Μια Βοηθεια για μικρη αναβαθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
καλημερα σας ,θαθελα μια μικρη βοηθεια,εχω 2 παλια ηχειακια της roister ειναι τα emphasis 10 με χαρακτηριστικα τα εξης.
power .100 w
αντισταση .6 ohm
ευαισθησια 90db

αυτα εδω

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1020707-ευκαιρια-τιμη-χωμα-ηχεία-roister-emphasis-10/



τα χω συνδεδεμενα μενα πολυκαναλο παλιο και αυτο yamaha rxv 396 rds

http://www.hifi-review.com/153086-yamaha-rx-v396rds.html

αυτο που με ενδιαφερει ειναι ακροαση cd μεσω ενος παλιου καλου cdp technics,βινυλιακια με ενα πικαπ denon ακροαση spotify και φλακ απο λαπτοπ

η ερωτηση ειναι η εξης.

επειδη και το μπατζετ ειναι φτωχο ελεγα ,για ενισχυτη κατι τετοιο ....https://www.audioshow.gr/index.php?...=el&showall=1?cpnb_method=cpnbCookiesAccepted

και για ηχεια κατι τετοιο...1) https://www.skroutz.gr/s/3919381/Magnat-Monitor-Supreme-1002.html

ή 2)https://www.skroutz.gr/s/7329044/Yamaha-NS-F51.html

ποια η αποψη σας και αν εχετε να προτεινετε σαυτα τα χρηματα κατι αλλο ολα ευπροσδεκτα,παντως πιστευω πως θα ειναι καλουτσικη αναβαθμιση απο αποψη αναβαθμισης ποιοτητας ηχου ε?τι λετε? ευχαριστω.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Προσωπικά θα επέλεγα να πάω σε αντικατάσταση ή των ηχείων ή του ενισχυτή χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα χρήματα για αυτό
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Μια Βοηθεια για μικρη αναβαθμιση

οχι αλλαγη και των 2 δλδ?

Με δεδομένο τον ποσό που διαθέτεις ,δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα είχες κάποια ουσιαστική αναβάθμιση σε σχέση μ αυτό που ακούς τώρα .
Θα σου πρότεινα να ακούσεις κάποιο συνδυασμό ενισχυτή + ηχείου στα χρήματα που διαθέτεις και να αποφασίσεις εσύ αν αυτό που θα πάρεις είναι ουσιαστικά καλύτερο απ αυτό που έχεις .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Μια Βοηθεια για μικρη αναβαθμιση

δεν ξερω ρε γμτ αν θαναι καλυτερα ενεργα ηχεια βακουω καλυτερα με καποια σχετικα φτηνα απο τα υπαρχοντα ροιστερακια?

Τα ενεργά είναι μάλλον εκτός προϋπολογισμού που θέτεις .
Τα Focal [π.χ] κοστίζουν κάπου στα 250 το τεμ ήτοι πάς κοντά στα 500 .Και αυτή η προσέγγιση αφορά τα πιό μικρά ηχεία ,που δεν ξέρω αν θα καλύπτουν το χώρο στον οποίο θα ακούς .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν και τα jbl 305-308 που παίρνουν και subακι μελλοντικα
Αλλά και πάλι χρειάζεσαι και κάποιο προενισχυτη να πάρει τις πηγές και να ελέγχεις την ένταση. Και μάλιστα με phono. Ο yamaha δλδ (Αν έχει preouts) πάλι θα μείνει με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Μια Βοηθεια για μικρη αναβαθμιση

Υπάρχουν και τα jbl 305-308 που παίρνουν και subακι μελλοντικα
Αλλά και πάλι χρειάζεσαι και κάποιο προενισχυτη να πάρει τις πηγές και να ελέγχεις την ένταση. Και μάλιστα με phono. Ο yamaha δλδ (Αν έχει preouts) πάλι θα μείνει με ότι αυτό συνεπάγεται.

