Έχει νόημα η αγορά ακριβών ( ή πανάκριβων) CD player των 90's σήμερα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Επειδή σήμερα από ebay μπορείς να βρεις κάποια διαμάντια της εποχής του 90 πολύ φτηνά... έχει νόημα η αγόρα ή να μην το σκέφτομαι καν;
φαντάζομαι ότι τα τσιπάκια έχουν εξελιχθεί τόσο που ένα marantz cd5005 σήμερα κάνει σκόνη κάτι cd players 20ετίας που ζύγιζαν 15+ κιλά και στοίχιζαν 2-3 μισθούς; ..τι λέτε;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Επειδή σήμερα από ebay μπορείς να βρεις κάποια διαμάντια της εποχής του 90 πολύ φτηνά... έχει νόημα η αγόρα ή να μην το σκέφτομαι καν;
φαντάζομαι ότι τα τσιπάκια έχουν εξελιχθεί τόσο που ένα marantz cd5005 σήμερα κάνει σκόνη κάτι cd players 20ετίας που ζύγιζαν 15+ κιλά και στοίχιζαν 2-3 μισθούς; ..τι λέτε;

Αν εξασφαλίσεις ότι μπορείς να βρείς αυθεντικούς μηχανισμούς ανάγνωσης φυσικά και αξίζει .
Αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα παλιά ήταν καλά ,αλλά όσα ήταν καλά π.χ το Sony 50 κρατάνε τις ίδιες τιμές στα μεταχειρισμένα εδώ και δέκα χρόνια περίπου .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
τι εννοείς να βρω αυθεντικούς μηχανισμούς ανάγνωσης; ότι αργά η γρήγορα θα χαλάσει και θα πρέπει να έχω back up ανταλακτικά;
επίσης αν γνωρίζεις..
ποια η γνώμη σου για την technics των 90s;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Εκεί που <πάσχουν> είναι οι μηχανισμοί ανάγνωσης γιατί έχουν κινητά μέρη που είτε φθείρονται,είτε χαλάει το ίδιο το laser Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι αυτό που θα επιλέξεις θα είναι κάποιο για το οποίο θα μπορείς να βρείς μηχανισμούς .
Ολες οι εταιρίες [σχεδόν] είχαν από εξαιρετικά προιόντα μέχρι κάποια που δεν αξίζουν .Ούτε όλα τα sony αξίζουν ,επομένως θέλει ψάξιμο .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τι εννοείς να βρω αυθεντικούς μηχανισμούς ανάγνωσης; ότι αργά η γρήγορα θα χαλάσει και θα πρέπει να έχω back up ανταλακτικά;
επίσης αν γνωρίζεις..
ποια η γνώμη σου για την technics των 90s;
το SL PG277A παιζει ακομα απο το `87... το audiolab 8000CD ουτε με κλωτσιεs... τι αλλο να πω?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
υπάρχουν πολλά διαμάντια εκεί έξω όχι μόνο cd players. amplifiers, cassette decks, radio tuners.. απλά είπα να αρχίσω από το cd. Η ευχρηστία των παλιών μηχανημάτων ήταν πολλά επίπεδα πάνω. εδώ ένα blu ray πας να αγοράσεις και δεν έχει καν οθόνη και πολλά έχουν και το τροφοδοτικό εξωτερικά...
 
αν έχει νόημα η αγορά πικάπ σήμερα, έχει νόημα και η αγορά "παλαιού" cdplayer.

Τη γνώμη μου την έχω ξαναγράψει πολλές φορές, θα προτιμούσα ένα παλιό βαρβάτο cdplayer-dac από ένα σύγχρονο με τσιπάκια νέας τεχνολογίας στα ίδια χρήματα.

Αυτό γιατί πιστεύω ότι το αναλογικό τμήμα της συσκευής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, μάλλον για μένα μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος στο τελικό αποτέλεσμα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Έχει νόημα η αγορά ακριβών ( ή πανάκριβων) CD player των 90's σήμερα;

Τη γνώμη μου την έχω ξαναγράψει πολλές φορές, θα προτιμούσα ένα παλιό βαρβάτο cdplayer-dac από ένα σύγχρονο με τσιπάκια νέας τεχνολογίας στα ίδια χρήματα.

