Fujifilm X100

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Μέσα στον κατακλυσμό νέων Mirrorless Και στο κυνήγι της τελειότητας έπεσε στα χέρια μου (σε τιμή χώμα) μια Fuji X100 και είπα να γράψω ένα mini review για αυτή κρίνοντάς την και σύμφωνα με την τρέχουσα τιμή σε μεταχειρισμένη που δεν ξεπερνάει τα 300-350 ευρώ.
Σε πρώτη φάση η μηχανή είναι πανέμορφη, θα έλεγα μια από τις ομορφότερες της αγοράς, αν και είναι και θέμα γούστου το συγκεκριμένο, πάντως χαίρεσαι να την χαζεύεις και να την κρατάς.
Η ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή με πάνω και κάτω πλακέτες μαγνησίου και ροδέλες κουμπιά μεταλλικά.
Η εργονομία, παρόλο ότι μιλάμε για την πρώτη υλοποίηση της X100 και μηχανή του 2011, είναι και αυτή σε πολύ καλά επίπεδα, ροδελίτσες, 2 προγραμματιζόμενα κουμπιά, διακόπτες είναι όλα εκει να κάνουν την δουλειά τους και να προσφέρουν αυτή την διαφορετικότητα στον χειρισμό που προσφέρει η Fuji θυμίζοντας μηχανές του παρελθόντος. Προσωπικά ίσως να ήθελα 1-2 ακόμα προγραμματιζόμενα κουμπιά άλλα μέχρι εκει.
Ολα τα λεφτά πάνω στην μηχανή είναι το σκόπευτρο, έχεις ταυτόχρονα και OVF και EVF και γενικότερα χαίρεσαι να βάζεις το μάτι σου σε αυτό. Το EVF περιέργως είναι αρκετά καλό για τόσο παλιά μηχανή, άλλα σίγουρα δεν συγκρίνεται με σύγχρονες υλοποιήσεις, καθώς υστερεί σε ανάλυση, φωτεινότητα και έχει και ένα μικρό Lag, άλλα συνολικά δεν θα προβληματίσει η χρήση του.
Χαμηλή ανάλυση και σχετικά μικρή 2,8 ίντσες είναι και η οθόνη της μηχανής που αρχικά ξενίζει, άλλα η καλή φωτεινότητα, η καλή θέαση κάτω από τον ήλιο και τα όμορφα χρώματα που αποδίδει καλύπτουν ε ένα βαθμό τις αδυναμίες της.
Το μενού της μηχανής δείχνει μεν τα χρονάκια του, άλλα είναι εύκολο και λειτουργικό.
Περνώντας στον αισθητήρα και στον επεξεργαστή που είναι και το κυρίως ζουμί θα έλεγα ότι τα πράγματα είναι πολύ θετικά, ο Bayer αισθητήρας 12mp της Fuji κάνει τρομερή δουλειά και με την βοήθεια των Film Somulation βγάζει πάρα πολύ όμορφα Jepg και πολύ ιδιαίτερο ασπρόμαυρα Jpeg που εντυπωσιάζουν. Ο θόρυβος κρατιέται χαμηλά ακόμα και σε Iso 3200 και το Dynamic range δεν απέχει και πολύ από σύγχρονες μηχανές. Δυστυχώς δεν έχει τα σύγχρονα film simulation της fuji όπως το Acros και Clasic chrome.
Η μηχανή με τα αλλεπάλληλα updates της Fuji έχει γίνει πλέον αρκετή γρήγορη σε λειτουργία, ανοίγει και κλείνει γρήγορα, περιηγήσε στα μενού αξιοπρεπέστατα και συνολικά χωρίς να διεκδικεί δάφνες ταχύτητας, είναι απόλυτα λειτουργική και χρηστική.
Για την εστίαση δε, περίμενα το χάλι το μαύρο άλλα τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, σε saf εστιάζει σχετικά γρήγορα και με εντυπωσίασε ότι ακόμα και σε κακό φωτισμό κατάφερνε να εστιάζει σχεδόν πάντα σωστά έστω και με μια μικρή καθυστέρηση, σε καθημερινή χρήση και με προσεκτικό χειρισμό ένας μέσος χρήστης δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό θέμα.
Φυσικά το CAF το ξεχνάς, αν ο σκοπός είναι το tracking, sport φωτογράφηση κλπ. απλά κοιτάς κάτι άλλο.
Οπως κοιτάς κάτι άλλο αν ενδιαφέρεσαι για βίντεο, δεν υπάρχει καν λόγος να αναλύσω παραπάνω το θέμα του βίντεο.
Σημαντικό για την μηχανή είναι το Leaf shutter που δίνει την δυνατότητα συγχρονισμό με το ενσωματομένο flash μέχρι 1/2000!! και επιπλέον προσφέρει αν το ζητήσεις εντελώς αθόρυβη λειτουργία της μηχανής. Εξίσου σημαντικό και το ενσωματωμένο ND φίλτρο 3 stop.
Κάποια πράγματα που με εντυπωσίασαν ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας ότι μιλάμε για μηχανή του 2011 είναι ότι έχει Focus peaking στο Manual focus, ηλεκτρονικό αλφάδι, minimum shutter speed στο Auto iso, panorama μέσα στην μηχανή (Nikon, Pentax, Canon, Olympus δεν το έχουν ανακαλύψει ακόμα!!) και εκτενές Bracketing ακόμα και σε iso, film simulation κλπ.
Τέλος ο φακός της μηχανής (35mm σε FF) είναι αρκετά καλός με ελάχιστες παραμορφώσεις, δεν είναι super sharp στο F2 και σε κοντινά θέματα βγάζει ένα softness άλλα συνολικά έχει μια ιδιαίτερη χροιά και δεν θα προβληματίσει με την συνολική του απόδοση.

