Jamo S506 s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Αγαπγτοι φιλοι εχω το home theatre set του τιτλου. Το προβλημα ειναι οτι μαλλον δεν ξερω να το λειτουργησω σωστα και ειδικοτερα δεν μπορω να ακουσω ποτέ το sub jamo 210 να παιζει. Για να ακουστει καπως πρεπει να ανεβασω παρα πολυ την ενταση. Εχω ενισχυτη yamaha rx-v 673. Τις μπροστινες κολωνες να τα βαλω ως μικρα ή μεγαλα; Τι αλλη ρυθμιση πρεπει να κανω για να παιζει το sub? Εχω κανει κατι λαθος?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κάπως μικρό φαίνεται το sub για το σετ των ηχείων σου.

Θέμα ρύθμισης είναι. Ο Yamaha σου έχει κοινό σημείο crossover για όλα τα ηχεία ή περισσότερα; Small βάλτα όλα και κόψτα στους 80 κύκλους κατ' αρχήν.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Αγαπητε ειμαι αρκετα αρχαριος για να σου απαντησω. Εχω κανει αυτοματο σεταρισμα με το ypao. Γραφει ypao flat. Επισης στο level ολα πανω κατω στο 0 db ειναι εκτος απ τα πισω που ειναι +3 db. Επισης τις κολωνες τις εχει large. Στο power amp assign ειναι στο basic. Το crossover στα ηχεια δεν ξερω. Στο sub εχει απο πισω, σε τι επιπεδο να το ρυθμισω?
Κάπως μικρό φαίνεται το sub για το σετ των ηχείων σου.

Θέμα ρύθμισης είναι. Ο Yamaha σου έχει κοινό σημείο crossover για όλα τα ηχεία ή περισσότερα; Small βάλτα όλα και κόψτα στους 80 κύκλους κατ' αρχήν.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Στο subwoofer γραφει phase normal (η αλλη επιλογη ειναι reverse). Bass crossover για το woofer μεσα απ τη ρυθμιση του ενισχυτη ειναι στα 80 hz.
Κάπως μικρό φαίνεται το sub για το σετ των ηχείων σου.

Θέμα ρύθμισης είναι. Ο Yamaha σου έχει κοινό σημείο crossover για όλα τα ηχεία ή περισσότερα; Small βάλτα όλα και κόψτα στους 80 κύκλους κατ' αρχήν.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα βάλεις το crossover που έχει το sub επάνω του στο τέρμα. Πάει αυτό το φίλτρο, το ξεπετάξαμε από τη μέση. Πάμε τώρα να πούμε στον ενισχυτή να στρίψει όλες τις συχνότητες των ηχείων από τα 80Hz και κάτω προς το sub.
Για να γίνει αυτό πρέπει τα ηχεία να είναι δηλωμένα small, και κατόπιν να πας εκεί που είναι οι ρυθμίσεις για τα crossover και να τα βάλεις στα 80Hz.

Έχω την έντονη σκέψη ότι ο Yamaha σου επιτρέπει μόνο κοινό σημείο για όλα τα ηχεία, αλλά OK, κάνε το, άκου και μας λες.

Τη φάση άστη για την ώρα. Τη βάζεις εκεί που σου ακούγεται καλύτερα κανονικά, αλλά υποτίθεται ότι το έχει ήδη κάνει το YPAO εσωτερικά από τον ενισχυτή.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Θα βάλεις το crossover που έχει το sub επάνω του στο τέρμα. Πάει αυτό το φίλτρο, το ξεπετάξαμε από τη μέση. Πάμε τώρα να πούμε στον ενισχυτή να στρίψει όλες τις συχνότητες των ηχείων από τα 80Hz και κάτω προς το sub.
Για να γίνει αυτό πρέπει τα ηχεία να είναι δηλωμένα small, και κατόπιν να πας εκεί που είναι οι ρυθμίσεις για τα crossover και να τα βάλεις στα 80Hz.

Έχω την έντονη σκέψη ότι ο Yamaha σου επιτρέπει μόνο κοινό σημείο για όλα τα ηχεία, αλλά OK, κάνε το, άκου και μας λες.

Τη φάση άστη για την ώρα. Τη βάζεις εκεί που σου ακούγεται καλύτερα κανονικά, αλλά υποτίθεται ότι το έχει ήδη κάνει το YPAO εσωτερικά από τον ενισχυτή.

Ο ενισχυτης εχει ενα μονο σημειο που εχει ρυθμιση bass crossover και εχει παρα πολλες τιμες. Οταν ομως παταω πανω σ αυτη την επιλογη με τις ρυθμισεις crossover αν και ειναι ξεχωριστα απο τις ρυθμισεις του woofer (η μονη ρυθμιση που εχει ειναι use ή none), στον χαρτη με τα ηχεια που εχει παραπλευρως, μου κανει highlight το woofer.

Επισης στο power Amp Assign εχω επιλεξει το basic ενω εχει και 5ch BI-AMP. Χρειαζεται να το πειραξω αυτο?

Σε καθε περιπτωση θα τεσταρω αυτα που μου στειλες και θα ενημερωσω. ΕΥχαριστω πολυ

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τι εννοείς έχει πολλές τιμές; Από αυτές τις τιμές ξεκίνα από την τιμή 80 και βλέπουμε. Φυσικά use για το sub και ΟΛΑ τα ηχεία small.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Τι εννοείς έχει πολλές τιμές; Από αυτές τις τιμές ξεκίνα από την τιμή 80 και βλέπουμε. Φυσικά use για το sub και ΟΛΑ τα ηχεία small.
Φιλε μου σ ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια με βοηθησες. Πλεον ακουγεται το γουφερ (δεν τρυπαει τους τοιχους αλλα σε εντονες σκηνες παιζει καλα)

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βασικά έκανες ορθότερη ανακατεύθυνση χαμηλών από τα ηχεία προς το sub. Αυτό ήταν που έλειπε και δεν έπαιρνε το sub. Ειδικά σε καταστάσεις upmix (π.χ. δικάναλο σε Prologic II) θα ήταν έντονη η έλλειψη του χαμηλού από αυτό. Γι' αυτό λέμε τα ηχεία small.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Το phase πισω απ το woofer στο ποσο να το ρυθμισω? Στη μεση? Τα αλλα 2 τα εχω στο τερμα
Βασικά έκανες ορθότερη ανακατεύθυνση χαμηλών από τα ηχεία προς το sub. Αυτό ήταν που έλειπε και δεν έπαιρνε το sub. Ειδικά σε καταστάσεις upmix (π.χ. δικάναλο σε Prologic II) θα ήταν έντονη η έλλειψη του χαμηλού από αυτό. Γι' αυτό λέμε τα ηχεία small.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν έχεις τρέξει το YPAO το έχει ρυθμίσει για σένα.

Το ρυθμιστικό της φάσης ρυθμίζει αυτό (roughly):

subwoofer-phase-shift-switch.png
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Οχι μιλαω για τη ρυθμιση στο πισω μερος του woofer. Οχι μεσα απ τη ρυθμιση του ενισχυτη

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk