Sony KD65XE8596 vs LG 65SK7900/Samsung nu 7102

snoof

New member
26 October 2010
31
KD65XE8596 vs LG 65SK7900 / Samsung nu 7102
Καλησπέρα
Θέλω να πάρω μια τηλεόραση 65 inch και λόγω ότι για την αγορά μέρος της τιμής θα εξαργυρωθεί από Άλφα bonus μόνο από Κωτσόβολο
Η χρήση είναι κυρίως ταινίες σειρές από σκληρό δίσκο σε δίκτυο , PS4 και Netflix. Αθλητικά σπάνια και αυτό μέσω των nova go ote go Από mi box
Διαβάζοντας το νήμα για την Sony KD65XE8596 είχα αρχίσει να καταλήγω σε αυτή παρόλο τα προβλήματα που διαβάζω (νομίζω είναι ανώτερη από τη Samsung Samsung UE65NU7102 )
Ειχα στα + το va panel και τις εντυπώσεις των ανθρώπων για την εικόνα + ότι είναι sony φαντάζομαι θα χει καλύτερη απόκριση στο ps4. Η διαχείριση του android και αυτά τα παλαβά με το σκληρό δισκο καιτο buffering με προβληματίσανε αλλά επειδή εχω to mi box σκεπτικά να έβαζα εκεί το σκληρό

Σήμερα όμως είδα ότι ο Κωτσόβολος εχει στα 1000 ευρώ την LG 65SK7900 300 ευρώ κάτω από τη σονυ αλλα από οσο έψαξα είδα ips πανελ (δεν ξέρω αν είναι τόσο κακο αυτό) και μιας και κοιταω παλι για 1000 ευρω ξανασκέπτομαι και την Samsung UE65NU7102 (που από ότι διαβαζω είναι το entry lvl στις Samsung)

Θεωρείτε ότι είναι καλη τιμή στα 1000 η LG vs Samsung nu 7102 η να παραμείνω στην αρχική επιλογή της Sony ?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι νέες σειρές της Samsung δεν έχουν DTS. Μάλλον η Sony έχει την καλύτερη εικόνα αφου πρόκειται για 10 bit πανελ καθαρό.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι νέες σειρές της Samsung δεν έχουν DTS. Μάλλον η Sony έχει την καλύτερη εικόνα αφου πρόκειται για 10 bit πανελ καθαρό.

δηλαδή και τα blu ray που πολλά έχουν default DTS πως τα παίζει;
μήπως εννοείς μόνο τον media player;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αν παίζεις τα αρχεία απο εξωτερικό media player τότε φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

snoof

New member
26 October 2010
31
από οτι καταλαβαίνω η sony έχει καλύτερο πανελ κ 10 bit σε σχέση με τις αλλες 2 με αυτα που καταλαβαινω κ διαβάζω γύρω γύρω όποτε ας μη κάνω τσιγκουνιές και να πάω στη sony ..
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
KD65XE8596 :VA panel RGB,100/120Ηz με MCFI,WCG_mid level,


UE65NU7102 : VA panel RGB,50/60Hz_entry level , αντικαθιστά την περσινή UE MU6102,


65SK7900 :IPS panel (pseudo UHD- RGB+W),50/60Hz_entry level με IPS και μειωμένο resolution,πιο κάτω δεν έχει.
 

snoof

New member
26 October 2010
31
KD65XE8596 :VA panel RGB,100/120Ηz με MCFI,WCG_mid level,


UE65NU7102 : VA panel RGB,50/60Hz_entry level , αντικαθιστά την περσινή UE MU6102,


65SK7900 :IPS panel (pseudo UHD- RGB+W),50/60Hz_entry level με IPS και μειωμένο resolution,πιο κάτω δεν έχει.


