Δίκτυο σπιτιού με powerline

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Επειδή μετακομίζω, στο σπίτι που θα πάω θα πρέπει να συνδέσω 4 συσκευές στο ιντερνετ. Ένα pc που θα είναι μόνο του, ένα htcp, μία τηλεόραση και τον αποκωδικοποιητή της nova τα οποία θα είναι μαζί.Επειδή κανένα από αυτά δεν θα είναι κοντά στο modem, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω powerline αλλά επειδή δεν ξέρω πως χρησιμοποιούνται ξέρει κανένας τι χρειάζομαι στην περίπτωση μου?
 

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Re: Απάντηση: Δίκτυο σπιτιού με powerline

devolo 1200
Aξιοπιστα!

Είναι λίγο ακριβό.Εγώ χρειάζομαι 3? Ένα να συνδεθεί με το modem και από ένα για κάθε μέρος που θέλω?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,748
Athens
Ένα για κάθε μέρος.
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση ανάλογα την καλωδίωση κάποιες πρίζες να μην επικοινωνούν με τις άλλες, και η σύνδεση π.χ. να μην γίνεται καν ή να χάνεται κάθε που και που.
Δεν είναι δηλαδή η βέλτιστη λύση για δικτύωση κατ εμε.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Ένα για κάθε μέρος.
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση ανάλογα την καλωδίωση κάποιες πρίζες να μην επικοινωνούν με τις άλλες, και η σύνδεση π.χ. να μην γίνεται καν ή να χάνεται κάθε που και που.
Δεν είναι δηλαδή η βέλτιστη λύση για δικτύωση κατ εμε.

Αυτό με τελευταίας γενιάς powerline το θεωρώ μάλλον απίθανο, δηλαδή σε πρίζες πάνω στον ίδιο πίνακα, το ένα να μην βλέπει τα άλλα (εδώ και κάποια χρόνια, τα περισσότερα powerline υποστηρίζουν και τριφασικό).
Σαφώς, η ποιοτική δικτύωση (από το καλύτερο προς το χειρότερο) ακολουθεί την εξής σειρά:

ethernet > powerline > wifi

Εγώ πάντως θα πρότεινα 2 ζεύγη τέτοια:
https://www.skroutz.gr/s/7386308/D-Link-DHP-P601AV.html
οπότε σου μένει και το 1 καβάτζα, αν τυχόν χαλάσει κάποιο από τα άλλα 3.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,748
Athens
Αυτό με τελευταίας γενιάς powerline το θεωρώ μάλλον απίθανο, δηλαδή σε πρίζες πάνω στον ίδιο πίνακα, το ένα να μην βλέπει τα άλλα (εδώ και κάποια χρόνια, τα περισσότερα powerline υποστηρίζουν και τριφασικό).
Σαφώς, η ποιοτική δικτύωση (από το καλύτερο προς το χειρότερο) ακολουθεί την εξής σειρά:

ethernet > powerline > wifi

Εγώ πάντως θα πρότεινα 2 ζεύγη τέτοια:
https://www.skroutz.gr/s/7386308/D-Link-DHP-P601AV.html
οπότε σου μένει και το 1 καβάτζα, αν τυχόν χαλάσει κάποιο από τα άλλα 3.

Αυτό θες να πας να το πείς στους ηλεκτρολόγους που φτιάχνουνε τις βίλλες στην Εκάλη... σε 2 πρόσφατα είχα τέτοιο πρόβλημα ( δοκίμασα και Devolo και TP-Link ).
Στην μια περίπτωση έχανε συχνά το σήμα και δεν το έβρισκε πάλι δίχως μερικά βάλε-βγάλε από την πρίζα ( 3ος όροφος με ισόγειο ), και στο άλλο δεν κλείδωνε ποτέ σύνδεση μεταξύ 2 συγκεκριμένων πριζών.
Πάντα στον ίδιο πίνακα.
Το ένα σπίτι με τριφασικό, το άλλο όχι.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Δεν ξέρω τι γίνεται στις βίλες της Εκάλης, πάντως από όσους γνωρίζω με normal διαμερίσματα (< 100 τ.μ.) και με πρόσφατα, το τονίζω, powerlines, δεν μου έχει πει ποτέ κανένας ότι έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν, αλλά ο κανόνας είναι ότι τα μηχανάκια αυτά, δουλεύουν κατά κόρον απρόσκοπτα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,748
Athens
Δεν ξέρω τι γίνεται στις βίλες της Εκάλης, πάντως από όσους γνωρίζω με normal διαμερίσματα (< 100 τ.μ.) και με πρόσφατα, το τονίζω, powerlines, δεν μου έχει πει ποτέ κανένας ότι έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν, αλλά ο κανόνας είναι ότι τα μηχανάκια αυτά, δουλεύουν κατά κόρον απρόσκοπτα.

