75" Sony KD75XE8596BAEP

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Παιδιά σήμερα μόλις πουλήθηκε η παλιά τηλεόραση μου μοντέλο lg uh615v 65 άρα, στα 800 ευρώ, είμαι κάτοχος άλλης μιας 65 αρας xd7505 αν δεν κάνω λάθος και δύο με ips panel , η LG αν είχε κάποια θετικά στοιχεία για mix χρήση το χαμηλό contrast το γκρίζο αντί μαύρο και το rgbw δεν παλεύόταν. Με την Sony αν και ips panel είχε average μαύρο χρώμα δεν ήταν τόσο άσχημο αλλά σίγουρα όχι σαν το μαύρο των va panel, από τα sdr χρώματα είμαι απίστευτα ευχαριστημένος σε 4k gaming που παίζω με το pc. Παλιότερα είχα την 70 άρα ku6000 που και αν είχε va panel η Sony με την εμπειρία μου θεωρώ ότι είναι καλύτερη κίνηση χρώματα 100 αρι πάνελ κτλ. Όσα αρνητικά και αν έχουν τα ips panel υπάρχουν κάποια που είναι καλύτερα θεωρω από τα entry level va panel ,μονο το μαύρο και το contrast είναι το θετικό τους, άλλου χάνουν αρκετα. Σκέφτομαι τώρα για αγορά τις 75" SONY KD75XE8596BAEP αλλά και αυτή νομίζω έχει ips panel, το μέγεθος παίζει σημασία εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου? Να πάω λέτε μια 65 άρα Hi end για παράδειγμα την Sony την 9005, Samsung nu8000 που είναι κορυφαία va panel ( μιλώ για την Κυπριακή αγορά που η τιμές είναι πιο ψηλες και υπάρχει διαθεσιμότητα ακόμα και τις κορυφαίας 9 σειράς τις Sony του 2017 μοντέλο ) η να προτιμήσω την 75 άρα το μεγάλο μέγεθος δηλαδή και να αρκεστο στα αρνητικά του ips panel; (με triluminos color κτλ) ΧΡΗΣΗ κυρίως Gaming, netflix περισσότερο σειρές αντί ταινίες, που εδώ βλέπω να μην τα πηγαίνουν άσχημα τα ips panel, σε σχέση με την κακή εμπειρία στις ταινίες. Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του ερώτηματος μου καί για την ορθογραφία, έχω γνώσεις από το αντικείμενο τηλεόραση όλοι μέρα διαβαζω εδώ το φόρουμ το rtings.com κτλ απλά είμαι σε δίλημμα
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Δεν μπορεις να βρεις καμια Samsung 75MU7002 να δεις αν βγαινει στα λεφτα περιπου της 75αρας Sony?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Είναι πιο ακριβες δυστυχώς φίλε στη Κύπρο, 2800 ευρω έχει η 75mu7002 είναι και με va panel , την Sony KD75XE8596 την βρίσκω 1950 ευρώ τόσα μπορώ να διαθεσω, μπαίνω βλέπω τιμές στη Ελλάδα και τραβάω τα μαλλιά μου, για να δεις διαφορά η 65 άρα mu7002 έχει 1500-1650 ευρώ, στα διάφορα καταστήματα στη Κύπρο και Ελλάδα από ότι είδα στο 1000 ρικο😮 αλλά μεταξύ μας 800 ευρώ πολύ καλά πήγε η rgbw 65uh615v μου . Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά είμαι σε δίλημμα, να πάρω μια κορυφαία 65 άρα να την χαρώ va panel μαύρο contrast κτλ, η να πάω στο μέγεθος τις 75 αρας που δεν είναι και άσχημη τηλεόραση με καλα χρώματα κτλ απλά συμβιβασμό σε ips panel αλλά 75 άρα. Παλιότερα που είχα την 70 άρα ku 6000 και την έδωσα μέσα για 2 65 αρες που αναφέρα πιο πάνω δεν με ενόχλησε και τόσο το μέγεθος. 5 ιντσών αλλά 65 άρα σε 75 άρα είναι σοβαρη διαφορά 😁
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Ειναι οντως μεγαλη διαφορα οι 10 ιντσες αλλα απο την αλλη ειναι και μεγαλη διαφορα το μαυρο μεταξυ IPS & VA.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75" Sony 75XE8596

Εφόσον υπάρχει διαθέσιμη τηλεόραση για χρήση (Sony XD7505), υπομονή μερικούς μήνες, για τιμές της προκοπής κοντά στην Black Friday. Για το μέγεθος, εξαρτάται από την απόσταση θέασης. Δηλαδή, στα 3 - 3.5 μέτρα μια χαρά βολική είναι και μια 65".
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Σύμφωνω,το μαύρο των lg είναι πολύ μέτριο είναι γκρίζο βασικά, το μαύρο τις τωρινής sony που έχω αν και ips panel xd7505 δεν τόσο άσχημο όπως των ips των lg, και σύμφωνα με το rtings.com βρίσκεται σε average επίπεδα. Η διαφορά που έβλεπα μεταξύ τους ήταν σημαντική παρόλο που μιλάμε για 2 ips panel. Αλλά και πάλι δεν ειναι το μαύρο τον va panel ( oled άλλη κλάση το απόλυτο μαύρο). Δεν ξέρω κλείνω προς το μέγεθος 75 αρας. Η Sony 9 σειρά από την άλλη 65 άρα του 2017 μοντέλο, είναι από τις κορυφαίες Led τηλεόρασεις που βγήκαν τα τελευταία χρόνια, μαζί με την ks8000 τις Samsung του 2016 μοντέλο. Απέξω τα έμαθα 😂 Αλλά αν δεν ζήσεις μια τηλεόραση από κοντά, δεν μπορεις να κρίνεις στο κατάστημα, όλες ίδιες φαίνονται πάνω κάτω με τα φώτα όλα ανοικτα. Αντε η entry level κατηγορίες φαίνονται πιο μέτριες. Ευχαριστώ φίλε, μάλλον πάω για μέγεθος, εκτός αν την τελευταία στιγμή τσιμπήσω την 9 σειρα τις Sony. Απόσταση θέση 2 αντε 2.5 μέτρα γωνιακό καναπέ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το πιο βασικό όμως δεν μας το είπες... σε τι απόσταση βλέπεις...
Επίσης black friday εκεί πέρα τι παίζει; υπάρχει περίπτωση αν περιμένεις λίγους μήνες να βρεις καλή προσφορά;
και κάτι ακόμα. φέτος η sony έβγαλε μια ΧΕ83 στις 70 ίντσες με VA panel που τιμολογιακά είναι όσο και η 65ρα σειρά 90.. ίσως για το 2019 να είναι η πιο value/money τηλεόραση σε πολύ μεγάλες ίντσες.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Στην Κύπρο δυστυχώς η τιμές είναι τραγικες ακόμα και για Black Friday στο φετινό black για παράδειγμα είχαν προσφορά την 65 MU6100 νομίζω άκουσον άκουσον στα 999 ευρώ από 1200 , και την Sony 7 σειρά enrty level με va panel στα 950 ευρώ, δεν παίζουν τόσο σοβαρές έκπτωσεις εδώ, μας γαλευουν κανονικά. Η πιο φθηνή 65 άρα εδώ είναι μια LG 6 σειρά φετινή 899 ευρώ. Υπάρχει σημαντική διαφορά από ελληνική αγορά. Μπορείτε να δείτε τιμές Κύπρου στα καταστήματα stephanis.com, electroline, public cy κτλ. Η απόσταση θέασης μου είναι 2 και κάτι μέτρα σε γωνιακό καναπέ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75" Sony 75XE8596

Προκύπτουν μερικές καλές περιπτώσεις στην εβδομάδα που περιλαμβάνει την Black Friday στην Κύπρο, το πρόβλημα είναι το περιορισμένο απόθεμα. Σε μοντέλα 2017, δε - όσα (θα) έχουν απομείνει στην αγορά - ενδέχεται να είναι πολύ καλές οι τιμές, για να ξεστοκάρουν τα καταστήματα. Επίσης, μπορεί να υπάρξουν προσφορές με πενταετή εγγύηση, που συνήθως προκύπτουν από επίσημους αντιπροσώπους, όπως το Sony Center.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Δεν μένω σε μεγάλο σπίτι 60 τετραγωνικά είναι, με μεγάλο δωμάτιο 25 τετράγωνικών, και μικρό σαλόνι,( 18 τετραγωνικα) και την 65 άρα την Sony την βολεψα στο δωμάτιο ενωμένη με pc κονσόλες κτλ ( και pc Monitor) όλα ένα setup. Και στο μικρό σαλόνι μου αλλά με γωνιακό καναπέ στα 2 μέτρα απόσταση περίπου είχα την 65 άρα την lg . Φαινόταν τεράστια ( εκεί είχα αρχικά πριν 2 χρόνια και την 70 άρα ku6000 Samsung σε ένα έπιπλο του ικεα που χωράει ότι μέγεθος θες. Η 70 άρα θυμάμαι ήταν απόλαυση στα 2 μέτρα, δεν ένιωσα πότε ότι ήτανε υπερβολή. Τώρα αν είναι να περιμένω 6 μήνες χωρίς τηλεόραση για καλύτερες τιμές, το σαλόνι μου θα φαίνεται άδειο όχι πως παίζει ιδιαίτερη σημασία. ( εργενικη ζωή 😀) υπερβολή είναι και η δύο τηλεοράσεις αλλά εντάξει έχω στο αίμα μου την τεχνολογία γενικά)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75" Sony KD75XE8596

Τρεις μήνες, μέχρι το τέλος Νοεμβρίου...
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Μάλλον θα σε ακούσω και θα περιμένω Μιχάλη, περιμένω τώρα προσφορά από τον θείο μου, που είναι χοντρεμπορας στη Κύπρο (δεν ξέρω αν ονομάζεται έτσι 😂) και φέρνει ηλεκτρικές συσκευές γενικά, και τις δίνει στα καταστήματα, αν μου την δίνει 1500 μέχρι 1700 ευρώ να την πάρω τι λες?? 1950 κάνει αλλου. (Απλά αυτή την φορά παιδια, θέλω να κάνω μια σωστή επιλογή και θα την κράτησω για χρόνια, η LG uh615v rgbw ips panel ήταν κατάρα δεν την άντεχα άλλο, ειδικά όταν ξέρεις τι συμβαίνει με τα va panel και το 3k στη lg. Ευτυχώς κατάφερα να την δώσω. Δεν είναι μόνο το αρνητικό ότι είχε ips panel, τα χρώματα ήταν πολύ μέτρια σε σχέση με την Sony, είχα το ίδιο υλικό και τις έβλεπα μαζί, και η διαφορα με τη Sony ήταν χαωδη φαίνοταν στο μάτι, μόνο το Web OS ήταν πιο ομαλό σε σχέση με την Android tv, που τρώει κάποια κολλήματα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75" Sony KD75XE8596

1500 ευρώ περίπου, για 75" Sony XE85xx, προφανώς και είναι καλή τιμή. Ίσως να μην έχει τόσο καλή ομοιομορφία όμως (ένα τόσο μεγάλο panel), αφού όλη η σειρά (XE85xx) είναι edge led, αν δεν λανθάνομαι.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Κοίτα από είδα ένα review στη συγκεκριμένη σειρά στο rtings.com ίδιο μοντέλο όμως και va panel πάει πολύ καλά σε ότι αφορά το gray uniformity τις τηλεοράσης, εντάξει φυσικά μεγαλύτερο μέγεθος , θα φαίνονται η ανομιομορφιες ( παράδειγμα η παλιά μου τηλεόραση 70 αρα ku6000 που είχε σοβαρό vertical banding 3 πάνελ μου άλλαξαν τότε, και ίδιο μοντέλο 55 άρα φίλου ήταν μια χαρά, αλλά να σου πω την αλήθεια πλέον και banding να έχει δεν με νοιάζει, αθλητικά παίζω στη 65 άρα fifa και ποδόσφαιρο που είναι καλή) τώρα αν εννοείς διάχυση φωτός κτλ αν είναι φυσιολογικη κατάσταση, θα το δεκτό θα κάνω κάποιες φυσιολογικες υποχώρησεις. Μόλις με πήρε τηλέφωνο ο θείος μου, μου είπε μπορώ να σου την αφήσω γύρω στα 1700 -1750 ευρώ μαξιμουν, και στα υπόλοιπα καταστήματα έχει 1950 ευρώ Σταφανης και 1999 ευρώ sony centre Κύπρου, ότι μου πεις θα κάνω φίλε, να την παραγγείλω? μου είπε να του πω αύριο το πρωι, η υπομονή Black Friday;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75" Sony KD75XE8596

Περίπου στα 2000 ευρώ είναι η τιμή της και στην Ελλάδα, ενώ παίζει να μην υπάρχει φθηνότερη και εξίσου αξιόλογη λύση, στις 75". Αν μπορεί να διευθετηθεί κατάλληλα και το θέμα εγγύησης (ή αλλαγής στο σύντομο μέλλον, εφόσον παραστεί ανάγκη) και την έχεις δει από κοντά, τότε μάλλον αξίζει η (προαναφερθείσα, χρηματική) επένδυση.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Ευχαριστώ Μηχαλη θα την παραγγείλω τότε φίλε, και μακάρι να πάνε όλα καλά, κάτι που δεν είπα η Sony xd 7505 πριν ένα 6 μηνο περίπου μπήκε μύγα στο πάνελ :) και από το σέρβις μου έφεραν καινούργια η οποία έχει 3 με 4 καμένα πιξελ, αυτή την φορά δεν μου την αλλάζουν ( πάνω από 5 μου είπαν) δεν τους πιεσα και τόσο το δέχτηκα γιατί κουραστικα λίγο με τα σέρβις, από κανονικη θέαση δεν φαίνεται κάτι( αυτή ήταν και η θέση τους) η μύγα φαίνοταν, ούτε αυξήθηκαν τα πιξελ από ότι παρατηρώ οπόταν μια χαρά, εντάξει φοβάμαι λίγο τα πάνελ τούς έχουν θέματα ακόμα η συγκεκριμένες τεχνολογίες που δεν έχουνε επιληθει πλήρως, τεσπας ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτή την φορά, γιατί το μάτι μου έχει γίνει έμπειρο πλέον βλέπω τις ατέλειες που δεν θα ασχολειτουν καν ένας μέσος χρήστης. Αν η τηλεόραση στο αναμιση μέτρο φαίνεται πεντακάθαρη χωρίς θέματα δεν θα ασχοληθείς παραπάνω, αν και το λάθος είναι τον εταιριών. Τεσπας γράφω πολλά, να σε καλά και θα πω εντυπώσεις μου, η μάλλον ελπίζω να πω όλα καλά :) σκέψου ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την xd 7505 όσο αφορά ποιότητα χρωμάτων, κίνηση, 100 πάνελ αθλητικά κτλ, θεωρητικά θα είναι ενα κλικ ανώτερη η 8596.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: 75" Sony KD75XE8596BAEP

Στην Κύπρο δυστυχώς η τιμές είναι τραγικες ακόμα και για Black Friday στο φετινό black για παράδειγμα είχαν προσφορά την 65 MU6100 νομίζω άκουσον άκουσον στα 999 ευρώ από 1200 , και την Sony 7 σειρά enrty level με va panel στα 950 ευρώ, δεν παίζουν τόσο σοβαρές έκπτωσεις εδώ, μας γαλευουν κανονικά. Η πιο φθηνή 65 άρα εδώ είναι μια LG 6 σειρά φετινή 899 ευρώ. Υπάρχει σημαντική διαφορά από ελληνική αγορά. Μπορείτε να δείτε τιμές Κύπρου στα καταστήματα stephanis.com, electroline, public cy κτλ. Η απόσταση θέασης μου είναι 2 και κάτι μέτρα σε γωνιακό καναπέ

Και δω Eλλάδα φέτος σε black ή σε άλλες προσφορές τα εισαγωγικά μοντέλα από samsung και sony στις 65 εκεί έπαιζαν... μια ιδέα κάτω από τα 1000 ευρώ. Τα πιο καλά μοντέλα έπαιξαν σε καλές προσφορές.
Στην ουσία τώρα... ότι και να πάρεις να βάλεις 5 χρόνια εγγύηση. να το σκεφτείς και αυτό στο κόστος.. 75 ίντσες αν χαλάσουν καταρχήν δεν μεταφέρονται για να την πας εσυ στο σερβις και δεύτερον είναι πολλά τα λεφτά για να το ρισκάρεις σε 3 χρόνια να γίνει μια στραβή.
Εγώ στα 1700 εννοείται θα την αγόραζα την ΧΕ85, απλά σου ειπα και πριν σε κανά χρόνο ισως βρεις την 70ρα ΧΕ83. Αξίζει να περιμένεις; Εγώ πάντως δε θα το άντεχα... :D
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Έχω τραγικές εμπειρίες με τα σέρβις, είχα την Samsung ku6000 70 άρα και 3 πάνελ μου άλλαξαν από την Samsung , (τραγικό Vertical banding που δεν γνώριζα τότε τίσως ήταν αυτές η γραμμες) ήταν υποχρεοι ήρθαν με ενα αυτοκίνητο βαν πήραν την 70 άρα και μου την έφεραν ξανά αυτό συνέβη 3 φορές χαχαχα , το ίδιο και την Sony την 65 άρα μου, που μπήκε μυγακι στο πάνελ λογο οτι παιζω πολλες ωρες, τραβηξε θερμοκρασία του πανελ φαίνεται και μου έφεραν άλλη καινούργια, ήρθαν και την πήράν και έφυγαν, 2 χρόνια εγγύηση είναι υποχρεωμενη να έρθουν σε τέτοια μεγέθοι, εδώ τόσα που γράφω , με βαριέμαι ο ίδιος, σκέψου αυτή στο τηλέφωνο , ειδικά όταν ξέρεις τα δικαιώματα του καταναλωτή σαν χεσμενη έρχονται , 5 χρόνια εγγύηση τώρα δεν ξέρω επειδή ο θείος μου είναι χοντρεμπορας, θα μου βγάλει μια απόδειξη για 2 χρόνια και ότι πάθει, επικοινωνώ με την Sony gr και στέλνουν αντιπρόσωπους σέρβις στη Κύπρο. Δεν ξέρω όταν την πάρω και μετά αν μπορώ να επεκτασή? Μέσο τράπεζα στη ίδια την Sony gr;; νομίζω το έχει η LG αυτό
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Ναι έχει ips πάνελ η 75 αρα αλλά το μέγεθος είναι όλα λεφτά, και επειδή έχω εμπειρία καλή με την 65 άρα sony xd 7505 , τα χρώματα τις είναι απίστευτα στο Gaming πολύ καλύτερα από την εισαγωγικη σειρά 70 αρα ku 6000 με va panel που ειχα κάποτε, στα αθλητικά ψηφίστηκε στο rtings.com καλύτερη 65 άρα στα αθλητικά πίσω από την LG oled, ναι είχε καλύτερο μαύρο η ku 6000, contrast κτλ αλλά ως ένα σημείο. Αφήστε με προσπαθώ να με πείσω,αλλά δεν με πειθω, διαβαζω τοσα για τηλεοράσεις και θα ξανά πάρω ips panel ρε γμτ χαχαχαχα, ωραίο το μαύρο σε μια τηλεόραση θυμάμαι η ku 6000 με τυφλωνε και η φωτεινότητα τις .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
H ΧΕ85 που γράφεις, έχει και τον Χ1 processsor, συν wide color gamut που δεν τα έχει η XD75.