναι δική σας για όποιον ενδιαφέρεται.

Με το μικρόφωνο ανά χείρας λοιπόν το οποίο συνοδεύεται από δύο μοναδικά αρχεία βαθμονόμησης που αντιστοιχούν σε κάθε σειριακό αριθμό, ένα για οριζόντια τοποθέτηση και ένα για κάθετη ως προς την πηγή του ήχου, κατεβάζουμε το Room Eq Wizard ή αλλιώς REW από την παρακάτω σελίδα. Αυτό είναι δωρεάν:
https://www.roomeqwizard.com/

Αφού ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση, ανοίγουμε το πρόγραμμα, συνδέουμε το μικρόφωνο και περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα έως ότου το πρόγραμμα αναγνωρίσει αυτόματα το μικρόφωνο και μας ζητήσει να εισάγουμε το αρχείο βαθμονόμησης. Διαλέξετε το αρχείο για κάθετη τοποθέτηση (90 μοίρες). Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω, θεωρώ ότι εφ´όσον κάποιος διαβάζει το συγκεκριμένο κείμενο, μπορεί να ακολουθήσει οδηγίες τύπου wizard στα windows.

Από την αρχική οθόνη του REW, επιλέγουμε από τα εικονίδια που φαίνονται πάνω, το «Generator». Από αυτό το σημείο, μπορούμε να εξάγουμε αρχείο ήχου με σάρωση συχνοτήτων το οποίο στη συνέχεια θα βάλουμε να παίξει στο Foobar, για να το μετρήσει το μικρόφωνο. Από τις διαθέσιμες επιλογές διαλέγουμε το «Meas. Sweep», βάζουμε εύρος συχνοτήτων Start: 20Hz, End: 20,000Ηz και καλό θα ήταν το Length να είναι στο 1Μ, που όπως θα δείτε στην οθόνη, σημαίνει ότι το αρχείο ήχου θα έχει διάρκεια 21,8 δευτερόλεπτα.


1st.jpg


Στη συνέχεια κλικ στο εικονίδιο WAV, στην επόμενη οθόνη βεβαιωνόμαστε ότι επιλέξαμε και τα δύο κανάλια, κλικ στο ΟΚ, κλικ σε ότι resolution ακούμε συνήθως μουσική (16, 24 ή 32bit), κλικ ΟΚ και τέλος επιλέγουμε που θα το αποθηκεύσουμε το αρχείο WAV στα Windows. Καλό είναι να το βάλετε μαζί με τα αρχεία μουσικής σε δικό του φάκελο, για να το βρίσκεται εύκολα στο Foobar. Αν θέλετε να κάνετε ανεξάρτητες μετρήσεις για κάθε κανάλι μπορείτε, αλλά το Electri-Q δεν έχει δυνατότητα να ρυθμίζει ανεξάρτητα το κάθε κανάλι και νομίζω ότι είναι ελαφρώς υποχόνδριο, πλην ειδικών περιπτώσεων φυσικά....

Τώρα είμαστε έτοιμοι για μέτρηση. Ανοίγουμε το foobar, επιλέγουμε το αρχείο WAV που αποθηκεύσαμε και από το REW ανοίγουμε την επιλογή από την κεντρική του οθόνη που λέγετε «Measure»


2nd.jpg


Για να γίνει σωστά η μέτρηση, οι ρυθμίσεις στο συγκεκριμένο παράθυρο πρέπει να ταιριάζουν με αυτές του αρχείου WAV. Δηλαδή ότι βλέπετε στην παραπάνω εικόνα. Για το output δεν είμαι σίγουρος, γιατί ο υπολογιστής μου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος με το σύστημα. Επίσης το μικρόφωνο πρέπει να βρίσκεται στο ύψος των αυτιών μας και στην θέση που καθόμαστε όταν ακούμε και καλύτερα είναι να το τοποθετήσουμε κάθετα ως προς το έδαφος για να καταγράφει από όλες τις πλευρές (360 μοίρες) . Φυσικά κατά την σύνδεση έχουμε επιλέξει το σωστό αρχείο για την βαθμονόμηση.