Αυτό γιατί πιστεύω ότι το αναλογικό τμήμα της συσκευής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, μάλλον για μένα μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος στο τελικό αποτέλεσμα.

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σήμερα είναι τόσο φτηνά τα τσιπάκια που μέσα σε ένα cd player βάζεις ένα μινι υπολογιστή για να κάνει την επεξεργασία από ψηφιακό σε αναλογικό, ενώ παλία δεν μπορούσες να το κάνεις αυτό λόγω κόστους και γι αυτό τα σημερινά cd (από αξιόπιστες εταιρίες) είναι καλύτερα.
μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
αν έχει νόημα η αγορά πικάπ σήμερα, έχει νόημα και η αγορά "παλαιού" cdplayer.

Τη γνώμη μου την έχω ξαναγράψει πολλές φορές, θα προτιμούσα ένα παλιό βαρβάτο cdplayer-dac από ένα σύγχρονο με τσιπάκια νέας τεχνολογίας στα ίδια χρήματα.

Αυτό γιατί πιστεύω ότι το αναλογικό τμήμα της συσκευής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, μάλλον για μένα μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος στο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλά σύγχρονα DAC cd player , έχουν και αυτά άριστα αναλογικά στάδια πολλές φορές σε πολύ οικονομικές υλοποιήσεις αφού τα υλικά πλέον είναι πολύ πιο φθηνά.
Εξάλλου από πού προκύπτει ότι τα παλιά μηχανήματα έχουν κορυφαία αναλογικά στάδια (=απόδοση) ενώ τα καινούργια δεν έχουν;
 
Πολλά σύγχρονα DAC cd player , έχουν και αυτά άριστα αναλογικά στάδια πολλές φορές σε πολύ οικονομικές υλοποιήσεις αφού τα υλικά πλέον είναι πολύ πιο φθηνά.
Εξάλλου από πού προκύπτει ότι τα παλιά μηχανήματα έχουν κορυφαία αναλογικά στάδια (=απόδοση) ενώ τα καινούργια δεν έχουν;

Πιο συγκεκριμένα, στα 2χιλιάρικα βρισκεις accuphase dp77. Ποιο σύγχρονο player μπορεί να το πλησιάσει σε αυτά τα λεφτά;
Sonic Frontiers SF Τ 1που είχε ο Πέτρος. Πολύ κατω από χιλιάρικο.
Το σετάκι της ead!!!
Με τι νέο σε αυτά τα λεφτά να το συγκρίνουμε;
Το σωστό ζήτημα έχει να κάνει με παλιούς αναπαραγωγείς οι οποίοι από άπιαστοι τιμολογιακά γινονται πλεον προσιτοί λογω παλαιότητας και λόγω έλλειψης....usb.
Οπότε η διαφορά στο αναλογικό-τροφοδοσία προκύπτει από το ότι μιλάμε για διαφορετικής κατηγορίας μηχανήματα.
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πιο συγκεκριμένα, στα 2χιλιάρικα βρισκεις accuphase dp77. Ποιο σύγχρονο player μπορεί να το πλησιάσει σε αυτά τα λεφτά;
Κατασκευαστικά δεν φαίνεται να έχει και πολλές διαφορές από το πχ Yamaha CD S2000.
Για το πώς ακούγεται δεν μπορώ να ξέρω.
Δεν αμφιβάλλω ότι στα vintage μεταχειρισμένα μπορούν να βρεθούν ευκαιρίες αλλά και στα νέας γενιάς υπάρχουν πολύ σοβαρά player σε σχετικά καλές τιμές ειδικά αν τα ψάξουμε και αυτά στα μεταχειρισμένα.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Κάποια που η αγορά τους αξίζει είναι και σήμερα πανάκριβα. Όσα είναι φθηνά, είναι γιατί δεν αξίζει η αγορά τους.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Έχει νόημα η αγορά ακριβών ( ή πανάκριβων) CD player των 90's σήμερα;

Αυτό το ρημάδι το μυθικό το blue sky κανένας σαλονικιος δεν το χει να το ακουσουμε;

