Βοηθεια για εκτιμηση κοστους, λογω χωρου.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Εχοντας ικανοποιηθει απο τον αξιοπρεπη ηχο των audioengine A5+ για τον ομολογουμενως μικρο χωρο μου των 25τμ. οπως εχω γραψει εδω https://avclub.gr/forum/showthread.php/157519-Βοηθεια-για-στησιμο-σε-ηχο-σε-25τμ?highlight=
ηρθε η ωρα να ασχοληθω και με τον "νεο" μου χωρο, ο οποιος παρουσιαζει ορισμενες δυσκολιες, οπως θα καταλαβετε παρακατω.

Μιλαμε για ενα σαλονι περιπου 14μ. x 4μ, χωρις να συμπεριλαμβανω την ανοιχτη κουζινα. Μια φωτο για να παρετε μια ιδεα:

https://imgur.com/a/g8aipeC

g8aipeC

Στο βαθος αριστερα υπαρχει ανοιγμα περιπου 2μ. (x3μ.) με πασο για την κουζινα.
Απο εδω που τραβηχτηκε η φωτογραφια υπαρχουν ακομα 2μ. πισω απο την cam, που βρισκεται πανω στην οθονη σε γραφειο.

Δοκιμασα τα audioengine αλλα προφανως ειναι ανεπαρκη για τον χωρο. Ακομα και τα ηχεια του παλιου technics στερεοφωνικου δεν μπορουν να κανουν πολλα.

Με αυτα υποψη, υπαρχει καποια ιδεα για το ποσο θα μπορουσε να κοστισει με σχετικα συντηρητικες επιλογες ενα συστημα που θα μπορει να παιζει δυνατα στο χωρο με καλη ευκρινεια στον ηχο, δηλαδη ακομα και "στο τερμα", χωρις να τριζει το συμπαν?
Γιατι ναι, μου αρεσει να ακουω μουσικη πολυ δυνατα.

Σας ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Θα βρεθει αν χρειαστει αλλα εγω προτιμουσα να στηθουν εδω αποπου εχει τραβηχτει η φωτο, για να ειναι κοντα και στο pc και να κοιτανε ολο τον χωρο, μιας και καθομαστε και καθημερινα στη τραπεζαρια.
Χωρις να βαλουμε στην κουβεντα το που θα μπει η 55" τηλεοραση.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ναι, αλλα δεν τραβανε. Δεν νομιζω οτι κατι τετοιο θα λυσει το θεμα μου σε αυτο τον χωρο. Φαντασου οτι και πριν, στο μικρο σπιτι, ενιοτε η ενταση δεν μου εφτανε, οταν ανεβαινε στα επιπεδα που καποιες φορες ηθελα ειχαμε χριτσι χρουτσι στον ηχο. Και ok, το dose απο mlv ή το "βρηκα το κλειδι" δεν σε νοιαζει. Αλλα το Le Vent Nous Portera ή το Harem, ή το Child in time, ή την Καλλας δεν τα αντεχεις με τριξιματα.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Και για να ξεκαθαρισουμε κατι, οπως εχω υπερτονισει παλαιοτερα, σε οτι εχει να κανει με τεχνικους ορους και επιστημονικο ηχο, ειμαι ασχετος. Γενικα με τον ηχο οπως τον βλεπετε και αντιλαμβανεστε οι περισσοτεροι εδω μαλλον ειμαι ασχετος, δεν ξερω ποιο ηχειο ή ποιος ενισχυτης βγαζει πιο "γλυκο" ή πιο "τραχυ" ή πιο "πιστο" ηχο, και δεν με ενδιαφερει κιολας πολυ σοβαρα, υπο την εννοια οτι και τον χρονο δεν εχω να τα μελετησω και αναλυσω, ουτε ξερω αμα θα τα καταλαβω, γιατι περα απο το υποκειμενικο αφτι μου δεν εχω κατι αλλο να καταλαβω. Δεν γνωριζω εταιρειες και μαρκες να διαλεξω.
Εκεινο που με ενδιαφερει ειναι το αποτελεσμα να ταιριαζει στις αναγκες μου, οπως εγινε και με τα audioengine ή με την oled lg που προτειναν οι περισσοτεροι εδω περα.
Αυτο λοιπον που ξεκαθαρα με ενδιαφερει και αφορα, ειναι πολυ δυνατος ηχος (στην ενταση) για εναν μεγαλο χωρο, χωρις παραμορφωσεις, με δυναμη και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ στις φωνες, καλο και ΚΑΘΑΡΟ μπασο -το γουσταρω στο βαθμο που δεν καλυπτει ολα τα υπολοιπα-, γενικα θελω ο ηχος να ειναι καθαρος, να μην νιωθω οτι εδω κατι δεν παει καλα, οπως ας πουμε η Μποφιλιου και ακουγεται σαν το Μπιθικωτση. Αν ακουσετε το ντουετο του Ζουδιαρη και της Κρασοπουλου, δεν νιωθετε οτι ο τυπος δεν ακουγεται σωστα ανα στιγμες? Ενταξει, λογικα εδω ειναι θεμα της επιδοσης του ως τραγουδιστη, αλλα αυτο θελω να αποφυγω.

