Samsung UE M5502 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Αγόρασα χθες το συγκεκρειμένο μοντέλο τηλεόρασης σε 32άρα από εδώ:
https://www.electroholic.gr/gr/eiko...32-ue32m5502-led-full-hd-smart-tv-wifi-600pqi
Εχει και τον καινουριο αποκωδικοποιητη DVB-T2.Η ποιοτητα της εικονας ειναι αρκετα ικανοποιητικη,και εχει και πολυ καλο ηχειο.
Όμως με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν έχει το κλασσικό τηλεκοντρόλ με τα πολλά κουμπάκια,αλλά ένα περίεργο τηλεχειριστήριο που ονομάζεται "Smart remote" το οποίο έχει πολύ λίγα κουμπιά και υποστηρίζει και φωνητικές εντολές.Ειναι αρκετα κομψο,δεν λεω,αλλα με χαλαει αρκετα το γεγονος οτι δεν εχει αριθμητικα πληκτρα για να αλλαζω καναλια.Θα μπορουσα να αγορασω απο καπου καποιο κλασσικο τηλεχειριστηριο samsung με ολα τα κουμπια?Και ποιο μοντελο τηλεχειριστηριου θα πρεπει να παρω?Επισεις θελω διακαως να ενεργοποιησω το Hbb tv(εχω το γνωστο προβλημα που εχουν ολες οι samsung,που το εχουν κλειδωμενο by-default).Ειδα το κολπο στο αντιστοιχο thread,αλλα δυστυχως δεν εχω κινητο με θυρα ir.Αν παρω τηλεφωνο στην samsung θα μου το ενεργοποιησουν αμεσα με την απομακρυσμενη βοηθεια ή θα περιμενω καποιες μερες?Αφου μου το ενεργοποιησουν θα ειναι ολα κομπλε?Θελω να πω δεν πιστευω να εχω τιποτα προβληματα με ελληνικους χαρακτηρες κτλ.
 

Attachments

  • s-l300.jpg
    s-l300.jpg
    4.8 KB · Views: 223

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE M5502

Για το τηλεκοντρόλ υπάρχουν εφαρμογές για κινητά που προσομοιάζουν το κλασικό τηλεκοντρόλ της Samsung και δουλεύουν είτε μέσω wifi είτε μέσω υπέρυθρης θύρας του κινητού

https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.remote.smg.tv

https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.tv.remote.control.samcontrol

https://itunes.apple.com/us/app/mytifi-remote-for-samsung-tv/id441912305


Όταν πάρεις τηλέφωνο τη samsung θα σου κλείσουν ραντεβού να μπει ο τεχνικός να ενεργοποιήσει το Hbbtv. Ελληνικά θα έχεις κανονικά
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Ξερω για τις εφαρμογες αλλα το κινητο μου ειναι ολοκληρη κουμουτσα και πολυ βαρυ,οποτε δεν βολευει καθολου για τηλεκοντρολ.Ασε που θελω να νιωθω τα κουμπακια,οι παλιες συνηθειες δυσκολα κοβονται.To αυθεντικο της samsung κοστιζει αρκετα ακριβα,αλλα βρηκα καποια replacement remotes στο amazon που δεν ειναι αυθεντικα της samsung ειναι συμβατα με samsung.Λεω να παραγγειλω καποιο τετοιο:
https://www.amazon.com/gp/product/B01N4EJAII/ref=s9_acsd_simh_hd_bw_bk1AT_c_x_3_w?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=merchandised-search-3&pf_rd_r=Z8VN8SZN7JJGR1DSSBG1&pf_rd_t=101&pf_rd_p=d13f4b4c-2e35-55d8-921b-7be2528345c3&pf_rd_i=10967581
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Βέλτιστες ρυθμίσεις εικόνας

