Νέος καταστροφικός ιός

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μόλις πήρα το μήνυμα (ως είδηση-προειδοποίηση) από φίλο, μέσω Facebook:

39623937_10156501428140502_8433792232774959104_n.jpg


Θεώρησα σωστό να ενημερώσω. Την ακρίβεια της είδησης-προειδοποίησης δεν είμαι σε θέση αν την ελέγξω, αλλά αν ισχύει, δεν πάει χαμένη.

Καλημέρα.
 
Απάντηση: Re: Νέος καταστροφικός ιός

Δεν θυμάμαι να ερχόταν ποτέ ειδοποίηση για ενημέρωση των Windows μέσω mail.
Καλά κι εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Ωστόσο, μόλις επιβεβαιώθηκε η ακρίβεια της είδησης από φίλο:

Hoax.

Οπότε, δε χάνουμε τίποτα να το ξέρουμε.
Καλημέρα και πάλι και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Πρέπει να αλλάξουν επιτέλους 2 πράγματα σε αυτό το χαζό κείμενο: το ένα είναι "ο πιο καταστροφικός" και να βγάλουν το CNN από αυτούς που επιβεβαιώνουν, είναι ξεπερασμένο. Ας βάλουν κάτι πιο τεχνολογικό.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Re: Νέος καταστροφικός ιός

Πρέπει να αλλάξουν επιτέλους 2 πράγματα σε αυτό το χαζό κείμενο: το ένα είναι "ο πιο καταστροφικός" και να βγάλουν το CNN από αυτούς που επιβεβαιώνουν, είναι ξεπερασμένο. Ας βάλουν κάτι πιο τεχνολογικό.

Λέει και για Microsoft :)

Πάντως αυτό το mail το έχω λάβει 4/5 φορές, πρώτη φορά πρέπει να ήταν γύρω στο 2000.
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Παίδες, οτιδήποτε διακινείται μέσω Facebook το οποίο σου ζητάει να το προωθήσεις, είναι 150% ψέμα, με εξαίρεση ειδοποιήσεις για συνανθρώπους που χρειάζονται ιατρική βοήθεια και χαμένα κατοικίδια, αν και εκεί παίζουν που και που μούφες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς δεν πρόκειται να σε ειδοποιήσει για την καταστροφή του υπολογιστή σου μέσω Facebook. Άσε που το Windows Live δεν υπάρχει πια σαν όνομα, άρα απλά προχωράμε.