Sony DSC-HX99

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Η κόμπακτ Sony DSC-HX99 ανακοινώνεται σήμερα, με 24-720 ζουμ.

H Sony φόρτωσε και στην κόμπακτ με τον μικρό αισθητήρα όλα τα καλούδια:

Bionz Χ επεξεργαστή με Front-End LSI
Eye AF
0,09'' AF
4Κ με Full Sensor readout
Οθόνη αφής
10 καρέ το δευτερόλεπτο με buffer 140 καρέ
Zoom Assistant για στιγμιαία ευρύτερο κάδρο
Υποστήριξη RAW μέχρι 6400iso
Προγραμματιζόμενες λειτουργίες στο δαχτυλίδι του φακού
My Menu για αποθήκευση μέχρι 30 επιλογών για άμεση πρόσβαση
Πλήρη κλίση της οθόνης και όχι μόνο προς τα πάνω

520 Eυρώ
500 Ευρώ η DSC-ΗΧ95 χωρίς οθόνη αφής

https://sonycam.news/2018/08/30/sony-dsc-hx99/
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
cx64420_top_close-large.jpg
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Ενδιαφέρουσα μηχανή, άλλα λίγο ο σκοτεινός φακός λίγο ο μικρός αισθητήρας την κάνουν μηχανή καθαρά για μέρα, ενώ ξεχνάς εντελώς τον έλεγχο στο βάθος πεδίου.....νομίζω καθαρά μηχανή για κατόχους κινητού που θέλουν πιο μεγάλο ζουμ.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sony DSC-HX99

Αλλά με μικρό αισθητήρα που σημαίνει ότι χάνει το βασικό πλεονέκτημα της rx100 σειράς.

Φτυστή εξωτερικά εννοούσα. Εννοείται ότι υπερέχει σε πολλά σημεία η RX100VI.

Στα τεχνικά πρώτη φορά βλέπουμε να πλησιάζει τόσο η HX την RX σειρά.
4K για πρώτη φορά, και με full sensor readout.
Eye AF
Bionz X επεξεργαστής

Μίνι-RX100VI θα τη χαρακτήριζα.

Μια χαρά μηχανούλα ως επέκταση του κινητού για snapshots και πολύ καλής ποιότητας 4Κ βίντεο με καλό φως.
4K/25p/100M
1080/100p/100M
Proxy recording ταυτόχρονα δεύτερο αρχείο βίντεο για sharing
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Eίχα την παλιά της σειράς HX9V για την εποχή της καλό 1080/60 stabilized & clean HDMI out αλλά δέν τράβουσε RAW..
H νέα μιά χαρά δείχνει όταν πέσει η τιμή της.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Θα προτιμούσα να ειχε ενα 10-12ράκι αισθητήρα ωστε να δινει και καλύτερο SNR σε υψηλά ISO. θα ηταν ιδανική travel camera.

Με compact δεν θα παει κανεις για μεγάλα printouts, αλλα για οθόνες.

ps. εχει και EVF!

CX64420_rear_EVF-Large-620x492.jpg


δεν μπορεί να το δηλώσει πιο ξεκάθαρα η sony το σε ποιους απευθύνεται :)

https://www.youtube.com/watch?v=4XGnjJSxE-s
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Είναι απίστευτη όμως η Sony, σε αυτήν εδώ βάζει grip (μικρό, μεγάλο, δεν έχει σημασία), αλλά όχι στις RX100, που πρέπει να το πάρεις πρόσθετο (ή να πάρεις aftermarket)! Λες και δεν είναι από τα σημεία που συνεχώς τονίζονται ως αρνητικά σε αυτή τη σειρά, από το πρώτο μοντέλο...

ΥΓ. Τώρα αυτή τη διαφοροποίηση που έχει, HX99 με touch screen, και HX95, χωρίς touch screen, με 20 ευρώ διαφορά... Τι νόημα έχει... :BDGBGDB55:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,166
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Sony DSC-HX99

τι λέτε βρε ? Το γκριπάκι των rx100 εχω βαλει στις λιλιπούτειες m43 μηχανές , τώρα είναι στην GF7 της γυναίκας μου, αν δεν υπηρχε τι θα έβαζα ? :flipout:
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
τι λέτε βρε ? Το γκριπάκι των rx100 εχω βαλει στις λιλιπούτειες m43 μηχανές , τώρα είναι στην GF7 της γυναίκας μου, αν δεν υπηρχε τι θα έβαζα ? :flipout:
Χα, χα, καλό! Κι εγώ το πήρα για την V, αλλάζει τελείως το πιάσιμο. Αλλά για το γμτ, βρε γμτ! :smash: :Banane0:
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sony DSC-HX99

Το κολλημένο από μαμά γκριπάκι στην HX και όχι στην RX έχει λογική.

1) Για την RX υπάρχει υποβρύχια θήκη τόσο από Sony όσο και από τρίτους κατασκευαστές. Η προεξοχή ενός ενσωματωμένου γκριπ θα ενοχλούσε.
2) Οι RX είναι premium μοντέλα, που οι αγοραστές τους συνήθως θέλουν να έχουν την επιλογή τι γκριπάκι θα επιλέξουν από τα πολλά διαθέσιμα, ώστε να έχουν το custom look και feel που θέλουν.
3) Υπάρχουν κάτοχοι που προτιμούν τo clean cut look χωρίς γκριπ.
4) Ασφάλεια σε τόσο μικρή μηχανή ένα μικρό γκριπάκι προσθέτει ελάχιστη. Το λουράκι καρπού/δακτύλου είναι που θα σώσει.

Από την άλλη, οι αγοραστές HX δεν θα ασχοληθούν τόσο με τη μηχανή τους, οπότε το κολλημένο από μαμά γκριπάκι έχει νόημα.

Ότι έβγαλαν δύο μοντέλα, με και χωρίς touch, με 4% μόλις διαφορά στην τιμή κι εγώ το βρίσκω παράξενο και περιττό.
Το touch απενεργοποιείται από το μενού.
Μάλιστα οι μηχανές έρχονται με απενεργοποιημένο το touch, και ο χρήστης το ενεργοποιεί ο ίδιος.
Για κάποιον λόγο κάποιος μεγάλος εκεί στη Sony δεν γουστάρει το touch στις μηχανές, και τώρα με το ζόρι συμφωνεί να μπει, επειδή το απαιτεί ο κόσμος.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Καλά τώρα βρε Γιάννη, αστεία πράγματα. Πόσες RX100 πωλούνται σε σχέση με το πόσες αδιάβροχες θήκες πωλούνται γι αυτές; Άσε που κι αυτές κάτι θηρία έχω δει να είναι (αυτές πχ που έβαλες στο νήμα της 6), και εύκολα θα μπορούσαν να σχεδιαστούν γύρω από την ίδια μηχανή αν είχε και grip.

Το ίδιο και το 2, τι επιλογές δηλαδή αντίστοιχες δίνονται σε πολύ ακριβότερες μηχανές; Το ίδιο και για την ασφάλεια, αλλά και την σταθερότητα. Κράτα την ίδια μηχανή με το γκριπ, κάνοντας ποδήλατο, και χωρίς αυτό! Τι θα γλυστρίσει πιο εύκολα από τα χέρια σου (έχω και το λουράκι πάνω της πάντως); Άσε με το grip που μοιάζει και με G7X II που έχω, ξαδερφάκι τώρα! :afro:

Απλά είναι παράξενη η Sony, δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει του κεφαλιού της. Θυμάμαι να το κάνει δεκαετίες στα προϊόντα της, όχι μόνο φωτογραφικά.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sony DSC-HX99

Τι κι αν το κολλάνε στο εργοστάσιο, τι κι αν το κολλάει ο κάτοχος, εφόσον θέλει, όποιο θέλει και όταν το θέλει.
Το προαιρετικό γκριπ αφήνει το πεδίο ελεύθερο για όποιο custom γκριπ θέλει ο καθένας.
Υπάρχουν και γκριπ που είναι αφαιρούμενα, που βιδώνουν από κάτω.
Υπάρχουν και μεταλλικά που προεκτείνονται προς τα κάτω και γίνονται πλήρη γκριπ.
Μέχρι και cage έχει βγει με ξύλινη χειρολαβή.
Ακόμη και την custom επικάλυψη δερματίνης στο σώμα διευκολύνει η έλλειψη ενσωματωμένου γκριπ.

Τα πλεονεκτήματα είναι πολλαπλά να έρχεται γυμνό το σημείο του γκριπ, που υπερκαλύπτουν την γκρίνια όσων κατόχων πληρώνουν 10-20 ευρώ έξτρα για το αυτοκόλλητο γκριπ της αρεσκείας τους.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Οκ, ας το έδιναν μαζί με το πακέτο τότε. Αλλά σκρουτζ η Sony, για 10-15 ευρώ (τιμή λιανικής, που σημαίνει ότι σε αυτήν δεν στοιχίζει παρά κάτι ψιλά ένα πλαστικό grip) σε μηχανές που κινούνται σε αυτά τα επίπεδα τιμών... :music-smiley-005:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Re: Απάντηση: Sony DSC-HX99

Οκ, ας το έδιναν μαζί με το πακέτο τότε. Αλλά σκρουτζ η Sony, για 10-15 ευρώ (τιμή λιανικής, που σημαίνει ότι σε αυτήν δεν στοιχίζει παρά κάτι ψιλά ένα πλαστικό grip) σε μηχανές που κινούνται σε αυτά τα επίπεδα τιμών... :music-smiley-005:

Σιγά μην στο έδινε μαζί, εδώ σε πολλές μηχανές δεν δίνει καν φορτιστή ή σε κιτ πακέτα βάζει τον φακό πάνω στο σώμα για να μην σου δώσει καπάκια για το σώμα και το φακό....πάντως πέρα από την πλάκα η Pentax KP Και η Fuji X-T100 έχουν μέσα στην συσκευασία έχτρα μικρο Grip για να το βάλει πάνω ο χρήστης στο σώμα αν το επιθυμεί, ας το δει αυτό η Sony κακό δεν θα της κάνει. Με κόστος 2-3 ευρώ το πολύ κάνεις έναν κάτοχο χαρούμενο.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sony DSC-HX99

Να υπήρχε στο κουτί, έτσι ναι, φυσικά και δεν θα πείραζε.

Αλλά δεν παύει να είναι προαιρετικό αξεσουάρ, που δεν το θέλουν απαραίτητα όλοι.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε κάθε μηχανή να συνοδεύεται και από ζελατίνα/τζαμάκι προστασίας της οθόνης.
Πολλοί την παίρνουν έξτρα, αλλά όχι απαραίτητα όλοι.
Το ίδιο και με τις εργοστασιακές θήκες κ.ο.κ.