τελεια ανάλυση με ξεμπερδεψες εντελως και μου φύγανε οι ενδοιασμοί σε ευχαριστώ πολύ

η σονυ φαίνεται από τα τεχνικα χαρακτηρίστηκα κλάσης ανώτερη από την lg οπότε δε τυθεται θεμα σύγκρισης

σας ευχαριστώ πολυ όλους που με ξεμπερδέψατε θα πάω για sony και ας εχει android με οποια θέματα θα συμβιβαστώ
 

snoof

New member
26 October 2010
31
μια ακομα ερώτηση γτ οσο και να το ψαξα δε το βρήκα
η σονυ είναι hdr ? hdr 10+?
στο σιτε της σονυ λεει 4K HDR Processor X1β„’ , αυτο σημαινει hdr απλο ?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
(Εγώ θα πάρω σύντομα την 75 άρα αυτό το μοντέλο με χειρότερο ips panel). Στα τις ερωτήσεις σου τώρα7.4HDR Movies
Very good TV for watching HDR Movies. Can display a wide range of colors with very little banding in skies. Doesn't get extra bright, however.
See our best recommendations Right
7.9HDR Gaming
Very good HDR gaming TV. Input lag remains low regardless of the input type and the TV's HDR capabilities are good

Απο οτι λέει και το review του συγκεκριμένου μοντέλου σε ένα ίσως από τα καλύτερα site που τις μελετά αρκετά τις τηλεοράσεις (rtings.com) είναι αρκετά καλή για hdr Gaming, καλή λέει και για hdr movies απλά δεν τόσο φωτεινή όσο χρειάζεται για να δουλέψει σου Full η τεχνολογία HDR αυτό κατάλαβα εγώ. Κοίτα τα entry level μοντέλα είναι πολύ χειρότερα στο hdr είναι τελείως υποτυπώδης, για καλύτερο hdr performance η 9 σειρά τις Sony 2017 model , αμέσως επόμενη από αυτήν έχει καλύτερο hdr φωτεινότητα όπως πρέπει κτλ.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Δεν τα καταλαβαίνω αυτά που λένε. Στην 65αρα 8596 ,σε HDR ταινίες που βλέπω μειώνω το brightness από τέρμα που το έχει στο 30-35 γιατί είναι τόσο φωτεινη που με ενοχλεί στα μάτια. Φυσικά μιλάμε για θέαση ταινιών σε χαμηλό φως δωματίου βράδυ η απόγευμα.Το ίδιο και με το PS4.

Μην πολύ πιστεύετε αυτά που λένε στα reviews εκτός αν κάποιος σκοπεύει να βλέπει ταινίες με ντάλα ήλιο
 

snoof

New member
26 October 2010
31
Και εγω το rtings διαβάζω αλλά η εικόνα νομίζω απο ενα σημειο και μετα περαν των πανελ κτλ εχει να κάνει με το τι ευχαριστεί το καθένα σε χρωματα κ πάει ανά περίπτωση πχ ποσο φωτεινος είναι ενας χωρος, οπότε έχω συμπεράνει ότι είναι κάτι υποκειμενικό. Όπως ο φίλος παραπάνω μειώνει τη φωτεινότητα.. , εγω πχ όταν βλεπω ταινίες το δωμάτιο φωτίζετε από χαμηλό μπλε φως (λαμπες xiaomi) κ η εικονα στη τβ για το ματι μου θελει άλλες ρυθμίσεις από αυτές που λένε στα σιτε. Ο λόγος όμως που ρωτάω για το hdr της sony είναι για να το playstation , γτ λογικά το νέο θα έρθει με hdr10+
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Sony KD65XE8596 vs LG 65SK7900/Samsung nu 7102

Και εγω το rtings διαβάζω αλλά η εικόνα νομίζω απο ενα σημειο και μετα περαν των πανελ κτλ εχει να κάνει με το τι ευχαριστεί το καθένα σε χρωματα κ πάει ανά περίπτωση πχ ποσο φωτεινος είναι ενας χωρος, οπότε έχω συμπεράνει ότι είναι κάτι υποκειμενικό. Όπως ο φίλος παραπάνω μειώνει τη φωτεινότητα.. , εγω πχ όταν βλεπω ταινίες το δωμάτιο φωτίζετε από χαμηλό μπλε φως (λαμπες xiaomi) κ η εικονα στη τβ για το ματι μου θελει άλλες ρυθμίσεις από αυτές που λένε στα σιτε. Ο λόγος όμως που ρωτάω για το hdr της sony είναι για να το playstation , γτ λογικά το νέο θα έρθει με hdr10+

To HDR10+ ειναι προιον samsung οποτε καταλαβαινεις οτι η sony δεν το υποστηρίζει :)

Για gaming δεν εχει καμια διαφορά. Σε ταινίες, αν ο σκηνοθετης έχει δώσει metadata για καθε σκηνή ,αν το στούντιο εχει κανει σωστό HDR mastering, αν αν αν τότε μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.
Πολλά αν ομως... Μια σωστή HDR παραγωγή ειναι τρομερά δύσκολο και ακριβή να υλοποιηθεί οποτε αρκούμαστε στις μέτριες και κακές.

