3d blu ray ριπαρισμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Φιλος αγοραζει κατα καιρους 3d blu ray και θελει να κραταει backup

Δεν τον ενδιαφερει αν θα ειναι σε bd folder/iso η mkv αρκει να ειναι ολη η ταινια, οι ηχοι και φυσικα οι 3d υποτιτλοι (δηλαδη σε καμμια περιπτωση δεν τον ενδιαφερει η δυνατοτητα ενος προγραμματος να ριπαρει το 3d σε απλο bd )

Υπαρχει free η εμπορικο προγραμμα να το κανει αυτο ? Εμπορικο προφανως θα υπαρχει, υπαρχει ομως καποιο που εχετε δοκιμασει/προτεινετε ?

Ευχαριστω
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Dvdfab

Το αγοραζεις εγω με αυτο κραταω σε iso την ταινια μονο με τους ηχους που θελω και φυσικα μονο τους Ελληνιους υποτιτλους.
Εχει το καλο αν δεν εχει Ελληνικους υποτιτλους η ταινια να κατεβασεις srt τους βαζεις μεσα και τους μετατρεπει σε 3D μονο που πρεπει να βαλεις cp1253 για να τους εχει σωστα.

Περισσοτερα μπορω να σου γραψω μετα το 40ημερο διακοπων δηλαδη 10/9
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
1.Ποιο φορματ επιλεγεις ? (εχει ενα σωρο)

2.Το output size το βαζεις μονο σου στο τερμα η επιλεγεις κατι αλλο ?

3.Στο encoding method τι επιλεγεις ?

4.Αυτο το cp1253 που το βγαζει ? (ισως φταει οτι τσεκαρω το trial)

Ευχαριστω
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Θα παει copy μετα απο κατω απο το copy εχει ενα +Προσθηκη διπλα ακριβως θα γραφει ολοκληρος ο δισκος η κυρια ταινια δεν ξερω ακριβως γιατι αυτο αλλαζει η μαλλον το αλλαζεις.

Τωρα αν θελει να αντιγραφει το δισκακι οπως ειναι θα επιλεξει ολοκληρος ο δισκος σε αυτη την περιπτωση δεν μπορει να προσθεσει εξωτερικους υποτιτλους σε περιπτωση που πχ το εχει παρει απο εξω και δεν εχει Ελληνικα.
Αν θελει να προσθεσει υποτιτλο απο ερχειο srt θα επιλεξει κυρια ταινια αλλα εκει θα εχει μονο την ταινια με τους ηχους και τους υποτιτλους που θα επειλεξει η θα προσθεσει απο αρχειο srt

Οταν επιλεξουμε ξεχωριστο ερχειο srt παμε στις ρυθμισεις του, εχει κωδικοποιηση και εκει επιλεγουμε CP1253 για να εχουμε σωστα Ελληνικα οπως να μην εξαφανιζεται το πρωτο γραμμα αν ειναι κεφαλαιο και τονισμενο.

Στο τελος μπορουμε να το σωσουμε σαν Folder η σαν Iso η και ακομα αν εχουμε BD εγραφης σε δισκακι, εγω το κανω iso και παντα κραταω την κυρια ταινια με οτι θελω εγω μεσα απο ηχουν και υποτιτλους δεν κραταω τα αλλα ασχετα.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
thanx .
Εγω δεν πηγα στο copy αλλα στο ripper

Αλλα αυτη την στιγμη θελω να ρωτησω κατι αλλο.

Εχει καποιες επιλογες στο 3d , left-right , top bottom

Στο left right εχει 50 % (οπου εμφανιζει το τελικο αρχειο4 ιδιες οθονες , στο pc , σε 3d tv δεν ξερω) και 100 % επιλογη.

1.H 50 % που χρησιμευει, τι ακριβως ειναι ?

2.Εντωμεταξυ το ριπαρισμα σε left right 50 % πηρε δυο ωρες , ενω το 100 % μου βγαζει 13 ωρες..
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν θα μπλεξεις με το ripper αν θελεις καθαρο kai καλο 3D μονο με τον τροπο που σου εγραψα δηλαδη να τα σωζεις σε iso
To 100% δεν μου δουλεψε πουθενα και το 50% δηλαδη μιση μιση εικονα εχει κακη ποιοτητα καμια σχεση με το iso που ειναι 100%

Αυτα ειναι τα γνωστα SBS (side by side) και OU (over under) για αυτους που εχουν τηλεοραση 3D αλλα δεν εχουν media player που να παιζει κανονικο 3D δηλαδη frame packing

Ξεχασα να γραψω οτι οταν σωζεις σε iso σου εχει αν θα το σωσεις σε 50gb η σε 25gb να βαζεις 50 για να μην κανει συμπιεση δηλαδη να στο κοβει οπως ειναι στο δισκακι χωρις απωλεια ποιοτητας.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ωραιος ! Προς το παρον κανω ενα αρχειο απ'ολα για να κανει δοκιμες.Media player δεν εχει , εχει ομως player η tv και το bd.Η tv εχει καποιος περιορισμους οσο αφορα τους υποτιτλους.Το rip εχει το βολικο να ενσωματωνει τους υποτιτλους στην ταινια η να τους κανει εξωτερικους.Αν την ιδια επιλογη εχει το copy (θα γινει δοκιμη το βραδυ ) νομιζω οτι εχει κλεισει η υποθεση..

Αληθεια το 50 αρι iso ποση ωρα παιρνει να το ριπαρεις ?
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Να σου απαντησω απο το τελος καπου στα 20 λεπτα με τον δικο μου υπολογιστη.

Η τηλεοραση δεν μπορει να παιξει iso ουτε το BD απο οσο ξερω για το δευτερο.

Αν θυμαμαι καλα στο iso κανει τους υποτιτλους PGS δηλαδη μεσα στην ταινια η μαλλον στο container του iso οχι ξεχωριστο αρχειο.

Καποια στιγμη θα φτιαξω ενα βιντεο και θα το ανεβασω για να δεις ακριβως τον τροπο.