Ανοίγουμε το Foobar, το ρυθμίζουμε σαν να ήταν να ακούσουμε μουσική, αλλά βάζουμε να παίξει το WAV και ταυτόχρονα ξεκινάμε την μέτρηση, επιλέγοντας το «Start Measuring» από το λογισμικό, όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα. Περιμένοντας αυτά τα 21,8 δευτερόλεπτα, δεν αναπνέουμε, δεν κουνιόμαστε και το κυριότερο, έχουμε στείλει τη σύζυγο εκτός, γιατί είναι δεδομένο ότι εκείνα ακριβώς τα 21 δευτερόλεπτα ή θα βάλει σκούπα ή θα σας πει για τη μαμά της φωνάζοντας από την κουζίνα ή θα θελήσει να ξεσκονίσει τα ηχεία. Και τελικώς λαμβάνουμε την πολυπόθητη καμπύλη


3rd.jpg





Συνεχίζεται....
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Α! Προσοχή στην ένταση του ήχου μην γίνει καμιά ζημιά και επίσης θέλουμε να είναι κοντά με την ένταση που ακούμε μουσική για μεγαλύτερη ακρίβεια. Κάντε δοκιμή πριν ξεκινήσετε τις μετρήσεις.
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Επίσης, για να μπορέσει να λειτουργήσει όπως το περιγράφω, θα πρέπει το Foobar να στέλνει μουσική μέσω δικτύου με WASAPI ή ASIO και ο ήχος του PC να είναι στο μηδέν, διότι πατώντας το "start measuring", το REW εκτός από καταγραφή κάνει και αναπαραγωγή ήχου.
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Το REW έχει δυνατότητα εφαρμογής εικονικού παραμετρικού EQ στην καμπύλη που έχουμε παραλάβει και πρόβλεψη του σχήματός της με απεριόριστα φίλτρα, οπότε οι ρυθμίσεις μπορούν να περαστούν στη συνέχεια στο Electri-Q. Και εννοείται ότι είναι καλό η διαδικασία να επαναληφθεί έως ότου είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.

....to be continued...
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Η καμπύλη που θα παραλάβουμε, στην πραγματικότητα θα είναι περίπου αυτής της μορφής:



4th.jpg



Πάνω από το γράφημα στα εικονίδια, το προ-τελευταίο από δεξιά, λέγετε EQ. Το πατάμε και βγαίνουμε στην παρακάτω οθόνη




5th.jpg





Πάνω δεξιά στην γωνία, υπάρχει ένα γρανάζι, κάνουμε κλικ και από την πρώτη λίστα, επιλέγουμε το 1/6 smoothing…. και τα πράγματα ξεκαθάρισαν.






6th.jpg






Ξανακάνουμε κλικ στο γρανάζι για να φύγει το μενού του και δίπλα στο γρανάζι κάνουμε κλικ και φτιάχνουμε τους άξονες, έτσι ώστε να μπορούμε να δούμε καλά όλο το γράφημα.

Θέλουμε left-right από 20 έως 20000 για να πιάσουμε όλο το ακουστικό φάσμα και Top-Bottom ανάλογα τι κατέγραψε το μικρόφωνο για να συμπεριλάβει όλα τα σημεία. Σε εμένα στην συγκεκριμένη μέτρηση είναι από 85 έως 65 (db).

Από κάτω από το γράφημα έχει κουτάκια και δίπλα εξηγεί τι είναι το καθ ένα. Για να φτιάξουμε τα πράγματα, χρειαζόμαστε αυτό με την ημερομηνία που είναι η απόκριση του χώρου μας, το Target και το Predicted, κάνουμε κλικ σε κάθε ένα από αυτά.

Δεξιά του γραφήματος, ανοίγουμε το μενού που λέει target settings. Αυτό που μας ενδιαφέρει να αλλάξουμε εδώ, είναι κυρίως η τελευταία επιλογή, που λέγετε Target Level. Ανάλογα πόσο δυνατά ή πόσο σιγά έχει γίνει η καταγραφή, πατάτε το πάνω ή το κάτω βελάκι συνεχόμενα για να κεντράρετε όσο καλύτερα μπορείτε την γραμμή target και να μπει ενδιάμεσα στην γραμμή της απόκρισης του χώρου σας. Η γραμμή Target είναι ο στόχος μας, εκεί που θέλουμε ιδανικά να καταλήξουμε μετά τις διορθώσεις.