Είναι η δουλειά σου το στήσιμο δίκτυων ?
Γιατί η στατιστική του ότι λειτουργούν απρόσκοπτα δεν προκύπτει από κανέναν φίλο μου δικτυά ούτε από προσωπική εμπειρία σε μπόλικες εγκαταστάσεις.
Το πρόσφατα άκυρο επιχείρημα... στο 90% των περιπτώσεων βάζω το καλύτερο όσο ακριβό και αν είναι μηχάνημα... προφανώς και είναι πρόσφατα.
 

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δυστυχώς για την περίπτωση μου δεν είναι εφικτή η σύνδεση με ethernet.Θα βάλω 2 για αρχή και αν δω ότι δουλεύει θα πάρω και άλλο.Ο ένας H/Y θα συνδεθεί μέσω wifi.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Είναι η δουλειά σου το στήσιμο δίκτυων ?
Γιατί η στατιστική του ότι λειτουργούν απρόσκοπτα δεν προκύπτει από κανέναν φίλο μου δικτυά ούτε από προσωπική εμπειρία σε μπόλικες εγκαταστάσεις.
Το πρόσφατα άκυρο επιχείρημα... στο 90% των περιπτώσεων βάζω το καλύτερο όσο ακριβό και αν είναι μηχάνημα... προφανώς και είναι πρόσφατα.

Αφού ρώτησες, η δουλειά μου είναι μηχανικός λογισμικού όχι δικτύων.
Δεν είμαι ειδήμων πάνω στο θέμα, ούτε παριστάνω τον έξυπνο. Απλώς μετέφερα, από προσωπική εμπειρία (αφού κατά το παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει powerline) και κυρίως από γνώση από φίλους και συναδέλφους (όντας κινούμενος στο χώρο της πληροφορικής), ότι κατά κανόνα αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν απροβλημάτιστα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,869
'Χαραλωστε' μερικοι....
Απο τα πλεον αξιοπιστα ειναι τα devolo1200 και οχι αδικα.
Βεβααι οσο απομακρυνονται τα δυο σημεια ΜΗΝ περιμενετε να πιασετε τις ονομαστικες ταχυτητες.
Τα devolo ειναι τα μονα ΙΣΩΣ που παιζουν 'απροβληματιστα' ΚΑΙ σε τριφασικη παροχη (στριμαρω ταινιες 4K hevc απο nas απροβληματιστα..)
Τα προβληματα που αντιμετωπισε ο φιλος παραπανω πιθανον να εχει σχεση με κακη/κακιστη ηλεκτρολογικη εγκατασταση.. (κακες εως και ανυπαρκτες γειωσεις, κακη τοποθετηση, μηχανηματα που παραγουν 'θορυβο' , τοποθετηση σε πολυπριζο κτλ).
Τα powerlines αν και δεν ειναι η βελτιστην λυση πολλες φορες ειναι η μονη ικανη που υπαρχει..
Τα devolo λοιπον ειναι δοκιμασμενα και λειτουργουν αξιοπιστα (πιθανον φυσικα να υπαρχουν και αλλα..)
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Αυτό με τελευταίας γενιάς powerline το θεωρώ μάλλον απίθανο, δηλαδή σε πρίζες πάνω στον ίδιο πίνακα, το ένα να μην βλέπει τα άλλα (εδώ και κάποια χρόνια, τα περισσότερα powerline υποστηρίζουν και τριφασικό).
Σαφώς, η ποιοτική δικτύωση (από το καλύτερο προς το χειρότερο) ακολουθεί την εξής σειρά:

ethernet > powerline > wifi

Εγώ πάντως θα πρότεινα 2 ζεύγη τέτοια:
https://www.skroutz.gr/s/7386308/D-Link-DHP-P601AV.html
οπότε σου μένει και το 1 καβάτζα, αν τυχόν χαλάσει κάποιο από τα άλλα 3.
τετοια θεματα μονο οταν εχεις τριφασικο ρευμα στο σπιτι, αλλιως παιζουν χωρις προβλημα
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,074
Εγώ έχω 4 σπίτι. 2 tplink και 2 δε θυμάμαι τι. Από d το όνομα. Παίζουν άψογα. Το ένα μάλιστα μοιράζει σε access point στον πάνω όροφο. Και από τότε που έβαλα και τη vdsl δεν είχα και πότε παράπονο από κανένα.

Αλλά δεν είναι καλή λύση. Θα πρότεινα καλώδιο. Είναι το καλύτερο από όλες τις απόψεις.

Κάποια στιγμή το χειμώνα η αδερφή μου θα ολοκληρώσει τον πάνω όροφο. Τότε θα προσπαθήσω να στήσω και εγώ ένα εσωτερικό δίκτυο μπας και ελευθερώσω καμία πρίζα. Και να στήσω ένα mesh δίκτυο για wifi.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,908
Εγώ με devolo πενταετίας, με τριφασικό, ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τα powerline είναι μια λύση ανάγκης, η οποία συνήθως δουλεύει (με σύγχρονα μηχανήματα καλής ποιότητας) αλλά οι ταχύτητες δεν είναι καλές και εξαρτώνται άμεσα από την καλωδίωση του σπιτιού.

Εγώ έχω βάλει στο σπίτι μου (σε μονοφασική παροχή) για να καλύψω μια προσωρινή ανάγκη από τον έναν όροφο στον άλλο και ναι μεν δουλεύει, αλλά δεν πιάνει ούτε 30Mbps πραγματικό throughput. Και μιλάμε για μονάδες TPlink Gigabit σχετικά ακριβές.

Οπότε, ισχύει το κλασικό: κάντε τα αδύνατα δυνατά ώστε να περάσετε καλώδιο. Δεν θα το μετανιώσετε.
 

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Τα powerline είναι μια λύση ανάγκης, η οποία συνήθως δουλεύει (με σύγχρονα μηχανήματα καλής ποιότητας) αλλά οι ταχύτητες δεν είναι καλές και εξαρτώνται άμεσα από την καλωδίωση του σπιτιού.

Εγώ έχω βάλει στο σπίτι μου (σε μονοφασική παροχή) για να καλύψω μια προσωρινή ανάγκη από τον έναν όροφο στον άλλο και ναι μεν δουλεύει, αλλά δεν πιάνει ούτε 30Mbps πραγματικό throughput. Και μιλάμε για μονάδες TPlink Gigabit σχετικά ακριβές.

Οπότε, ισχύει το κλασικό: κάντε τα αδύνατα δυνατά ώστε να περάσετε καλώδιο. Δεν θα το μετανιώσετε.
Στην περίπτωση όμως που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Ίσως ένα modem με δυνατότητα για access point; Γιατί προσωπικά θέλω να συνδέσω 3 συσκευές που θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο αλλά λόγω και της διαρρύθμισης του σπιτιού δεν είναι δυνατό να συνδεθούν μέσω καλωδίου.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Με devolo 5ετίας (τα ίδια με του Δημοκηδή) σε τριφασικό δεν έχω προβλήματα και η ταχύτητα είναι σωστή..

Γενικώς σε φίλους και γνωστούς που τα έχω εγκαταστήσει δεν είχα προβλήματα, είτε σε μονοφασικό είτε σε τριφασικό..

Και είναι τα μόνα που εγγυούνται σύνδεση σε τριφασικό..
 
Στην περίπτωση όμως που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Ίσως ένα modem με δυνατότητα για access point; Γιατί προσωπικά θέλω να συνδέσω 3 συσκευές που θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο αλλά λόγω και της διαρρύθμισης του σπιτιού δεν είναι δυνατό να συνδεθούν μέσω καλωδίου.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όπως και οι ανάγκες των συγκεκριμένων συσκευών σου.

Αν ο σκοπός είναι απλά "να βλέπουν internet", όλες οι λύσεις θα σε καλύψουν.

Αν θέλεις να μπορείς να στριμάρεις υλικό 4Κ οι ανάγκες είναι εντελώς άλλες.

Κ.ο.κ.
 
Re: Απάντηση: Δίκτυο σπιτιού με powerline

Με devolo 5ετίας (τα ίδια με του Δημοκηδή) σε τριφασικό δεν έχω προβλήματα και η ταχύτητα είναι σωστή..

Γενικώς σε φίλους και γνωστούς που τα έχω εγκαταστήσει δεν είχα προβλήματα, είτε σε μονοφασικό είτε σε τριφασικό..

Και είναι τα μόνα που εγγυούνται σύνδεση σε τριφασικό..

Πόση πραγματική ταχύτητα βλέπεις;