(5.1) Polk ή Klipsch

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
(Polk) Signature Series - 2x S50, S30, 2xS20 (ή S10;), HTS 12
(Klipsch) RP-250 Home Theater System
(Denon) AVR-X250BT (αρχική σκέψη για ενισχυτή και τίποτα παραπάνω)

Χρήση ταινίες (Blu-ray) , video games (PlayStation).

Το σύστημα προορίζεται για χώρους από 10τ.μ. έως 25τ.μ.
Οι γνώσεις μου ελάχιστες, οπότε θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας για τα δύο αυτά συστήματα αλλά και τις παρατηρήσεις σας. Αν έχουμε και απόψεις ακόμα καλύτερα.

Κάποιες δικές μου απορίες... Ποιες θα είναι οι διαφορές στον ήχο μεταξύ των δύο; Αξίζει τα παραπάνω χρήματα η δεύτερη επιλογή; Μήπως... και με λιγότερο δαπανηρά συστήματα θα είχαμε ένα καλό (σωστό ήχο) αποτέλεσμα, για το μικρό χώρο που προορίζονται; Θα χρειαστεί επιπλέον εξοπλισμός πέραν του ενισχυτή; Ένα Playstation 4 μάλλον δεν κάνει για πηγή έτσι;

:hmmmm2: :hmmmm2:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τον 550 που περναει και dolby vision, και εχει και app μεσω bluetooth.

Απο ηχεια, τα polk της σειρας signature ειναι ο, τι πιο audiophile στην τιμη αυτη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν και φοράνε τις ίδιες μονάδες όσον αφορά τον αριθμό και διάμετρο των γούφερ τα Κλιπς υπερισχύουν λόγω ευαισθησίας απ την παρουσία της κόρνας άρα θεωρητικά χαμηλότερο φορτίο για τον συγκεκριμένο ενισχυτή που ούτως ή άλλως θα δυσκολευτεί με δαπέδου ηχεία οπότε μονόδρομος το κροσσάρισμα των ηχείων στα 80Hz και υποχρεωτική παρουσία υπογούφερ αν θες να γεμίσεις με ικανοποιητικές στάθμες τον χώρο των 25 τ.μ.
Οσον αφορά την πηγή με το ps4 μπορείς άνετα και άριστα να αναπαράγεις blue ray και με μία συνδρομή στο netflix που είναι προεγκαστημένο στην κονσόλα μπορείς να έχεις άπειρες ταινίες στη διάθεσή σου.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Αν καταλήξεις στα klipsch πήγαινε για τα 260F τα 250 είναι αρκετά μικρά.
Έχω τα 260 και πήγαινα κι εγώ για τα 250 και άλλαξα γνώμη, ευτυχώς γιατί ήταν μικρά όντως.

Δεν θα σου πω τι να πάρεις αφού τα Polk δεν τα εχω ακούσει ποτέ, θα σου πω όμως ότι σε μουσική και σε μεγάλες στάθμες τα klipsch με κουράζουν καμία φορά.
Σε ταινίες όμως δεν βαριέσαι να τα ακούς με τίποτα.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το θέμα είναι ότι ο ενισχυτής είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ήδη για τα 250, αν πάει στα 260 με τα μεγαλύτερα γούφερ θα χει χειρότερα αποτελέσματα, ηχητικά πάντως κι εγώ μάλλον για τα polk θα πήγαινα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επίσης είναι προτιμότερο να πάει σε ένα καλύτερο subwoofer και να είναι τα υπόλοιπα ηχεία βάσης/ραφιού. Έτσι κι αλλιώς, ειδικά σε μικρό χώρο τα δαπέδου σε Home Cinema πάνε άπατα.
 

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Ας πούμε οτι πάμε με τον 550. Αν αλλάξουμε τα δαπέδου και συνολικά πάμε με 4x s20, s30 και HTS 12 θα είναι καλύτερα τα πράγματα για τον ενισχυτή;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό που έχει σημασία είναι να έχουν τα ηχεία ικανή πρόσληψη ισχύος. Κάποιες φορές δεν υπάρχει στη γκάμα ηχείο βάσης για να γίνει αυτό, κι έτσι πας σε δαπέδου. Από τη στιγμή που στη σειρά Signature το ζητούμενο υπάρχει, δεν υφίσταται λόγος - και ειδικά σε μικρό χώρο - να πας σε δαπέδου. Υπάρχει το sub για τα υπόλοιπα.
Το έχεις δει από κοντά το S20; Είναι μεγαλούτσικο.

Τα subwoofer που κοιτάς (Klipsch-Polk) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Δεν θα σε απογοητεύσουν, αλλά δεν θα σου σηκωθεί και η τρίχα κι όλας.

Για τα surround δεν χρειάζεται να πας στα S20. Κάνε λίγο ακόμα οικονομία και πήγαινε στο S10. Προσπάθησε να βάλεις τα χρήματα σε subwoofer. Ο ενισχυτής σου (550) είναι ό,τι καλύτερο σε ήχο εισαγωγικού 5.1 ενισχυτή με μικρή διαφορά (που ακούγεται όμως) από έναν αντίστοιχο Yamaha.