7th.jpg




Τα υπόλοιπα καλύτερα τα αφήνουμε ως έχουν. Αν στο τέλος των ρυθμίσεων είναι κάτι που δεν μας αρέσει, φτιάνουμε και λίγο τα EQ με το αυτί μας. Για παράδειγμα, εγώ έχω αφήσει να ακούγονται λίγο παραπάνω από το «επιτρεπτό» τις συχνότητες των 50 και 80Hz. Αντί να είναι εντός του +/- 3db που θεωρείτε ιδανικό, είναι στα +5db, αλλά είναι λόγο του χώρου και όχι γιατί ανέβασα τα EQ των συγκεκριμένων συχνοτήτων. Καλό είναι δε, να μην τονίζουμε καθόλου τις χαμηλές συχνότητες, γιατί αυξάνεται η παραμόρφωση και ο κίνδυνος ζημιάς των ηχείων και του ενισχυτή.


Όπως είμαστε εδώ τώρα, πατάμε πάνω από το γράφημα το εικονίδιο που λέει EQ Filters και... το πανηγύρι ξεκινάει.




8th.jpg





Με το mouse, μπορούμε να πάμε και να κάνουμε κλικ σε οποιοδήποτε σημείο της καμπύλης μας και να μας δώσει τις αντίστοιχες τιμές στους άξονες. Οπότε βλέπουμε τι και πόσο πρέπει να διορθώσουμε. Ξεκινάμε και επιλέγουμε από τα φίλτρα

Control -> Manual
Type -> PK
Gain -> όσο επιβάλει το κάθε σημείο και
Q -> επίσης το ίδιο


Μόλις ολοκληρώνουμε την εισαγωγή κάθε φίλτρου, βλέπουμε πως αλλάζει το predicted curve στο γράφημά μας σε σχέση με την απόκριση του χώρου.

9th.jpg



Στο τέλος των ρυθμίσεων, ανοίγουμε το Electri-Q από το Foobar και περνάμε τις ρυθμίσεις μια προς μια. Λόγο του ότι είμαι εκτός, δεν έχω ελέγξει την ακρίβεια του Predicted Curve σε σχέση με το Electri-Q, αλλά όπως και να χει η διαδικασία πρέπει να επαναληφθεί μερικές φορές έως ότου πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, οπότε πρέπει να πάμε δοκιμαστικά και χαλαρά με τις εντάσεις από την στιγμή που κάνουμε δοκιμές, για να μην κάνουμε ζημιά.

Πάντα έχουμε στο μυαλό μας, ότι όπως όλα τα συστήματα μέτρησης, έτσι και αυτό κάνει λάθη. Ο στόχος είναι να είμαστε +/-3db από την καμπύλη Target, αλλά και λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο, δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν κάτι δεν μας αρέσει το φτιάχνουμε και με το αυτί μας. Αν το παρακάνουμε με τις διορθώσεις ο ήχος από ένα σημείο και μετά χαλάει. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να τον κάνω flat, βγήκε μια μπούρδα και μισή. Επίσης, προσπαθούμε στις διορθώσεις να μην αυξάνουμε πάνω από 3 με 5db την ένταση, ίσως να λέω και πολλά, για να αποφύγουμε τυχών ζημιές στα ηχεία και τον ενισχυτή. Ο καθ ένας όμως είναι υπεύθυνος για το σύστημά του και ο ίδιος ξέρει πόσο δυνατά ακούει και που είναι τα όρια των ηχείων και του ενισχυτή του.

Αν κάποιος έχει μάθει να ακούει χαμηλές συχνότητες με βουητό (να μπουμάρουν δηλαδή) ή με τουίτερ που τσιρίζουν, είναι λογικό όταν ακούσει πρώτη φορά ένα ισορροπημένο σύστημα να μην του αρέσει, να του φανεί θολό ή ότι του λείπει το μπάσο. Η εκπαίδευση του αυτιού είναι μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά πάνω απ' όλα έχει σημασία να μας αρέσει αυτό που ακούμε και να περνάμε καλά.

Επίσης, κάπου διάβασα ότι έως τα 250Hz αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούμε 1/6 smoothing και από εκεί και πάνω 1/3. Γενικότερα όμως μην το παρακάνετε. Αν το αποτέλεσμα δεν είναι καλό, ξαναμετράμε από την αρχή και ξαναδιορθώνουμε. Προσωπικά με απλά γραφικά EQ στο foobar (τα ενισχυμένα όμως των 30 και κάτι περιοχών) έχω πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα, με το APO 1.1.1 (προ WASAPI εποχής), επίσης είχα πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα, οπότε πιστεύ ότι και το Electri-Q θα λειτουργεί πολύ καλά.