Αρα, και εν ταχει, ειμαι εδω διοτι εσεις ειστε οι ειδικοι και ζηταω την βοηθεια σας, εναν μπουσουλα να βρω το αποτελεσμα που ζηταω.

ΥΓ. Μην κανετε κρισεις στα μουσικα μου γουστα, ειναι ... παραξενα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Κοίταξε. Το A5+ είναι το πιο δυνατό και με σφιχτό χαμηλό από τα μικρά αυτοενισχυόμενα που υπάρχουν έξω στην αγορά. Προφανώς θα πρέπει να δεις κάποιο ισχυρότερο και μεγαλύτερο ενεργό μοντέλο ηχείων, αφού λες ότι τα Α5+ τερματίζουν σε αυτό που θέλεις να ακούσεις. Ή να δεις ηχεία δαπέδου με κάποιον δυνατό ενισχυτή να τα οδηγεί.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μονοδρομος Κλιπς, δυο υπογουφερ κλειστου τυπου (svs sb1000) κι εναν δυνατο τελικο και παλι ο χωρος ειναι χαωδης, θα πρεπει να βρεις τροπο ιδανικης θεσης ακροασης να μην ξεπερναει η αποσταση τα τρια μετρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Για μένα, το κόστος για κάτι καλό με αναμαινόμενους συμβιβασμούς θα κυμανθεί γύρω στα 1500 με 2000 ευρώ. And sky is the limit.

Είχα κατά νου ένα ηχείο αυτού του τύπου (ή ας πούμε αυτό) με ένα επαγγελματικό τελικό και ένα streaming preamp. Αργότερα και κάποιο sub.

Αν δεις ότι σε παίρνει οικονομικά μπορείς να ανέβεις και εδώ ή εδώ.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον έχει αυτό

Βέβαια παρότι φαίνονται στο skroutz, δέν είμαι και 100% σίγουρος ότι κάποια από τα παραπάνω ηχεία υπάρχουν στην ελληνική αγορά ακόμα. Κυρίως τα chario.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Μονοδρομος Κλιπς, δυο υπογουφερ κλειστου τυπου (svs sb1000) κι εναν δυνατο τελικο και παλι ο χωρος ειναι χαωδης, θα πρεπει να βρεις τροπο ιδανικης θεσης ακροασης να μην ξεπερναει η αποσταση τα τρια μετρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με ευκαιρία αυτό, να επισημάνουμε ότι με πλάτος 4μ, το φυσιολογικό τρίγωνο θα ήταν γύρω στα δύο μέτρα. Δηλαδή η σοβαρή σωστή θέση ακρόασης να είναι τραβηγμένη σχεδόν nearfield στην άκρη του δωματίου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα μπορούσες να κάνεις σ ένα σχέδιο μία κάτοψη του χώρου ακρόασης με τη θέση των ηχείων και τη θέση ακρόασης που έχεις στο μυαλό σου;
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ο χωρος και οι διαστασεις ειναι αυτα που περιγραφονται (και με φωτο) στο αρχικο θεμα. Η διαταξη των επιπλων, περα απο την τραπεζαρια (ειναι και πρακτικο το ζητημα) και την σομπα, μπορει να αλλαξει. Για ενδεικτικες αποστασεις, η κεντρικη πορτα βρισκεται περιπου στα 2/3 της αποστασης του συνολικου χωρου οπως φαινεται απο δω (εδω=θεση καμερας).
Για να μην γελιομαστε, δεν ψαχνω τον τελειο ηχο. Ουτε κατα διανοια. Φανταζομαι οτι εδω μεσα θα χρειαζομουν υπερβολικα πολλα λεφτα.
Απλα ψαχνω μια κατευθυντηριο για ενα αξιοπρεπες ηχοσυστημα που θα καλυπτει τον χωρο επαρκως.

