4κ@24hz vs 4k@60hz

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
θελω να ρωτησω τους ποιο γνωστες το ποιο κατω
Δεδομενου οτι οι ταινιες 4κ ειναι γραμμενες στα 23.96(24hz) γιατι θελουμε να διαθετουμε καρτα με hdmi 2.0 ωστε να δινουμε 4κ@ 60hz?
Δεν θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα στα 24hz και να αφησουμε την τν η τον προβολεα να αυξησει τα frame με τα γνωστα f.i κτλ κτλ ?
Σας ευχαριστω.
 
19 June 2006
35,671
Μα δεν είναι μονάχα φιλμ το υλικό. Όλα τα υπόλοιπα τρέχουν σε περισσότερα καρέ (βίντεο, τηλεοπτικά + το pc σου που πρέπει να είναι κλειδωμένο στα 60 αλλιώς θα τρελλαθείς στο φλίκερ).
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Τότε εμένα θα έπρεπε να μου έχουν βγει τα μάτια που το έχω 2,5 χρόνια καρφωμένο στα 23p το refresh rate (για να μην αλλάζει κάθε φορά refresh rate η TV).
Μία χαρά είναι και στα 23 κλειδωμένο, η μόνη διάφορα σε σχέση με τα 60 είναι η ομαλότητα σε κίνηση των μενού.
 
19 June 2006
35,671
Αυτό είναι το φλίκερ και το τζάντερ....σου προτείνω να το αφήσεις αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, αν θέλεις να παραμείνεις εδώ μέσα. Δεν παίζει να με τρολλάρεις.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Re: Απάντηση: 4κ@24hz vs 4k@60hz

Αυτό είναι το φλίκερ και το τζάντερ....σου προτείνω να το αφήσεις αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, αν θέλεις να παραμείνεις εδώ μέσα. Δεν παίζει να με τρολλάρεις.
Παρακαλώ;

Τι να trollαρω. Τη δική μου εμπειρία λέω και σχολίασα κάτι που θεωρώ λανθασμένη απάντηση. Το PC στα 23p δεν έχει φλίκερ και το παρακολουθείς το desktop άνετα και αυτό δεν αλλάζει είτε παραμείνω εγώ είτε όχι.
Χαλαρώστε παιδιά, μην βλέπετε παντού φαντάσματα.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
και γιατι να εχω αυτο το τρμοπεταγμα αν αυτο ενοειται αν το μεσον προβολης το ανεβαζει σε ποιο ψηλα hz μεσον ρυθμισεων οπως για παραδειγμα f.i.
Ποιο θα ηταν προτιμητεο μονο για σκοπους ταινιων και μονο ?
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θα προσπαθησω να στο περιγραψω σε αρπα-κολλα terminology :rolleyes: ...

Υπαρχει μια σκηνη στο Star Wars - The Force Awakens οπου ενα σκαφος (TIE fighter) εισερχεται σε μια ατμοσφαιρα (δηλαδη, ενα εντελως ματ background).
Με το Frame Interpolation .... θα δεις κατι σαν τετραγωνακια (artifacts) να κυνηγουν το TIE fighter. Χωρις το Frame Interpolation ΔΕΝ θα δεις τα τετραγωνακια.
Απλα, ολοκληρο το καδρο δειχνει σαν να μην ανανεωνεται τοσο γρηγορα. Προτιμω την δευτερη περιπτωση γιατι ο εγκεφαλος μου μετα απο 35+ χρονια
κινηματογραφικων θεασων εχει συνηθισει αυτην την αργη (24 fps) ανανεωση. Ενας πιτσιρικας που ειναι σημερα 12 ετων, μπορει να προτιμησει τα artifacts
γυρω απο το TIE fighter σε αντισταθμισμα ενος πιο σταθερου (σαν κρυσταλο) καδρου.

Δεν υπαρχει σωστο η λαθος, ολα ειναι θεμα υποκειμενικης αντιληψης και ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ. Μερικες φορες, προτιμουμε το "στραβο" λογω συνηθειας !
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Το ότι το desktop δεν έχει judder & lag στα 24Hz με ξεπερνάει...
Και ο στραβός το βλέπει και το νοιώθει, ακόμα και αυτός που πρωτοβλέπει PC και πρωτοπιάνει mouse στα χέρια του καταλαβαίνει την καθυστέρηση.

Uber trolling...
 
Αυτό που έχει το desktop στα 24Hz είναι απλά.. μικρό refresh rate. Δεν είναι ούτε judder ούτε lag ούτε flickering, τουλάχιστον σε προβολικά μέσα που όντως υποστηρίζουν σωστά τα 23.976/24Hz. Απλά δεν είναι smooth η κίνηση.