Και βέβαια Θανάση ,δεν ξέρουμε το μέγεθος του χώρου
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
καλα ειναι και αυτα που εχω για τον χωρο που ταχω στημενα το γιαμαχακι αν και παλιο ειναι αξιοπρεπεστατο αν και στα μπασακια σε λιγο παραπανω ενταση κανει τα γουφερ στα ροιστερακια να τρελλαινονται αλλα μα λιγο χαμηλωμα εντασης ερχονται στα ισα τους.Και τα βινυλιακια που εχω τρελλα μαυτα και ακουω συνεχεια καλουτσικα τακουω, τεσπα ισως καποια στιγμη να αποτολμησω το κατιτις παραπανω παντως σας ευχαριστω για τη συμμετοχη σας

αα οσων αφορα τον χωρο ακρη σαλονιου 1 μετρο αποσταση αναμεσα στα ηχεια και τα αυτια μου σε τριγωνο στα 2.5 μετρα στο περιπου απο αυτ(ηχεια)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Να σου πω τη γνωμη μου...για το ποσο που διαθετεις.

Παιρνεις τα Monitor Audio Bronze 5 που ειναι ηχειο ευραιος "δοκιμασμενο" στην αγορα και εκτιμαται απο πολλους. Επισης εχει την πιο εγκυρη διακριση στην Γαλλια ( Diapason d'Or ). Αλλα κυριως και πανω απ'ολα εχει τιμη αχτυητη στην αγορα. Μπορεις να το βρεις καπου πανω απο 300 ευρω αλλα οχι πολυ πανω ( γυρω στα 320 μπορει να τα διαπραγματευτις πιστευω).

Μετα μπορεις επισης να κοιταξεις τον νεο ενισχυτη της Onkyo που επανηλθε στην αγορα τον 9010 του οποιου η τιμη απ'οτι εχω μαθει εχει πεσει αυτο το καλοκαιρι καπου στα 200 Ευρω. Αυτος εχει και εισοδο Phono. Βεβαια μικρη ισχυ 2Χ33 αλλα αν εχει διατηρησει την παραδοση της Ονκυο (εχει πολυ καλη φημη για τους ενισχυτες της και τον ηχο της) μπορεις να ακουσεις καλη μουσικη πιστευω με πολυ μικρο μπατζετ.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαχνεις ολες τις ευκαιριες και προσφορες των καταστηματων που πιστευω γινονται συχνα το καλοκαιρι.

Αν βρειςγια παραδειγμα ενα Μαραντζ PM 5005 με σπασιμο τιμης πεσε πανω του.

Παρακολουθησε λοιπον αυτες τις προσφορες πρωτα απ ολα.

Αμα παρεις τα δυο στοιχεια στο ιδιο καταστημα μπορεις να ζητησεις ευκολιες.

Σκεψου και τα ηχεια βιβλιοθηκης αν μπορεις να τα στηριξεις (γιατι οι βασεις κοστιζουν) ειναι συνηθως αρκετα φτηνοτερα και εχει καλες μαρκες που βγαζουν πολυ καλο ηχο απο μικρα ηχεια.

Εκει υπαρχουν καλα μοντελα φτηνα επισης.

Σιγουρα θα ακουσεις καλυτερα απ'οτι με τα Ροϊστερ. Και με δικαναλο αντι πολυκαναλο.
 

audimania

New member
6 October 2017
8
Νίκαια
Να σου πω και εγώ την γνώμη μου...
Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ, δηλαδή με έναν πολυκαναλο yamaha rxv 640, στην προσπάθειά αναζήτησης καλητερου ήχου από τον yamaha δεν κατάφερα τίποτα και αυτό γιατί ο ενισχυτής αυτός προορίζεται κυρίως για χρήση home cinema και μετά για μουσική, οπότε εγώ στην θέση σου θα ξεκινούσα με την αγορά ενός καλού δυκαναλου ενισχυτή (θα τον βρεις μπροστά σου στο μέλλον) και στην συνέχεια θα ψαχνωμουν για ηχεία.
Επίσης να σου πω υπάρχουν πολύ καλές επιλογές μεταχειρισμένων από συνφορουμιτες.
ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