Νέο Home cinema

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Μετά από απουσία 5+ χρόνων από το χόμπι λόγω των παιδιών, έφτασε η ώρα για ανανέωση. Και το καλό είναι ότι αναφέρομαι σε ολική ανανέωση. Νέο σπίτι (μονοκατοικία yeeeeesss!), νέα components, νέο ενισχυτή, νέο προβολέα/πανί και νέα ηχεία. Τα κομμάτια που έχω κρατήσει από το παρελθόν είναι τα klipsch rf62ll για LR και ο προ-τελικός της sherbourn (pre 1 και pro160). Έχοντας χάσει το τρένο των εξελίξεων,λανθασμένα άνοιξα άλλα δύο θέματα με ερωτήσεις τις οποίες θα μπορούσα να κάνω από εδώ. Λοιπόν, αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα 5.1.4 χωρίς να στερουμαι την audio φύση του. Ο pro είναι pass through οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Το budget είναι max 1000 για προβολέα, το ίδιο και παρακάτω αν γίνεται για av. Για περιφερειακά, κεντρικό και sub θα βάλω klipsch και για οροφής ταPolk audio sc60 ή 65. Κάθε πρόταση δεκτή
Ευχαριστώ :)

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Για 5.1.4 θα χρειαστείς 9κάναλο. Και σε αυτές τις περιπτώσεις, η λύση παίζει μεταξύ Marantz ή Denon. Άρα ανεβαίνεις πιο πάνω από χιλιάρικο εκεί, όμως είσαι ταμάμ! Μπορείς να το φέρεις τούμπα ψάχνοντας για προβολέα 1080p αντί 4Κ στο budget που έχεις πάνω κάτω, θα σου πουν κι όλας οι πιο ειδικοί τι συμβαίνει με τους οικονομικούς 4Κ και κατά πόσο αξίζουν σε σχέση με έναν 1080 ακόμα και οικονομικότερο.

Από ηχεία, αφού θα κρατήσεις τα Klipsch, θα ψάξεις για ομόσταυλα σε κεντρικό και γύρω-γύρω. Μια συμβουλή. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΙΠΟΛΑ. Απαγορεύεται αφού θες να φτιάξεις Atmos. Τελεία. Κατά προτίμηση ψάχνεις ομοκεντρικά/ομοαξονικά για ταβάνωμα. Επομένως κανένα από τα δυο Polk που είδες δεν κάνει για τη δουλειά που θέλεις.

Όπως πάντα, επειδή πρόκειται για H.C. δίνεις ιδιαίτερη βαρύτητα στο sub. Είναι προτιμότερο να τα "χώσεις" εκεί τα φράγκα και ας χάσεις στα υπόλοιπα ηχεία.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Για 5.1.4 θα χρειαστείς 9κάναλο. Και σε αυτές τις περιπτώσεις, η λύση παίζει μεταξύ Marantz ή Denon. Άρα ανεβαίνεις πιο πάνω από χιλιάρικο εκεί, όμως είσαι ταμάμ! Μπορείς να το φέρεις τούμπα ψάχνοντας για προβολέα 1080p αντί 4Κ στο budget που έχεις πάνω κάτω, θα σου που κι όλας οι πιο ειδικοί τι συμβαίνει με τους οικονομικούς 4Κ και κατά πόσο αξίζουν σε σχέση με έναν 1080 ακόμα και οικονομικότερο.

Από ηχεία, αφού θα κρατήσεις τα Klipsch, θα ψάξεις για ομόσταυλα σε κεντρικό και γύρω-γύρω. Μια συμβουλή. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΙΠΟΛΑ. Απαγορεύεται αφού θες να φτιάξεις Atmos. Τελεία.

Όπως πάντα, επειδή πρόκειται για H.C. δίνεις ιδιαίτερη βαρύτητα στο sub. Είναι προτιμότερο να τα "χώσεις" εκεί τα φράγκα και ας χάσεις στα υπόλοιπα ηχεία.
Thanks Pleo. Σκέφτομαι για τον 6012 της marantz που παίζει στα 750-800 και τον 5650 της Epson στα 900. Περιφέρεια και κεντρικό σίγουρα klipsch, όπως και το sub. Για ατμος όμως λέω για Polk audio..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Θα σου πρότεινα να αφήσεις τον 6012 και να δεις τον 7012 που έχει περισσότερα πραγματάκια και είναι και σε προσφορά ακόμα. Εναλλακτικά υπάρχει και ο 4400 της Denon.

Περιφερειακά και κεντρικό συμφωνώ. Διαφωνώ στο sub, και στα 4 οροφής. Θέλεις καλύτερο sub που είναι η βάση του κινηματογραφικού ήχου και οροφής που να μην είναι δίπολα ή φτιαγμένα για τοίχο όταν μιλάμε για Atmos.

Δες τις προδιαγραφές εδώ, σε αποστάσεις, γωνίες, τοποθέτηση και τύπο ηχείων.

https://www.dolby.com/us/en/technol...tmos-home-theater-installation-guidelines.pdf


Για τους προβολείς οι επιλογές είναι LCD (Epson) ή DLP (BenQ, Optoma, Viewsonic) όπως κατάλαβες δεν έχει αλλάξει και τίποτε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
αρκετά καλή τιμή ο marantz και φαίνεται ότι πρέπει. Και για τον epson έχω διαβάσει εδώ μέσα πολύ καλά λόγια. Για τα polk audio, μήπως εννοείς τα RC 60i?

