Yamaha GΤ 5000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Θα το δούμε στην Έκθεση άραγε?
Θα γίνει πρώτα απ όλα?
Η εταιρεία πάει καλά,οπότε θα γίνει εισαγωγή υποθέτω.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Στηρίζεται σε σχεδίαση και ειδικά στο μοντέλο GT 2000x του 1985. Εκτός του πικαπ υπάρχει ζεύγος προ-τελικου: C-5000 pre & M-5000 power amplifier και ηχείων NS-5000.
κι ένα video στα γιαπωνέζικα


 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στηρίζεται σε σχεδίαση και ειδικά στο μοντέλο GT 2000x του 1985. Εκτός του πικαπ υπάρχει ζεύγος προ-τελικου: C-5000 pre & M-5000 power amplifier και ηχείων NS-5000.
κι ένα video στα γιαπωνέζικα



Λίγα βατ βρε παιδιά παραπάνω μπας και παίξουν τα NS 5000.
Flagship τελικός με 120 w στο κανάλι , βράσε ρύζι, πάλι για ηχόχρωμα και χροιές θα μιλάνε και από οδήγηση μηδέν...
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
τιμη δεν ειδα πουΘενα. ειδε κανειs?

Ούτε εγώ πρόσεξα. Αλλά καλύτερα. Δεν είμαστε καλοκαιριατικα να τρέχουμε στα νοσοκομεία.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
5000 ευρώ για το πικάπ γράφει ένα link που παρατίθεται παραπάνω.
7 + 7 χιλιάρικα για προ και τελικό.
15 χιλιάρικα τα ηχεία και άλλα τέσσερα, αν θυμάμαι καλά, το cd player.
Σύνολο 38.000 για το σύστημα αναφοράς της Yamaha.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αυτό που προβληματίζει είναι η έλλειψη offset στο βραχίονα. Δεν ξέρω πώς θα μπορεί να διαβάσει σωστά η εκάστοτε κεφαλή.:chinscratch:Ελπίζω να μην είναι καμιά hanpin κινεζιά.

Δείτε το GT 2000 στο οποίο βασίζεται:

https://www.youtube.com/watch?v=8T-NkLf3Ydw
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Hanpin πλαστικουρα δεν είναι, αλλά μου κάνει κι εμένα εντύπωση ο βραχίονας. Τι να σκέφτηκαν άραγε;
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Hanpin πλαστικουρα δεν είναι, αλλά μου κάνει κι εμένα εντύπωση ο βραχίονας. Τι να σκέφτηκαν άραγε;

Δεν ξέρω τι σκεφτηκαν. Όμως δεν αναγράφεται και το που είναι κατασκευασμένο όπως βλέπουμε στις φωτο. Οπότε....

ειπα κ γω να γκρινιαξω αλλα κρατηΘηκα...


Δεν είνα γκρίνια αλλά μια καλοπροαίρετη κριτική και μάλιστα για συσκευή 5k, ειδικά όταν ο ανταγωνισμός, βλέπε Technics SL-1200G, και φτηνότερος (αν και direct drive) είναι και made in Japan περήφανα γράφει στο πίσω μερος.

Αν και δεν είμαι φανατικός της Technics, η εταιρία στο θέμα πλατό δεν έχει αντίπαλο σε κάθε κατηγορία (αύξουσα σειρά): SL-1200GR, SL-1200G, SP-10R, SL-1000R.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δεν ξέρω τι σκεφτηκαν. Όμως δεν αναγράφεται και το που είναι κατασκευασμένο όπως βλέπουμε στις φωτο. Οπότε....

Δεν φαίνεται να μοιάζει με κανένα Hanpin αυτή τη στιγμή που να είναι διαθέσιμο. Εκτός του ότι όσα είναι στη σελίδα του κατασκευαστή έχουν όλα offset.

http://www.hanpin.com.tw/4_Products_02.html

Κάποιο άλλο λόγο θα έχουν, αλλιώς θα πρόκειται για epic fail από τη Yamaha. Και δεν νομίζω ότι μια εταιρία σαν τη Yamaha βγάζει κάτι που να είναι τυχαίο.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν φαίνεται να μοιάζει με κανένα Hanpin αυτή τη στιγμή που να είναι διαθέσιμο. Εκτός του ότι όσα είναι στη σελίδα του κατασκευαστή έχουν όλα offset.

http://www.hanpin.com.tw/4_Products_02.html

Κάποιο άλλο λόγο θα έχουν, αλλιώς θα πρόκειται για epic fail από τη Yamaha. Και δεν νομίζω ότι μια εταιρία σαν τη Yamaha βγάζει κάτι που να είναι τυχαίο.

Δεν είναι μόνο αυτά τα hanpin. Κατασκευάζονται σε αυτό το εργοστάσιο και άλλα πικαπ όπως τo pioneer PLX-1000, το ONKYO CP-1050 τα TEAC TN, audio techina at-lp1240
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Τυχαίες εταιρίες γενικά δεν είναι όταν κάποιες πολυεθνικές κολοσσοί εταιρίες αποφασίζουν να βγάλουν προϊόντα για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό όμως στα λεφτά που ζητάει δηλ τα 5000 ευρώ αν αληθεύει το δημοσίευμα θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τα ενδότερα ...Όμως για μένα Technics στην έκδοση G και ξερό ψωμί ,σύγχρονο μοτέρ ,πλατό για σεμινάριο ,τεχνικά χαρακτηρίστηκα κσι made japan στα 3500 ευρώ χτυπάει άνετα πικαπ που ζητάνε περισσότερα .

Τυχαία εταιρία δεν είναι η Yamaha τους βγάζω το καπέλο όμως στην τεράστια τεχνογνωσία που έχουν για τους AV δημιουργώντας την δικιά τους σχολή και φιλοσοφία .