O supersonic νομίζω έχει .
Είχε και ο Κακαλιός αλλά πήγαινε πακέτο μαζί με 6 τόμους Παπυρος Λαρους
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αν έβρισκα σε λογικές 'μνημονιακές' τιμές κάποιο παλιό ,και ήξερα ότι υπήρχε ανταλλακτική leizer θα το έπαιρνα..
Σ ένα ψάξιμο που έκανα κατά τον Μάρτη,αλλά και παλιότερα ένας 'τίμιος' εισαγωγέας,αλλά με πολύ γνώση για το αντικείμενο,μου ξανα-είπε ότι σε σημερινές τιμές για να πιάσω τον ήχο του 506.20 πρέπει να πάω σε κατηγορία 3000 ευρώ.
Εγώ συστήνω επίσης το Karik 3 ,γιατί λένε επισκευάζεται κάπου και παίζει φοβερά,σε σύγκριση με πανάκριβα,βρίσκεται κάπου στα 450-700 ευρώ.
Επίσης 506/508.24..
Meridian G07/08 ,η επόμενη σειρά ,φοβερά μηχανάκια,αλλά ακόμα παίζουν σε ψιλές τιμές ...
κάποιος που έχει μεγάλη 'δισκοθήκη' π.χ 5000 και πάνω ,μπορεί να ρισκάρει με 'προ-τελευταίας γενιάς' εργαλείο.
https://www.hifi-forsale.co.uk/more...be_CD_player&p=cdplayer&prod_id=59714&offset=
Ένα άλλο παλιό αξιόλογο μηχανάκι ήταν και το caspian...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Τελικά απ ότι κατάλαβα δεν αξίζει.. Το ρίσκο είναι το laser και τα μηχανικά μέρη που αργά ή γρήγορα θα χαλάσουν και θα πρέπει να δίνεις πάλι λεφτά αν βρεις ανταλακτικό ή αλλίως σκουπίδια...
οπότε πάμε σε ένα καλό και "φτηνό" cd player του σήμερα κάτι σαν το marantz 6006 και ένα ξεχωριστό dac που δεν έχει μηχανικά μέρη και κρατάει
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Έχει νόημα η αγορά ακριβών ( ή πανάκριβων) CD player των 90's σήμερα;

Τελικά απ ότι κατάλαβα δεν αξίζει.. Το ρίσκο είναι το laser και τα μηχανικά μέρη που αργά ή γρήγορα θα χαλάσουν και θα πρέπει να δίνεις πάλι λεφτά αν βρεις ανταλακτικό ή αλλίως σκουπίδια...
οπότε πάμε σε ένα καλό και "φτηνό" cd player του σήμερα κάτι σαν το marantz 6006 και ένα ξεχωριστό dac που δεν έχει μηχανικά μέρη και κρατάει

O καθένας κάνει τις επιλογές του .Πάντως ακόμη και με τη χρήση του ίδιου dac τα transport ακούγονται διαφορετικά .
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Τελικά απ ότι κατάλαβα δεν αξίζει.. Το ρίσκο είναι το laser και τα μηχανικά μέρη που αργά ή γρήγορα θα χαλάσουν και θα πρέπει να δίνεις πάλι λεφτά αν βρεις ανταλακτικό ή αλλίως σκουπίδια...
οπότε πάμε σε ένα καλό και "φτηνό" cd player του σήμερα κάτι σαν το marantz 6006 και ένα ξεχωριστό dac που δεν έχει μηχανικά μέρη και κρατάει

Εξαρτάται. Για πολλά cd player του παρελθόντος υπάρχουν ακόμα οδηγοί λέιζερ, σε τιμές που κυμαίνονται απο 50 ευρώ μέχρι 300. Το drive γενικά δεν είναι αναλώσιμο, σαν την βελόνα του πικάπ, μπορεί να δουλεύει πολλές χιλιάδες ώρες πριν φθαρεί. Μπορείς να βρεις μερικά μηχανήματα που σε ενδιαφέρουν, να βρεις ποιο λέιζερ φοράνε και να περάσεις μια βόλτα απο ebay να δεις αν υπάρχουν για αγορά και πόσο κοστίζουν.