Κάντε το εξής τεστ. Εξάγετε το αρχείο WAV από το REW και ακούστε το χωρίς να καταγράψετε τίποτα. Αρχίζει να παίζει από τα 20Hz και φτάνει σταδιακά έως 20KHz, είναι ένας συνεχής τόνος. Απ' ότι έχω καταλάβει, αν ο ήχος που θα ακούσετε τα πρώτα δευτερόλεπτα που παίζει τις χαμηλές συχνότητες είναι σαν βουητό και όχι σαν "γρατζούνισμα", τότε κάτι δεν πάει καλά με τον χώρο σας. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι αν ακούγεται σαν "γρατζούνισμα" είναι όλα οκ.


Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός, ότι κάνετε είναι με δική σας αποκλειστική ευθύνη. Αν κάποιος έχει να διορθώσει ή να προσθέσει οτιδήποτε, ας το μοιραστεί, καλό είναι να μαθαίνουμε όλοι.


Καλή διασκέδαση.
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Εκτός από την απόκριση συχνότητας, το REW μπορεί να αναλύσει αρκετά περισσότερα πράγματα από την καταγραφή που έκανε το μικρόφωνο, οπότε μπορούμε να αποθηκεύσουμε την τελευταία μέτρηση που θα κάνουμε μετά τις διορθώσεις και με την οποία θα είμαστε ευχαριστημένοι και να αρχίσουμε να σκαλίζουμε και τα υπόλοιπα options του λογισμικού.

Το help file είναι αρκετά πλήρες όσον αφορά την χρήση του REW, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν έχει μέσα θεωρητικές προσθήκες για να καταλάβει κάποιος τι είναι αυτό που βλέπει και πως θα το αξιολογήσει. Μπορείτε όμως να βρείτε αρκετές πληροφορίες στην παρακάτω διεύθυνση, η οποία έχει κιόλας παραπομπές σε άλλες σελίδες για περισσότερες λεπτομέρειες:
http://www.acousticfrontiers.com/early-reflections-101/
 
Last edited by a moderator:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Για παράδειγμα, μια καταγραφή που κάνει το REW είναι το Impulse response. Η παρακάτω μέτρηση δείχνει το Impulse Response του συστήματός μου, όταν ο ήχος περνάει από το laptop στο δίκτυο του σπιτιού μεταφέροντας το Internet με PLC (δηλαδή μέσω του ρεύματος), από εκεί στο Router, μετά σε ένα Ethernet hub μετά στο Raspberry, από εκεί στο Mamboberry DAC, μετά στον προενισχυτή, μετά στον τελικό και τέλος στα ηχεία. Χαμός ε?





Impulse responce.jpg







Το πρώτο που διακρίνει κάποιος είναι ότι δεν υπάρχουν έντονα spikes πριν από το μηδέν, το οποίο είναι θετικό όσον αφορά τις παραμορφώσεις του συστήματος.

Το δεύτερο είναι ότι η απόσβεση του ήχου είναι αρκετά γρήγορη, νομίζω ότι η ιδανική είναι στα 400ms.

Το τρίτο είναι ότι η "καταγραφή" σε σχέση με την "παραγωγή" είναι σχεδόν ακαριαία, μιλάμε για μsec.

Το τέταρτο είναι ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα spikes όπως αποσβαίνει ο ήχος, άρα δεν έχουμε σοβαρές αντανακλάσεις στον χώρο.

Και το πέμπτο είναι το noise floor που περιλαμβάνει τα πάντα, το jitter, τον θόρυβο όλου του συστήματος, τη ΔΕΗ, τους ήχους από τον δρόμο, τον γείτονα, τους ανακλώμενους ήχους από τις επιφάνειες του δωματίου, μιας και το μικρόφωνο δεν είναι επιλεκτικό κ.ο.κ. Όπως βλέπουμε όλες αυτές οι πηγές θρύβου αθροίζονται στα -70db περίπου. Οπότε, αν εμένα οι στάθμες μου είναι γύρω στα 80-85db στο τσακίρ κέφι λόγο πολυκατοικίας και λόγο του ότι δεν το ευχαριστιέμαι παραπάνω, αν κοιτάξετε το παρακάτω γράφημα, θα δείτε ότι και λόγο ηλικίας, ουσιαστικά δεν ακούω θόρυβο. Εντάξει η καταγραφή έγινε σε πολύ ήσυχη ώρα και όπως είπαμε όλα περιέχουν ένα λάθος, αλλά....




Hearimg.jpg
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Μια διόρθωση στο παραπάνω, το noise floor δεν έχει σχέση με το jitter sorry
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Τα περισσότερα συστήματα μαζί και το δικό μου, βρίσκονται τοποθετημένα σε χώρους που προορίζονται για πολλαπλές χρήσεις, ζουν και άλλοι άνθρωποι μέσα σε αυτούς και όπως είναι φυσικό έχουν και αυτοί λόγο στην διαρρύθμισή τους. Εξ' ορισμού λοιπόν, είναι σχεδόν αδύνατη η παρέμβαση, τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό που να αναδεικνύει όλες τις δυνατότητες και... ιδιαιτερότητες αν θέλετε που έχουν.

Όποιος άντεξε και έφτασε να διαβάζει μέχρι εδώ, πιστεύω ότι έχει πλέον αντιληφθεί αν δεν το ήξερε ήδη, έστω και θεωρητικά την αξία της «σωστής» ισοστάθμισης, όχι μόνο για να πετύχουμε ένα ξεκούραστο αποτέλεσμα αλλά κυρίως για να μπορέσουμε να «εκμεταλλευτούμε» τα χρήματα που έχουμε δώσει και τον κόπο που έχουμε κάνει για να στήσουμε το σύστημά μας.

Δεν ξέρω αν μετά από αυτά ή κάποια άλλη παρόμοια λύση θα μεγαλώσει η σκηνή ανάμεσα και γύρω από τα ηχεία σας ή θα ξεχωρίσετε ένα Bernstein από ένα Yamaha, ίσως αν παίζεται πιάνο μερικά χρόνια να μπορέσετε αν και μου ακούγεται "κάπως" και μόνο που το λέω, το σίγουρο είναι όμως ότι πλέον θα ακούτε διαφορετικά. Ανάλογα φυσικά και με τις δυνατότητες που έχει το κάθε σύστημα και τους περιορισμούς του χώρου, διότι δεν μπορούν να διορθωθούν όλα με την ισοστάθμιση, μπορεί να βελτιωθεί η διακριτική ικανότητα, μπορεί να μεγαλώσει ο όγκος, το βάθος, να ξεκολλήσουν κάποιοι ήχοι από τα ηχεία, μπορεί να γίνει πιο ξεκούραστο το άκουσμα.... θα δείξει. Εσείς απλά βάλτε μια καλή ηχογράφηση που να σας αρέσει, διότι πλέον το σύστημά σας αν δεν ήταν έχει καλές πιθανότητες να γίνει ελαφρώς ξεβρακωτήρι (ούτε ξέρω πως γράφεται αυτό), καθίστε αναπαυτικά, κλείστε τα μάτια σας για να μην σας προϊδεάζει ο εγκέφαλός σας από που έρχεται ο ήχος και... «βουτήξτε». Μπορεί και να εντυπωσιαστείτε.
 
  • Like
Reactions: Γιώργος Μ

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Mέτρηση απόκρισης ηχείων και διόρθωση με Foobar2000"

Γιώργο σε ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι όλα αυτά μαζί μας

Να είσαι καλά Πέτρο, είναι χαρά μου πραγματικά.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Γιώργο ,νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν αντιληφθεί την σημασία της ,αλλά δυστυχώς είναι λίγοι όσοι θα ασχοληθούν [και εγώ μέσα σ αυτούς].
Σαν ανασταλτικό παράγοντα θεωρώ την πολυπλοκότητα και ότι θέλει αρκετή δουλειά .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εμένα προσωπικά μ ενδιαφέρει η ισοστάθμιση σε μέγιστο βαθμό και θα θελα ν ασχοληθώ, βέβαια άσχετος κι εγώ πρώτα θα φέρω επαγγελματία να μου δείξει κάποια πράγματα και μετά θ ασχοληθώ ερασιτεχνικά για μένα και μόνο για μένα επειδή απλά είμαι ανήσυχο πνεύμα και γιατί να μην πάρω έστω και ένα 5 ή και 10% απ το σύστημά μου; Χαίρομαι που ένας άνθρωπος και συγκεκριμένα ο Γιώργος ασχολήθηκε και μοιράστηκε μαζί μας αυτό το θέμα και θα περιμένω και συνέχεια γιατί σίγουρα το θέμα έχει πολύ ψωμί.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Mέτρηση απόκρισης ηχείων και διόρθωση με Foobar2000"

Γιώργο ,νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν αντιληφθεί την σημασία της ,αλλά δυστυχώς είναι λίγοι όσοι θα ασχοληθούν [και εγώ μέσα σ αυτούς].
Σαν ανασταλτικό παράγοντα θεωρώ την πολυπλοκότητα και ότι θέλει αρκετή δουλειά .