Και λιγο πιο αναλυτικα, αναλογα με τον τροπο που χρησιμοποιειται ο χωρος τωρα:
Η τραπεζαρια ειναι ο χωρος κουβεντας, που το μονο που μας ενδιαφερει ειναι η μουσικη υποκρουση, αντε αν μερακλωσει κανεις να πει καμια στροφη, αλλα ηχητικες απαιτησεις δεν υπαρχουν σοβαρες.
Ο χωρος μπροστα στη σομπα ειναι η "πιστα" μας, εκει θελουμε δυνατο ηχο, ειμαστε και χορευταραδες παναθεμα μας.
Ο πιο σοβαρος χωρος ακροασης ειναι μπροστα απο την καμερα, στο καθιστικο, και πισω απο αυτη, στην θεση υπολογιστη (αυτο νομιζω μπορω εν μερει να το καλυψω με ενα απλο ζευγαρι ηχειων οπως τα audiongine 5+ που υπαρχουν).
Γενικα δεν ειμαστε stationary listeners.

Ειναι προφανες, και το καταλαβαινω, οτι σε εναν τετοιο χωρο εκ των πραγματων οποιαδηποτε απαιτηση ειναι σχεδον "παραλογη".
Αυτο που ζηταω σε γενικες γραμμες ειναι ενα καλο συνολο που θα ακουγεται δυνατα χωρις παραμορφωσεις, με καλη αποδοση φωνων, κυριως γυναικειων. Ππου οι ηχητικες λεπτομερειες θα ειναι περισσοτεροι εμφανεις, αλλα η μη αποδοση τους οχι ενοχλητικη, στην θεση του καναπε απεναντι απο την καμερα, ή οπου αλλου προτεινετε αν αλλαξουμε διαρρυθμιση.

Και για οσους αναρωτιουνται για το τι εννοω δυνατα, ενα σχολιο φιλου που σε καποιο βαθμο με εκφραζει:
"Αν καθεσαι στο πλυντηριο που στιβει στις 1200, και δεν ακους μουσικη, δεν ειναι αρκετα δυνατα".

Η θεση των ηχειων, καταρα ή ευλογια, ειναι ελευθερη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ για να μαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά γι αυτό σου ζήτησα σχέδιο, τώρα με την απάντησή σου για να δω αν κατάλαβα καλά, δεν σ ενδιαφέρει για τρίγωνο ακρόασης κι ακρόαση μουσικής αλλά κάλυψη γενικά του χώρου για καταστάσεις ομαδικής ακρόασης, σωστά;
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Εγώ για να μαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά γι αυτό σου ζήτησα σχέδιο, τώρα με την απάντησή σου για να δω αν κατάλαβα καλά, δεν σ ενδιαφέρει για τρίγωνο ακρόασης κι ακρόαση μουσικής αλλά κάλυψη γενικά του χώρου για καταστάσεις ομαδικής ακρόασης, σωστά;

Περισσοτερο οπως το θετεις, για διασκεδαση, παρα για σοβαρη μουσικη ακροαση, δεν νομιζω οτι ειναι και εφικτο σε αυτο τον χωρο χωρις δραματικες αλλαγες.
Το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι οπως βλεπουμε στην φωτο ο καναπες στον δεξια τοιχο να παει αριστερα μπροστα απο την βιβλιοθηκη και το συστημα να στηθει στην θεση του, με βαση αυτον ως την κορυφη τριγωνου, αλλα μετα και παλι ειναι τοση η απλα δεξια κι αριστερα απο την υποτιθεμενη θεση των ηχειων, που δεν ξερω και ποσο νοημα εχει.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Το budget ειναι ψιλοελαστικο, γυρω στις 4000 υπολογιζω, πιο κατω δεν με χαλαει, πιο πανω με μια μικρη παραταση χρονου ή με λειτουργικο μεν, "μισο" δε συστημα που μπορουν να προστεθουν κομματια συντομα, επισης ειναι βιωσιμο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Περισσοτερο οπως το θετεις, για διασκεδαση, παρα για σοβαρη μουσικη ακροαση, δεν νομιζω οτι ειναι και εφικτο σε αυτο τον χωρο χωρις δραματικες αλλαγες.
Το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι οπως βλεπουμε στην φωτο ο καναπες στον δεξια τοιχο να παει αριστερα μπροστα απο την βιβλιοθηκη και το συστημα να στηθει στην θεση του, με βαση αυτον ως την κορυφη τριγωνου, αλλα μετα και παλι ειναι τοση η απλα δεξια κι αριστερα απο την υποτιθεμενη θεση των ηχειων, που δεν ξερω και ποσο νοημα εχει.

