ερωτηση για ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Χαιρετω το forum. Ειχα τα Logitech z623 τα οποια περιμενα να τερματισουν καποια στιγμη για να ανέβω σε ποιοτητα οπως και εγινε. Στην αρχη σκεφτομουν ενισχυτη με δυο κολωνες και ξεχωριστη καρτα ηχου προκειμενου να τα χρησιμοποιο σαν ηχεια του υπολογιστη αλλα οπως καταλαβαινετε γκρινιαξε η γυναικα. Οποτε προκειμενου να αποφυγω καλωδιο σκεφτικα να το γυρισω σε ηχεια studio αυτοενισχυομενα. Εφοσον δεν θα αγορασω κατι ξεχωριστο το budget ειναι περιπου 300 (+20). Ψαξε ψαξε σε αυτη τη κατηγορια και σε αυτα τα λεφτα με κερδισε η edifier. Συγκεκριμενα κοιταω το SD880db και τα S1000db. Εαν τα εχει καποιος ας μου πει την γνωμη του η γενικα ας μου πειτε τη γνωμη σας για τα edifier. Εχω διαβασει πολλυ καλα reviews και για τα δυο. Αλλα τα sd880 συνδεεται με usb στο pc οποτε παρακαμπτω την καρτα ηχου γιατι στην ουσια εχει δικια του. Εχει και τρια modes τα οποια δεν ξερω αμα αξιζει να τα χρησιμοποιω γιατι ετσι και αλλιως θα δινω equalizer μεσω του pc αλλα στα reviews που διαβασα κανουν διαφορα. Αλλα χανει στην ενταση σε σχεση με τα s1000db τα οποια κοστιζουν 40 ευρω παραπανω. Ειναι ποιο δυνατα ποιο δυνατα και τα woofer αλλα δεν εχουν τη συνδεση με usb οποτε θα συνδεονται με οπτικη ινα. Αλλα δεν εχουν τα modes τα οποια δεν μπορω να καταλαβω αν θα κανουν διαφορα αλλα στα reviews το βαζουν σαν μειονεκτημα. Και για τα δυο διαβασα reviews και τα θεωρουν απιστευτα ηχεια σε αυτες τις τιμες. Για εμενα ενα + ειναι οτι και τα δυο εχουν Μπλε δοντι το οποιο με βολευει εφοσον πλεον οι περισσοτεροι εχουμε γινει ενα με το κινητο μας. Θα ήθελα να ακουσω τις αποψεις σας
 

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Εδω για να σας βοηθησω ακουω Power metal αλλα υπαρχουν και στιγμες αρκετες θα μπορουσω να πω που γυρναω στο παλιο μου ειδος psy trance. Στη metal τα logitech φυσικα ηταν αθλια αλλα οταν εβαζα psy trance το woofer εκανε παπαδες. Και για τα δυο διαβασα οτι ακομη και στο τερμα ακουγονται καθαρα χωρις να χανουν. Φυσικα δεν ειμαι επαγγελματιας και αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε και αλλα ηχεια μεχρι 300 με 320 αυτοενισχυομενα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Γενικά από όσα έχω διαβάσει η edifier είναι καλό vfm στην πολύ οικονομική κατηγορία. Η όποια φυσικά συνεπάγεται αρκετούς συνδυασμούς.
Τόσο που δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα αν τελικά είναι όντως αναβάθμιση σε σχέση με τα logitech που είχαν και ένα οποιο sub woofer.
Και όπως το σκέφτεσαι δεν καταλαβαίνω τι θεωρείς ότι θα γλυτώσεις από καλώδια. Θα έχεις μια οπτική μέχρι το ένα ηχείο (Το οποίο θέλει και ρευμα) και ένα καλώδιο από το ένα ηχείο στο άλλο. Μάλιστα τερματισμένο με βύσματα αρα το μήκος 5 μέτρων κάπου θα πρέπει να το κρύψεις.
Γενικά για τι χώρο το θέλεις και πως θα το στήσεις το συστημα;
Επίσης αν σε ενδιαφέρει το δικαναλο ενημέρωσε με να μεταφέρω το θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία.
Τέλος, καλώς ήρθες :)
 

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Τα logitech πραγματι εχουν ενα woofer τα οποια αναστατωνει το σπιτι αλλα απο ποιοτητα χανουν. Ειδικα αμα το σηκωσεις πανω απο τα 60% καταλαβαινεις τρελη παραμορφωση ειδικα στα ψιλα. Αμα καταληξω στα edifier ειτε στα ενα ειτε στο αλλο στα συνολο είναι τρια καλωδια 1)οπτικη ινα η καλωδιο usb 2)το καλωδιο που θα συνδεσεις τα ηχεια μεταξυ τους και 3)το ρευμα. Θα στειθουν μεσα στο σαλονι πανω στο επιπλο που εχω το pc αριστερα και δεξια απο την οθονη. Αμα παρω τα sd880db θα τα συνδεσω απευθειας στο pc ενω αμα παρω τα s1000db θα συνδεθουν μεσω οπτικης ινας στην καρτα ηχου creative χ-fi. Η γυναικα μου ξερει οτι αμα παρω ενισχυτη με ηχεια καταλαβαινει οτι αργοτερα σιγα σιγα θα βαζω πραγματακια για αυτο γκρινιαξε απο την αρχη..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Ας τα πάρουμε από την αρχή .
Χωρίς κανένα καλώδιο ηχείο δεν υπάρχει .
Στην καλύτερη θα έχουν της τροφοδοσίας αν συνδέονται με blue tooth .
Αν βγάλουμε αυτή τη περίπτωση ,τότε χρειάζεσαι τα καλώδια τροφοδοσίας και το -τα καλώδια σήματος .

Οπως είπε και ο Θανάσης πιο πάνω καλό θα είναι να μας πείς και το χώρο .

Καλώς ήρθες
 

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Ο υπολογιστης ειναι στο σαλονι το οποιο ειναι τετραγωνο περιπου 45 με 50 τμ. Τον εχω σε γωνια.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Αν ο χώρος σου είναι τόσο μεγάλος και σ αρέσει να ακούς σε υψηλές εντάσεις ,τότε οι παραμορφώσεις μάλλον είναι λογικό να υπάρχουν .
Μια λογική επιλογή είναι να επιλέξεις near field ακροάσεις .
 

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Δηλαδη ειτε εχω τα logitech ειτε τα edifier η οποιοδηποτε αυτοενισχυομενο monitor ηχειο ετσι και αλλιως θα εχω παραμορφωσεις?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Η λογική λέει (Για κάτι οικονομικο) jbl lsr 308 και αργότερα το sub τους. Θα χρειαστεί και μια κάρτα ήχου γύρω στα 100 ευρώ. Και θα αναβαθμιστείς ουσιαστικά.
 

Themistoklis

New member
30 August 2018
15
Εγω σκεφτηκα για τα 305 μαζι με εναν προενισχυτη η οπως ειπες να τα βαλω πανω στη καρτα ηχου (εξωτερικη εχω της Creative) εκτος αμα εννοεις καρτα ηχου πιο επαγγελματικη. Δεν ειμαι επαγγελματιας για αυτο ρωταω. Απο την αλλη ομως δεν χανεις γιατι δεν εχουν πληθος συνδεσεων (π.χ οπτικη ινα) και δεν εχουν πισω control για πριμα μπασα μονο για volume. Αμα αξιζουν τα 305 σαν κοστος ειναι το ιδιο γιατι ετσι οπως τα ειδα στο skroutz τα δυο θα κοστισουν 200 ευρω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία θα προτιμούσαν κάποια με balanced εξόδους και εγω καποια με γαλβανικη απομονωση στο usb και εξωτερικη τροφοδοσια, αλλά οκ. Το σημαντικο είναι ότι προσφέρει καλύτερη ποιότητα σε σχέση με την on board της μητρικής και δίνει και remote control.
Τα ηχεία τα έχω. Σε χώρο 3χ3,5 ήταν ιδανικά. Αλλά στο μόλις 35 τ.μ. σαλόνι μου, Ναι μεν οι εντάσεις σηκωνόταν αλλά γενικά ήταν Ναι μεν, αλλά...Αν μπορείς να φτάσεις τα οκταιντσα θα ήταν σημαντικά καλύτερα. Ειδικά αν εξασφαλίζες και μεγαλύτερο τρίγωνο. Τα άνοιγες δύο μέτρα μεταξύ τους. Βασικά πάρτα, πειραματισμού λίγο με την τοποθέτηση έχοντας κατά νου ότι η ιδανική τοποθέτηση για οποιοδήποτε ηχείο είναι σε ισοσκελες τρίγωνο με τη θέση ακρόασης και θα εκπλαγείς.
Σε σχέση με τα edifier, και μόνο η μελλοντική δυνατότητα τοποθέτησης sub καθώς και το όνομα της jbl είναι αρκετά για να προτιμήσω ακόμα και τα μικρά. Ειδικά αφού έχεις και μια κάρτα ήχου.