Παράξενο πρόβλημα σε εγκατάσταση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Γεια σας,

Στο σπίτι υπάρχει εγκαταστημένο δορυφορικό πιάτο για CosmoteTV.
Το καλώδιο από το δορυφορικό πιάτο φτάνει στο σαλόνι και όλα είναι ΟΚ με το σήμα.
Από το σαλόνι, φεύγει ένα λεπτό ομοαξονικο καλώδιο για την μεταφορά του επίγειου σήματος σε ένα υπνοδωμάτιο (υπάρχει ένα splitter εγκατεστημένο), στο υπνοδωμάτιο έχω τέλειο επίγειο σήμα. Στην προσπάθεια μου να ενώσω τον δεκτη του ΟΤΕ στο υπνοδωμάτιο, χρησιμοποιώντας το υφιστάμενο ομοαξονικο καλώδιο για το επίγειο σήμα (ενώνοντας το δορυφορικό καλώδιο με το επίγειο με τη χρήση ενός ανταπτορα επέκτασης καλωδιου κεραίας), παρατηρώ πως έχω σήμα μόνο στη συχνότητα 11843 με υψηλή ισχύ και ποιότητα σήματος (πάνω από 95%). Σε όλες τις άλλες συχνότητες έχω μηδενικό σήμα.
Μάλλον φταίει το καλώδιο (το οποίο γράφει πάνω του και high quality)? Αν ναι, το ερώτημα είναι αν η μοναδική λύση είναι η αντικατάσταση του Καλωδίου η υπάρχει και κάποια άλλη λύση?

Ευχαριστώ
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Για την ένωση των 2 καλωδίων (δορυφορικό με επίγειο) χρησιμοποιώ μούφα(λέγεται αλλιώς και βαρελάκι?).
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δεν έχεις κουμπώσει το δορυφορικό στο splitter ελπίζω για να στέλνεις και στα δυο ,μέρη ταυτόχρονα?

Το καλώδιο που κατεβαίνει απο το πιάτο πρέπει να συνδεθεί με μούφα τυπου F απευθείας με το καλώδιο που παει στο δωμάτιο.

Το καλώδιο που καταλήγει στο δωμάτιο πρέπει να πέφτει απευθείας πάνω στον δέκτη χωρίς να παρεμβάλλεται κάποια πρίζα.
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Δεν έχεις κουμπώσει το δορυφορικό στο splitter ελπίζω για να στέλνεις και στα δυο ,μέρη ταυτόχρονα?

Το καλώδιο που κατεβαίνει απο το πιάτο πρέπει να συνδεθεί με μούφα τυπου F απευθείας με το καλώδιο που παει στο δωμάτιο.

Το καλώδιο που καταλήγει στο δωμάτιο πρέπει να πέφτει απευθείας πάνω στον δέκτη χωρίς να παρεμβάλλεται κάποια πρίζα.

Όχι, το splitter δεν το χρησιμοποιώ.
Το καλώδιο από το πιάτο καταλήγει στο σαλόνι, εκεί ενωνεται με το επίγειο με μούφα τύπου F και καταλήγει απευθείας στον δεκτή στο υπνοδωμάτιο, ακριβώς όπως το περιέγραψες.
Πιθανολογώ πως το καλώδιο μεταξύ σαλονιού και υπνοδωματίου έχει πάρει υγρασία, έχει σαπίσει και πρέπει να αντικατασταθεί, πράγμα που απεύχομαι αφού η εγκατάσταση νέου καλωδίου θα είναι μπελάς....
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πετά ένα καλώδιο χύμα απο το σαλόνι στην κρεββατοκαμαρα για να δεις αν όντως ειναι αυτό. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα αξιόλογο καλώδιο πχ vector 110 η 120 της viocal το κόστος ειναι γύρω στα 60 με 1 ευρώ το μέτρο ανάλογα πιο θα διαλέξεις, και αν δεις οτι φταίει αυτό και έχεις την δυνατότητα πετάς αυτό που έχεις και βάζεις στην θέση του το καινούργιο.
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Πετά ένα καλώδιο χύμα απο το σαλόνι στην κρεββατοκαμαρα για να δεις αν όντως ειναι αυτό. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα αξιόλογο καλώδιο πχ vector 110 η 120 της viocal το κόστος ειναι γύρω στα 60 με 1 ευρώ το μέτρο ανάλογα πιο θα διαλέξεις, και αν δεις οτι φταίει αυτό και έχεις την δυνατότητα πετάς αυτό που έχεις και βάζεις στην θέση του το καινούργιο.

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Μια τελευταία ερώτηση: υπάρχει περίπτωση το υφιστάμενο καλώδιο μεταξύ σαλονιού και υπνοδωματίου να "κόβει" όλες τις υπόλοιπες συχνότητες στις οποίες έχω μηδενικό σήμα; Αν ναι, η χρήση 2 SAT/TV Combiner (ένα στο σαλόνι κι ένα στο υπνοδωμάτιο) θα μπορούσε να δώσει λύση στο πρόβλημα; Το καλώδιο γράφει πάνω του RG58U (δεν ξέρω αν βοηθά αυτό).
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
To RG58U εχει αντισταση 50 ομ.
Για δορυφορικα και επιγεια χρησιμοποιουνται ομοαξονικα 75 ομ.
Ισως για αυτο υπαρχει προβλημα.