Προσωπικά ζω πολύ άνετα με αυτό στο HTPC μου τα τελευταία 10 χρόνια. Ούτε που το προσέχω. Βέβαια το HTPC μου το έχω μόνο για να βλέπω σειρές και ταινίες..
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Τότε εμένα θα έπρεπε να μου έχουν βγει τα μάτια που το έχω 2,5 χρόνια καρφωμένο στα 23p το refresh rate (για να μην αλλάζει κάθε φορά refresh rate η TV).
Μία χαρά είναι και στα 23 κλειδωμένο, η μόνη διάφορα σε σχέση με τα 60 είναι η ομαλότητα σε κίνηση των μενού.

Αυτό που έχει το desktop στα 24Hz είναι απλά.. μικρό refresh rate. Δεν είναι ούτε judder ούτε lag ούτε flickering, τουλάχιστον σε προβολικά μέσα που όντως υποστηρίζουν σωστά τα 23.976/24Hz. Απλά δεν είναι smooth η κίνηση.

Προσωπικά ζω πολύ άνετα με αυτό στο HTPC μου τα τελευταία 10 χρόνια. Ούτε που το προσέχω. Βέβαια το HTPC μου το έχω μόνο για να βλέπω σειρές και ταινίες..

Λες και είπα κάτι διαφορετικό και με κατηγόρησαν/απείλησαν πιο πάνω.

Θα παρακαλούσα τους κυρίους υπεύθυνους του forum να κάνουν κάτι με τα προσβλητικά σχόλια πιο πάνω και τις απειλές περί ban γιατί έχει παραγίνει το θέμα αλλιώς θα αποχωρήσω και εγώ. Λίγη ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Δεν είμαστε παιδάκια.
 
19 June 2006
35,671
και γιατι να εχω αυτο το τρμοπεταγμα αν αυτο ενοειται αν το μεσον προβολης το ανεβαζει σε ποιο ψηλα hz μεσον ρυθμισεων οπως για παραδειγμα f.i.
Ποιο θα ηταν προτιμητεο μονο για σκοπους ταινιων και μονο ?

Αν το μέσον σου διαθέτει F.I. και είσαι φαν, κλειδώνεις στα 23,976 και αφήνεις το μέσο να κάνει τα υπόλοιπα.

Αν θέλεις να δεις κάτι διαφορετικό από ταινίες, π.χ. μπάλα, τηλεοπτικό, βιντεάκια από το ίντερνετ κ.λ.π. κλειδώνεις στα 50 ή 60Hz (ανάλογα το frame rate του αρχείου που παίζεις) και είσαι άρχοντας από κίνηση.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
η ποιο κατατοπιστικη απαντηση Γιαννη.Αρα δεν χρειαζομαι να αλλαξω καρτα απο HDMI 1.4 σε hdmi 2.0 .Θα δινω σημα 4Κ@24ΗΖ και την μετατροπη θα την καμνει το μεσον προβολης σε ακεραιο πολλαπλασιο αντις το HTPC .Ετσι το αντιλαμβανομαι ισως να καμνω και λαθος?
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Νοιωθω οτι το hdr ειναι μαρκετισιμο κολπο η οχι κατι πολυ σημαντικο.ισως να καμνω και λαθος επειδη δεν ασχοληθηκα πολυ με αυτο αλλα διαβαζοντας σε διαφορα site.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: 4κ@24hz vs 4k@60hz

Αρα αν εχεις τετοιο αρχειο, θα χρησιμοποιήσεις madvr για την HDR->SDR μετατροπή ?
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
δεν εχω υποψη για κατι τετοιο απλα επιλεγω αρχεια χωρις hdr.Ομως θα κανω την ερευνα μου για το hdr αφου μου το επισημανες
 
19 June 2006
35,671
η ποιο κατατοπιστικη απαντηση Γιαννη.Αρα δεν χρειαζομαι να αλλαξω καρτα απο HDMI 1.4 σε hdmi 2.0 .Θα δινω σημα 4Κ@24ΗΖ και την μετατροπη θα την καμνει το μεσον προβολης σε ακεραιο πολλαπλασιο αντις το HTPC .Ετσι το αντιλαμβανομαι ισως να καμνω και λαθος?

Αν βλέπεις μόνον υλικό φιλμ που τρέχει στα 23,976, ναι, δεν χρειάζεται να απασχολείσαι με τα 60Hz. Σε άλλη περίπτωση και διαφορετικό υλικό, τα έγραψα πιο πάνω.