Γραμμικό τροφοδοτικό για το MiniDSP 4X10HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Το miniDSP 4x10hd είναι το crossover για τα ηχεία μου (Linkwitz LX521.4), το οποίο από την μάνα του ήρθε με ένα πακάκι για τροφοδοτικό 12v 3,34A. Σκέφτομαι για κανένα γραμμικό τροφοδοτικό. Υπάρχει καμμιά ιδέα? είτε έτοιμο είτε diy?
 
Η εύκολη αλλά low spec λύση είναι κάτι με LM1084 ή LM338. Θα βρεις έτοιμες πλακέτες στο Ebay, αμφίβολης ποιότητας υλικών.

Αν έχεις όρεξη να φτιάξεις κάτι μόνος σου που να έχει καλύτερες επιδόσεις, με μια γρήγορη ματιά στον Mouser βρήκα αυτό: https://gr.mouser.com/ProductDetail...=sGAEpiMZZMt1hubY80/s8IHfmPz9N4yJms3XgXxB5tA=

Ρυθμιζόμενη έξοδος έως 25V, ρεύμα έως 5A και θόρυβο ~260μV (τάξεις μεγέθους λιγότερο από τα 1084/338).

Απλά πρέπει να το φτιάξεις από το μηδέν, πράγμα σχετικά εύκολο για τέτοιες σχεδιάσεις.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ψάξε στα φόρουμ της minidsp

Είχε πάρει το μάτι μου ένα τροφοδοτικό που πρότειναν πολλοί και ήταν και σε καλή τιμή
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Ψάχνοντας στο φορουμ της miniDSP βρήκα αυτό το thread
https://www.minidsp.com/forum/hardware-support/10927-universal-power-supply-for-4x10-hd-failed
όπου ο administrator "που φαινεται να είναι άνθρωπος της εταιρίας" λέει ότι το 4χ10HD καταναλώνει 0,5Α οπότε και 12v/ 1Α είναι υπεραρκετά. Το τροφοδοτικό που μου ήρθε εμένα είναι 12v/3,34A, ο άλλος το είχε με universal τροφοδοτικό 12v/5A. Στέκουν αυτά? δεν έπρεπε να καεί το 4x10HD?
 
Αν ισχύει τελικά ότι η πραγματική κατανάλωση είναι μόλις 0.5Α, μπορεί να καλυφθεί άνετα και από ένα UltraBiB.

Ένα τροφοδοτικό όταν λέει ότι είναι "12V/5A" σημαίνει ότι μπορεί να δώσει μέχρι και 5Α αν απαιτηθεί από το φορτίο, όχι ότι θα τα δώσει και με το ζόρι, χρειάζεται - δε χρειάζεται. :p
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Βαγγέλη ,πάντως το παλιό το Σαλας που δοκιμάσαμε με το Σάββα ,ζεσταινόταν ,ζεσταινόταν πολύ .
Ο Σάββας νομίζω το έχει .
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
O Μανώλης (Lemon) έχει φτιάξει μία ωραία πλακέτα με τον μετασχηματιστή πάνω και σταθεροποίηση με δύο LT3045.
Δίνει μέχρι 1Α με επίπεδα θορύβου 0.8μV, καλύτερο εμπορικό δεν θα βρεις. Ένα κουτί θα χρειαστείς και το συνολικό κόστος θα είναι πολύ κάτω των 300 ευρω.
Μίλα με τον Μανώλη!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Από ηχητικής πλευράς το Salas Ultra BiB θα υπερκαλύψει τις ανάγκες του Βαγγέλη (12V @ 1A). Ακούγεται τόσο καλά που δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να το αντικαταστήσε
Έχω ήδη φτιάξει δύο συμμετρικά και δύο θετικά Ultra BiBs και όπου και να το συνέδεσα , σε πηγές , προενισχυτές, DAC, ενισχυτές ακουστικών , το αποτέλεσμα ήταν απλά υπέροχο.
Και δεν είναι μόνο ο χαμηλός θόρυβος που παίζει ρόλο, αλλά και η αντίσταση εξόδου σε σχέση με τη συχνότητα. Μην ξεχνάτε ότι το Salas UlrraBiB είναι shunt regulator ενώ τα LT3042 & LT3045 είναι serial regulators.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Από ηχητικής πλευράς το Salas Ultra BiB θα υπερκαλύψει τις ανάγκες του Βαγγέλη (12V @ 1A). Ακούγεται τόσο καλά που δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να το αντικαταστήσε
Έχω ήδη φτιάξει δύο συμμετρικά και δύο θετικά Ultra BiBs και όπου και να το συνέδεσα , σε πηγές , προενισχυτές, DAC, ενισχυτές ακουστικών , το αποτέλεσμα ήταν απλά υπέροχο.
Και δεν είναι μόνο ο χαμηλός θόρυβος που παίζει ρόλο, αλλά και η αντίσταση εξόδου σε σχέση με τη συχνότητα. Μην ξεχνάτε ότι το Salas UlrraBiB είναι shunt regulator ενώ τα LT3042 & LT3045 είναι serial regulators.

Υπάρχει θέμα με την θερμοκρασία όταν λειτουργεί σαν εξωτερικό τροφοδοτικό?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Κανένα απολύτως πρόβλημα, εφόσον είμαστε εντός προδιαγραφών. Να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ Vin & Vout (διαφορά 5V περίπου).
Σαν ψυγείο να χρησιμοποιηθεί συνδυασμός μεγάλης σχετικά ψύκτρας με πτερύγια και η ίδια η μεταλλική βάση του κουτιού.