Νομίζω ότι η πρώτη μου άποψη παραμένει τότε, θες ηχεία Klipsch και θες το μοντέλο με τα 8άρια γούφερ είναι ιδιαίτερο ηχείο, είναι θα έλεγα υπέρ του δέοντος αναλυτικό, τυχόν κακές εγγραφές κι ατέλειες θα τις φέρει μπροστά, όμως είναι ηχείο που θα βγάλει τεράστιο ήχο αν το οδηγήσεις σωστά. Μη σε ξεγελά η μεγάλη ευαισθησία του, θέλει για πλάκα 200watt με ποιοτικά κι άφθονα ρεύματα ενισχυτή, το χω ακούσει με ενισχυτή 70watt κι έπαιζε σίγουρα πιο δυνατά απ όλα τα άλλα ηχεία που κούμπωσαν στον ίδιο ενισχυτή αλλά όταν συνδέθηκε με σοβαρό δικάναλο άλλαξε ο ήχος του προς το καλύτερο, θέλει όμως μαλακά συνοδά, όταν το χα ακούσει με dac ήταν απόλαυση, χωρίς μάλλον κουραστικό και ξερό. Επειδή είναι ιδιαίτερο ηχείο θα πρέπει να το ακούσεις, στον σύνδεσμο που σου έβαλα μπορείς να κανονίσεις να τ ακούσεις, εγώ εκεί είχα κάνει τις δοκιμές μου. Θα σου συστήσει κι ένα κατάλληλο ενισχυτή κι ανάλογα το μπάτζετ σου γιατί όχι κι ένα dac για να το μαλακώσει ακόμα περισσότερο ή ολοκληρωμένο με λαμπάτη προενίσχυση. Το μπάτζετ για ηχεία κι ενισχυτή το βλέπω μίνιμουμ τα 3000 ευρώ, αν τα βλέπεις πολλά μπορείς να τα βρεις σε μεταχειρισμένα και να πέσεις κάτω κι απ τα 2000 ευρώ.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το budget δεν είναι μικρό πράγμα που κάνει την επιλογή πιο πολύπλοκη (ως προς το πλήθος.των επιλογών)
Εκτός των όσων έχουν προαναφερθεί και πέραν της λύσης ενεργών, σε συνδυασμό με dac/προενισχυτη, θα κοιτούσα και τα εξής ηχεία:
1) κάποιο από την αγαπημένη μου chario και από τη σειρά constelation, είτε βάσεως delphinus είτε δαπεδου cygnus
Έχω ακούσει τα πρώτα και πραγματικά έχουν πολύ γεμάτο ήχο και χορταστικό χαμηλό...θα πρέπει ωστόσο να οδηγηθούν σωστά για να δείξουν όλες τις αρετές τους...είναι πολύ μουσικά, συγχωρούν κακές εγγραφές και αισθητικά θα ταιριάξουν πλήρως με το χώρο
Αλλά θα πρέπει να τα ακουσεις στο χώρο σου, για να δεις εάν σου ταιριάζουν ως ήχος
2) κάποιο από την μεγαλη σειρά της proac, δηλαδή από το d 15 και πάνω, με ήχο πολύ κοντά σε αυτό που ζητάς...και αυτά αξίζουν ακρόασης

Αμφότερα θα χρειαστούν αξιόλογο ενισχυτή και θα εκτιμήσουν τα πολλά βατ

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου
Υ.γ. προσπάθησε ότι επιλέξεις να το ακουσεις στο χώρο σου πρώτα
 

audimania

New member
6 October 2017
8
Νίκαια
Φίλε μου καλησπέρα, πριν από ενάμιση χρόνο αγόρασα τα klipsch RP 280F ο χώρος που είναι στημένο το σύστημα είναι 5×7 μέτρα περίπου. Τα ηχεία οδηγούνται από προ και τελικό της advance acoustic, στη θέση ακρόασις που έχω δημιουργήσει δεν αντέχω να ανεβάσω την ένταση πάνω από το 40%(δεν ακούω ούτε την σκέψη μου😜) Εφ όσων σε ενδιαφέρει η ένταση. Όσο για την ποιότητα του νομίζω ο φίλος K ROMPOTIS σε προηγούμενο post εξηγεί ακριβώς την πραγματικότητα.