Αγορά Επαγγελματικού Ενισχυτή

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα...εχω τα Yamaha AX-10 10" 250rms στα 8ohm...τι ενισχυτη να παρω; εως 250 ...αδουλευτα , τα ειχα παρει χρονια πριν απο ενα μπαρ...σκεφτομουν για crown xli 800...εσεις τι λετε;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα...εχω τα Yamaha AX-10 10" 250rms στα 8ohm...τι ενισχυτη να παρω; εως 250 ...αδουλευτα , τα ειχα παρει χρονια πριν απο ενα μπαρ...σκεφτομουν για crown xli 800...εσεις τι λετε;

Σε παρακαλώ διευκρίνισε λίγο καλύτερα τι θέλεις .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Λοιπον εχω κατι Yamaha Ax-10 250rms στα 8ohm απο ενα μπαρ που τα ειχα παρει πριν χρονια και απο τοτε τα εχω στο γκαραζ...θελω να παρω εναν επαγγελματικο ενισχυτη για 2 τετοια ηχεια...ποιον μου προτεινεται; εως 250
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Λοιπον εχω κατι Yamaha Ax-10 250rms στα 8ohm απο ενα μπαρ που τα ειχα παρει πριν χρονια και απο τοτε τα εχω στο γκαραζ...θελω να παρω εναν επαγγελματικο ενισχυτη για 2 τετοια ηχεια...ποιον μου προτεινεται; εως 250

Θα εννοείς ενα επαγγελματικό τελικό ,που για να δουλέψει θα χρειαστεί κάποιον προενισχυτή ή κάποια πηγή που να να μπορεί να λειτουργεί και ώς πρό.
Εδω μέσα εχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για τον crown 1502 που όμως σαν καινούργιος ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό σου

https://www.skroutz.gr/s/8705378/Crown-Audio-XLS-1502.html
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Πηγη εχω υπολογιστη και cd player που με καλυπτει...απλα θελω εναν τελικο να βαλω πανω τα ηχεια που θελω..χωρις προενιχυτη...επισης ειναι καλα ηχεια; εχυον χρονια να δουλεψουν τα ειχα παρει απο ενα μπαρ...τελικο ενισχυτη δυστυχως δε μπορω να ξεφυγω πανω απο 250-300 οποτε καπου εκει το budget.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Πηγη εχω υπολογιστη και cd player που με καλυπτει...απλα θελω εναν τελικο να βαλω πανω τα ηχεια που θελω..χωρις προενιχυτη...επισης ειναι καλα ηχεια; εχυον χρονια να δουλεψουν τα ειχα παρει απο ενα μπαρ...τελικο ενισχυτη δυστυχως δε μπορω να ξεφυγω πανω απο 250-300 οποτε καπου εκει το budget.

Από κάπου πρέπει να επιλέγεις την πηγή [υπολογιστή ή cd player] και φυσικά να ρυθμίζεις την ένταση .
Δυνητικά μπορείς να το κάνεις βάζοντας -βγάζοντας τα βύσματα και να αλλάζεις πηγή και να χρησιμοποιείς σαν ποντεσιόμετρο τον υπολογιστή ή την ψηφιακό ποντεσιόμετρο [αν έχει] του player .
Aποψη για τα ηχεία δεν έχω ,δυστυχώς .
Υπάρχουν επαγγελματικοί ενισχυτές που μπορείς να τους νοικιάσεις και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Για το budget μου τον καλυτερο που θα μπορουσα να παρω για τα ηχεια ποιος ειναι; βρηκα και behringer nu3000 2x300rms στα 8ohm 250ε καινουργιο..αλλιως crown xli800 2x215rms στα 8ohm
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Για το budget μου τον καλυτερο που θα μπορουσα να παρω για τα ηχεια ποιος ειναι; βρηκα και behringer nu3000 2x300rms στα 8ohm 250ε καινουργιο..αλλιως crown xli800 2x215rms στα 8ohm

Οπως σου είπα μπορείς να τα νοικιάσεις ,με πολύ μικρό κόστος και να βγάλεις εσύ ο ίδιος συμπεράσματα .
Επίσης σημαντικό είναι να δεις σε τι κατάσταση είναι τα ηχεία σου .
Και δεν είπες πώς θα λύσεις το πρόβλημα με τις εναλλαγές πηγών και έντασης .
Υπάρχει και ένα μικρό προβληματάκι με τη σύνδεση του ,αλλά αυτό ξεπερνιέται εύκολα με αντάπτορα .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ε δυσκολο να το νοικιασω αλλα μπορω να τα δοκιμασω με αλλο επαγγελματικο ενισχυτη...απλα στη περιπτωση που ολα ειναι καλα ποιος απο τους 2 να παρω που ειπα πριν;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Ε δυσκολο να το νοικιασω αλλα μπορω να τα δοκιμασω με αλλο επαγγελματικο ενισχυτη...απλα στη περιπτωση που ολα ειναι καλα ποιος απο τους 2 να παρω που ειπα πριν;

Δοκίμασε τα πρώτα απ όλα .
Δευτερο πρέπει να σκεφτείς πώς θα λύσεις το θέμα επιλογής πηγής +έντασης
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εχω τον Crown xls1502 και ειμαι πολυ χαρούμενος με την αγορα μου. Ενα απλο cd Walkman να εχεις (που εχει ποτενσιόμετρο) και με laptop που επίσης εχεις θα κάνεις πιστευω την δουλειά σου. Επίσης ο Crown εχει ενα πλεονέκτημα έναντι του Behringer γιατι επιλογή ευαισθησίας εισόδου.