iQ DVBT760-T2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

man13

New member
23 August 2018
1
εχω αυτον τον δεκτη και δεν μου παιζει ηχο σε mkv αρχεια απο usb και δεν μου παιζει εξωτερικους υποτιτλους μπορω να βαλω update μεσω usb για να λυθει η πεταμα?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καλώς όρισες στο φόρουμ man13.

Για το πρόβλημα ήχου, μάλλον το αρχείο σου έχει ήχο DTS. Κατά κανόνα, αυτός ο τύπος ήχου δεν υποστηρίζεται από δέκτες. Όμως, μπορεί να μετατραπεί σε περίπου 10' σε αρχείο mkv με mp3, χρησιμοποιώντας διάφορα δωρεάν προγραμματάκια. Δες το θέμα μετατροπής βίντεο με το meGUI.

Για τους υπότιτλους, πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα και τα 2 αρχεία. Δοκίμασε να τα ονομάσεις με ένα πολύ σύντομο όνομα, π.χ. 1.mkv και 1.srt.
Επίσης, υπάρχει πιθανότητα ο δέκτης σου να έχει κάποιο πλήκτρο στο τηλεχειριστήριό του το οποίο ενεργοποιεί την εμφάνιση υποτίτλων.

Ρώτα την εταιρία μήπως έχουν κάποια αναβάθμιση. Αν σου στείλουν κάποιο αρχείο, μπορούμε να το βάλουμε μέσα στο 1ο μήνυμά σου.
Η σελίδα του μοντέλου σου: https://www.iq-smart.com/el/eikona-ixos/apokodikopoiites/dvbt760-t2-detail.html

Ελπίζω να βοήθησα να μην φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τον πετάξεις :smile:
Αν όχι, μερικές καλές φωτογραφίες της πλακέτας και του μενού του θα ήταν ωραίες. Ή να τον ταχυδρομήσεις να τις βγάλω εγώ και να γίνει μια μικρή ανάλυση του τι κάνει, ή μάλλον δεν κάνει ο δέκτης.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Βρηκα αυτα τα χαρακτηριστικα γιατι η εταιρια εχει πολυ λιγες πληροφοριες

Video MPEG-1/2/4 Video Decoder H.264 Decoder VC-1 Decoder.

Εγγραφή ψηφιακού προγράμματος TV σε USB
Έξοδοι: HDMI, Scart, HDMI, Coaxial, USB, RF IN, RF OUT.
Media Player για video, φωτογραφίες, μουσική
Video: MPEG-1/2/4 Video Decoder H.264 Decoder VC-1 Decoder.
Αναπαραγωγή video: TS, MPG, MP4, AVI, MKV
Υπότιτλοι: SRT

Receiver Type Normal
HDTV Yes
Maximum Resolution 1920 x 1080
Image Format 4:3, 14:9, 16:9
Decoder Format MPEG-2,MPEG-4,DVB-T
Play Image Files JPG & BMP
Playing Sound Files MP3
Playing files Video TS, MPG, MP4, AVI, MKV
HDMI 1
Scart Yes
USB Yes
Component No
Composite No
Coaxial No
S-video No
Card Reader No
Consumption function (Watt) <5 Watt
Standby consumption (Watt) <0,5
Warranty 2 years

============================

Δεν νομιζω να εχει καποιο λαθος ο δεκτης ... οπως τα ειπε ο moderator ... το αρχειο με τους υποτιτλους πρεπει να εχει ακριβως ιδιο ονομα με την ταινια
Many Rivers to Cross (1955).mp4
Many Rivers to Cross (1955).srt
κανεις ενα folder και τα βαζεις μεσα μαζι
κανε δεξι κλικ >μετανομασια>copy
και στους υποτιτλους το ιδιο αλλα αντιγραφη

αν χρειαστει κανεις και αυτο
https://avclub.gr/forum/showthread....TBOXHD?p=1056497254&viewfull=1#post1056497254

Για τον ηχο και εγω που εχω ferguson (υποτιθεται καποια σεβαστη μαρκα) δεν παιζει ολους τους ηχους ... κατεβασα μερικα τραγουδια απο youtube και δεν παιζει τον ηχο, εχουν θεμα σε αυτο πολλα