JVC Μοντέλα 2018

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
3,031
Είναι σίγουρο ότι το μεγάλο μοντέλο θα είναι 4κ , με λάμπα, με νέο σασί και αυτό που περιμενουμε είναι αυξημενη φωτεινότητα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Αυξημένη φωτεινότητα; Ωχ....

Το θέμα είναι να έχει νέο τσιπ που να επαναφέρει το μαυρο σε επίπεδα JVC.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
eFfmdb3.jpg
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ti ονομαστικο native ειχε δηλώσει η JVC για τον Z1 4K που είχε κυκλοφορήσει φέτος?
Αν τα νουμερα είναι ίδια, προβλέπω πολλοί να μενουν με τους παλιούς...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Αν μείνουν πάντως με το ίδιο επίπεδο μαυρου, μονο και μονο η μετάβαση σε πραγματικό 4Κ είναι δέλεαρ...
 
Ti ονομαστικο native ειχε δηλώσει η JVC για τον Z1 4K που είχε κυκλοφορήσει φέτος?
Αν τα νουμερα είναι ίδια, προβλέπω πολλοί να μενουν με τους παλιούς...

Επισήμως δεν είχε δώσει τιμή για native contrast, μόνο το γελοίο "infinity:1" που είχε γράψει το ερασιτεχνικό marketing department τους.
 
Re: Απάντηση: JVC Μοντέλα 2018

Αν μείνουν πάντως με το ίδιο επίπεδο μαυρου, μονο και μονο η μετάβαση σε πραγματικό 4Κ είναι δέλεαρ...

Το ίδιο σε σχέση με ποιους προβολείς; Δεν πιστεύω να εννοείς σε σχέση με τον Z1.. :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Για εμενα το καλο είναι ότι δίνει 4Κ και στο "φθηνό" μοντέλο της. Να δούμε και τα reviews όμως...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
O N7 σχεδόν το μισό contrast από το αντίστοιχο τρέχον 2Κ μοντέλο (X7900) - 80.000 vs 130.000

Και αυτό με την ίδια φωτεινότητα

Άρα λογικά παίζει το αναμενόμενο: Μιλάμε για την ίδια γενιά τσιπ με τον πρώτο 4Κ της JVC, ο οποίος δεν είχε τα γνωστά επίπεδα μαύρου JVC.

Προφανώς θα είναι overall πολύ καλό μηχανάκι, μόνο που λογικά δεν θα έχει πλέον (ή τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό) το πλεονέκτημα μαύρου που είχε πάντα η JVC σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Επίσης, αν ισχύουν αυτά που άκουσα για τις τιμές, μάλλον πάμε στα προ ετών (υψηλότερα) επίπεδα (αναμενόμενο βέβαια).

Ας δούμε βέβαια πως παίζουν αλλά πάνω κάτω την εικόνα νομίζω την έχουμε ήδη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ελπίζω να τους είδε σε κανένα demo ο Καστρουνης στην IFA να μας πει πρώτες εντυπώσεις.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Αναμενόμενο να μην δώσει μεγάλη αναβάθμιση. Φέτος εγγενή 4k panel με χαμηλότερο contrast και υψηλότερη τιμή από πέρυσι.

Του χρόνου εγγενή 4k panel με contrast κοντά σε αυτό των 2k της υπάρχουσας γενιάς και με υψηλή τιμή.

Σε 2 χρόνια εγγενή 4k panel με contrast λίγο πιο πάνω από αυτό των 2k της υπάρχουσας γενιάς και υψηλή τιμή.

Σε 3-4 χρόνια όλα τα παραπάνω αλλά ισως ρίξουν τις τιμές στα επίπεδα που πωλούνται τώρα οι 2k..

Μακάρι να διαψευστώ και να έχουμε 4k σε λογική τιμή νωρίτερα αλλά η αγορά και το μάρκετινγκ κάπως έτσι λειτουργεί.

Σε κάθε περίπτωση το εγγενή 4k panel θα είναι το τυράκι για τους νεοεισερχομενους στους προβολείς. Άλλο να λες έχω 4k jvc και άλλο 2k και ας παίζει καλύτερα ο 2k.

Μένει βέβαια να τους δούμε από κοντά και να βγουν μερικά review.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: JVC Μοντέλα 2018

Αν και έχω καιρο να αναβαθμιστω, αν δεν τους δω με τα ματάκια μου...

καλύτερη επιλογή, δεν ειναι να πάρεις εναν JVC 2k προηγούμενης γενιάς που έχει τα μισά χρήματα και ίσως παίζει καλύτερα απο τον νέο μικρό JVC 4K;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: JVC Μοντέλα 2018

καλύτερη επιλογή, δεν ειναι να πάρεις εναν JVC 2k προηγούμενης γενιάς που έχει τα μισά χρήματα και ίσως παίζει καλύτερα απο τον νέο μικρό JVC 4K;


Δεν θα ειναι ομως 4Κ Σπύρο μου :p
Και αν οι καινουργιοι εχουν καλύτερες λάμπες? :grandpa:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: JVC Μοντέλα 2018

καλύτερη επιλογή, δεν ειναι να πάρεις εναν JVC 2k προηγούμενης γενιάς που έχει τα μισά χρήματα και ίσως παίζει καλύτερα απο τον νέο μικρό JVC 4K;

Έχω ήδη και δεν κάνω αναβάθμιση αν δεν έχει τουλάχιστον 4Κ.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη