Ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης Ableton

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Midimod

New member
21 August 2018
2
Καλησπέρα σας.
Ονομάζομαι Μάρκος-Παναγιώτης Μάρκος, a.k.a. Midimod.
Σήμερα τελείωσα την μετάφραση στα ελληνικά, του εγχειριδίου χρήσης, του Ableton.
Διατίθεται για κατέβασμα από την artist page μου, στο facebook. Υπαρχουν και οι προηγούμενες μεταφράσεις που έχω κάνει (traktor, serato, virtual dj, rekordbox)
Φυσικά δωρεάν.
Αν σας ενδιαφέρει, κατεβάστε το, χρησιμοποιήστε το.

https://www120.zippyshare.com/v/NwM3XOfn/file.html
 
Last edited by a moderator:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Συγχαρητήρια για τον κόπο σου και θερμες ευχαριστίες για την προσφορά σου!
 
Last edited by a moderator:

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Πολλά συγχαρητήρια και θερμές ευχαριστίες για την προσφορά σου!!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ρωταω απο εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα

ειπα να ασχοληθω με το serato,μιας και εχει καλυτερο ηχο απο το virtual που χρησιμοποιω τα τελευταια χρονια.
εχω μαθει τα βασικα και γενικα αρχιζω και το κατανοω.
μου κανει ομως ενα τρελο που ακομα δεν εχω καταλαβει πως αλλαζει.
για καποιον λογο,γυριζει τα bmp στα μισα και το κομματι ερχεται στα ισια του μονο εαν κανω off το sync.
με το που παταω παλι sync παει παλι στα μισα των bmp.
καποια στιγμη καταφερα και το εφερα,αλλα δεν θυμαμαι πως.
υπαρχει καποιο που δουλευει το serato να μας δωσει μια βοηθεια?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
συνεχεια δοκιμων serato vs virtualdj.
ουσιαστικα το serato στο μονο κομματι που κερδιζει κατα κρατος το virtual ειναι ο ηχος του.
καμια σχεση ο ηχος που δινει το serato με αυτον που δινει το virtualdj.
σαφως πιο γεματος,καθαρος,δυνατος και με πολυ σωστο autogain.
το virtual,ειδικα στις μεγαλες εντασεις,καπου χανει την μπαλα...
πολυ πιθανον να μην εχει σωστο compressor και αρχιζει να ψαλιδιζει πολυ ασχημα τον ηχο απο σχετικα χαμηλες εντασεις.
στα υπολοιπα το virtualdj ειναι σαφως πιο ευελικτο και με παρα πολλες επιλογες ρυθμισεων ηχου,interface,χειρισμου,εφε,εγγραφης,streaming.
τα σημαντικοτερα ειναι οτι στο serato δεν υπαρχει επιλογη εγγραφης με αυτοματο cut ωστε τα κομματια να χωριζουν καθε φορα που αλλαζεις με το fade.
φτιαχνει ενα μονοκοματο αρχειο.στο virtual εχεις την επιλογη να κανεις εγγραφη οπως θελεις.
στο serato δεν υπαρχει καθολου επιλογη για μεταδοση του ηχου σε γνωστα social και streaming υπηρεσιες.
μονο μεσω εξωτερικου προγραμματος(obs) με πολλες ρυθμισεις για σωστο αποτελεσμα.
το virtualdj εχει ετοιμες ολες τις streaming υπηρεσιες audio/video και απλα δηλωνεις τα στοιχεια για login,πατας εναρξη και τελος.
οποτε συμπερασματικα,χρειαζεσαι και τα 2 προγραμματα,αναλογως του τι ακριβως θελεις να κανεις.
εαν καταφερουν οι μηχανικοι ηχου της virtual και βελτιωσουν σε καποιο update το κομματι του ηχου,το προγραμμα θα ειναι πληρεστατο.
διαφορετικα πορευομαστε και με τα δυο...