Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 3 απο 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 30

Θέμα: Fujifilm X100

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Re: Fujifilm X100

ακομα και στο 5.6 ειναι θολη.... δεν φημιζετασι για την οξυτητα αυτος ο φακος.
    Το εχει σε ολες τις μηχανες της η fuji της σειρας αυτης.

Πιο πολυ ειναι για street photo... που τα θεματα σου ειναι σχετικα μακρια.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Πάντως και σε κόντρα ήλιο με το DR στο maximum μέσα στην μηχανή κρατάει αρκετά καλά.

[IMG]DSCF2461 by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Σπυρου Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και στο 5.6 ειναι θολη.... δεν φημιζετασι για την οξυτητα αυτος ο φακος.
    Το εχει σε ολες τις μηχανες της η fuji της σειρας αυτης.

Πιο πολυ ειναι για street photo... που τα θεματα σου ειναι σχετικα μακρια.
    Εμένα δεν μου φαίνεται θολή η συγκεκριμένη φώτο, άλλα οκ ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρντ, προσωπικά δεν κάνω ποτέ ατελείωτο ζουμ και να ψάχνω pixel pixel, και γενικότερα δεν κυνηγάω το τέλειο Sharpness. Σε οθόνη 27 ιντσών 4Κ που την βλέπω τώρα σε 100% μεγέθυνση φαίνεται αψεγάδιαστη και έτοιμη για εκτυπώσεις ακόμα και για Α4....τώρα αν κάποιος κάνει ατελείωτο Crop και τυπώνει αφίσες οκ δεν κάνει η μηχανή και δεν βοηθάνε και τα 12mp του αισθητήρα. Το έγραψα και εγώ κοντά ειδικά σε f2-f2,8 έχει ένα θεματάκι άλλα οκ δεν είναι και κάτι συγκλονιστικό και γενικά ακούγονται πολλές υπερβολές.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Τήνος / Ελλάς

Απάντηση: Fujifilm X100

Την άνοιξα κα εγώ και τη ζουμάρω στο Flickr και δεν την βλέπω θολή.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Γενικά πάντως, βρίσκει κανείς μηχανές διαμάντια από το '12-13 και μετά για ένα κομμάτι... Παντεσπάνι. Το κυνήγι του καινούργιου είναι κακή συνήθεια - και κοστοβόρα...

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X304L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δημήτρης
    ----------------------------------------------
    Remember that the camera lies between the subject and the photographer and is the least important of the three!

αξιόλογες απόψεις: http://pitsirikos.net/

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Στο βίντεο είναι που χαλάει η μαγιά στις παλιές μηχανές.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Απάντηση: Re: Fujifilm X100

Βρε παιδιά θολή δεν είναι τόσο η φωτό αλλά στο 5.6 έπρεπε να ξυρίζει από άκρη σε άκρη, εμένα άλλο με ενοχλεί , ποιος ο λόγος να βάζεις ένα φωτεινό φακό και να πρέπει να τον κλείσεις 2-3 στοπ για να πάρεις σωστή φωτό , ειδαλως ο Νίκος θα είχε βγάλει τη φωτογραφία στο 2.8-3.5 (εκτός και αν ήθελε να το βγάλει όλο εστιασμένο που και πάλι δεν βγήκε). Κάπου γίνονται παραχωρήσεις στις compact λύσεις μηχανων.

Το ίδιο θέμα είχε και η LX100 στα 24 mm στα άκρα με ανοιχτό τον φακό και γιαυτό τη σούταρα μετά από μια βδομάδα που την είχα στα χέρια μου (την επερνα μτχ. και λιγότερο από 300€ και τραβάει και 4Κ και έχει και σταθεροποίηση).

ΥΣ
    η φωτό με την πιπεριά σούπερ αλλά μιλάμε για κεντρικό θέμα με 20-30% κάλυψη.
    Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ZD25mm, ZD 150mm, ZD SWD 50-200mm, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
    Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
    Συστημα m4/3 : Olympus ΕΜ1.2, PenF, EPL5(IR), GF-7+12-32mm+35-100mm, Leica 8-18mm, mZD 12-100, Lumix 100-300 mkII, mZD 8mm fisheye, PL 15mm
    , Lumix 20mm, PL 25mm, Voiglander 25mm, mZD 45mm, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από _tzo_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο βίντεο είναι που χαλάει η μαγιά στις παλιές μηχανές.
    Ετσι είναι Γιάννη, φωτογραφικά οι παλιές μηχανές στέκονται μια χαρά και σήμερα, σε βίντεο δυστυχώς όχι. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει το βίντεο και δεν έχει και άλλη μηχανή τότε έχει σοβαρό θέμα με αυτές τις παλιές.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Re: Απάντηση: Re: Fujifilm X100

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από kbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά θολή δεν είναι τόσο η φωτό αλλά στο 5.6 έπρεπε να ξυρίζει από άκρη σε άκρη, εμένα άλλο με ενοχλεί , ποιος ο λόγος να βάζεις ένα φωτεινό φακό και να πρέπει να τον κλείσεις 2-3 στοπ για να πάρεις σωστή φωτό , ειδαλως ο Νίκος θα είχε βγάλει τη φωτογραφία στο 2.8-3.5 (εκτός και αν ήθελε να το βγάλει όλο εστιασμένο που και πάλι δεν βγήκε). Κάπου γίνονται παραχωρήσεις στις compact λύσεις μηχανων.

Το ίδιο θέμα είχε και η LX100 στα 24 mm στα άκρα με ανοιχτό τον φακό και γιαυτό τη σούταρα μετά από μια βδομάδα που την είχα στα χέρια μου (την επερνα μτχ. και λιγότερο από 300€ και τραβάει και 4Κ και έχει και σταθεροποίηση).

ΥΣ
    η φωτό με την πιπεριά σούπερ αλλά μιλάμε για κεντρικό θέμα με 20-30% κάλυψη.
    Και τα 2 Κώστα, και έκλεισα το διάφραγμα για να έχω τα περισσότερα σε εστίαση (αν και ήθελε να το κλείσω και άλλο) και απέφυγα το f2-f2,8 καθώς εκει σε κοντινά θέματα έχει ένα θέμα ο φακός.
    Γενικότερα σε θέματα σε απόσταση κάτω από 1-1,2 μέτρο πρέπει να πας τουλάχιστον σε f4 για να έχεις sharp φώτος. Από εκει και πέρα δεν έχει κανένα θέμα και με f2.
    Συνολικά να έχεις Prime φωτεινό φακό και να είναι και μια σταλιά σε πάχος άλλα και να είναι και sharp από τέρμα ανοιχτός είναι πολύ δύσκολο (εξαιρείται ο Canon 22mmf2 που είναι φακός πρότυπο και οικονομικός).
    Για αυτό το λόγω θεωρώ ότι είναι λάθος της Fuji Που κράτησε τον ίδιο φακό στην Χ100Τ άλλα ακόμα περισσότερο στην ακριβή και νέα Χ100F.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2011

Απάντηση: Fujifilm X100

Η παραπάνω μηχανή (x100) για φωτογραφίες βέβαια καθώς και οι lx100 , rx10m1 rx100m1 fz1000 για φωτο-βίντεο δεν έχουν αντίπαλο όσον αφορά το κόστος/απόδοση σε τιμές που βρίσκονται σήμερα .

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Σελίδα 3 απο 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης