Marantz sr5012 και monitor audio bronze 5, αξίζει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zerocool7545

New member
10 June 2014
5
Γεια σας παίδες,
Μόλις αγόρασα τον marantz sr5012 avr και θέλω να βρω ηχεία κολώνες.Μου έχουν κάτσει στο μάτι, διαβάζοντας και πολλές κριτικές, τα monitor audio bronze 5.Μιας και είμαι ακόμα noobας, νέος στον χώρο, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο ενισχυτής θα καταφέρει να τα οδηγήσει αποτελεσματικά.Στο μέλλον θα προσθέσω και πίσω και κεντρικό ηχείο της σειράς bronze αλλά χωρίς sub.
Πρώτα με ενδιαφέρει η μουσική, εχω καταλήξει ότι ο monitor ήχος είναι πιο κοντά στα γούστα μου, αλλά να μπορώ να βλέπω και καμιά ταινία 😉
Είναι καλή επιλογή;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Γενικως όλη η σειρά bronze αξίζει απο ότι διαβάζω, καλός ήχος ξεκούραστος για μουσικη με διακρίσεις και λόγω υψηλης ευαισθησίας πιθανότατα θα είναι πιο εύκολα φορτία για τον ενισχυτή. Εκεί που μάλλον εισαι λάθος ειναι που θες να προχωρήσεις σε home cinema σύνθεση χωρίς sub το οποίο ειναι εκ των ουκ ανευ στις ταινίες. Αυτό συμβαινει γιατί αποδιδονται τα εφέ των ταινιών καλύτερα και επιπλέον δεν επιβαρύνεται ο ενισχυτής με την αναπαραγωγη των χαμηλων συχνοτητων με συνέπεια την υποδεέστερη απόδοση των κυρίως ηχείων.
 

zerocool7545

New member
10 June 2014
5
Δεν θέλω να διαθέσω τόσο πολύ χρήμα για να αγοράσω sub.Πιστεύετε ότι χωρίς sub ο ενισχυτής θα καταφέρει να οδηγήσει όλα τα ηχεία χωρίς να έχω προβλήματα υπερθέρμανσης;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Τα έχεις δει από κοντά τα Zensor 5; Είναι ολίγον... νάνοι για δαπέδου. Ταινία με αυτά θα δεις αλλά χωρίς χαμηλό. Άρα δεν θα την απολαύσεις.

Οπωσδήποτε θα χρειαστείς sub και οπωσδήποτε θα ελαφρύνει το φορτίο του ενισχυτή όταν προσθέσεις περισσότερα ηχεία, με το sub.
 

zerocool7545

New member
10 June 2014
5
Τα zersor 5 και 7 τα έχω ακούσει, τα θεωρώ μουντά στις μεσαίες, δεν μου άρεσαν.Δυστυχως για να μπορέσω να πάρω τα bronze 5 θα πρέπει να θυσιάσω το sub.Αυτο που με καίει είναι να μην ζορίσω πολύ τον ενισχυτή και να σηκώνει και τα 5 ηχεία άνετα.Ηχεια οροφής δεν θα βάλω, σκέφτομαι να κάνω bi-amp τα μπροστινά ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Με το μπαρδόν, για κάποιο λόγο κατάλαβα Zensor 5 (ίσως επειδή διάβαζα για την αντικαταστάτρια και ακριβότερη σειρά που παρουσιάστηκε στην IFA). Το Bronze 5 είναι ακόμα πιο... νάνος από το Zensor 5.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Στα δύο κανάλια, επειδή ο SR5012 έχει καλές μετρήσεις για εκεί, θα μπορούσες να δεις κάποιο μεγαλύτερο ηχείο δαπέδου, που να έχει λίγο παραπάνω χαμηλό. Στα περισσότερα κανάλια, ακριβώς επειδή η ισχύς πέφτει (αναπόφευκτα) το sub είναι μονόδρομος.

Και πάλι είναι καλύτερα ένα σύστημα 2.1 αντί 2.0 βέβαια.
 

zerocool7545

New member
10 June 2014
5
Οκ, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο floorstanding ηχείο, στα ίδια χρήματα (600 ) που να κατεβαίνουν περισσότερο αλλά να είναι στην ίδια φιλοσοφία (monitor) με τα bronze 5;
Σας βάζω δύσκολα!🙂
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Monitor συνηθίζεται να λέγεται το ουδέτερο και τα Bronze δεν τα λες και ουδέτερα. Θέλει λίγο κούρεμα ψηλά από το EQ του Marantz για να δέσουν με αυτόν.