Σαν τελικό συμπέρασμα θα έλεγα ότι η μηχανή στην τιμή που πουλιέται πλέον είναι μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία για όποιον θέλει κάτι διαφορετικό, μια μηχανή με ιδιαίτερη αίσθηση που σε κάνει να θέλεις να βγεις και να φωτογραφίσεις. Είναι χρήσιμη και για κάποιον που θέλει έναν φακό 35mm σε FF, αντί να πάρει έναν τέτοιο φακό για το σύστημά του μπορεί να δοκιμάσει να πάρει μια Fuji X100 και δεν θα βγει χαμένος. Τα αποτελέσματα που δίνει είναι πολύ καλά και νομίζει αξίζει να την έχει κάποιος στην κατοχή του σαν δεύτερη μηχανή ή σαν μηχανή όταν τον πιάνουν οι καλλιτεχνικές του ανησυχίες.
Και επειδή καλά τα λόγια άλλα οι φώτος είναι που μετράνε παρακάτω και μερικά δείγματα jpeg κατευθείαν από την μηχανή χωρίς καμία επέμβαση.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
44248935182_69219457f9_b.jpg
[/url]DSCF1637 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

44248928182_525a108ea4_b.jpg
[/url]DSCF2060 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

44248926362_196fc45a59_b.jpg
[/url]DSCF2086 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

43390791945_7155c3cf90_b.jpg
[/url]DSCF2160 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

43390790545_552b0a5e32_b.jpg
[/url]DSCF2236 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