Απλά είναι κάτι καινούριο Πέτρο και όπως όλα τα πράγματα απαιτεί να μπει κάποιος στην λογική της λειτουργίας του. Η αλήθεια είναι ότι μου πήρε πολλές ώρες και μέρες για να καταλάβω πως λειτουργεί, αλλά το 95% του χρόνου το ξόδεψα διαβάζοντας το ατελείωτο help file, γιατί δυστυχώς δεν υπήρχε ένας απλοποιημένος οδηγός να με βοηθήσει, γι' αυτό και το πήρα απόφαση.

Ακολουθώντας λοιπόν τις οδηγίες του νήματος μπορεί κάποιος πολύ γρήγορα να έχει αποτελέσματα. Το λογισμικό έχει πάρα πολλά options, το σημαντικότερο όμως πιστεύω ότι είναι η μέτρηση της απόκρισης, διότι τα υπόλοιπα έχω την εντύπωση ότι σχετίζονται κυρίως με διορθώσεις που απαιτούν αλλαγές στον χώρο, οπότε δεδομένων των περιορισμών που υπάρχουν και να τα κοιτάξει κάποιος δεν θα αλλάξει τίποτα, απλά μπορεί να του "χαλάσει" το στομάχι.

Και λόγο του ότι η διαδικασία επαναλαμβάνεται μόνο αν αλλάξει κάτι στην εγκατάσταση, ακόμα και το μικρόφωνο που έχει κάποιο κόστος μπορούν να μαζευτούν π.χ. 5 φίλοι και να αγοράσουν ένα.

Και αν κάποιος χρειαστεί επιπλέον βοήθεια, πολύ ευχαρίστως ότι μπορούμε, εδώ είμαστε.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Γιώργο προσωπικά είμαι εκτός λόγω του ότι foobar +mac δεν πάνε μαζί .
Θα πρέπει να το κάνω dual boot +windows10 για να το κάνω .
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Mέτρηση απόκρισης ηχείων και διόρθωση με Foobar2000"

Γιώργο προσωπικά είμαι εκτός λόγω του ότι foobar +mac δεν πάνε μαζί .
Θα πρέπει να το κάνω dual boot +windows10 για να το κάνω .

Δεν χρειάζεται Πέτρο. Το REW υπάρχει και για Mac, οπότε το κατεβάζεις και το τρέχεις σε MAC. Ο λόγος που είπα να κάνει κάποιος εξαγωγή του αρχείου WAV για το frequency sweep, είναι για να το τρέξει μέσα από το πρόγραμμα που ακούει μουσική, για μεγαλύτερη ακρίβεια. Δεν είναι ανάγκη να είναι το Foobar, θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε πρόγραμμα, αρκεί να διαθέτει EQ, είτε γραφικά είτε παραμετρικά για να γίνουν οι διορθώσεις.

Μπορείς επίσης, αν τα mac δεν έχουν λύση τύπου WASAPI ή ASIO (δεν το γνωρίζω), να εγκαταστήσεις το REW στο mac σου, ακολούθησε όλη τη διαδικασία που περιγράφω, χωρίς να κάνεις εξαγωγή του WAV και κάνε τις διορθώσεις από τα EQ που έχει το πρόγραμμα που ακούς μουσική. To REW, μόλις πατήσεις να ξεκινήσει η μέτρηση, στέλνει το frequency sweep κατευθείαν από το mac στο σύστημά σου. Πίστεψέ με ακόμα και με γραφικά EQ να κάνεις διορθώσεις, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό, αρκεί να έχεις στη διάθεσή σου πολλές συχνότητες.

Δεν έχω mac και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει λύση με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να κάνεις dual boot.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορείς το ίδιο αρχείο να το κάνεις streaming απ τον υπολογιστή στον ενισχυτή και να κάνεις από κει τη μέτρηση;