Τα 450 nits που δίνει η 8596 τα θεωρώ υπερ-αρκετα για living room. Δύσκολα κάποιος θα εχει πρόβλημα. Τα reference 100nits για θέαση ταινιών, η sony τα δίνει με μόλις το brightness στο 10.
 

snoof

New member
26 October 2010
31
To HDR10+ ειναι προιον samsung οποτε καταλαβαινεις οτι η sony δεν το υποστηρίζει :)

Για gaming δεν εχει καμια διαφορά. Σε ταινίες, αν ο σκηνοθετης έχει δώσει metadata για καθε σκηνή ,αν το στούντιο εχει κανει σωστό HDR mastering, αν αν αν τότε μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.
Πολλά αν ομως... Μια σωστή HDR παραγωγή ειναι τρομερά δύσκολο και ακριβή να υλοποιηθεί οποτε αρκούμαστε στις μέτριες και κακές.

δεν το γνωριζα καθολου οτι το hdr10+ ειναι της samsung .. ευχαριστω!
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,600
KD65XE8596 :VA panel RGB,100/120Ηz με MCFI,WCG_mid level,


UE65NU7102 : VA panel RGB,50/60Hz_entry level , αντικαθιστά την περσινή UE MU6102,


65SK7900 :IPS panel (pseudo UHD- RGB+W),50/60Hz_entry level με IPS και μειωμένο resolution,πιο κάτω δεν έχει.

Δηλαδη ρε παιδια ειναι τοσο χαλια η LG?
Ψαχνει ενας φιλος μου και μου ειπε να ριξω μια ματια.
Η Samsung UE65MU6120 - 6170 ειναι καλυτερη απο την sk7900?
Δεν εχει τρελες απαιτησεις ο φιλος μου αλλα μην του προτεινω και καμια σαβουρα.
65 κατω απο χιλιαρικο ψαχνουμε.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Δηλαδη ρε παιδια ειναι τοσο χαλια η LG?
Ψαχνει ενας φιλος μου και μου ειπε να ριξω μια ματια.
Η Samsung UE65MU6120 - 6170 ειναι καλυτερη απο την sk7900?
Δεν εχει τρελες απαιτησεις ο φιλος μου αλλα μην του προτεινω και καμια σαβουρα.
65 κατω απο χιλιαρικο ψαχνουμε.
Το panel της LG ειναι IPS αρα σιγουρα κατωτερο οσον αφορα θεαση ταινιων και σειρων ενω ειναι και 50hz αρα ιδιας ποιοτητας με το αντιστοιχο της Samsung που ομως ειναι VA.
Αρα ναι καλυτερα την Samsung αν την βρεις του κουτιου. Εγω παντως που την πηρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,600
Χεχεχε, σορρυ νομιζα οτι το εγραψα. Samsung UE65MU6122

Με την 6170 που βλεπω εχει διαφορες σε σχεση με το hdr?
Στο σαιτ με τις συγκρισεις γραφει οτι η μια εχει HDR10 ενω η αλλη δεν αναφερει κατι.
Σορυ για τις απανωτες αλλα παιζει να γινει και σημερα η αγορα.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Με την 6170 που βλεπω εχει διαφορες σε σχεση με το hdr?
Στο σαιτ με τις συγκρισεις γραφει οτι η μια εχει HDR10 ενω η αλλη δεν αναφερει κατι.
Σορυ για τις απανωτες αλλα παιζει να γινει και σημερα η αγορα.

Αυτο για το HDR10 δεν το ξερω. Ουτως ή αλλως ομως σε αυτο το price level ειναι ψευδοHDR. Απ'οτι εχω καταλαβει απο τα λεγομενα αλλων το HDR ειναι κανονικο μονο σε TVs με FALD (Full Array Local Dimming) που για να το εχεις πας σε πολυ πιο ακριβες tvs.

Δες λιγο το παρακατω για να δεις διαφορες:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/1cd53d669