Πιθανο προβλημα με τα μπροστινα ηχεια

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Απ οτι καταλαβατε αντι να παω διακοπες ασχολουμε αυτες τις μερες με τα ηχεια μου .Το προβλημα μου ειναι οτι στα ηχεια μου τα μπροστινα jbl es 90 τα 2 γουφερ που εχει δεν φαινεται να ενεργοποιούνται, σε μπασαριστα τραγούδια τα ακουμπάω και με το ζορι νοιωθω να δονουνται απο πισω που ειναι η εξοδος για τον αερα δεν νοιωθω τιποτα,τα ηχεια γενικος ειναι καινουρια και δεν εχουν δουλεψει ουτε πολυ ουτε σκληρα σε ψηλες εντάσεις γιαυτο θελω να πιστευω οτι δεν εχουν καποιο προβλημα επισης συμβαινει και στα 2 ηχεια ,καποιες ενεργιες που εκανα ηταν εκτος απο το να παιξω μπασαριστα τραγούδια να αλαξω το καλωδιο με καλώδιο καθαρου χαλκου 2,5 m,στις ρυθμισεις απο small που τα ειχα να τα βαλω large ,να απομονωσω εντελος το sub παντα ομως με το ιδιο αποτελεσμα ,πιστευετε οτι φταει καποια αλλη ρυθμιση?υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω οτι κατι εχει χαλασει οποτε να τα παω σε καποιον μαστορα στην θεσσαλονικη ( κατι που δεν ειναι το πιο ευκολο γιατι ειμαι περιχωρα θεσσαλονικη και στο αυτοκινητο μου δεν χωρανε θα πρεπει να βρω αλλο αυτοκινητο ) ξεχασα να αναφέρω οτι τα περιφεριαακα ηχεια αν και μικρα ,jbl es 30 ,βγαζουν πολυ περισσοτερο μπασο και βλεπεις οτι πάλλονται, τα φώτα σας παιδιά.
 
Last edited by a moderator:

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για αρχή βάλτα στην θεση των πίσω και δες πως παίζουν,για να σιγουρευτείς ότι δεν ειναι κάποια ρύθμιση του ενισχυτή. Επίσης τσέκαρε μήπως εχουν φύγει οι "γεφυρες" πίσω στις μπόρνες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το νήμα μεταφέρθηκε στη σωστή υποκατηγορία.

Στο πρόβλημά σου τώρα, ποιον ενισχυτή έχεις και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει; Για ρύθμιση στον ενισχυτή μου ακούγεται γιατί δύο ηχεία και να χουν το ίδιο πρόβλημα θα ήταν τζόκερ. Τσέκαρε όπως είπε ο φίλος πιο πάνω τις γέφυρες μήπως δεν πατάνε στην πλευρά των χαμηλών και μπες στο μενού του ενισχυτή με ό,τι έχει σχέση με τα κυρίως ηχεία μήπως έχεις κάνει κάτι λάθος. Ξεσύνδεσε τα καλώδια απ τον ενισχυτή και σύνδεσέ τα στις αντίστοιχες των πίσω ηχείων, και βάλε τα καλώδια των περιφερειακών στους ακροδέκτες που έχεις τα κυρίως ηχεία.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Παιδια βρεθηκε τελικα ειχα θεμα με τις γεφυρες,ολα οκ τωρα,ευχαριστω πολυ