43390786765_4cf1303480_b.jpg
[/url]DSCF2268 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Με την x100 βλέπω μεγαλύτερη δημιουργικότητα στις φωτογραφίες σου .Θα μπορούσα να προτείνω και άλλες μηχανές μεταχειρισμένες ή από grey market με x-trans II αισθητήρα ,όπως x-t1 ,x-pro1,x-e2 ,x-t10 με 18-55 ,αλλά η νέα x-t100 δελεάζει ακόμη περισσότερο .Ακόμα χρησιμοποιώ την Χ-Τ1 με το iridient.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Ευχαριστώ, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο δεν συμπαθώ πολύ τον Xtrans II και γενικότερα δεν θέλω και άλλη μια μηχανή με εναλλάξιμους φακούς, για μένα το μεγάλο ατού της σειράς X100 είναι το μαγικό υβριδικό σκόπευτρο και ότι συνολικά έχω έναν φωτεινό φακό f2 σε ένα πακέτο αρκετά λεπτό να το βάλω και σε τσέπη, πρόσθεσε και το Leaf shutter που είναι φοβερό για τις σκιές στα πρόσωπα σε έντονο ήλιο οπότε έδεσε το γλυκό!!
Τέλος μου αρέσει πολύ εμφανισιακά η σειρά Χ100 και με κάνει να θέλω να φωτογραφίσω, εντελώς υποκειμενικό το συγκεκριμένο ζήτημα άλλα παίζει μεγάλο ρόλο για μένα, οι άλλες μηχανές της Fuji δεν με ''τραβάνε'' τόσο.
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
486
με prime φακο το θεμα το ψαχνεις λιγο περισοτερο νομιζω .. και εγω θα ηθελα ξανα μια μηχανη με prime φακο.. καλοι και οι ζοομ αλλα προσοπικα μιλωντας με κανουν να βιαζομαι .
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ωραία παρουσίαση και ωραίες φωτογραφίες.
Σε κάνει μάγκα η Fuji στα jpeg και σε καλομαθαίνει.
Αν θυμάμαι καλά δεν περίμενες και μια X-T20;
Η X-T100 βλέποντας από δείγματα είναι τελικά σούπερ μηχανή στα χρήματα της, στα 550 ευρώ με τον 15-45 δεν έχει αντίπαλο στη φωτογραφία.
 

Pogolas

Senior Member
14 March 2012
411
Αχαρναί-Αττική
Ευχαριστώ, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο δεν συμπαθώ πολύ τον Xtrans II και γενικότερα δεν θέλω και άλλη μια μηχανή με εναλλάξιμους φακούς, για μένα το μεγάλο ατού της σειράς X100 είναι το μαγικό υβριδικό σκόπευτρο και ότι συνολικά έχω έναν φωτεινό φακό f2 σε ένα πακέτο αρκετά λεπτό να το βάλω και σε τσέπη, πρόσθεσε και το Leaf shutter που είναι φοβερό για τις σκιές στα πρόσωπα σε έντονο ήλιο οπότε έδεσε το γλυκό!!
Τέλος μου αρέσει πολύ εμφανισιακά η σειρά Χ100 και με κάνει να θέλω να φωτογραφίσω, εντελώς υποκειμενικό το συγκεκριμένο ζήτημα άλλα παίζει μεγάλο ρόλο για μένα, οι άλλες μηχανές της Fuji δεν με ''τραβάνε'' τόσο.

Και εμένα, δεν μου άρεσε ο σύγχρονος αισθητήρας της Fuji. Συγκεκριμένα, απογοητεύτηκα από το χρώμα και την ηφή των φωτογραφίων της Χ-Τ2. Το αποτέλεσμα που μου έδινε η Χ-Μ1, ήταν πιο ευχάριστο.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Re: Απάντηση: Fujifilm X100

Ωραία παρουσίαση και ωραίες φωτογραφίες.
Σε κάνει μάγκα η Fuji στα jpeg και σε καλομαθαίνει.
Αν θυμάμαι καλά δεν περίμενες και μια X-T20;
Η X-T100 βλέποντας από δείγματα είναι τελικά σούπερ μηχανή στα χρήματα της, στα 550 ευρώ με τον 15-45 δεν έχει αντίπαλο στη φωτογραφία.

Ευχαριστώ!
Ναι την είχα πάρει την Χ-Τ20 άλλα λόγω κάποιον οικονομικών δυσκολιών την έδωσα σε συνάδελφο όσο την αγόρασα, έτσι και αλλιώς δεν με έπαιρνε να συντηρώ 3 συστήματα μιας και έχω ήδη 2 που δεν τα αποχωρίζομαι (Olympus-Canon), έτσι την fuji θα την έχω για το κάτι διαφορετικό που προσφέρει η σειρά Χ100.
Η X-T100 είναι εξαιρετική περίπτωση, πήρε και σήμερα μάλιστα Update, αν φτιάξουν λίγο με firmware updates την εστίαση (ειδικά στο βίντεο) θα είναι super μηχανή.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Re: Απάντηση: Fujifilm X100

Και εμένα, δεν μου άρεσε ο σύγχρονος αισθητήρας της Fuji. Συγκεκριμένα, απογοητεύτηκα από το χρώμα και την ηφή των φωτογραφίων της Χ-Τ2. Το αποτέλεσμα που μου έδινε η Χ-Μ1, ήταν πιο ευχάριστο.