Το sub θα το προτιμούσα προσωπικά αν ήταν από σαμπγουφεράδικη εταιρία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Μιλάμε γι´ αυτό εδώ;

https://www.bestbuy.ca/en-ca/produc...-speaker-sc60-white-single-sc60/10295800.aspx

Ιδανικά θα ήθελες κάτι με 125W δυνατότητα πρόσληψης ισχύος. Μην το στείλεις το ηχειάκι από τη γυψοσανίδα... . Και λίγο μεγαλύτερο tweeter και αν γίνεται με δυνατότητα ρύθμισης της γωνίας του.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Επίσης αν δει η γυναίκα μου κρεμασμενα 4 ηχεία στο ταβάνι, παίζει να πάρει τη μπερετα και να με κυνηγάει... Οπότε μονόδρομος τα in wall.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Για να καταλάβω. Δεν θα βάλεις ηχεία στην οροφή αλλά στους τοίχους ψηλά;

Για να καταφέρεις να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις, θα χρειαστεί να υπολογίσεις τη δέσμη των ηχείων έτσι ώστε να δημιουργείται ένας "θόλος" πληροφορίας ύψους.
Δεν νομίζω ότι είναι το ενδεδειγμένο ηχείο για τη δουλειά που θέλεις το συγκεκριμένο Polk.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Pleo και υπόλοιποι συμφουρμιτες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να δώσω μια πιο σαφή εικόνα για την οροφή. Η οροφή αποτελείται από 15 μεγάλα δοκάρια 10x20 εκατοστά, δομικο στοιχείο του επάνω ορόφου. Αυτά θα καλυφθούν κατά το ήμισυ με γυψοσανιδα αφήνοντας 8 εκατοστά εμφανους δοκαριου. Εκεί θα μπουν θα inwall ηχεία για το ατμος. Θα έρθουν πρόσωπο με τη γυψοσανιδα και από εσωτερικά θα γεμίσουν με πετροβαμβακα.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Όντως είναι πιο οικονομικά. Ψάχνοντας σε φορουμς του εξωτερικού βλέπω αρκετούς που έχουν βάλει inwall για ατμος (και εκεί παντοφλα μυρίζομαι). Όπως και να το κάνουμε 10 ηχεία σε ένα σαλόνι είναι πολλά.
Η τιμή αφορά σε τεμάχιο.

Αυτά βγαίνουν πιο φτηνά.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Επομένως έχεις βάθος γυψοσανίδας στο ταβάνι 12 εκατοστά; Μια χαρά δηλαδή. In ceiling θα πάρεις και ομοαξονικά κατά προτίμηση. Άσε που σε πολλά από αυτά η σίτα φτάνει μέχρι την άκρη, είναι μεταλλική άρα βάφεται κι όλας και είναι και μαγνητική. Σχεδόν δεν φαίνεται το ηχείο.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Επομένως έχεις βάθος γυψοσανίδας στο ταβάνι 12 εκατοστά; Μια χαρά δηλαδή. In ceiling θα πάρεις και ομοαξονικά κατά προτίμηση. Άσε που σε πολλά από αυτά η σίτα φτάνει μέχρι την άκρη, είναι μεταλλική άρα βάφεται κι όλας και είναι και μαγνητική. Σχεδόν δεν φαίνεται το ηχείο.
Ναι μια χαρά είναι. Επίσης ο μάστορας πρότεινε στα σημεία που θα είναι τα ηχεία να μπει διπλή γυψοσανιδα με λάστιχο 2mm ανάμεσα τους. Το έκανε στο σπίτι ενός επαγγελματία drummer που διαμορφωσε ένα χώρο για πρόβα και έχει εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Το project προχωράει, αλλά υπάρχουν τα εξής διλήμματα. Τα surround ηχεία πόσο κακό θα είναι να μπουν σε ύψος 2,8 μέτρα με κλίση προς τους θεατές? Η Dolby λέει λίγο πάνω από το ύψος των αυτιών, σε πολλά όμως HT δεκαδων χιλιάδων ευρώ, παρατηρώ ότι τα surround έχουν τοποθετηθεί ψηλά...
Ο παραπάνω προβληματισμος προκύπτει από το χαμηλό waf των ηχείων και φυσικά από τους περιορισμούς του χώρου..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Πρωτ' απ' όλα κανείς δεν εγγυάται ότι τα συστήματα των δεκάδων χιλιάδων ευρώ ακολουθούν τις προδιαγραφές του atmos, ή ότι είναι atmos. Επίσης μπορεί και σε αυτά να έχει "πέσει παντόφλα" επομένως έχει γίνει συμβιβασμός.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Πρωτ' απ' όλα κανείς δεν εγγυάται ότι τα συστήματα των δεκάδων χιλιάδων ευρώ ακολουθούν τις προδιαγραφές του atmos, ή ότι είναι atmos. Επίσης μπορεί και σε αυτά να έχει "πέσει παντόφλα" επομένως έχει γίνει συμβιβασμός.
Σωστό και αυτό. Με βλέπω να πηγαίνω σε 5.1.4 και να ξεχάσω τα όνειρα για 7.1.4....

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Ή μπορείς εν γνώσει σου να κάνεις συμβιβασμό στην τοποθέτηση. Έχω δει χειρότερα από αυτό που περιγράφεις το οποίο αποτελεί συχνό πονοκέφαλο. Όλο και κάποια πλευρά είναι ανοιχτή και δεν ταιριάζει να μπει στο σωστό ύψος ένα surround.