ΕΡΤ υβριδικη σε Samsung UE43NU7022 43"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

2 March 2007
375
Μηπως γνωριζετε τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στην τηλεοραση μου( Samsung UE43NU7022 43' )για να μπορω να βλεπω την ΕΡΤ υβδιδικη.
Πατωντας το κοκινο κουμπι στο τηλεκοντρολ μου γραφει ''μη διαθεσημο'',προφανως πρεπει να γινουν καποιες ρυθμισεις στο μενου.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πρέπει η τηλεόραση να είναι συνδεδεμένη στο ιντερνετ. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες "Push the “Home” button on the remote control > Select “Setting” > Select ”Broadcasting” > Select “Expert Settings” > Select “HbbTV Settings” > Set “HbbTV” to ON.
 
2 March 2007
375
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Το ιδιο γραφει και στο e-manual στο ''Συστημα και υποστηριξη'' αλλα εμενα δεν μου δινει την επιλογη HbbTV.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι γραφει στην αρχη στο μενου οτι αυτη η υπηρεσια μπορει να μην υποστηριζεται απο το μοντελο αυτο.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η τηλεόραση υποστηρίζει HBBTV. Οι εικόνες από Samsung Αυστραλίας

20170623104445502_CPEFUG5N.png


20170623104501320_2J43TY93.png



Για κάποιο λόγο η Samsung έχει απενεργοποιημένο το Hbbtv για Ελλάδα και πρέπει να γίνει απομακρυσμένη σύνδεση από τους τεχνικούς της Samsung για να ενεργοποιηθεί. Νόμιζα ότι θα είχε διορθωθεί για τα μοντέλα του 2018 αλλά μάλλον όχι.

Καλέστε την εξυπηρέτηση πελατών Samsung:
Από Ελλάδα στο 80111 7267864(από σταθερό) και στο 210 6897691(από κινητό)

Παρακαλούμε, ενημερώστε την εξυπηρέτηση πελατών ότι επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε την Απομακρυσμένη Υποστήριξη
 
2 March 2007
375
Να σας ενημερωσω οτι το θεμα λυθηκε αφου χρειασθηκε να επικοινωνησω με την εξυπηρετηση πελατων της samsung (ομολογουμενως πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι),και μου εκλεισαν ραντεβου με την υπηρεσια απομακρυσμενης εξυπηρετησης,οπως ακριβως ειχε πει ο φιλος papasouzakias.
Σε 10 λεπτα ειχαν τελειωσει.
Συμπερασμα τουλαχιστον για το συγκεκριμενο μοντελο η ΕΡΤ υβριδικη δεν μπορει να ενεργοποιηθει χωρις την συμβολη της samsung.
 

apotsi

Established Member
29 July 2008
281
Να σας ενημερωσω οτι το θεμα λυθηκε αφου χρειασθηκε να επικοινωνησω με την εξυπηρετηση πελατων της samsung (ομολογουμενως πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι),και μου εκλεισαν ραντεβου με την υπηρεσια απομακρυσμενης εξυπηρετησης,οπως ακριβως ειχε πει ο φιλος papasouzakias.
Σε 10 λεπτα ειχαν τελειωσει.
Συμπερασμα τουλαχιστον για το συγκεκριμενο μοντελο η ΕΡΤ υβριδικη δεν μπορει να ενεργοποιηθει χωρις την συμβολη της samsung.
Σου την γύρισαν σε EU_Spain ? Γιατί έτσι μου είχαν κάνει εμένα στη δική μου και μετά δεν μπορούσε να ρυθμιστεί αυτόματα η ώρα, δε λειτουργούσε σωστά το Guide, κ.ο.κ.

Λίγο off-topic... έχεις δοκιμάσει αναπαραγωγή Avi με το media player σου;
 
2 March 2007
375
Φιλε apotsi δεν γνωριζω τι ακριβως ενεργειες εκαναν κατα την ενεργοποιηση γιατι δεν ειμουν σπιτι ,ηταν η γυναικα μου,παντως η ωρα φαινεται σωστη,δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα γενικα
Δεν εχω δοκιμασει αναπαραγωγη Avi.
Παντως επειδη η εμπειρια μου απο την επικοινωνια με το τεχνικο τους τμημα (για να ζητησω την ενεργοποιηση) ηταν πολυ θετικη (με ρωτησαν αν ηθελα να με ενημερωσουν για τις δυνατοτητες της τηλ,αν εχω καποια απορια κλπ)θα σου συνιστουσα να επικοινωνησεις μαζι τους .
 

apotsi

Established Member
29 July 2008
281
Σε ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να το δισαπιστώσεις πάντως, πηγαίνωντας στις ρυθμίσεις, εκεί που είναι η ρύθμιση της ώρας και δες αν στο χειροκίνητο, έχεις αθήνα/Ελλάδα ή Ιβηρική χερσόνησος.
 

apotsi

Established Member
29 July 2008
281
Εχεις δικιο η επιλογη που εχει γινει ειναι Ιβηρικη χερσονησος
Βλακείες της Samsung ... Ακόμα δεν το έχουν φτιάξει αυτό... Άρα λογικά και η αυτόματη ρύθμιση ώρας δεν θα πρέπει να σου λειτουργεί, και ούτε και το TV Guide να σου δείχνει σωστά τα δεδομένα. Άλλα θα δείχνει, άλλα θα παίζει....