Είναι βασικά και θέμα γούστου, προσωπικά δεν έχω πειστεί με τους X-Trans αισθητήρες άλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση....
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
με prime φακο το θεμα το ψαχνεις λιγο περισοτερο νομιζω .. και εγω θα ηθελα ξανα μια μηχανη με prime φακο.. καλοι και οι ζοομ αλλα προσοπικα μιλωντας με κανουν να βιαζομαι .

Αυτό είναι αλήθεια, με την Χ100 επειδή περιορίζεσαι, αναγκάζεσαι να ψάχνεις καλύτερα τα κάδρα σου και στο τέλος πολλές φορές έχεις καλύτερα αποτελέσματα από ότι αν είχες έναν φακό ζουμ. Βασικά ο φακός ζουμ είναι ευκολία άλλα σε κάνει και τεμπέλη.
Σε κάθε περίπτωση η Χ100 είναι μια μηχανή που σε κάνει να θέλεις να βγεις έξω και να φωτογραφήσεις, μέσα σε 3 εβδομάδες που την έχω, έχω τραβήξει πάνω από 3.000 φώτος μαζί της.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Το καλό με τα έτοιμα αρχεία JPG της Fuji είναι ότι ακόμα και απλές καθημερινές φώτος που θα τις τράβαγες με το κινητό σε άλλες περιπτώσεις, εδώ ζωντανεύουν.

30533095128_9d23a157a9_b.jpg
[/URL]DSCF2116α by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Re: Απάντηση: Fujifilm X100

Είναι ζωντανό το καλαμάρι.
Για την ηλικία της η Χ100 παίζει μεγάλη μπάλα.

Παναγιώτη έτσι είναι, κυνηγάμε και αγοράζουμε μόνο νέα μοντέλα απαξιώνοντας τα παλιά. Τα σνομπάρουμε και δεν θέλουμε ούτε να βλέπουμε μπροστά μας. Και όμως εκει έξω κρύβονται διαμάντια με τιμές χώμα. Η Fuji Χ100 είναι ένα τέτοιο ξεχασμένο διαμάντι, με 300 ευρώ (ίσως και λιγότερα) που την βρίσκεις εκει έξω παίρνεις μια πανέμορφη μηχανή, στιβαρή μεταλλική, με φοβερό σκόπευτρο, φωτεινό φακό Prime Και αρχεία Jpeg Να τα πιεις στο ποτήρι, τι άλλο να ζητήσει κανείς με 250-300 ευρώ??
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
εχει προβλημα παντως με τα κοντινα θεματα...η φωτο που εβαλες ειναι θολη (ολες οι x100 το ειχαν αυτο)
Ειναι ο μονος λογος που δεν τη σκεφτηκα (κι επισης οτι δεν τη βρισκω πουθενα σε τετοια τιμη).
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
εχει προβλημα παντως με τα κοντινα θεματα...η φωτο που εβαλες ειναι θολη (ολες οι x100 το ειχαν αυτο)
Ειναι ο μονος λογος που δεν τη σκεφτηκα (κι επισης οτι δεν τη βρισκω πουθενα σε τετοια τιμη).

Στα κοντινά θέματα ειδικά σε f2-f2,8 έχει όντως θέμα, η φώτο που έβαλα είναι σε F5,6 και δεν νομίζω ότι είναι θολή (ίσως έπρεπε να το πάω και f8 βέβαια), έχω εστιάσει στο κάτω μέρος του καλαμαριού. Δεν ξέρω εμένα μια χαρά μου φαίνεται.