Ξερει κανεις σε τι τιμες θα πρεπει να ρυθμισω την ευκρινεια και την φωτεινοτητα προκειμενου να εχω βελτιστη εικονα στο ψηφιακο σημα?Tα HD παιζουν τζαμι,αλλα στα SD,ειδικα στο Mega κανει κατι σαν μπιμπικια η εικονα.Στην 40αρα που εχω στο σαλονι που ειναι του 2011 δεν φαινονται τοσο εντονα οι ατελειες.Εχω ενεργοποιημενη και την βελτιωση ψηφιακου σηματος που μειωνει τον θορυβο συμπιεσης.Επισεις αν καποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του για το Motion plus και την λειτουργεια ταινιας προκειμενου να εχω τελεια εικονα.Το πρωτο το εχω στο "Προσαρμοσμενο" με την μειωση τρεμοπαιγματος στο 4 και το δευτερο στο Αυτοματο 2.Ειναι καλα ή πρεπει αλλαξω κατι?Μιλαω παντα για επιγειο ψηφιακο σημα,οχι για ταινιες απο usb,netflix κτλ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εδώ και μια τετραετία περίπου από την H6400, η Samsung δεν βάζει τους δικούς της επεξεργαστές με αποτέλεσμα να μην συγκρίνεται η εικόνα στο τηλεοπτικό σε σχέση με πριν το 2014.
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Νομιζω οταν ειναι συνδεδεμενη στο internet η tv,αναβαθμιζεται αυτοματα το λογισμικο οταν βγαινει νεα βερσιον
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Ως κατοχος του συγκεκρειμενου μοντελου τηλεορασης εδω και 2 μηνες,ας γραψω συνοπτικα τις εντυπωσεις μου μεχρι τωρα:
Πλεονεκτηματα
+Zωντανα χρωματα
+Δεκτης συμβατος και με DVB-T2/HEVC
+Αρκετα ευαισθητος δεκτης.Επιασα πειρατικα καναλια που δεν τα επιαναν οι υπολοιπες τηλεορασεις του σπιτιου,παρ'ολο που ηταν συνδεδεμενες στην ιδια κεραια
+Υποστηριζει Hbb TV(βεβαια εχει το γνωστο προβλημα της samsung -ειναι κλειδωμενο by default και θελει να επικοινωνησεις με τεχνικο της samsung για να το ξεκλειδωσει μεσω απομακρυσμενης βοηθειας,με χειροκινητη αλλαγη χωρας)
+Βολικο μενου
+Δεν κουραζει το ματι
+Πολυ καθαρη και ευκρινης εικονα στα HD καναλια της Digea
+Ο media player παιζει κυριολεκτικα τα παντα,ακομα και hevc/h.265
+Πολυ καλο ηχειο με δυνατα μπασα
+Δυνατοτητα χειροκινητου προγραμματισμου εγγραφης ψηφιακου προγραμματος,ανεξαρτητα απο το EPG(πολυ βολικο για τα ελληνικα καναλια που δεν φημιζονται για την συνεπεια στις ωρες εναρξης των εκπομπων τους)
+Αρκετα καλη αποκριση στις εφαρμογες λογο του τετραπυρινου επεξεργαστη,δεν κολλαει
+Υποστηριζει ολων των ειδων τις ασυρματες συνδεσεις (Wi-Fi,Bluetooth,DLNA) και συνεργαζεται αψογα με ολες τις “εξυπνες” συσκευες(κινητα,ταμπλετ κτλ.)

Μειονεκτηματα
-Δεν δινει το κλασσικο τηλεκοντρολ,παρα μονο το smart remote που δεν ειναι βολικο για να αλλαζεις καναλια αφου δεν εχει αριθμητικα πληκτρα(το προβλημα το ελυσα αγοραζοντας ενα κλασσικο τηλεκοντρολ)
-Λιγη θολουρα στην γρηγορη κινηση
-H ενεργοποιηση του auto motion plus προκαλει ελαφρυ lag στην εικονα
-H εικονα των sd καναλιων ειναι λιγο grainy
-Υποστηριζει φωνητικες εντολες μονο στα αγγλικα
-Οπως εγραψα παραπανω,απαιτει αλλαγη κωδικου χωρας για το ξεκλειδωμα του Hbb TV με αποτελεσμα να χαλαει η αυτοματη ωρα στο EPG,αλλα αυτο το προβλημα διορθωνεται ρυθμιζοντας την ωρα χειροκινητα
-Δεν διαθετει περιστρεφομενη βαση

Συνοψιζοντας ειναι μια πολυ καλη value for money επιλογη για 32αρα ,τουλαχιστον για παρακουλουθηση επιγειων ψηφιακων καναλιων υψηλης ευκρινειας και ταινιων απο usb,και υποστηριζει ολες τις νεες τεχνολογιες που θα μπορουσε να υποστηριζει μια 32αρα τηλεοραση.Μονο στο sd μου φαινεται οτι χανει λιγο ποιοτητα σε σχεση με την παλαιοτερη 40αρα του σαλονιου,αλλα αυτο δεν αποτελει προβλημα για μενα,μιας και το 80% του περιεχομενου που παρακουλουθω ειναι HD.
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Βασικα ρυθμιζεις την ωρα χειροκινητα,το ξαναβαζεις στο αυτοματο για να παρει σωστα το guide και στο καπακι πριν προλαβει να αλλαξει αυτοματα την ζωνη ωρας σε ωρα ισπανιας το ξαναγυριζεις στο χειροκινητο.Ετσι κραταει και σωστο guide και σωστη τρεχουσα ωρα.Το αναφερω και εδω:
https://avclub.gr/forum/showthread.php/165639-Πρόβλημα-με-ώρα-στο-epg-σε-samsung-tv-2017
 

antonish

New member
23 April 2009
96
Samsung UE32M5522

Καλησπέρα σας. Εαν έχει κάποιος το συγκεκριμένο μοντέλο, μπορείτε να μου πείτε αν παίζει Netflix κανονικά με Ελληνικούς υποτίτλους? Κανονικά πρέπει, γιατί είναι πρόσφατο μοντέλο.
 

Antony

Senior Member
12 January 2007
545
Χαϊδάρι
Καλημέρα, έχετε να προτείνετε κάποιες ρυθμισεις για βελτιστη εικόνα στην 32άρα?
Ευχαριστώ